evropska konvencija

Bošnjak: ESČP potrebuje pomoč zaradi neutemeljenih kritik
01. 02. 2025 10.26Evropsko sodišče za človekove pravice potrebuje pomoč zaradi kritik, ki postavljajo pod vprašaj njegovo vlogo zagovornika demokracije, je dejal predsednik sodišča Marko Bošnjak. "Upreti se moramo kritikam, ki so neutemeljene, nespoštljive in niso v skladu z nalogo, ki jo opravljamo," je menil na novinarski konferenci v Strasbourgu.

Sancinova: Smo v obdobju, ko spoštovanje človekovih pravic ni tako samoumevno
28. 01. 2025 15.52Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je za novo slovensko sodnico na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) izvolila Vasilko Sancin. Zanjo je glasovalo 125 članov skupščine od 171, ki so oddali glas, so sporočili na plenarnem zasedanju v Strasbougu. Devetletni mandat bo nastopila maja.

Sekretariat bernske konvencije podprl zmanjšanje zaščite volka
03. 12. 2024 15.46Sekretariat bernske konvencije je podprl predlog za spremembo varstvenega statusa volka v okviru mednarodne konvencije o varstvu prosto živečega evropskega rastlinstva in živalstva ter naravnih habitatov iz strogo zaščitenega v zaščitenega. Sprememba bo članicam omogočala bolj fleksibilno upravljanje s populacijo volka, so poudarili v Bruslju.

Kriminalisti preiskujejo odtekanje milijonov s Telekoma na Nova24TV
29. 05. 2024 08.55Hišne preiskave na Telekomu in Nova24TV, pod lupo kriminalistov pa posli iz časa zadnje Janševe vlade, ko naj bi Telekom Nova24TV začel plačevati nesorazmerno visoko nadomestilo za distribucijo programov. Ali s tem dobiva piko na i delo državnozborske preiskovalne komisije, ki se je lotila sumov nezakonitega financiranja strank? Osem fizičnih je osumljenih kaznivih dejanj zlorabe položaja in zaupanja pri gospodarski dejavnosti.

Državni zbor izvolil trojico kandidatov za sodnika na ESČP
23. 04. 2024 20.10Državni zbor je izvolil Aleša Galiča, Vasilko Sancin in Boštjana Zalarja za kandidate za sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice. Trojico je državnemu zboru po pridobitvi mnenja Sodnega sveta in vlade v izvolitev predlagala predsednica republike, minuli teden jih je potrdila tudi mandatno-volilna komisija DZ.

Evropska komisija bi zmanjšala zaščito volkov
21. 12. 2023 15.27Vrnitev volka je velik uspeh pri ohranjanju vrst in danes po ocenah v gozdovih držav Evropske unije živi več kot 20.000 teh živali. V Bruslju zato predlagajo, da bi status volka v okviru Bernske konvencije spremenili iz strogo zavarovane v zavarovano živalsko vrsto.

Odgovor na to, kako zaščititi Sredozemsko morje, bodo iskali v Sloveniji
29. 11. 2023 07.52Prihodnji teden bo Slovenija v Portorožu gostila zasedanje sredozemskih držav in drugič v zgodovini prevzela dveletno predsedovanje Konvenciji o varovanju morja in obal Sredozemlja, bolj znani pod imenom Barcelonska konvencija. Ta je edini mednarodni pravni okvir za varovanje Sredozemskega morja in njegove obale ter prva konvencija o varovanju regionalnega morja na svetu. Otvoritve dogodka se bo udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob. "Imamo morje, ki pomeni vrata v cel svet, in marsikatera država nam to zavida," je poudarila Alenka Bratušek v funkciji ministrice za naravne vire in prostor. Kot rezultat bo nastala Portoroška konvencija.

Feministični nočni pohod v Istanbulu: upor Turkinj
09. 03. 2023 07.27Dan žena je v Istanbulu obeležilo na tisoče žensk, ki so se uprle prepovedi protestiranja in se zbrale na tako imenovanem "feminističnem nočnem pohodu". Pohod je trajal dobri dve uri, nato pa jih je policija pregnala s solzivcem.

