evropska uredba

EU podaljšala sankcije proti Rusiji: prepoved potovanj, zamrznitev premoženja

14. 03. 2025 15.02

Evropska unija krepi pritisk na Rusijo, je na družbenem omrežju zapisala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ko je sporočila podaljšanje sankcij proti skoraj 2400 posameznikom in drugim subjektom zaradi ruske agresije v Ukrajini. Svet EU je sprejel tudi skupno stališče glede dodatnih carin na kmetijsko blago iz Rusije.

Bruselj s predlogom za hitrejše vračanje migrantov v tretje države

11. 03. 2025 19.30

Evropska komisija je predstavila predlog nove uredbe EU, s katerim želi pospešiti vračanje migrantov, ki nimajo pravice do bivanja v uniji, v tretje države. Predlog vključuje tudi pravno podlago za vzpostavitev centrov za vračanje zunaj EU, v katere bi na podlagi sporazumov s tretjimi državami pošiljali migrante, ki so nezakonito v uniji.

Zmanjšanje emisij avtomobilskega sektorja: revizijo bodo opravili že letos

05. 03. 2025 16.43

Evropska komisija bo revizijo uredbe, ki z letom 2035 v EU prepoveduje prodajo novih vozil z motorjem z notranjim zgorevanjem, opravila že letos, je ob predstavitvi akcijskega načrta za avtomobilsko industrijo napovedal pristojni evropski komisar Apostolos Cicikostas. Pri izpolnitvi cilja za 2025 pa nameravajo proizvajalcem dati več časa.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?

02. 02. 2025 15.54

Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Na Madžarskem v bližini meje s Slovenijo potrdili pojav kuge drobnice

27. 01. 2025 15.44

Na Madžarskem so v bližini meje s Slovenijo potrdili pojav kuge drobnice pri živali, ki izvira iz Romunije. Kuga drobnica se običajno ne pojavlja v EU, v primeru njene ugotovitve pa je treba sprejeti takojšnje ukrepe za izkoreninjenje. Pristojni organi so se v Sloveniji na to temo že sestali, uprava za varno hrano pa rejce poziva k previdnosti.

Odslej v embalaži za hrano prepovedana uporaba škodljive kemikalije

27. 01. 2025 07.41

V Evropski uniji je začela veljati nova uredba o prepovedi uporabe bisfenola A v materialih, ki pridejo v stik s hrano. Namen je čim bolj zmanjšati izpostavljenost temu škodljivemu endokrinemu motilcu.

Kink odgovoril na očitke: Razpis ni prirejen, pomislili smo na vse aspekte

09. 01. 2025 10.06

V javnosti prah dviguje 50-milijonski nakup dveh helikopterjev za nujno medicinsko pomoč. Reševalec Robert Sabol v razpisu vidi več pomanjkljivosti, med drugim se sprašuje, ali gre za namenska ali večnamenska helikopterja, zakaj razpis vodi notranje ministrstvo in ne zdravstveno ter zakaj helikopter ne bi bil rumene barve, ki označuje NMP. Vodja letalske policijske enote Dejan Kink zagotavlja, da nobeden od helikopterjev ne bo uporabljen za policijske naloge, in odgovarja tudi na ostale očitke.

DZ za podlago za nov način zaračunavanja cestnine za tovornjake in enodnevno vinjeto

22. 11. 2024 18.10

DZ je potrdil zakona o cestninjenju, s katerim v pravni red prenaša določbe evropske direktive glede novega načina zaračunavanja cestnine za tovorna vozila glede na izpuste ogljikovega dioksida (CO2). Opredeljuje tudi novo, enodnevno vinjeto, ki bo na voljo najpozneje od 25. marca 2030.

Bruselj potrdil uvedbo dodatnih carin na uvoz električnih vozil, izdelanih na Kitajskem

29. 10. 2024 16.03

Evropska komisija je dokončno potrdila uvedbo dodatnih carin na uvoz električnih vozil, izdelanih na Kitajskem, v EU. Poleg že obstoječih 10-odstotnih carin bo v prihodnjih dneh uvedla carine v višini od 7,8 do 35,3 odstotka za obdobje petih let. V Bruslju obenem poudarjajo, da se pogovori s Pekingom o alternativnih rešitvah nadaljujejo.

