evropski dan pravosodja

Ukrajina in Moldavija korak bližje članstvu v EU

17. 06. 2022 12.41

Evropska komisija je predlagala, da se Ukrajini dodeli status kandidatke za članstvo v EU, je v Bruslju sporočila predsednica komisije Ursula von der Leyen. Enako priporočilo je izdala tudi za Moldavijo. Za Gruzijo za zdaj predlaga le podelitev "evropske perspektive". Dokončno odločitev o tem morajo sprejeti voditelji članic EU. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je Evropski komisiji zahvalil za njeno "zgodovinsko odločitev". "To je prvi korak na poti do članstva v EU, ki bo nedvomno približal našo zmago," je zapisal.Tudi predsednik slovenske vlade Robert Golob se je sestal s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom in pozdravil predlog Evropske komisije za podelitev statusa kandidatke za članstvo v EU Ukrajini.

Evropski komisar za širitev: Za krizo v BiH je odgovoren Valentin Inzko

22. 12. 2021 14.11

Razkritje nekaterih stališč evropskega komisarja za širitev, Oliverja Varhelyija, je v BiH sprožilo val ogorčenja. Neuradno naj bi EU za zaprtimi vrati poskušala popraviti določila t. i. Inzkovega zakona, ki je povzročil ostro reakcijo Banjaluke. Po poročanju medijev naj bi se madžarski evropski komisar Varhelyi s članom predsedstva BiH, Miloradom Dodikom, strinjal o izvedbi seje parlamenta Republike Srbske, na kateri je bil govor o prenosu nekaterih bistvenih pooblastil v Banjaluko. Za trenutne razmere je Varhelyi okrivil Valentina Inzka.

Komisar Reynders obžaluje nenadno zmanjšanje slovenskega proračuna za pravosodje

24. 11. 2021 07.35

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljal o temeljnih pravicah in vladavini prava v Sloveniji. Poudarek je bil na imenovanju evropskih delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva. Evropski komisar za pravosodje Reynders je izrazil obžalovanje zaradi nenadnega zmanjšanja proračuna za pravosodni sistem. Izrazil pa je zadovoljstvo glede imenovanja slovenskih evropskih delegiranih tožilcev.

Dikaučič po nujnem postopku vložil predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu

24. 11. 2021 18.11

Po imenovanju Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja za slovenska evropska delegirana tožilca se je oglasil tudi slovenski pravosodni minister Marjan Dikaučič, ki je omenjenima čestital, a skoraj istočasno po nujnem postopku vložil tudi predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu. Po novem bi tako končni izbor opravila vlada, in ne več evropsko tožilstvo, pravosodno ministrstvo pa bi lahko kar samo predlagalo kandidate, ki se niso prijavili na razpis. Nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar ob tem: "Mislili smo, da smo ob vseh zapletih glede imenovanja delegiranih tožilcev že dosegli dno, a zdaj vidimo, da ga pravzaprav še nismo."

Kadunc po podpisu pogodbe z Ukomom o prihodnosti STA

09. 11. 2021 10.50

V. d. direktorja STA Igor Kadunc in direktor vladnega urada za komuniciranje Uroš Urbanija sta v ponedeljek podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA v zadnjih dveh mesecih letošnjega leta. Kadunc je na novinarski konferenci spregovoril o podpisu pogodbe, financiranju javne službe, tekočem poslovanju STA in o drugih aktualnih vprašanjih. Položaj STA bo Bruselj pozorno spremljal tudi po podpisu pogodbe, so dejali v Evropski komisiji.

Sodišče EU Poljski naložilo milijon evrov dnevne kazni zaradi neupoštevanja sodbe

27. 10. 2021 13.27

Zaradi odločitve Poljske, da bo prezrla sodbo EU o reformi pravosodja v Varšavi, je Sodišče EU državo kaznovalo z milijonom evrov dnevne denarne kazni. Kazen je dobila zaradi spodkopavanja pravosodnega sistema, konkretno v povezavi z delovanjem disciplinske zbornice vrhovnega sodišča, ki ogroža neodvisnost sodnikov.

