evropska direktiva

Kaj prinaša novi medijski zakon?

08. 04. 2025 20.46

Kakšna bo prihodnost slovenskih medijev v vse bolj digitalnem svetu? Kdo v državi naj po novem presoja medijsko koncentracijo? Ali so tudi spletni vplivneži mediji? In ali bi poskus Golobove koalicije za omejevanje sovražnega govora res lahko pomenil cenzuro v medijih, kot skrbi opozicijo? To je nekaj ključnih dilem novega medijskega zakona, ki je, po začasnem umiku začel zakonodajno pot. Pri tem pa pomembne vsebinske spremembe v zadnjem hipu in pomisleki strokovnjakov.

Zamude letal: bo 85 odstotkov potnikov prikrajšanih za odškodnino?

01. 04. 2025 10.56

Evropska komisija naj bi načrtovala posodobitev predpisov iz leta 2004, ki evropskim potrošnikom omogočajo odškodnino v primeru zamud v letalskem prometu. Evropska organizacija za zaščito potrošnikov opozarja, da v Bruslju načrtujejo spremembo pogojev za pridobitev odškodnine, na podlagi katerih bi bilo do nje upravičenih manj potnikov.

Minimalna plača: v Luksemburgu enkrat višja kot v Sloveniji

24. 03. 2025 06.04

Bruto minimalna plača se je januarja v članicah EU gibala od 551 do 2638 evrov. Najnižji 'minimalec' v EU prejemajo delavci v Bolgariji, najvišjega pa v Luksemburgu. Slovenija je s 1278 evri na 8. mestu med 29 evropskimi državami, ki so bile vključene v analizo. Primerjava gibanja minimalnih plač v evropskih državah je še pokazala, da so se te v zadnjih 10 letih najbolj povišale v državah vzhodne in jugovzhodne Evrope, kjer so sicer praviloma še vedno najnižje.

Prihajamo v zlato obdobje zdrave pameti

02. 03. 2025 16.15

Prevladujoča besedna zveza trenutka je zdrava pamet, uporablja jo ameriški predsednik Donald Trump in po njegovem vzoru tudi vsi, ki jim je Trump svetli zgled, tudi v Sloveniji. Večina ljudi bo prikimala, kaj pa je narobe z zdravo pametjo? Načeloma prav nič, v praksi pa zelo veliko.

"Lotimo se dela": Spodbujanje dialoga o delavskih pravicah in socialni enakosti

10. 02. 2025 00.15

Intervju z dr. Jernejo Jug Jerše, vodjo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji

Agencija vztraja pri novi omrežnini, dogajanje proučujejo tudi v Bruslju

09. 01. 2025 13.31

Napoved razrešitve članov sveta Agencije za energijo, ki kljub vladnemu pozivu niso odstopili, pomeni nedopusten politični pritisk na regulatorja, pravi direktorica agencije Duška Godina. Še vedno zagovarja strokovnost novega sistema omrežnine, vključno z dvema sezonama in opredelitvijo tarif, saj se s tem upošteva konične obremenitve omrežja. V Bruslju proučujejo dogajanje glede omrežnine v Sloveniji.

Rok za ukrepanje se je iztekel: 'Vladni poziv je strokovno utemeljen'

08. 01. 2025 17.43

Danes se je iztekel rok, do katerega je vlada vodstvu Agencije za energijo dala čas, da uvede prejšnji način obračunavanja omrežnine. Kot so pojasnili na ministrstvu za okolje, so agencijo pozvali k spremembi metodologije, saj ta ni skladna z državnimi strategijami in nekaterimi evropskimi direktivami, ki urejajo spodbujanje zelenega prehoda. "Vladna odločitev temelji na strokovnih in ne političnih argumentih, ki pa so bili agenciji večkrat predstavljeni, a žal preslišani in neupoštevani," so zapisali.

EU uvaja enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu

10. 12. 2024 16.57

Finančni ministri držav članic EU so sprejeli evropsko direktivo, namenjeno poenostavitvi postopkov obdavčevanja kapitalskih dobičkov v EU. Med drugim direktiva prinaša enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu. Članice jo morajo v nacionalno zakonodajo prenesti do konca leta 2028.

V primeru hujšega prekrška bi odvzem izpita veljal v celotni EU

05. 12. 2024 15.37

Ministri in državni sekretarji članic EU, pristojni za področje prometa, so na zasedanju sprejeli izhodišča za pogajanja z Evropskim parlamentom o zakonodajnem svežnju za krepitev pravic potnikov v uniji in o direktivi, po kateri bi odvzem vozniškega dovoljenja v eni od članic zaradi hudega prometnega prekrška veljal tudi drugod po EU.