Evropska nogometna družina ostro nasprotuje projektu Superliga
08. 11. 2022 20.54Predstavniki Uefe so se v torek v Nyonu srečali s podjetjem, ki podpira ustanovitev projekta Superlige (A22 Sports), in ponovno zavrnili idejo, ki je nastala že aprila leta 2021. Na srečanju so sodelovali predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin, predstavniki vseh največjih evropskih lig, predstavniki klubov, navijačev in sindikata profesionalnih nogometašev, ki so se srečali z novim izvršnim direktorjem A22 Sports Berndom Reichartom ter ustanoviteljema tega podjetja Anasom Laghrarijem in Johnom Hahnom. Izkupiček sestanka pa je takšen: ideja o enotnosti in dostopnosti nogometa je živa bolj kot kdaj koli prej.

Državni zbor tudi v drugo potrdil spremembe družinskega zakonika
18. 10. 2022 21.28Državni zbor je po odložilnem vetu državnega sveta tudi v drugo potrdil spremembe družinskega zakonika. Za je glasovalo 51 poslancev koalicije, proti pa je bilo 24 poslancev SDS in NSi. Po spremembah je zakonska zveza skupnost dveh oseb, istospolnim partnerjem pa omogočajo posvojitev otroka. Za vnovično potrditev sprememb je bila potrebna večina glasov vseh poslancev.

Migranti dobijo nastanitev v prvi varni državi, iz katere pridejo. Drži?
17. 10. 2022 06.08Predsedniški kandidat Anže Logar je v intervjuju za našo televizijo dejal, da je Janševa vlada ob koncu mandata pustila rekordne presežke v državni in občinski blagajni, da migranti dobijo nastanitev v prvi varni državi ... Kaj kažejo dejstva?

Rusija naj bi odbila napad na Kačji otok, Putin napovedal uporabo sodobnih orožij
21. 06. 2022 15.19Ruska vojska je sporočila, da je v ponedeljek odbila ukrajinski napad na strateško pomemben Kačji otok v Črnem morju, ki ga je Moskva zavzela že ob začetku invazije. Prav tako naj bi ruske sile odrezale ukrajinsko vojsko od oskrbe na širšem območju Severodonecka in Lisičanska. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem na srečanju z diplomanti vojaške akademije v Moskvi izjavil, da je ponosen na ruske vojake v Ukrajini, in dodal, da "delujejo pogumno, profesionalno, kot pravi junaki". Obljubil je uspešno spopadanje s sankcijami proti Rusiji in napovedal uporabo sodobnejših orožij.

Več članic EU, tudi Slovenija, v non-paperju: 'Evropo, ki deluje, že imamo'
09. 05. 2022 10.42Deset držav članic Evropske unije, med njimi Slovenija, je pripravilo t. i. non-paper, v katerem so kritične do uporabe idej evropskih državljanov v okviru konference o prihodnosti Evrope za interese posameznih institucij. Poudarili so tudi, da namen konference ni bil sprememba pogodb EU. Očitki letijo predvsem na Evropski parlament, čeprav ta v dokumentu ni izrecno omenjen.

Slovenija s počasnim odločanjem o rejništvu kršila pravice babice koroških dečkov
08. 02. 2022 11.34Evropsko sodišče za človekove pravice je v obravnavi dolžine postopka o rejništvu koroških dečkov odločilo, da je Slovenija kršila pravice babice dečkov. Kot so zapisali v objavljeni razsodbi, je v zvezi s postopkom izdaje dovoljenja za rejništvo prišlo do kršitve 1. odstavka 6. člena konvencije v zvezi s pritožbo prve pritožnice glede dolžine postopka za izdajo dovoljenja za rejništvo. Glede na odločitev sodišča mora tako tožena država prvemu pritožniku plačati 6500 evrov za nepremoženjsko škodo in za stroške in izdatke ter morebitne davke. Skupaj sta sicer pritožnika zahtevala okoli 85.000 evrov.

Končno znano, zakaj so izpustili Balkanske bojevnike
21. 12. 2021 08.37Konec novembra je Vrhovno sodišče razveljavilo sodbo v primeru Balkanski bojevnik, zdaj pa je prišlo tudi uradno pojasnilo, zakaj. Kot so zapisali v sporočilo za javnost, je sodišče sodbi sodišč prve in druge stopnje v zadevi Balkanski bojevnik razveljavilo zaradi opiranja pravnomočne sodbe na dokaze, ki so bili pridobljeni s kršitvijo ustavno zagotovljenih človekovih pravic ter temeljnih svoboščin.

