evropska vesoljska agencija

Mednarodna vesoljska postaja praznuje: 150.000-krat okrog Zemlje
12. 03. 2025 13.30Mednarodna vesoljska postaja je dosegla nov mejnik – 150.000 obletov Zemlje. Od svoje umestitve v Zemljino orbito leta 1998 je prepotovala 6,4 milijarde kilometrov.

Zemlji se približuje 'uničevalec mest': kakšna bo strategija 'boja'?
16. 02. 2025 07.14Zemlji se približuje potencialno nevaren asteroid, ki bi lahko leta 2032 trčil v naš planet. Možnosti za to so sicer majhne, a ne neobstoječe. Prav zato se znanstveniki intenzivno pregovarjajo o morebitnih scenarijih. Bi se lahko s tem nebesnim telesom spopadli kar z jedrskim orožjem ali pa s posebnim laserjem?

2024 YR4 bi čez osem let lahko zadel Zemljo, a možnost je minimalna
31. 01. 2025 09.26Evropska vesoljska agencija (ESA) je v sredo sporočila, da je nedavno odkrila asteroid 2024 YR4, ki mu pripisujejo minimalno možnost, da leta 2032 zadane Zemljo. Premer asteroida trenutno ocenjujejo na 40 do 100 metrov, njegovo možnost trka z Zemljo pa na 1,2 odstotka.

Po uspešni izstrelitvi rakete Ariane 6 se kapsuli na krovu nista sprostili
10. 07. 2024 08.13Evropska raketa Ariane 6, za katero je trboveljsko podjetje Dewesoft zagotovilo merilne sisteme, je v torek z izstrelišča na Francoski Gvajani prvič poletela v vesolje. Nosilna raketa je uspešno namestila satelite, je sporočila Evropska vesoljska agencija (Esa). Od koncu odprave je prišlo do manjšega zapleta, ki ne ogroža naslednje odprave.

Trboveljski Dewesoft zagotovil merilne sisteme za razvoj evropske rakete
05. 07. 2024 13.11Merilne sisteme za evropsko nosilno raketo Ariane 6, ki jo bo Evropska vesoljska agencija 9. julija izstrelila v vesolje, je zagotovilo trboveljsko podjetje Dewesoft. Kot so pojasnili v podjetju, gre za merilne inštrumente, ki omogočajo zajem podatkov v najzahtevnejših razmerah.

Podpisan sporazum, ki bo Slovenijo 'katapultiral' še dlje v vesolje
18. 06. 2024 18.51Predsednik vlade Robert Golob in generalni direktor Evropske vesoljske agencije Josef Aschbacher sta podpisala sporazum, na podlagi katerega bo Slovenija postala polnopravna članica te vesoljske agencije. "Zdaj se pravo delo šele začenja," je ob tem dejal slovenski premier, ki se veseli, da bodo lahko opravljali koristno delo, "ne le za Slovenijo ali Eso, temveč za celotno človeštvo". Slovenija bo sicer uradna polnopravna članica agencije postala po izteku veljavnega pridružitvenega sporazuma 1. januarja 2025.

Delček kometa 'kot v filmu' razsvetlil nebo nad Španijo in Portugalsko
20. 05. 2024 10.25Po navedbah Evropske vesoljske agencije je nebo nad deli Španije in Portugalske v soboto zvečer osvetlil drobec kometa. Pojav so številni ujeli tudi v objektive, eden od prebivalcev Lizbone pa je dejal, da se mu je zdel prizor povsem neverjeten, kot da bi gledal film.

1,5 milijona evrov za krepitev slovenskega vesoljskega sektorja
15. 05. 2024 10.50Evropska vesoljska agencija je objavila nov razpis, ki je namenjen samo podjetjem in akademskim ter raziskovalnim organizacijam s sedežem v Sloveniji. Vrednost razpisa, znotraj katerega se zbirajo okvirni predlogi za projekte izbranih tem z namenom krepitve vesoljskega sektorja v Sloveniji, je 1,5 milijona evrov.