DZ za podlago za nov način zaračunavanja cestnine za tovornjake in enodnevno vinjeto

22. 11. 2024 18.10

DZ je potrdil zakona o cestninjenju, s katerim v pravni red prenaša določbe evropske direktive glede novega načina zaračunavanja cestnine za tovorna vozila glede na izpuste ogljikovega dioksida (CO2). Opredeljuje tudi novo, enodnevno vinjeto, ki bo na voljo najpozneje od 25. marca 2030.

'Izpuščeni obsojenci se bodo morali ponovno vrniti v zapore'

10. 10. 2024 15.25

Vlada je izdala odlok o ugotovitvi zaostrenih varnostnih razmer zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih za prestajanje kazni zapora ter določitvi začasnih ukrepov, je na novinarski konferenci po seji vlade povedala ministrica za pravosodje Andreja Katič. Odlok predvideva tudi možnost začasne prekinitve prestajanja zaporne kazni. Kot je poudarila ministrica, gre za začasne ukrepe, ki se lahko, če se situacija ne bo izboljšala, podaljšajo. Bistveno je, da se kazen zapora obsojencu lahko prekine, če zato ne obstajajo varnostni zadržki. Tu se upoštevajo okoliščine, kot so osebnost obsojenca, njegova varnostna ocena, nevarnost izmikanja nadaljnjemu prestajanju kazni, način nastopa kazni, vrsta in način storitve kaznivega dejanja. Čas prekinitve se obsojencu ne šteje v čas prestajanja kazni, obsojenci se bodo morali ponovno vrniti v zapore, je pojasnila.

Nova realnost odpiranja plastenk v državah Evropske unije

19. 08. 2024 19.51

3. julija je v veljavo vstopila evropska direktiva, ki stare zamaške prepoveduje in uvaja takšne, ki tudi po uporabi ostanejo del plastenke. To je odločitev Bruslja. In med uporabniki družbenih omrežij je poskrbela za val posmehovanja in neodobravanja, a v ozadju ukrepa je resna znanstvena raziskava, ki predvideva, da bi s tem ukrepom onesnaženje v evropskih morjih zmanjšali za desetino. Kaj pa ukrep pomeni za dobrodelne akcije zbiranja zamaškov, kakršne poznamo tudi v Sloveniji?

Nova davčna reforma: 'Tresla se je gora in rodila miš'

28. 05. 2024 18.35

Novi davki in nobene razbremenitve plač, bomo pa, kot kaže, plačevali več za sladke pijače in pri vsakem nakupu na avtomatu čakali tudi na račun. Izhodišča za novo davčno reformo vlade že dvigujejo veliko prahu. "Ponovno se je tresla gora in rodila miš – razbremenitve plač ni, "fasali" pa smo nove davke," so nad predlaganimi davčnimi spremembami razočarani delodajalci. Pričakovali so namreč širši nabor ukrepov, trgovci pa se že sprašujejo, ali bodo morali investirati v nove avtomate.

Prva zakonodaja EU o boju proti nasilju nad ženskami dokončno potrjena

07. 05. 2024 16.57

Države članice EU so dokončno potrdile prva evropska pravila na področju boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini, ki med drugim uvajajo smernice za kazniva dejanja na spletu, žrtvam pa bodo omogočila boljši dostop do pravnega varstva. Opredelitve posilstva zakonodaja ne vključuje.

Stavkovni koledar: kdo je že in kdo še bo 'na nogah'?

01. 05. 2024 19.32

Kako prazničen sploh je letošnji praznik dela? Glede na fronte, ki jih ima vlada s številnimi skupinami v javnem sektorju, ne prav močno. Zdravniki, sodniki, tožilci, dispečerji, zaposleni na upravnih enotah, pa šolniki, veterinarski higieniki. Vsi omenjeni že stavkajo ali pa to še napovedujejo. In kdaj bo realizirana opevana plačna reforma, ki jo vlada napoveduje že dolgo in ki bi umirila trenutne, več kot razgrete strasti v javnem sektorju?

Od posilstev do dobičkov naftnih družb

01. 05. 2024 10.36

Vse to je bilo med temami, ki so jih v Strasbourgu še zadnje dni zasedanj v tej sestavi obravnavali poslanci Evropskega parlamenta. Sicer je na splošno najbolj zaokrožil beli golob, ki je, ko ga je kot kakšen čarodej potegnil izpod plašča eden izmed poslancev, poletel v dvorano in nekoliko začudeno pristal na mizi odsotnega poslanca.