Zobozdravniki: Znesek, ki ga ZZZS plača za belo plombo, ne krije niti stroškov

15. 10. 2024 10.50

Evropska uredba države članice zavezuje, da s 1. januarjem prihodnje leto povsem opustijo uporabo amalgama v zobozdravstvu. Slovenska vlada ga bo sicer opuščala postopoma, v celoti pa do 1. julija 2026. A zobozdravniki opozarjajo, da znesek, ki ga ZZZS plača za plombe, ne pokrije niti stroškov izdelave.

Konec doplačevanja belih zalivk, stroške bo kril ZZZS

04. 09. 2024 08.12

Skupščina ZZZS je na seji med drugim sprejela predlog novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. Novela najpomembnejše spremembe prinaša na področju zobozdravstva. Na določenih področjih bo ZZZS v zobni protetiki kril uporabo boljših materialov, novela zavarovancem prinaša tudi pravice do zamenjave amalgamskih zalivk z belimi. Novela bo osebam do 26. leta od 1. januarja 2025 zagotovila kritje izdelave belih zalivk na vseh zobeh v breme javne zdravstvene blagajne, ostali pa bodo to pravico pridobili 1. julija 2026.

EU odpravila vizume tudi za kosovske Srbe

22. 07. 2024 13.15

Svet EU je sprejel uredbo, s katero je odpravil vizume za vstop v Evropsko unijo za državljane Kosova s srbskimi potnimi listi. Brezvizumski režim bo tako veljal za celotno območje Zahodnega Balkana.

EU z julijem zaostrila pravila na trgu kriptosredstev

07. 07. 2024 10.12

Z julijem so se v EU zaostrila pravila na področju kriptosredstev. Na podlagi lani sprejete evropske uredbe o trgih kriptosredstev (Mica) se med drugim uvaja večji nadzor nad trgovanjem s temi sredstvi. Gre za prvo celovito zakonodajo za urejanje področja kriptovalut. Po mnenju stroke uredba prinaša večjo jasnost in varnost na trgu kriptosredstev.

Bruselj predlaga zvišanje zgornje meje za pomoč de minimis za kmete

07. 06. 2024 16.40

Bruselj je prestavil predlog spremembe pravil o majhnih zneskih pomoči v kmetijskem sektorju, imenovani tudi pomoč de minimis. Med drugim predlaga zvišanje zgornje meje te pomoči, ki je izvzeta iz nadzora državnih pomoči, s 25.000 na 37.000 evrov za tri leta na podjetje. O predlogu se bodo zdaj posvetovali z javnostjo in državami članicami.

Hojs, Bogovič, Novakova o migrantih in Palestini – bodo glasove nabirali s populizmi?

21. 05. 2024 05.55

V sobotnem 24UR Fokus so se soočili kandidati treh strank od sredine proti desni, ki se bodo 9. junija potegovali za petletni mandat v Evropskem parlamentu. V studio so prišli Aleš Hojs (SDS) in dva aktualna evropska poslanca – oba se potegujeta za še en mandat – Ljudmila Novak (NSi) in Franc Bogovič (SLS). Katera stališča glede Palestine, migracij in zelenega prehoda družijo po ideologiji podobne politike? Kaj jih deli, kdo je navajal netočne podatke in kdo je s svojimi izjavami zavajal? Preverili smo dejstva.

Golob: Cenejše nepremičnine z regulacijo oddajanja in neprofitnimi stanovanji

22. 04. 2024 08.36

Inflacija v Sloveniji se je znižala na obvladljive ravni, za kar je z ukrepi zaslužna tudi vlada, je v DZ dejal premier Robert Golob. Največji izziv po njegovih besedah ostaja zajezitev rasti cen storitev, k čemur bo vlada med drugim prispevala z ukrepi na področju stanovanjske politike, je napovedal. Med drugim pa tudi zavrnil očitke o poslabševanju razmer v zdravstvu. Kot je poudaril, je vlada sprejela več ukrepov, s katerimi želijo zagotoviti delujoči sistem javnega zdravstva. Povedal še, da je trenutni cikel okrepljene investicijske dejavnosti tujih in domačih vlagateljev najboljši pokazatelj zaupanja v stabilnost Slovenije ter tudi v delo vlade.