'Pajki' na Marsu
27. 04. 2024 11.10Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter evropske vesoljske agencije je na Marsovem južnem polu posnela temne lise, ki po obliki in barvi spominjajo na pajke. Vendar za črnimi lisami stoji znanstvena razlaga.

Slovenska astrofizika sodelovala pri odkritju najbolj masivne črne luknje doslej
16. 04. 2024 10.08Slovenska astrofizika Tomaž Zwitter in Andreja Gomboc sta bila del ekipe, ki je s satelitom Gaia Evropske vesoljske agencije odkrila najbolj masivno črno luknjo doslej, nastalo iz običajne zvezde. Bližina njenega odkritja omogoča mnogo bolj podroben študij lastnosti in nastanka črnih lukenj, ki so več 10-krat masivnejše od našega Sonca.

Komercialna odprava v vesolje: Turek, Italijan in Šved znova na trdnih tleh
09. 02. 2024 17.04Astronavti treh držav so se po treh tednih, ki so jih v sklopu komercialne misije, poimenovane Ax-3, preživeli na Mednarodni vesoljski postaji, so se zdaj vrnili na Zemljo. Gre za odpravo, s katero je v vesolje potoval tudi prvi turški državljan, na misiji pa sta se mu pridružila še astronavta iz Italije in Švedske. Odpravo so financirale države astronavtov, vsaka je zanjo namenila skoraj 51 milijonov evrov.

Osupljive podobe vesolja, ovekovečene tudi na poštnih znamkah
28. 01. 2024 20.14Poštna služba v ZDA je v čast Nasinega vesoljskega teleskopa James Webb izdala dve novi znamki za prednostno pošto. Na znamkah sta ovekovečeni podobi kozmosa, ki ju je posnel največji in najzmogljivejši teleskop, ki so ga kdaj koli poslali v vesolje. Gre za dve spektakularni podobi, meglico Carina in Stebre stvarjenja.

'Ognjeni blisk' na Soncu začasno pretrgal radijske frekvence na Zemlji
16. 12. 2023 09.31Ameriška vesoljska agencija Nasa je v objektiv ujela silovit izbruh na površini Sonca, najmočnejšega v zadnjih šestih letih. Gre za izbruh razreda X najvišje intenzivnosti, ki lahko vpliva tudi na radijske komunikacije, električna omrežja, navigacijske signale, predstavlja pa tudi tveganje za vesoljska plovila in astronavte, je sporočila Nasa. Četrtkov vesoljski dogodek je tako ponekod na Zemlji za okoli dve uri pretrgal radijske frekvence.

Evropska raketa Ariane 6 bo v vesolje prvič poletela poleti 2024
30. 11. 2023 16.54Dolgo odlašana prva izstrelitev nosilne rakete Ariane 6 bo na sporedu med 15. junijem in 31. julijem prihodnje leto, je sporočila Evropska vesoljska agencija (ESA). Datum izstrelitve, ki je bila prvotno načrtovana za leto 2020, je ESA objavila po uspešni generalki na evropskem vesoljskem izstrelišču v Francoski Gvajani minuli teden.

Med vesoljskim sprehodom astronavtki izgubili torbo z orodjem
13. 11. 2023 16.04Nasini astronavtki Jasmin Moghbeli in Loral O'Hara sta ta mesec opravili svoj prvi vesoljski sprehod izven Mednarodne vesoljske postaje ISS. A med večurnim opravljanjem del na zunanjem delu ISS sta izgubili torbo z orodjem, ki je odplavala v vesolje. Ta sicer na srečo ni bila potrebna za preostale naloge, z analizo poti torbe pa so ugotovili, da je tveganje ponovnega stika s postajo majhno.