Po Sloveniji zagoreli kresovi, simboli delavcev

30. 04. 2024 18.22

Na Rožniku se je odvila osrednja sindikalna prireditev na predvečer praznika dela. Zbrane sta nagovorila predsednik Konfederacija sindikatov Slovenije (KSS) Pergam Jakob Počivavšek in predstavnica Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Alenka Potočnik. Ob letošnjih praznovanjih v zvezi svobodnih sindikatov poudarjajo pomen sindikatov oziroma sindikalnega organiziranja. "Vsak napredek pri delavskih pravicah je težak, težko si je izboriti kakšno dodatno pravico, pa vendar razvoj gre naprej, upajmo, da ne bo šel nazaj," je dejala predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Po Sloveniji pa so že vzplamteli tudi kresovi, simboli delavcev.

Evropski parlament podprl zakonodajo o preprečevanju nasilja nad ženskami

24. 04. 2024 15.45

Evropski parlament je podprl prva pravila EU na področju boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini, ki med drugim uvajajo smernice za kazniva dejanja na spletu, žrtvam pa bodo omogočila tudi boljši dostop do pravnega varstva. Ker med državami članicami ni bilo dogovora, nova pravila ne vključujejo opredelitve posilstva.

'Govorijo nam o Hipokratovi zaprisegi, ki jo mi živimo vsak dan'

03. 04. 2024 13.22

Zdravnice in zdravniki Splošne bolnišnice Slovenj Gradec so v javnem pismu opozorili, da je zdravnikov premalo, da bi lahko opravili vse predvidene obravnave in posege. "K sreči je danes večina slovenskih zdravnikov ZA javno zdravstvo, ker nam je humanost prioriteta in velika vrednota. Zavlačevanje vlade je zato nesprejemljivo in vedno bolj je jasno, da si rešitve za javno zdravstvo v resnici ne želi in da je sama tista, ki bolnikom jemlje pravico do primernega zdravljenja," so prepričani.

Polovica zdravnikov preklicala soglasja za nadurno delo

30. 01. 2024 12.52

Na glavnem stavkovnem odboru Fidesa so odločili, da bodo aktivirali preklice soglasij za nadurno delo. V praksi to pomeni, da zdravniki, ki so se odločili za preklic soglasja, odslej ne bodo delali več kot 48 ur na teden ali več kot 16 ur neprekinjeno. Do težav bi lahko prišlo predvsem tam, kjer je zdravnikov že tako malo. Po oceni naj bi soglasja umaknila približno polovica vseh zdravnikov. V Zdravniški zbornici poudarjajo, da mora delo tudi v spremenjenih razmerih ogranizirati delodajalec, ne zdravniki. Ministrstvo je vodstva zdravstvenih zavodov zaprosilo, da jim glede na število preklicanih soglasjih sporočijo ukrepe, ki jih bodo sprejeli za zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva.

Državni zbor potrdil uvedbo minimalnega davka za velika podjetja

13. 12. 2023 14.17

DZ je z 69 glasovi za in sedmimi proti danes potrdil zakon o minimalnem davku, ki bo za velike domače skupine in mednarodne skupine podjetij s sedežem v Sloveniji uvedel novo obdavčitev. Davek v višini 15 odstotkov bo veljal za skupine podjetij s prihodki, ki presegajo 750 milijonov evrov, in sicer za poslovna leta od 31. decembra letos.

DZ črtanje novosti zavrnil, a SDS nemudoma znova vložil predlog

07. 12. 2023 14.11

Nemudoma za tem, ko je državni zbor na izredni seji sklenil, da je predlog sprememb zakona o evidentiranju delovnega časa, ki so ga s ciljem črtanja nedavno uveljavljenih novosti vložili v SDS, neprimeren za nadaljnjo obravnavo, so v največji opozicijski poslanski skupini predlog vložili znova.

KPK: Prijavitelji so ključni akterji integritetne družbe

05. 12. 2023 15.13

Na osrednjem dogodku Komisije za preprečevanje korupcije ob tednu preprečevanja korupcije so izpostavili vlogo prijaviteljev kot ključnih akterjev integritetne družbe in njihov pomen pri odkrivanju kršitev integritete. Med drugim so izpostavili pomen in rešitve zakona o zaščiti prijaviteljev ter njegovo uveljavljanje v praksi.

