evropska šola ljubljana

Izjemne zgodbe vseživljenjskega učenja: Lahko si navdih!

06. 12. 2024 00.15

Odprt je razpis za priznanja ACS 2025!

Športno-vzgojni karton: mladostniki se premalo gibajo, številni predebeli

11. 06. 2024 19.54

Naši otroci so spet manj aktivni. Tretje šolsko leto po epidemiji covida-19 se je trend izboljševanja gibalnega razvoja otrok in mladostnikov ustavil. Analiza športno-vzgojnega kartona je pokazala, da ti ne dosegajo želenega napredka, po dveh letih napredka je spet več predebelih. Kar kaže na to, da si s trenutnim obsegom in kakovostjo športne vzgoje oziroma gibanja v šolskem prostoru ne moremo več obetati napredka, opozarjajo strokovnjaki. Zato si želijo razmere popraviti s projektom zMIGAJ.

Slovenski študenti se bodo v finalu potegovali za pripravo zajtrka v vesolju

13. 03. 2024 16.54

Študenti z BIC Ljubljana, višje strokovne šole, so se kot edina evropska šola uvrstili med deseterico izbranih v finale mednarodnega tekmovanja NASA HUNCH Culinary Challenge. Študenti so pripravili zajtrk z ješprenjem, s suhimi hruškami, z orehi in dimljenim tofujem. Jed zmagovalne ekipe bodo v vesoljski agenciji Nasa vključili v prehrano astronavtov.

Na Obrežju in Središču ob Dravi bosta izpostavi azilnega doma

29. 02. 2024 19.20

Vlada je sklenila, da se za potrebe nastanitve prosilcev za mednarodno zaščito organizirata izpostavi azilnega doma na območju nekdanjih mejnih prehodov Obrežje in Središče ob Dravi. Poleg tega je vlada podaljšala nastanitev beguncev iz Ukrajine v Postojni ter projekt nastanitve otrok iz Luganske regionalne sirotišnice.

'Vsaka šola nekaj stane'

30. 11. 2023 21.21

Nogometaši ljubljanske Olimpije so v 5. krogu Konferenčne lige v zelo težkih razmerah za igro na domačem stadionu v Stožicah morali priznati premoč favoriziranemu Lillu, ki je slavil z 0:2. Tako strateg zmajev Zoran Zeljković kot branilec aktualnega slovenskega državnega in pokalnega prvaka Marcel Ratnik sta po tekmi poudarila, da je bil tekmec tokrat boljši, a da so tudi zeleno-beli na drugi strani prikazali veliko dobrih stvari.

Nenavadni dogodki: obarvano morje, pobegle čebele in 'ognjene' strele

02. 09. 2023 18.07

Teden se je (znova) začel deževno, končal pa z odprtjem šolskih vrat. Evropska neurja in ameriški orkan pa so poskrbeli za več nenavadnih, a osupljivih prizorov. Iz turkizno modre v rjavo se je na primer obarvala tretjina morja ob slovenski obali, nad Florido pa so v objektiv ujeli ognjeno Elijevo strelo. Nasin teleskop je posnel čudovito obročasto meglico, kanadski fotografi pa pobeg pet milijonov čebel.

Začenja se Evropska poletna šola logike, jezika in računalništva

31. 07. 2023 06.47

Na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani se bo z uvodno slovesnostjo začela 34. Evropska poletna šola logike, jezika in računalništva – ESSLLI 2023, ki bo potekala vse do 11. avgusta. V dveh tednih se bo v okviru šole zvrstilo 53 seminarjev in delavnic, udeležilo pa se je bo 450 udeležencev z vsega sveta.

Paraplesalka, fotografinja in aktivistka: Nočem biti samo živa, rada bi živela

14. 01. 2023 16.07

Nastija Fijolič je ena tistih, ki dajejo občutek, da so povsem zadovoljni sami s sabo, da se povsem sprejemajo. Morda je prav zato kljub invalidnosti izjemno aktivna: Je paraplesalka z evropskimi medaljami, zastopnica plesnega kluba Zebra, fotografinja ter ambasadorka kampanje postani športnik in svetovne kampanje Wethe15. S ciničnimi opazkami in komičnimi vložki je 28-letnica, ki se je preizkusila tudi v stand-upu, spregovorila o svojem življenju, željah, upih, pa tudi težavah, s katerimi se soočajo invalidi.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča

12. 11. 2022 13.43

Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

Konec brezplačne uporabe avtorskih del pri pouku?

21. 09. 2022 09.56

Novela Zakona o avtorski in sorodnih pravicah po besedah šolnikov, znanstvenikov in raziskovalcev nedopustno oži izjemo za znanstveno raziskovanje in uvaja nadomestilo za uporabo avtorskih del za namene ponazoritve pri pouku na daljavo. Predsednica omenjenega odbora pa: Nadomestilo bo določila vlada, ne gre pa za visoke zneske.