Za sliko tedna izbran posnetek Zemlje slovenskega satelita
09. 11. 2023 12.19Evropska vesoljska agencija (Esa) je fotografijo Zemlje, ki jo je posnela kamera na 6000 kilometrov oddaljenem satelitu Trisat-R, izbrala za fotografijo tedna na področju tehnologije, so sporočili iz podjetja Skylabs. Fotografija je bila posneta z izjemno miniaturno kamero velikosti manj kot dveh kubičnih milimetrov.

Indijska sonda Aditya-L1 uspešno potuje proti Soncu
01. 10. 2023 15.30Indija ja pred slabim mesecem proti ognjenemu središču našega Osončja poslala novo sondo. Tam bo naprava zbirala podatke o Soncu, njena štirimesečna pot pa gre po načrtih. Sinoči je namreč zapustila področje vpliva našega planeta in je na polovici poti do Sonca.

Evropski teleskop Evklid posnel svoje prve slike vesolja
01. 08. 2023 13.28Evropski teleskop Evklid je mesec dni po izstrelitvi z več kot milijon kilometrov oddaljene točke od Zemlje posnel svoje prve fotografije galaksij in zvezd, je v ponedeljek sporočila Evropska vesoljska agencija (ESA). Fotografije je označila za pomemben mejnik, saj dokazujejo, da bodo s pomočjo teleskopa lahko raziskovali temno snov in temno energijo.

Vroča Evropa: čez dan tudi do 46 stopinj Celzija
18. 07. 2023 08.49Večji del Evrope je zajel vročinski val. Najbolj vroče je v Španiji, kjer so se temperature čez noč spustile le do 30 stopinj Celzija, Italiji, Grčiji in Turčiji. Evropska vesoljska agencija je več držav obarvala rdeče.

Svet v primežu vročinskega vala, najhujše šele prihaja
16. 07. 2023 17.58Po vsem svetu, od ZDA, kjer se več deset milijonov ljudi spopada z nevarno visokimi temperaturami, do Evrope in Japonske, je napovedana rekordna vročina. Italija se sooča z zgodovinsko visokimi temperaturami, ministrstvo za zdravje pa je izdalo rdeči alarm za 16 mest, vključno z Rimom, Bologno in Firencami.

Evropska raketa Ariane 5 še zadnjič poletela v vesolje
06. 07. 2023 08.57Evropska nosilna raketa Ariane 5 je ponoči še zadnjič vzletela in v vesolje ponesla dva satelita. Z zadnjim poletom Ariane 5 se je Evropa ob naraščajoči svetovni konkurenci nepričakovano znašla brez pravega načina za samostojno izstrelitev težjih tovorov v vesolje. Hkrati pa še vedno ni znano, kdaj bo njena naslednica opravila svoj prvi polet.

Zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev? 'Ker še ne prenašajo bolezni'
29. 06. 2023 18.42Čeprav se nam zdi, da je komarjev iz poletja v poletje več, biologi pravijo, da letošnje leto ne bo komarjevo leto, saj jih je manj, kot jih je bilo lani. In zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev, da bi jih iztrebili, kot to počno drugod v soseščini? Ob komarjih pa so tukaj še klopi. Tudi njih naj bi bilo letos manj, razlog bi lahko bila deževna pomlad, a previdnost zaradi klopnih bolezni kljub temu ni odveč. Samo en pik nam namreč lahko trajno spremeni življenje, opozarjajo na NIJZ-ju.

Misija v neznano: Evklid bo razkril skrivnosti in zgodovino vesolja
18. 06. 2023 10.45Vesoljski teleskop Evklid bo kmalu poletel v vesolje, znanstveniki pa upajo, da bodo slike, ki jih bo posnel, omogočile vpogled v to, iz česar je sestavljeno vesolje, ter bolje razumeti temno energijo in temno snov z natančnim merjenjem pospeška vesolja.