Ob Evropskem dnevu pravosodja notarji nudili brezplačne nasvete na daljavo

25. 10. 2021 07.13

Slovenski notarji so se tudi letos vključili v aktivnosti ob Evropskem dnevu pravosodja. Letošnji informativni dan notarjev je bil po oceni predsednika Notarske zbornice Slovenije Bojana Podgorška še uspešnejši od lanskega, ko so imeli približno 50 svetovanj. Teh je bilo tokrat preko video povezave 81, poleg tega se je precej ljudi oglasilo tudi v notarskih pisarnah v zvezi z brezplačnim svetovanjem v vseh zadevah.

Razprava o Poljski in vladavini prava kljub drugačnim napovedim minila mirno

22. 10. 2021 06.20

Razprava voditeljev članic EU o nedavni sodbi poljskega ustavnega sodišča, ki spodkopava načelo primarnosti evropskega prava, je bila po navedbah virov pri EU "mirna". Predsednik Evropskega sveta, Charles Michel, je po njej sklenil, da je treba nadaljevati politični dialog, da se poiščejo rešitve. Voditelji so opozorili tudi na potrebo po tem, da članice ostanejo budne glede pojava in širjenja morebitnih novih različic novega koronavirusa.

Lani pet oseb krivih kaznivega dejanja trgovanja z ljudmi

18. 10. 2021 09.04

V letu 2020 je policija obravnavala 29 kaznivih dejanj trgovine z ljudmi, v teh primerih so identificirali 27 žrtev. V kazenskih postopkih je bilo v preteklem letu obravnavanih 33 fizičnih in tri pravne osebe, pristojna tožilstva pa so za navedeno kaznivo dejanje vložila dve obtožnici zoper šest fizičnih oseb. V Sloveniji glede na obliko trgovine z ljudmi prevladuje izkoriščanje zaradi prostitucije in spolnih zlorab. Na splošno je Slovenija prepoznana kot ciljna država izkoriščanja žrtev trgovine z ljudmi, pa tudi kot tranzitna država za osebe iz jugovzhodne Evrope, ki prek Slovenije nadaljujejo pot v druge države članice EU. Slovenija na področju boja proti trgovini z ljudmi pripisuje velik pomen mednarodnemu sodelovanju, pri čemer posebno pozornost namenja regiji Zahodni Balkan.

Pandemija, obramba, pravna država: Korupcija je izničenje demokratičnih standardov

15. 09. 2021 08.54

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu spregovorila o stanju v uniji. Izpostavila je okrevanje po pandemiji, poudarek pa je dala tudi zeleni in digitalni Evropi ter vlogi EU v svetu.

Janša o škandalu prvi dan predsedovanja: Slovenija ni kolonija

02. 07. 2021 12.25

"Ponudili smo odgovore o vladavini prava. Če ti ni všeč resnica, potem je to tvoja težava," se je na škandal s podpredsednikom Evropske komisije Fransom Timmermansom, ki je protestno izpustil skupinsko fotografiranje zaradi poskusa diskreditiranja slovenskih sodnikov in članov SD, odzval premier Janša. Da gre za nedopustno blamažo, je medtem slišati iz opozicijskih vrst. Von der Leynova pa spoštuje Timmermansovo odločitev, da se skupinske fotografije ne udeleži.

Reynders glede evropskih delegiranih tožilcev pisal slovenskemu ministru

24. 06. 2021 13.51

Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders je znova izrazil zaskrbljenost, ker Sloveniji še ni uspelo imenovati dveh delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva (EPPO). Kot je dejal, je glede tega danes že pisal novemu ministru za pravosodje Marjanu Dikaučiču ter izrazil svoje pomisleke in zahteval pojasnila.

Ostri odzivi ob odstopu Kozlovičeve: 'Niti premier ne spoštuje zakonov'

27. 05. 2021 17.21

Opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB so odstop pravosodne ministrice Lilijane Kozlovič pospremile z ostro kritiko vlade. Za LMŠ in SD je to dokaz, da so bili očitki v predlogu ustavne obtožbe o imenovanju tožilcev upravičeni. "To je še en korak k temu, da se pravna država pri nas ruši. Niti sam predsednik vlade ne spoštuje zakonov," je dejala poslanka Tina Heferle, EPPO pa je dejal, da lahko začne delovati tudi brez slovenskih evropskih tožilcev, da pa to pomeni, da se bo raven zaščite finančnih interesov EU v Sloveniji znižala.

