evropska zakonodaja

Slovenski droni na misiji na Madagaskarju: iz zraka dostavljajo zdravila

05. 04. 2025 13.13

Slovensko podjetje Elevonx iz Tržiča je razvilo posebne drone, s katerimi na Madagaskarju v 100 kilometrov oddaljene vasi dostavljajo pakete z medicinsko opremo. Za upravljanje brezpilotnih letalnikov, ki so opremljeni s kamero, GPS-om in Starlinkom, so na lokaciji izurili štiri pilote, ki trenutno dvakrat dnevno v skladiščnih bazah bolnišnic napolnijo paket, mu pritrdijo manjše padalo in ga nad točno določenim krajem odvržejo tudi z višine 100 metrov. "Vsi si predstavljajo drone kot nekaj slabega. Mi skušamo dokazati, da temu ni tako," pojasnjujejo v podjetju Elevonx, kjer so se na Madagaskarju srečali tudi s slovenskim misijonarjem Pedrom Opeko.

Vsak drugi zapornik je tujec, večina 'sedi' zaradi istega kaznivega dejanja

02. 04. 2025 09.05

Vsak drugi človek, ki prestopi prag slovenskih zaporov, je tujec. In kar 70 odstotkov teh tujcev je pristalo za zapahi zaradi istega kaznivega dejanja – tihotapljenja ljudi čez državno mejo. Naša zakonodaja na tem področju je med strožjimi v regiji, za znani 308. člen KZ je zagroženih od tri do 10 let zapora, za kvalificirane oblike tega kaznivega dejanja pa do 15 let zapora.

Evropski komisar pohvalil Slovenijo: Na področju podnebnih politik dela odlično

12. 03. 2025 18.00

Slovenija na področju podnebnih politik dela odlično, pri strategijah razogljičenja pa izpolnjuje vidike, ki so v središču dogovora EU o čisti industriji, je v izjavi po srečanju z ministrom Bojanom Kumrom povedal evropski komisar za podnebje Wopke Hoekstra. Kumer pa je izpostavil pomembnost uravnotežene razdelitev sredstev EU za razogljičenje.

Zeleni prehod Luke Koper: 100 milijonov za infrastrukturo

05. 03. 2025 19.33

Tudi Luka Koper bo v luči zelenega prehoda, kot to zahteva zakonodaja za vsa evropska pristanišča, do leta 2030 morala omogočiti ladjam, ki so privezane v pristanišču, da se priključijo na elektriko. Gradnja primerne infrastrukture bo stala kar 100 milijonov evrov, ob tem pa pospešeno vlagajo še v elektrifikacijo vseh strojev in postavitev sončnih kolektorjev na strehe objektov v pristanišču. Kako pa bodo vsi ti milijonski vložki vplivali na konkurenčnost?

"Lotimo se dela": Spodbujanje dialoga o delavskih pravicah in socialni enakosti

10. 02. 2025 00.15

Intervju z dr. Jernejo Jug Jerše, vodjo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji

Odgovorili agenciji za energijo: EK zaskrbljena zaradi dogajanja glede omrežnine

15. 01. 2025 13.04

Evropska komisija je na direktorat za energijo poslala dopis, v katerem v zvezi s sistemom obračunavanja omrežnine opozarja na veljavno zakonodajo EU o neodvisnosti regulatorjev. Če bo vlada sprejela ukrepe, ki bi posegli v neodvisnost agencije za energijo, bi lahko komisija sprožila postopek ugotavljanja kršitev obveznosti po pravnem redu EU.

Baterijska, talna, prosta, ekološka reja: kakšne so razlike?

10. 01. 2025 17.41

Potem ko so v javnost pricurljali grozljivi posnetki kokoši iz ene izmed slovenskih kmetij, se postavljajo številna vprašanja. Ali veste, v kakšnih razmerah živijo kokoši, ki nesejo vaša jajca?

