evropska minimalna plača

Minimalna plača: v Luksemburgu enkrat višja kot v Sloveniji
24. 03. 2025 06.04Bruto minimalna plača se je januarja v članicah EU gibala od 551 do 2638 evrov. Najnižji 'minimalec' v EU prejemajo delavci v Bolgariji, najvišjega pa v Luksemburgu. Slovenija je s 1278 evri na 8. mestu med 29 evropskimi državami, ki so bile vključene v analizo. Primerjava gibanja minimalnih plač v evropskih državah je še pokazala, da so se te v zadnjih 10 letih najbolj povišale v državah vzhodne in jugovzhodne Evrope, kjer so sicer praviloma še vedno najnižje.

Slovenija zasedla sedmo mesto na lestvici bruto minimalnih plač v EU
25. 02. 2025 18.39Slovenija ima letos s slabimi 1278 evri sedmo najvišjo bruto minimalno plačo v Evropski uniji, kažejo podatki Evropske fundacije za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer. Minimalno plačo ima sicer urejenih 22 od 27 članic z izjemo Danske, Italije, Avstrije, Finske in Švedske, ki to vprašanje urejajo s kolektivnimi pogodbami.

1600 evrov minimalne plače, v pokoj pri 60, zamrznjene cene in ljubezen do diktatorjev
11. 07. 2024 07.00Kakšna bo realnost, ko se bodo glave po francoskih volitvah še nekoliko bolj ohladile? Prva reakcija je bilo veselje, ker je bil "ustavljen pohod skrajne desnice". Kaj pa bo Franciji in EU prinesla (skrajna) levica, ki želi precej radikalne spremembe? Olajšanje ali se bodo sčasoma uresničile napovedi Marine Le Pen o "odloženi zmagi"?

Po Sloveniji zagoreli kresovi, simboli delavcev
30. 04. 2024 18.22Na Rožniku se je odvila osrednja sindikalna prireditev na predvečer praznika dela. Zbrane sta nagovorila predsednik Konfederacija sindikatov Slovenije (KSS) Pergam Jakob Počivavšek in predstavnica Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Alenka Potočnik. Ob letošnjih praznovanjih v zvezi svobodnih sindikatov poudarjajo pomen sindikatov oziroma sindikalnega organiziranja. "Vsak napredek pri delavskih pravicah je težak, težko si je izboriti kakšno dodatno pravico, pa vendar razvoj gre naprej, upajmo, da ne bo šel nazaj," je dejala predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Po Sloveniji pa so že vzplamteli tudi kresovi, simboli delavcev.

'Demokracija se konča pri vratih delovnega mesta'
30. 04. 2024 12.51Pred delavskim praznikom, ki ga obeležujemo 1. maja, so svoje poslanice državljanom posredovali tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec ter državna sekretarja Dan Juvan in Igor Feketija. Kot je ob tem opozoril Mesec, je "prvi maj praznik, ki nas vsako leto spomni, da evropski socialni model ni samoumeven". Mesec in Juvan se bosta 1. maja udeležila tudi prireditve na Rožniku.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o inflaciji, minimalni plači, pokojninah?
07. 04. 2024 07.11V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter družbenih omrežjih. Katere trditve o pokojninah, migrantih, minimalni plači in inflaciji držijo?

Plače iz pekla do raja
14. 01. 2024 07.16Med božično-novoletnimi prazniki, prazniki luči, miru, zabave in veselja, se je ponekod razbesnel pravi ne raj, ampak pekel na Zemlji. Ne vem, kako bi drugače opisali razmere, ko se iz sob slišijo nemočni klici, da bi jim kdo pomagal, pobrisal za njimi, jih preoblekel, jim prinesel topel čaj in jim rekel prijazno besedo. Bilo je v enem izmed domov za starejše pri nas, kjer je zaoral trebušni virus, verjetno je bilo tiste dni podobno tudi drugje.

DEJSTVA: Kdo govori resnico in kdo laže?
04. 04. 2022 20.47Na POP TV se je zaključilo drugo veliko predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev je tudi tokrat v živo preverjala izjave osmih predstavnikov strank, ki jim po obeh najbolj svežih javnomnenjskih raziskavah Mediane za našo medijsko hišo kaže najbolje. Soočili so se Romana Tomc (SDS), Tanja Fajon (SD), Marjan Šarec (LMŠ), Alenka Bratušek (SAB), Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jernej Vrtovec (Nova Slovenija), Alojz Kovšca (Povežimo Slovenijo) in Luka Mesec (Levica).

Letos dodatno zavarovanje na dopustu še toliko bolj pomembno
18. 06. 2021 08.33Če še nekaj let nazaj sploh nismo pomislili, da bi za potovanje v tujino sklenili dodatno zavarovanje, pa bo letos to drugače. Ali potujete sami ali v okviru turistične agencije, evropska zdravstvena kartica v primeru, da zbolite za covidom, ne bo dovolj, brez dodatnega zavarovanja pa bi lahko tudi stroški potovanja skočili v nebo.

Bodo junaki koronavirusa pozabljeni?
09. 05. 2020 07.00Počasi se polegata osuplost in tudi hvaležnost, ki sta me zajeli približno mesec dni nazaj. Država me je namreč tokrat krepko in prijetno presenetila, nič običajnega govorjenja o zategovanju pasu, takoj nas je začela zasipavati z denarjem, skupaj kar z več milijardami. Res, da je bila večina pomoči na začetku namenjena reševanju gospodarstva, šele ko jih je na to spomnila ogorčena javnost, so vključili še samozaposlene in druge, ki so ostali povsem brez prihodkov. Kljub temu in sploh če pogledamo vlado in pa nekatere člane njenega strokovnega sveta, smo res lahko hvaležni.