V oglasih za službo bo moralo pisati, kakšna bo plača

23. 11. 2023 19.43

Vas moti, ker velika večina zaposlitvenih oglasov ne vsebuje podatka o plači? Temu bo kmalu naredila konec evropska direktiva, s preglednostjo plačil pa naj bi zagotovili enako plačilo za enako delo, ne glede na spol. Delodajalcem nalaga, da v objavi prostega delovnega mesta ali pred razgovorom navedejo začetno plačo oziroma njen razpon, države članice pa morajo direktivo v svojo zakonodajo prenesti v treh letih. Na karierno-zaposlitvenih portalih ocenjujejo, da bi javne objave lahko povzročile rahel dvig plačil.

Nov zakon širi varovanje slovenščine v digitalno okolje

22. 11. 2023 15.43

Vlada je enotno podprla novelo zakona o javni rabi slovenščine, s katerim se varovanje slovenščine širi v digitalno okolje. Zakon mora sprejeti še državni zbor, je sporočila ministrica za kulturo Asta Vrečko. Pri tem je navedla dva primera; operacijski sistem Windows, ki je bil poslovenjen že pred več kot 30 leti, na drugi strani pa Apple, ki vse do danes še ni poslovenil operacijskih sistemov in storitev, ne glede na to, da jih uporablja zelo veliko Slovencev.

Soočenje petih poslancev: o korupciji, inflaciji, novem evidentiranju, davkih

18. 11. 2023 07.00

Skoraj ni jeseni, ki ne bi bila politično zelo napeta. Tudi letošnja ni izjema. Minister za delo Luka Mesec ni zamrznil izvedbe novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, kljub ogorčenju v gospodarstvu in kritiki gospodarskega ministra iz vrst SD Matjaža Hana. Ob tem pa še burna razprava v DZ o korupciji, pa novi davki in obremenitev podjetnikov. Glede proračunskih dokumentov je zelo kritičen fiskalni svet, član strateškega sveta pri premierju, ekonomist Matej Lahovnik, je ostro komentiral še predlog interventnega zakona. Gre za davčno reformo iz ozadja?

Spolne kvote: Nobenega razloga ni, da delamo razliko med spoloma

02. 08. 2023 19.00

V nadzorne svete in uprave gospodarskih družb, kjer tudi pri nas večinsko sedijo moški, prihaja več žensk. Gospodarsko ministrstvo namreč pripravlja zakonodajo, ki uvaja tako imenovane spolne kvote. Gre za uresničevanje že sprejete evropske direkcije. Ženske naj bi v velikih družbah prevzele najmanj 40 odstotkov mest v nadzornih svetih oziroma najmanj tretjino najodgovornejših položajev, kar naj bi pomembno prispevalo k odpravi neenakosti.

SMS-obveščanje ob neurjih in nesrečah naj bi zaživelo že v kratkem

31. 07. 2023 15.53

Vlada je sporočila, da bo sistem javnega obveščanja in alarmiranja ob neurjih in nesrečah prek SMS-sporočil predvidoma zaživel že v kratkem. Do konca avgusta je v javni obravnavi uredba, ki jo je pripravilo ministrstvo za digitalno preobrazbo, vlada pa pričakuje, da jo bodo nato sprejeli zgodaj jeseni. Predvidoma bi tako sistem lahko začel delovati še pred koncem leta.

Ministri EU korak bližje sprejetju direktive o odvzemu nezakonitega premoženja

09. 06. 2023 12.30

Ministri so na zasedanju v Luxembourgu potrdili pogajalsko izhodišče o predlogu direktive o odvzemu nezakonito pridobljenih sredstev, s katero bi določili minimalna pravila glede sledenja, identifikacije, zamrznitve, zasega in upravljanja tovrstnih sredstev.

Rešene iz ujetništva in naseljene po državi, sedaj pa jih čaka odstrel

22. 05. 2023 19.42

Nutrije so sprva množično gojili na farmah, dokler zanimanje za krzno ni začelo upadati, nutrije pa so, same ali pa s pomočjo, našle pot iz ujetništva. A te prijazne živali postajajo prava nadloga, predvsem ob Ljubljanici in tudi na Ljubljanskem barju, pa tudi marsikje drugje po državi. Spodkopavajo rečno nabrežje in izpodrivajo avtohtone vrste, tako rastlinske kot živalske. Tudi evropska direktiva o invazivnih vrstah veleva odstrel ali pa vsaj močno omejitev. Peticijo proti odstrelu je v zgolj treh dneh podpisalo že več kot 15 tisoč ljudi. Nasprotniki odstrela rešitev vidijo tudi v sterilizaciji.