'Nismo zadovoljni s pogajanji, zato napovedujemo protest po Ljubljani'

12. 03. 2024 08.58

Kmetijske organizacije so konec preteklega meseca zaradi prepočasnega napredka pri pogajanjih napovedale stopnjevanje pritiska na politične odločevalce s protestom. Ta bo po njihovih napovedih 19. marca, kot je pojasnil predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, bo protest potekal v Ljubljani, ker so v prestolnici odločevalci. Ob 10. uri se bodo začeli zbirati na Trgu republike, protest pa naj bi trajal do okoli 14. ure. Pričakujejo okoli 2000 traktorjev. Kmetijsko ministrstvo zahteve kmetov jemlje resno, so se pa izražene težave nakopičile v daljšem obdobju ter se jih ne more rešiti naenkrat in takoj, temveč v procesu medsebojnega sodelovanja, so izpostavili na ministrstvu.

Članice EU potrdile: povečati je treba uporabo takojšnjih elektronskih plačil

26. 02. 2024 16.20

Članice EU so dokončno potrdile besedilo posodobljene uredbe o enotnem območju plačil v evrih (Sepa), katere cilj je povečati uporabo takojšnjih plačil z evri. Ta bodo morala biti na voljo tudi čezmejno, tako v območju z evrom kot v celotni Evropski uniji, banke pa zanje ne bodo smele zaračunavati višjih stroškov, so sporočili iz Sveta EU.

Evropska komisija bi kmetom zrahljala pravila skupne kmetijske politike

02. 02. 2024 15.37

Kmetje v EU bi lahko po predlogu Evropske komisije letos izkoristili nekatera odstopanja od pravil skupne kmetijske politike. "Kmetje so hrbtenica prehranske varnosti EU in jedro naših podeželskih območij, ukrep pa jim omogoča dodatno prožnost v času, ko se spopadajo z več izzivi," je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Kaj prinaša zgodovinski dogovor o azilni zakonodaji?

20. 12. 2023 20.10

Svet EU in Evropski parlament sta dosegla dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, katerega namen je celovito urediti upravljanje migracij v uniji. V ospredju dogovora, ki ga označujejo za zgodovinskega, je solidarnost med državami članicami. Te so ga večinoma pozdravile, z izjemo Madžarske. Nevladne organizacije so kritične. Če bo pakt zaživel v praksi, lahko pričakujemo zmanjšanje migracijskega toka.

Zmaga zdrave kmečke pameti ali črn dan za okolje?

22. 11. 2023 17.58

Evropski parlament je zavrnil predlog Evropske komisije za zmanjšanje skupne uporabe in tveganja kemičnih pesticidov za 50 odstotkov do leta 2030. S tem se je najverjetneje končala obravnava predloga v tem zakonodajnem obdobju.

V EU dogovor o večji transparentnosti pri kratkoročnem najemu nepremičnin

16. 11. 2023 11.09

Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor glede pravil zbiranja in deljenja podatkov za kratkoročne najeme nepremičnin. Bruselj si namreč prizadeva za promocijo uravnoteženega turističnega ekosistema v EU, z novimi pravili pa bo pripomogel tudi k digitalnemu prehodu.

Alkoholne ključavnice: če si pil, ne boš vozil

07. 11. 2023 06.00

Število prometnih nesreč, ki so jih povzročili pijani vozniki, je bilo letos do konca septembra za slabo desetino nižje kot v istem obdobju lani, umrlo je 15 ljudi manj. Pa vendar je žrtev še vedno preveč. Kot enega od učinkovitih načinov za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola se znova omenja tako imenovane alkoholne ključavnice, ki voznikom pod vplivom alkohola blokirajo vžig motorja.