Turčija odstopila od istanbulske konvencije, organizacije svarijo pred porastom nasilja
01. 07. 2021 13.02Turčija je uradno odstopila od istanbulske konvencije, katere namen je zaščititi ženske pred nasiljem. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je s svojo odločitvijo o odstopu poskrbel za ogorčenje na Zahodu in pri nevladnih organizacijah. Pri Amnesty International so posvarili, da v Turčiji že beležijo porast nasilja.

Akcija Pet pred dvanajsto: Delo pomeni hrano za zaposlene v kulturi
29. 04. 2021 16.31Z nastopom na balkonu Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica so se kulturne ustanove na Goriškem pridružile vseslovenski akciji, s katero so opozorili na kritično stanje v slovenskem kulturnem sektorju. V nagovoru prireditve je vipavski raper Smaal Tokk dejal, da delo za marsikaterega v kulturi pomeni hrano za preživetje.

Protokolarni zdrs v Ankari: von der Leynovo posedli na kavč
07. 04. 2021 15.21Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je bila vidno presenečena, potem ko so na srečanju v Ankari predsednika Evropskega sveta posedli na stol poleg turškega predsednika, njo pa na kavč. Protokolarni incident je v Bruslju sprožil burne odzive, predstavniki von der Leynove pa so poudarili, da bi moral biti sedežni protokol enak za vse.

Zaradi odprtega pisma v Turčiji aretirali 10 upokojenih admiralov
05. 04. 2021 11.12Turški urad predsednika je ostro obsodil odprto pismo, ki ga je napisala skupščina več kot 100 upokojenih visokih častnikov mornarice. Dejali so celo, da dejanje spominja na vojaški udar. Nekdanji admirali so v pismu namreč opozorili na možno grožnjo pogodbi, ki ureja plovbo skozi bosporsko in dardanelsko ožino. Turške oblasti so zato že pridržale 10 osumljencev, še štirim pa so naročile, naj se zglasijo na policiji v Ankari.

EU poziva Turčijo: 'Ženske si zaslužijo močan pravni okvir, ki jih ščiti'
21. 03. 2021 13.13Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je izrazil obžalovanje in nerazumevanje odločitve Turčije, da izstopi iz istanbulske konvencije o pravicah žensk, katere namen je predvsem zaščititi ženske pred nasiljem. Pozval jo je k spremembi odločitve, na katero se je odzvala tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Medtem je v Turčiji proti odločitvi vlade protestiralo več tisoč žensk.

Turčija izstopila iz istanbulske konvencije o pravicah žensk
20. 03. 2021 10.24Turčija je izstopila iz istanbulske konvencije o pravicah žensk, katere namen je predvsem zaščititi ženske pred nasiljem. Odločitev turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana so objavili v uradnem listu. Generalna sekretarka organizacije Ustavili bomo femicid Fidan Ataselim je medtem danes, po objavi odločitve, pozvala k protestom.

'S spremembo ustave bodo gluhoslepi enakopravni člani družbe'
23. 02. 2021 11.33Ustavna komisija DZ je brez glasu proti za obravnavo na seji DZ pripravila predlog stališča o osnutku ustavnega zakona za vpis znakovnega jezika v ustavo. Pripravila ga je na podlagi spremenjenega predloga strokovne skupine komisije, ki pa se je spremenil le redakcijsko, ne pa tudi vsebinsko.

Logar: Cona ne bo vplivala na slovenske ribiče in Luko Koper
18. 12. 2020 09.32Hrvaški sabor je z veliko večino podprl odločitev hrvaške vlade o razglasitvi izključne gospodarske cone v Jadranskem morju. Formalno razglasitev hrvaške in italijanske izključne gospodarske cone je pričakovati januarja 2021. Pred tem sta napovedani dve ministrski srečanji Hrvaške, Italije in Slovenije.