'Kot naseljenec sem prišel v deželo nekoga drugega, a to zdaj skušam popraviti'

22. 12. 2024 18.59

V Ljubljani se je nedavno mudil Jeff Halper, izraelski aktivist in borec za pravice Palestincev. Prepričan je, da imajo Palestinci podporo svetovne javnosti, a so problem vlade. Opozarja, da Palestincem grozi normalizacija stanja na terenu in da bi morala mednarodna skupnost jasno zavzeti stališče proti režimu apartheida. Sam sicer pravi, da se zaveda lastne moralne dileme, saj je tudi sam naseljenec. Vendar skuša izkoristiti svoje privilegije, ki jih ima kot Jud v Izraelu, in s svojim delovanjem pomagati, da bi v državi bili obe strani nekoč enakopravni in bi sobivali v eni demokratični državi.

Prehodno vlado v Siriji bo vodil Bašir, Slovenija poostrila nadzor na mejah

10. 12. 2024 15.30

Vodenje prehodne vlade v Siriji, kjer so uporniške skupine pred dnevi strmoglavile režim Bašarja al Asada, je prevzel Mohamed al Bašir, ki naj bi na položaju ostal do 1. marca prihodnje leto. Izraelska vojska je medtem po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice v zadnjih 48 urah izvedla več kot 300 napadov na cilje po vsej Siriji, vključno z Damaskom. Čeprav vse več držav napoveduje zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil, Bruselj poziva k upoštevanju pravil EU.

Romunsko ustavno sodišče razveljavilo predsedniške volitve

06. 12. 2024 14.32

Romunsko ustavno sodišče je razveljavilo celoten volilni proces predsedniških volitev v Romuniji. V začetku tedna je sicer sodišče potrdilo izid prvega kroga, ki je potekal 24. novembra in v katerem je zmagal skrajno desni kandidat Calin Georgescu.

'Izpuščeni obsojenci se bodo morali ponovno vrniti v zapore'

10. 10. 2024 15.25

Vlada je izdala odlok o ugotovitvi zaostrenih varnostnih razmer zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih za prestajanje kazni zapora ter določitvi začasnih ukrepov, je na novinarski konferenci po seji vlade povedala ministrica za pravosodje Andreja Katič. Odlok predvideva tudi možnost začasne prekinitve prestajanja zaporne kazni. Kot je poudarila ministrica, gre za začasne ukrepe, ki se lahko, če se situacija ne bo izboljšala, podaljšajo. Bistveno je, da se kazen zapora obsojencu lahko prekine, če zato ne obstajajo varnostni zadržki. Tu se upoštevajo okoliščine, kot so osebnost obsojenca, njegova varnostna ocena, nevarnost izmikanja nadaljnjemu prestajanju kazni, način nastopa kazni, vrsta in način storitve kaznivega dejanja. Čas prekinitve se obsojencu ne šteje v čas prestajanja kazni, obsojenci se bodo morali ponovno vrniti v zapore, je pojasnila.

'V Sloveniji bomo slej ko prej morali implementirati kavcijski sistem'

09. 10. 2024 16.27

Predstavniki društva Eko krog, Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja, stranke Vesna in Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij vlado pozivajo k čimprejšnji uvedbi kavcijskega sistema za embalažo pijač. Kot so poudarili na novinarski konferenci, Slovenija s trenutnim sistemom ne bo izpolnila ciljev evropske zakonodaje.

Članice EU za zmanjšanje zaščite volka

25. 09. 2024 13.36

Članice EU so podprle zmanjšanje zaščite volka, ki ga je decembra predlagala Evropska komisija, so potrdili v Bruslju. Pred spremembo ustrezne zakonodaje bo moral zmanjšanje zaščite iz strogo zaščitenega v zaščitenega potrditi stalni odbor bernske konvencije. Slovenija naj bi se pri odločanju vzdržala. Znižanje zaščitenega statusa volka po mnenju okoljske organizacije Alpe Adria Green "odpira vrata odstrelu volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine". V organizaciji so prepričani, da je to v nasprotju z zavezo Evrope za zaščito in obnavljanje biotske raznovrstnosti. Ministrstvo za naravne vire in prostor je medtem potrdilo, da ima Lovska družina Kropa dovoljenje za odstrel po dveh volkov na Jelovici in Pokljuki.