Šarec: V mnogih primerih so podražitve neupravičene
04. 03. 2019 13.55Premier Marjan Šarec na začetku marčevske redne seje državnega zbora odgovarja na vprašanja poslancev. Med glavnimi temami pa vse od priprav na novo finančno in gospodarsko krizo, pred kratkim predstavljeni novi davčni reformi, dviga cen javnih storitev do prihodnjega dela na okoljskem ministrstvu ter pokojninske reforme.

Je za naše vse dražje življenje res kriva Evropska unija?
02. 07. 2018 15.34Pretirana regulacija nikjer na svetu ne prinaša dolgoročnih koristi: ne za zdravje in kakovost življenja državljanov, ne za gospodarsko blaginjo države - to potrjujejo tudi rezultati številnih raziskav in študij. A Slovenija kljub temu vse bolj omejuje svobodno izbiro posameznikov ter zvišuje in uvaja vedno nove davke in trošarine. V večini primerov se pri tem zgovarja na usklajevanje z evropskim pravnim redom. Toda ali je res samo Evropa kriva za naše vse dražje življenje in višanje trošarin? In kako zelo (če sploh) so v odločitve o davkih in trošarinah vpeta podjetja, gospodarstveniki, ekononomisti?

'Le v Sloveniji plačujete dodatke v sklopu minimalne plače'
17. 06. 2015 08.10V državah EU, ki imajo minimalno plačo, so dodatki, kot so dodatek za nočno, nedeljsko in praznično delo, plačani posebej, le v Sloveniji želimo biti nekaj posebnega, in sicer v negativnem smislu. Dodatki so pri nas vključeni v minimalno plačo. "To ustvarja nepravičen položaj. Zakaj bi nekdo, ki dela v težjih pogojih, denimo ponoči, dobil enako plačo kot nekdo, ki dela navaden delavnik?" se je vprašal nemški strokovnjak. Razložil je tudi, kako so to zadevo uredili v Nemčiji.

Bruselj nad Nemčijo zaradi minimalne plače za tuje prevoznike
19. 05. 2015 16.40Evropska komisija jesprožila postopek proti Nemčiji zaradi njene domnevno sporne zakonodaje o minimalni plači. Po mnenju komisije je še posebej sporna uporaba nemškega zakona o minimalni plači za tranzitni promet in določene operacije mednarodnega prevoza.

Cipras predstavil vladni program: Prioriteta bo celjenje velikih ran
08. 02. 2015 20.43Kot prioriteto svoje vlade je Aleksis Cipras izpostavil blaženje posledic strogih varčevalnih ukrepov v zadnjih letih. Med drugim je obljubil brezplačno hrano in elektriko za tiste, ki so trpeli zaradi varčevanja.

Z minimalno plačo pride tudi siva ekonomija
08. 02. 2015 09.16Uvedba minimalne plače je ugodna za rast sive ekonomije, ugotavljajo Nemci. Njihova država je namreč minimalno plačo v višini 8,50 evra na uro uvedla z letošnjim 1. januarjem, zdaj pa so študije pokazale zanimive posledice.

Mnogi nimajo razlogov za praznovanje: vse večja brezposelnost
30. 04. 2014 09.47Zahteve po nekaterih pravicah iz dela so se vedno zelo aktualne. Brezposelnost in delež prostih delovnih mest za določen čas naraščata, razlika med minimalno plačo in povprečno bruto plačo se manjša, navajajo na Sursu.

Ideja o ukinitvi minimalne plače je za sindikaliste hvalnica norosti
08. 08. 2013 15.44Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije je razburila ideja, da bi pot iz krize lahko vodila skozi ukinitev minimalne plače. Sindikalisti pravijo, da kratkoročni stroškovni pogled ni pravi za reševanje krize, ampak je treba izbrati dolgoročni razvojni model.

Minimalna plača se zvišuje na 763 evrov
13. 01. 2012 10.21Minimalna plača se bo z januarjem predvidoma zvišala na 763,06 evra bruto, se strinjajo vlada, sindikati in delodajalci. Slovenija mora letos privarčevati 700 milijonov evrov, pa je opozoril minister Mitja Gaspari.

'Nisem zamudil roka'
25. 01. 2010 16.25Poslanci naj bi v četrtek sprejeli program stabilnosti, razpravljali o višji minimalni plači in spremembi dohodnine. O izhodni strategiji bo beseda v državnem zboru tekla februarja.

'Ne moremo si privoščiti takojšen skok na to višino'
14. 10. 2009 17.33Člani ESS predlagajo takojšen dvig najnižjih plač, pri čemer bi minimalna plača dosegla 600 evrov neto. Na ministrstvu za delo pravijo, da bodo pripravili izhodišča za nov socialni dogovor.

Eni prosjačijo, drugi zapravljajo
17. 10. 2008 10.12Bogati in revni si vsak dan zrejo v oči. Kdaj človeški rod ne bo več trpel lakote in ponižanj? Kdaj mati ne bo več poslušala milega joka lačnega otroka?

VIDEO in FOTO: Dostojne plače steber družbe
05. 04. 2008 08.37Prestolnico je preplavilo več kot 30 tisoč delavcev. Zahtevali so blaginjo za vse, ne le za elite. Evropska unija je bodisi socialna ali pa je ni, so še poudarili.