Hrvaška vlada sprejela predlog o razglasitvi izključne gospodarske cone
14. 12. 2020 07.38Hrvaška vlada je sprejela predlog odločitve o razglasitvi hrvaške izključne gospodarske cone v Jadranskem morju. Medtem ko je odziv slovenske vlade zaenkrat precej mlačen, profesor mednarodnega pomorskega prava Marko Pavliha meni, da bi morala Hrvaška najprej rešiti vprašanje arbitraže.

'IEC bo slovenskim ribičem odvzela možnost ribolova na odprtem morju'
03. 12. 2020 18.01Odpira se lov na teritorije – tudi na morju, po napovedi hrvaških in italijanskih namer za razglasitev izključno ekonomskih con ocenjuje strokovnjak za pomorsko pravo Pavliha. Prepričan je, da bi se morala Hrvaška s Slovenijo najprej dogovoriti o načinu uresničitve arbitražne odločbe in šele nato širiti svoje suverene pravice na morju. Slovenija ne more razglasiti svoje IEC, pa pojasnjuje Sancinova in opozarja, da po hrvaški razglasitvi IEC na morju, ki je do sedaj veljalo za odprto morje, naši ribiči ne bodo več mogli svobodno loviti rib.

Kaj je vladavina prava in zakaj glede tega ne moremo pristajati na kompromise?
22. 11. 2020 08.00Potrditev svežnja za spoprijemanje Evrope z gospodarskimi in socialnimi posledicami pandemije se je zavlekla, ker sta Madžarska in Poljska blokirali njegova bistvena dela. Razlog? Pogojevanje sredstev s spoštovanjem vladavine prava, ki je ena izmed temeljnih vrednot EU. Rešitve še ni, išče jo Merklova, slovenski premier Janez Janša pa po odmevnem pismu predsedniku Evropskega sveta in predsednici Evropske komisije poziva h kompromisu. Kompromisu glede, kot že rečeno, spoštovanja temeljne vrednote EU.

Strokovnjaki: Vsem ljudem bi morali omogočiti stik z vsaj eno drugo osebo
17. 11. 2020 06.00Je vlada pri sprejemanju zadnjega odloka, ki omejuje druženje ljudi na člane istega gospodinjstva ali družine, mislila na samske in na ljudi, ki živijo sami? Takšen ukrep ima gotovo zelo slab vpliv na psihično počutje in povečuje duševne stiske pri omenjenih skupinah prebivalstva, opozarjajo psihologi in sociologi. In tega se denimo zavedajo v Združenem kraljestvu, kjer si lahko osebe, ki živijo same, ustvarijo svoj "podporni mehurček", ali pa v Avstriji, kjer je druženje z eno osebo zunaj lastnega gospodinjstva kljub strogim ukrepom dovoljeno.

Poljska: država, ki ne spoštuje vladavine prava, zaveznico vidi v Sloveniji
04. 09. 2020 07.11Poroka le med moškim in žensko, prepoved splava in svetovalni centri za "povrnitev naravne spolne usmerjenosti". V to verjame Poljska, država, ki ne spoštuje vladavine prava, in edina država, proti kateri je EU aktivirala sedmi člen pogodbe – ta v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic članici Unije, ki sistematično krši temeljna evropska načela. In Poljska se je s pozivom k odstopu od istanbulske konvencije obrnila prav na Slovenijo.

V Evropi kritični do poljske napovedi odstopa od istanbulske konvencije
26. 07. 2020 16.45Potem ko je Poljska napovedala, da bo odstopila od istanbulske konvencije, so v Svetu Evrope izrazili razočaranje in poudarili, da bo to velik korak nazaj pri zaščiti žensk pred nasiljem. Kritični so tudi v Evropskem parlamentu.

Ostro pismo in protest, štiri osebe odpeljali na policijsko postajo
26. 05. 2020 10.17Pred obravnavo predloga tretjega protikoronskega zakona, ki bo podaljšal omejitev pravic nevladnih organizacij, se je pred Ministrstvom za okolje in prostor RS zbralo več protestnikov. Policija je štiri odpeljala na policijsko postajo. Koalicija predlaga še rahljanje kriterijev, medtem opozicija vztraja. Ostro pismo pa je slovenski vladi poslala evropska mreža okoljskih nevladnih organizacij Green10.