Koraki do trenutka, ko je Apple 'spregovoril' slovensko

18. 09. 2024 07.52

Od ponedeljka zvečer je slovenščina na voljo na vseh Applovih napravah, ki podpirajo uporabniški vmesnik novega mobilnega operacijskega sistema iOS 18. Velik korak v dolgi sagi na poti do tega, da bi bila slovenščina navzoča tudi v novem tehnološkem jezikovnem okolju. Ključna za to je bila pred manj kot petimi meseci sprejeta novela zakona o javni rabi slovenščine, ki je naredila konec pogovorom in vpletene prisilila k delovanju. Apple je prvi gigant, ki je sledil novi zahtevi, kmalu pa naj bi ji sledili tudi drugi proizvajalci. A odnos do maternega jezika pri nas medtem znova razburja, predvsem v luči sprememb v šolstvu.

'Italija in Rusija z roko v roki': na reklamnih panojih visijo proruski oglasi

15. 09. 2024 11.25

Na panojih po vsej Italiji se je to poletje pojavilo na stotine plakatov s sloganom: "Rusija ni naš sovražnik". Na transparentih pa podoba dveh rok, ki se rokujeta, ena v barvah italijanske, druga v barvah ruske zastave. Spet na drugih se pojavlja tudi zapis: "Dovolj denarja za orožje za Ukrajino in Izrael. Hočemo mir. Zavračamo vojno."

'Ko trpi gospodarstvo, zaživi korupcija'

11. 09. 2024 06.00

Slovensko gospodarstvo se ohlaja, za naša podjetja še kako pomembna Nemčija krči proizvodnjo, tresenje avtomobilskega giganta Volkswagna lahko v Evropi sproži cunami, ob tem pa Evropska komisija svari: prvič od konca hladne vojne se moramo resnično bati za svoje preživetje.

Bruselj Slovenijo pozval k ureditvi financiranja RTVS

24. 07. 2024 12.19

Evropska komisija je v objavljenem letnem poročilu o vladavini prava Slovenijo pozvala k ureditvi financiranja Radiotelevizije Slovenije (RTVS). Obenem jo poziva k dokončanju ukrepov za zvišanje plač sodnikov in tožilcev, potem ko slovenske oblasti še niso v celoti uresničile odločbe ustavnega sodišča.

EU z julijem zaostrila pravila na trgu kriptosredstev

07. 07. 2024 10.12

Z julijem so se v EU zaostrila pravila na področju kriptosredstev. Na podlagi lani sprejete evropske uredbe o trgih kriptosredstev (Mica) se med drugim uvaja večji nadzor nad trgovanjem s temi sredstvi. Gre za prvo celovito zakonodajo za urejanje področja kriptovalut. Po mnenju stroke uredba prinaša večjo jasnost in varnost na trgu kriptosredstev.

Kaj je v okoljskem zakonu, ki straši kmete in trese avstrijsko vlado?

17. 06. 2024 16.55

Okoljski ministri EU so potrdili zakonodajo o obnovi narave. Na čakanju je bila več mesecev, zdaj pa je bila odločitev končno sprejeta. Kaj je torej v ozadju zakonodaje, ki jo nekateri imenujejo najpomembnejši okoljski zakon v zadnjih 20 letih, avstrijska ministrica je zanjo celo tvegala razpad koalicije, kmetje pa ji očitajo ogrožanje kmetijstva in prehranske varnosti.

Slovenija že pripravlja načrt za izvajanje migracijskega pakta EU

13. 06. 2024 16.37

Slovenija že pripravlja nacionalni načrt za izvajanje migracijskega pakta EU, je pojasnil vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu. Pričakuje, da bo načrt pripravljen do roka sredi decembra. Med ključnimi izzivi za Slovenijo je izpostavil potrebo po novem zakonodajnem okviru in vzpostavitev informacijskega sistema.

Zaščita žrtev: EU s prvo zakonodajo o preprečevanju nasilja nad ženskami

13. 06. 2024 15.12

V Evropski uniji je v veljavo stopila prva zakonodaja o preprečevanju nasilja nad ženskami in v družini, ki med drugim uvaja smernice za kazniva dejanja na spletu, žrtvam pa omogoča boljši dostop do pravnega varstva. Članice morajo nova pravila prenesti v nacionalno zakonodajo v treh letih, do 14. junija 2027, so sporočili iz Bruslja.