Nova generacija Mladih upov: Kje bodo porabili prejeta sredstva?

05. 06. 2022 15.30

Znana je nova generacija mladih nadarjenih posameznikov s področja športa, para športa, znanosti in umetnosti, ki bodo prejeli finančna sredstva za razvoj svojega talenta v sklopu 10. projekta Mladi upi. Javnost je največ glasov namenila Aneju Gorenjaku, trobentaču, komisija pa je izbrala še 12 nadobudnih mladostnikov.

To je prva peterica finalistov razpisa Mladi upi 2022

08. 05. 2022 12.24

Pri projektu Mladi upi, ki letos poteka že desetič, se nadarjeni mladi posamezniki in posameznice potegujejo za sredstva, ki bi jim prišla prav za treninge in ostale stroške, ki so potrebni za njihov razvoj talenta. V aprilu smo spoznali dvajseterico finalistov, danes pa vam podrobneje predstavljamo prvih pet talentov, ki imajo po mnenju strokovne žirije potencial, da postanejo Mladi upi leta 2022.

'V industriji sejmov in srečanj smo bili več kot 14 mesecev brez prihodkov'

01. 12. 2021 10.06

V Zbornici industrije sejmov in srečanj pri GZS opozarjajo, da so podjetja iz njihove panoge med najbolj prizadetimi v tej pandemiji. Da od sredine marca 2020 do maja 2021 sploh niso smeli poslovati, tudi po koncu uradne prepovedi pa je njihovo delo še vedno zelo omejeno, izpostavljajo. Obljubljene državne pomoči pa ni od nikoder, so ogorčeni. Kot je na novinarski konferenci dejal predstavnik koncertnih organizatorjev Mitja Prezelj, je bilo zaradi epidemije odpovedanih že okoli 1250 glasbenih dogodkov, kar pomeni gospodarsko škodo v višini 110 milijonov evrov.

Štiri slovenske šole med najboljšimi v poučevanju na daljavo

16. 09. 2021 20.40

Evropska komisija je letos prvič podelila evropsko nagrado za inovativno poučevanje, ki so jo danes prijele tudi štiri slovenske šole. Tema prve izvedbe sta bila učenje na daljavo in kombinirano učenje, kar je v tesni povezavi z akcijskim načrtom za digitalno izobraževanje in pandemijo covida-19.

Zgodba 4 prijateljev

21. 06. 2021 00.15

Naša zgodba se je začela na deževni praznik dela, v nedeljo, v zgodnjih jutranjih urah, ob 1.00. V Ljubljani je »lilo kot iz škafa«, a to nas ni preveč motilo, saj smo bili z mislimi že v Španiji, kjer nas je čakalo sonce. Trinajst Roškarjev s Srednje ekonomske šole Ljubljana se nas je v maju, pogumno v času pandemije, odpravilo na prvo izmenjavo Erasmus+ po »famoznem« 16. marcu 2020, ko se je življenje vseh nas nepričakovano spremenilo in ustavilo.

'Moje najstniške sanje so bile osvojiti Michelinovo zvezdico'

05. 06. 2021 09.14

Leto dni mineva, odkar je šest chefov po letih čakanja Michelinov vodnik prepoznal kot vrhunske v svoji kakovosti in jim podelil kar sedem zvezdic. To so zvezde slovenske in svetovne kulinarike, ki so slovensko gastronomijo dokončno ponesle v svet. Jedi so točno takšne, kot so chefi, eni oživljajo pozabljeno slovensko tradicijo, gojijo domačnost na vrhunskem nivoju, drugi uporništvo izražajo na krožnikih, vsi pa ustvarjajo umetnine in pletejo zgodbe po dolgih kilometrih vihtenja kuhalnic, tudi po najboljših restavracijah sveta z Michelinovimi zvezdicami.

Presenečenje v Malem šefu, a tokrat ne le za male kuharje

11. 04. 2021 14.58

Pri kuhanju so seveda pomembni okusi, poseben čar jedi pa lahko daje tudi zgodba, ki za njo stoji. Nocoj bodo mali kuharji pripravljali jed iz Mojčine družinske tradicije. Kateri par bo Mojci bolje pričaral spomine na babičino jed in zasedel zadnji stolček v polfinalu oddaje Mali šef Slovenije?

Poklukar: Samotestiranje najprej za dijake, nato še za zadnjo triado osnovnošolcev

01. 04. 2021 16.32

Minister za zdravje Janez Poklukar je ob robu obiska v Mariboru dejal, da so storili vse v smeri, da bodo šole 12. aprila spet odprte. Do takrat želijo vzpostaviti sistem samotestiranja s hitrimi testi na okužbo z novim koronavirusom, s čimer bi začeli najprej dijaki in nato še učenci zadnje triade osnovnih šol.