Evropski parlament odvzel imuniteto katalonskim evroposlancem

09. 03. 2021 09.41

Evropski parlament je glasoval za odvzem imunitete katalonskim evroposlancem Carlesu Puigdemontu, Clari Ponsati in Toniju Cominu, so danes sporočili v parlamentu. Odvzem imunitete so zahtevale španske oblasti, ki so pozdravile odločitev evropskih poslancev. V Barceloni pa so izrekli podporo svojim evroposlancem.

Janša v pismu vabi v Slovenijo, EK vabila očitno ne namerava sprejeti

26. 02. 2021 09.46

Premier Janša je predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen poslal uradno vabilo, v katerem je zapisal, naj delovna skupina, sestavljena iz predstavnikov Evropske komisije, v najkrajšem času obišče Slovenijo in "se prepriča o stanju demokracije, vladavini prava, neodvisnosti sodstva in svobode ter pluralnosti medijev pri nas". Evropska komisija je v odzivu zapisala, da je "primeren okvir za preverjanje svobode medijev letno poročilo o vladavini prava".

Evropska komisija o Janševem napadu na novinarko: Te besede obsojamo

18. 02. 2021 13.35

"Zaščita novinarjev bi morala biti prioriteta vsake države. Sovraštva, groženj in osebnih napadov ne sme biti." Tako so v Evropski komisiji odgovorili na vprašanje dopisnika avstrijskega časnika Die Presse o Janševem napadu na novinarko Politica. Gre sicer za skoraj leto dni staro izjavo podpredsednice Vere Jourove, ki so jo v Bruslju ponovili in potrdili, da za temi besedami trdno stoji tudi predsednica komisije Ursula von der Leyen. Vprašanju, ali Janšev tvit obsojajo, so se najprej izognili, na vztrajanje novinarjev pa prikimali.

MZZ v odzivu EU: Totalitaristični sodniki, Iran in 'dediščina preteklosti'

11. 05. 2020 13.42

Evropska komisija je v programu, ki opredeljuje delo nove komisije, izpostavila, da bo redno poročanje o stanju duha in spoštovanju vladavine prava postalo letna obveznost. Zunanji minister Anže Logar je tokratnemu medresorskemu poročilu dodal še spremno pismo, v katerem bi rad komisiji predstavil ozadje stanja v Sloveniji. Sodniki, ki nosijo simbole totalitarnih režimov, pranje iranskega denarja, dolgi postopki pred sodišči so le nekatere med njimi. Napovedan je tudi sklic nujne seje odbora za zunanje zadeve DZ. Dopis pa je presenetil tudi koalicijske partnerice.

Mož, ki je ustrelil diktatorja: 'Takrat so vsi želeli biti na mojem mestu. Danes – nihče'

25. 12. 2019 08.03

"Vsaka revolucija je krvava, zahteva žrtve, revolucija tudi "požre svoje heroje" – ne pozabite tega," pravi mož, ki je po bliskovitem sojenju na božični dan pred tremi desetletji ustrelil romunskega diktatorja in njegovo soprogo. Čeprav so te dni v Romuniji obletnico večinoma obeležili kot obletnico rojstva demokratične države, odnos Romunov s preteklostjo ostaja zapleten, izzivov pa državi, ki je v zadnjih desetletjih zaradi težkih razmer izgubila skoraj štiri milijone prebivalcev – ne manjka.

V Romuniji zmaga sedanjemu predsedniku Iohannisu

24. 11. 2019 22.39

V drugem krogu predsedniških volitev v Romuniji je zmagal sedanji predsednik Klaus Iohannis, kažejo rezultati vzporednih volitev. Premagal je vodjo Socialdemokratske stranke in donedavno premierko Viorico Dancila, glede na rezultate vzporednih volitev pa je dobil med 64,8 in 66,5 odstotka podpore.

Katičeva: Neodvisnost sodstva nujen pogoj za obstoj pravne države

17. 04. 2019 09.25

Odvetnik Milka Noviča Jože Hribernik je v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da so bile izjave sodnika Radonjića o pritiskih nanj šokantne. "Očitno se nekatere osebe ali organi ne morejo sprijazniti, da zadeva ne stoji," je dejal Hribernik. Pravosodna ministrica pa je obsodila kakršnekoli pritiske na pravosodni sistem.