Bomo gotovino vpisali v ustavo? Zbrali potrebne podpise volilcev

26. 10. 2023 13.17

Združenje Povezani smo je zbralo 43.095 podpisov za začetek postopka vpisa pravice do uporabe gotovine v ustavo, s čimer so presegli zahtevanih 30.000 podpisov. Zbiranje podpisov še ni zaključeno, zato še pozivajo k podpori, saj želijo preprečiti "digitalno suženjstvo", je dejal predstavnik združenja Ivan Jurgec. Uporaba gotovine kljub razvoju digitalnega bančništva in drugih oblik plačilnih storitev ni ogrožena, so spričo pobude za vpis gotovine v ustavo poudarili na ministrstvu za finance. Za dostop do gotovine in obveznost njenega sprejemanja po njihovih navedbah že zdaj obstajajo zadostne pravne podlage.

Poljska besni zaradi 'diktata' Bruslja in Berlina: Nočemo še ene Lampeduse

05. 10. 2023 16.07

Poljska še naprej odločno nasprotuje vsem dogovorom EU-ja, ki vključujejo premeščanje migrantov, vztraja poljski predsednik Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki pa je akt o migracijah in azilu označil za "diktat" Bruslja in Berlina ter napovedal "odločen veto" Poljske. Krizna uredba, o kateri so dogovor sklenili veleposlaniki članic EU, je namenjena organizaciji odziva v primeru množičnega prihoda migrantov v državo članico EU, kot je bilo v času begunske krize v letih 2015 in 2016. Med drugim predvideva obvezno solidarnost med državami članicami v obliki premestitve prosilcev za azil ali finančnega prispevka.

Članice EU zaenkrat še brez dogovora o krizni uredbi na področju migracij

28. 09. 2023 06.27

Slovenski notranji minister Boštjan Poklukar ne vidi izboljšanja v zvezi z avstrijskim nadzorom na meji s Slovenijo, o katerem je v zadnjih dneh poročala Evropska komisija. Nadzor je še vedno nesorazmeren, pa tudi nezakonit, je povedal v Bruslju, kjer medtem državam članicam EU ni uspelo doseči dogovora o t. i. krizni uredbi, ki je del pakta o migracijah in azilu. Vendar pa sta španski notranji minister Fernando Grande-Marlaska in evropska komisarka Ylva Johansson po zasedanju ministrov EU v Bruslju zagotovila, da ni več velikih preprek in da bo dogovor dosežen v prihodnjih dneh.

Nova energetska politika: Način ogrevanja bo odvisen od tega, kje živite

22. 09. 2023 06.00

Na področju energije nas, kot kaže, čakajo korenite spremembe. Ne samo nočno pranje posode, po novem bomo gledali tudi, kdaj jo bomo pristavili na štedilnik. Poleg novega načina obračunavanja omrežnine pa se obeta še nov zakon o energetski politiki. Ta narekuje predvsem spremembe toplotnih virov energije, ki bodo odvisni od tega, v kakšnem naselju živite.

SMS-obveščanje ob neurjih in nesrečah naj bi zaživelo že v kratkem

31. 07. 2023 15.53

Vlada je sporočila, da bo sistem javnega obveščanja in alarmiranja ob neurjih in nesrečah prek SMS-sporočil predvidoma zaživel že v kratkem. Do konca avgusta je v javni obravnavi uredba, ki jo je pripravilo ministrstvo za digitalno preobrazbo, vlada pa pričakuje, da jo bodo nato sprejeli zgodaj jeseni. Predvidoma bi tako sistem lahko začel delovati še pred koncem leta.

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance

12. 07. 2023 16.19

Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

150 milijonov evrov za hitrejše uvajanje obnovljivih virov

22. 06. 2023 15.08

Vlada je sprejela uredbo o pomoči za pospeševanje uvajanja energije iz obnovljivih virov, shranjevanja in toplote iz obnovljivih virov. Gre za podzakonski akt lani sprejetega interventnega zakona, ki je med drugim prinesel podlago za spodbude za naložbe v obnovljive vire energije. Za podpore bo na voljo 150 milijonov evrov.