Rezerviral nastanitev, a ostal pred zaprtimi vrati in preživel noč v parku

12. 06. 2024 20.18

Si predstavljate, da si za rojstni dan podarite počitnice v Grčiji, nato pa, ko že prispete na lokacijo, kjer bi moral biti vaš apartma, tam ostanete pred zaprtimi vrati? To se je zgodilo Gorazdu Dominku Srakarju. Kljub temu, da je ponudnike apartmaja in spletno platformo Booking klical neštetokrat, je ostal brez odgovora, noč pa je bil zato primoran preživeti kar v parku. V Slovenijo se je vrnil že naslednji dan, saj drugih cenovno primerljivih nastanitev ni našel. Je takšnih primerov veliko in kaj lahko naredimo, če se sami znajdemo v podobni situaciji?

Kaj politiki pričakujejo od volitev?

09. 06. 2024 09.04

Na volišča so se podali tudi politični obrazi. V Radomljah je glas oddala predsednica republike Nataša Pirc Musar. Ocenila je, da je bila kampanja pred evropskimi volitvami bolj umirjena kot tista, ki smo jo spremljali pred slovenskimi parlamentarnimi volitvami. Na volišču omnia je glasoval tudi predsednik vlade Robert Golob. Prvak opozicije pričakuje izvolitev vsaj treh evroposlancev, manj kot to bo za Janšo neuspeh. V SLS svojo kampanjo ocenjujejo za vsebinsko in pričakujejo uspeh, NSi pa so optimistični, da bodo presenečenje teh evropskih volitev.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?

29. 05. 2024 06.00

V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Članice EU sprejele pakt o migracijah in azilu

14. 05. 2024 12.35

Države članice EU so dokončno sprejele evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem so se z Evropskim parlamentom pogajale osem let. Zakonodaja, ki prinaša obvezno solidarnost med članicami, hitrejše in učinkovitejše azilne postopke ter boljše upravljanje meja, se bo začela uporabljati junija 2026.

Prva zakonodaja EU o boju proti nasilju nad ženskami dokončno potrjena

07. 05. 2024 16.57

Države članice EU so dokončno potrdile prva evropska pravila na področju boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini, ki med drugim uvajajo smernice za kazniva dejanja na spletu, žrtvam pa bodo omogočila boljši dostop do pravnega varstva. Opredelitve posilstva zakonodaja ne vključuje.

Neupoštevanje zakonodaje na področju transporta: Sloveniji drugi opomin

24. 04. 2024 15.42

Evropska komisija je Sloveniji poslala obrazložitveno mnenje oziroma drugi opomin, ker v nacionalno zakonodajo ni ustrezno prenesla direktive s področja razvoja vseevropskega prometnega omrežja. Rok za prenos direktive je bil 10. avgust lani, prvi opomin pa je Slovenija prejela septembra lani.

Evropski parlament podprl zakonodajo o preprečevanju nasilja nad ženskami

24. 04. 2024 15.45

Evropski parlament je podprl prva pravila EU na področju boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini, ki med drugim uvajajo smernice za kazniva dejanja na spletu, žrtvam pa bodo omogočila tudi boljši dostop do pravnega varstva. Ker med državami članicami ni bilo dogovora, nova pravila ne vključujejo opredelitve posilstva.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen

10. 04. 2024 16.40

Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

'Govorijo nam o Hipokratovi zaprisegi, ki jo mi živimo vsak dan'

03. 04. 2024 13.22

Zdravnice in zdravniki Splošne bolnišnice Slovenj Gradec so v javnem pismu opozorili, da je zdravnikov premalo, da bi lahko opravili vse predvidene obravnave in posege. "K sreči je danes večina slovenskih zdravnikov ZA javno zdravstvo, ker nam je humanost prioriteta in velika vrednota. Zavlačevanje vlade je zato nesprejemljivo in vedno bolj je jasno, da si rešitve za javno zdravstvo v resnici ne želi in da je sama tista, ki bolnikom jemlje pravico do primernega zdravljenja," so prepričani.