35 dni ležanja v imenu znanosti: izkušnja takrat 29-letnega Jurija Bizjaka
13. 06. 2023 10.46Ko je IJS objavil, da bo jeseni potekala fiziološka raziskava, ki vključuje tudi dolgo, 60-dnevno ležanje v postelji, se je na oglas v zgolj treh dneh prijavilo več kot 200 moških. Zanimanje je veliko, saj je – vsaj na prvi pogled – obljubljeno plačilo za 'zgolj mirovanje' zelo mamljivo, a se mnogi niti ne zavedajo, v kaj se spuščajo. Kako je sodelovati v takšni raziskavi, kakšne so prijetne in neprijetne strani takšnega znanstvenega poskusa, smo se pogovarjali z Jurijem Bizjakom, ki je leta 2007 v zelo podobni raziskavi kar 35 dni miroval v postelji.

V živo z Marsa: sonda, ki živi že 18 let preveč
04. 06. 2023 11.17Dve desetletji sta minili, odkar je Evropska vesoljska agencija proti Marsu poslala sondo Express. To je prva sonda, ki je iz Evrope poletela proti rdečemu planetu. Ob tej posebni priložnosti pa Express postala tudi prva sonda, ki je na Zemljo v živo prenašala posnetek četrte krogle našega Osončja.

Italija bi gradila najdaljši viseči most na svetu. Toda kaj bo rekla mafija?
30. 04. 2023 10.48Sanje o gradnji mostu s Sicilije skozi Messinsko ožino so starejše od rimskega cesarstva, ko je leta 252 pred našim štetjem konzul Metel povezal sode in hlodovino, da bi premaknil 100 bojnih slonov iz Kartagine v Rim. Tudi aktualna oblast na Apeninskem polotoku si prizadeva za graditev mostu. O tem že razpravlja italijanski parlament. Toda tisočletne sanje imajo dve veliki oviri: mafijo in geografijo.

Pločevinasti meteorski dež: razpadla Muskova kapsula ustvarila svetlobni šov
28. 04. 2023 19.55V četrtek zvečer so prebivalci zvezne države Kolorado na nebu opazovali poseben spektakel. In ne, čeprav se na prvi pogled zdi, da gre za meteorski dež, to ni res. Svetlobni spektakel so ustvarili ostanki kapsule podjetja Space-X, ki je pred mesecem in pol v Zemljini orbiti pustila svoj 'prtljažnik'.

Teden v slikah: sneg, vulkan in skrivnostna Enigma
15. 04. 2023 16.58V naše kraje se je vrnila zima in marsikje nasula sneg. Podobne, pa vendarle povsem drugačne prizore imajo na Kamčatki, kjer je pokrajina odeta v odejo vulkanskega prahu. Veselili smo se srečno zaključene reševalna akcije v gorah, razkrivali enigme Enigme in na pot proti Jupitru pospremili evropsko raketo.

Izstrelitev uspela, začela se je osem let dolga pot proti Jupitru
14. 04. 2023 14.51Potem ko v četrtek ni šlo, je v petek uspelo: Evropska vesoljska agencija (ESA) je izstrelila raketo Ariane-5 s satelitom, ki ga čaka zamotana in kar osem let dolga pot proti Jupitru. Njegov cilj sicer ni največji planet našega osončja, ampak njegove lune Kalisto, Evropa in Ganimed, na katerih bo iskal pogoje za življenje. Obstajajo namreč dokazi, da se pod ledenim površjem teh treh Jupitrovih lun skrivajo globoki oceani tekoče vode.

Izstrelitev rakete proti Jupitru prestavljena
13. 04. 2023 09.59Izstrelitev evropske rakete, ki bo vse do Jupitrovih lun ponesla satelit, je prestavljena. Ta bo na treh Jupitrovih lunah iskal pogoje, potrebne za obstoj življenja. Misiji Juice bo pot do Jupitra vzela osem let, pri tem pa si bo raketa pomagala tudi z gravitacijskim poljem Zemlje in Venere.