Notarji bodo danes brezplačno svetovali

26. 10. 2017 07.02

Notarji bodo danes obiskovalcem na voljo za odgovore na vsa vprašanja, ki se nanašajo na dedovanje, oporoke, nepremičnine in ostale zadeve, ki zadevajo premoženje posameznika.

Narod, ki želi več in 'ne, ne, ne' iz Madrida: kako je leta naraščala katalonska podpora neodvisnosti

09. 10. 2017 08.09

Do leta 2000 katalonske družbe netenje konflikta s Španci skorajda ni zanimalo, Španija se je, ko je šlo za notranje probleme, ukvarjala z Baski. Potem pa so se začele spremembe. Od leta 2005 do letos se je delež zagovornikov katalonske neodvisnosti povečal s 13,6 odstotka na 41 odstotkov (julij 2017).

Cerar pred pogovorom s Plenkovićem poudarja: Na nove pogovore o meji ne mislim pristajati

30. 06. 2017 10.28

Premier Miro Cerar se bo s hrvaškim kolegom Plenkovićem sestal 12. julija v Ljubljani, že zdaj pa poudarja, da se namerava pogovarjati zgolj o implementaciji sodbe, ne pa o poteku meje. Medtem ko je slovenska vlada po razglasitvi zatrjevala, da je Slovenija večinoma dobila, kar je želela, opozicija meni, da je izplen slab.

FOTO: V Istanbulu protesti, Zahod zadržan zaradi izida referenduma. Si je Turčija zaprla pot v EU?

17. 04. 2017 07.12

Turška volilna komisija je potrdila zmago zagovornikov sprememb ustave. Erdoganu se obeta še več moči in oblast do leta 2029. Omenja se tudi ponovno uvedbo smrtne kazni. S slednjim ukrepom bi Turčija dokončno zapustila pot k EU. Opozicija je odločena, da je treba rezultate razveljaviti.

VIDEO: Komisar Hahn: Zahodni Balkan ne sme postati parkirišče ali nikogaršnja zemlja za begunce

17. 09. 2015 09.22

Da bi preprečila prihod novih beguncev in migrantov v državo, bo Madžarska postavila ograjo tudi na meji s Hrvaško. Bolgarija na mejo s Turčijo pošilja vojake. Številni evropski premierji in predsedniki menijo, da kvote niso pravi odgovor na krizo.

Verjamem

16. 06. 2014 06.30

Stranka Verjamem je na političnem prizorišču dosegla hiter vzpon in na evropskih volitvah dobila eno poslansko mesto. Po obdobju oklevanja se stranka podaja tudi v domačo politiko, obljubljajo, da prinašajo novo pot in sveže ideje.

Resolucija EPP: 'strankarska zadeva', ki sodstvu postavlja zelo konkretne zahteve

14. 11. 2013 13.59

Resolucija EPP o stanju v Sloveniji je po Janševih besedah nastala brez vpliva slovenskih strank. Mnenja ali gre za pritisk na sodstvo ali le za njegovo oceno, so deljena, Pirnat pa je opozoril, da je resolucija nesprejemljiva v delu, ko slovenskemu sodstvu postavlja konkretne zahteve.

Kosovo dokončno samostojno, državo pestijo brezposelnost, revščina in korupcija

10. 09. 2012 13.14

Kosovo je postalo polno suverena država, obdobje nadzorovane neodvisnosti je namreč končano. A številne težave ostajajo. Prednjačijo brezposelnost, revščina in korupcija, prav tako niso rešena odprta vprašanja s Srbijo. Žbogar pravi, da se je za Kosovo začelo novo obdobje

Konec nadzorovane neodvisnosti za Kosovo

09. 09. 2012 11.37

Kosovo bo od ponedeljka polno suverena država, saj se s tem dnem konča njegova nadzorovana neodvisnost. Tudi po polni suverenosti pa bodo tam ostale Natove sile Kfor, ki skrbijo za varnost, in misija EU Eulex, ki jim pomaga pri nadaljnji izgradnji pravosodja, carine in policije.

Srbija pripravljena na status kandidatke, Črna gora na pogajanja

12. 10. 2011 14.25

Evropska komisija je ocenila, da je Srbija pripravljena, da postane kandidatka za članstvo v EU, Črna gora pa, da začne pristopna pogajanja. Kosovu pa je obljubila, da bo do konca leta z njim začela vizumski dialog.