Še vedno smo nad kriteriji za sproščanje, a vendarle umirjanje

18. 01. 2021 07.56

V nedeljo so v Sloveniji potrdili 293 novih okužb z novim koronavirusom. Skupno so opravili 1769 testiranj. Umrlo je 26 oseb s covidom-19. Marija Magajne z ministrstva za zdravje je ocenila, da se situacija vendarle počasi umirja, a pred nami je še nekaj zahtevnih tednov.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'

05. 09. 2020 07.00

Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Začetek šole tik pred vrati, kako bo šolanje potekalo, še ni znano

17. 08. 2020 10.52

Novo šolsko leto se nezadržno približuje, kako bo potekalo, pa še zdaj ni jasno. Na mizi so štirje modeli, kateri bo stopil v veljavo, bo odvisno od epidemiološke slike. Ni pa skrivnost, da si tako starši kot strokovni delavci želijo, da bi se pouk 1. septembra začel kot vsako leto doslej, v šolskih klopeh.

Soros: Na Madžarskem in Poljskem so vlado ugrabili, skrbi me tudi Italija

12. 08. 2020 12.20

Evropa je v tem trenutku zelo ranljiva, ker ni enotna. Ima veliko sovražnikov, tako znotraj kot zunaj nje, je prepričan ameriški vlagatelj in filantrop madžarskega rodu George Soros. V intervjuju ob svojem 90. rojstnem dnevu pove, da je svet v najhujši krizi po drugi svetovni vojni. Na Madžarskem in Poljskem so vlado že ugrabili, pravi, še bolj pa ga skrbi Italija, kjer javno mnenje kaže, da se podpora Evropi krči. Koronakriza stvari le še poslabšuje.

Se zaradi GDPR otroci ne smejo podpisati na risbice?

11. 10. 2019 17.03

Se otroci v šolah še lahko podpišejo pod risbice? Ali na vhodnih vratih razreda lahko visi seznam učencev? Šole so zmedene, ravnatelji skušajo pravila Uredbe o varstvu osebnih podatkov prenesti, a učitelji ravnajo po lastni pameti in različno. Kako daleč gremo z varovanjem osebnih podatkov v šolah, torej znotraj institucije, kjer se tako ali tako vsi poznajo med seboj.

Po termalne užitke v Terme Paradiso

23. 09. 2019 00.01

Razmišljate o jesenskem potepanju, pa se ne morete odločiti kam? Prepričani smo, da ni lepše in boljše sprostitve, kot v termah, in da ni bolj prijetnih in domačnih, kot so Terme Paradiso. Zdaj, ko se je šola začela in gneča potihnila, je tu še posebej idilično.

Med prvošolčki v Evropski šoli Ljubljana: 'Ko bom velik, bom power ranger!'

02. 09. 2019 14.47

"Všeč mi je tukaj v Sloveniji! Veselim se šole, še najbolj novih prijateljev, ki jih bom spoznal," v angleščini pojasni Garek, ki se je s starši v Slovenijo iz Houstona preselil pred 14 dnevi. Garek je eden od 14 prvošolčkov, ki smo jih na prvi šolski dan spremljali v Evropski šoli Ljubljana.

Vse več otrok se vključuje v mednarodne šole

01. 09. 2019 07.00

V Sloveniji so na voljo različni osnovnošolski in srednješolski programi, med njimi tudi mednarodni. V prvi vrsti so namenjeni tujcem, lahko pa jih obiskujejo tudi slovenski šolarji. Izvajajo jih zasebne mednarodne šole in javne šole z mednarodnimi oddelki. Letos bodo imeli 600 vpisanih učencev.

(Pre)debeli otroci: rezultatov ne bo, dokler bodo poleg (zdravih) šolskih obrokov imeli tudi alternativo

04. 08. 2017 06.16

Evropska unija se podaja v boj proti debelosti. Začeli bodo pri najmlajših, saj je že vsak drugi Evropejec pretežak. Tudi Slovenci nismo izjema, vse več je debelosti med otroki. Ali z novim šolskim letom naše šolarje čaka bolj zdrav evropski jedilnik?

Zmaga nad Trenčinom bi bila 'izjemna stvar' za klub, pravi novinec Kirm, mladinska šola v roke Razdrhu

09. 07. 2016 09.12

Evropska premiera ljubljanske Olimpije je pred vrati, slovenski reprezentant Andraž Kirm pa pred tekmovalnim debijem v zeleno-belem dresu napoveduje, da lahko državi prvaki ob ustrezni taktični pripravi presenetijo močno slovaško moštvo. Morda še pomembnejši dogodki za klub pa se medtem odvijajo v ozadju ...

Država ukinja pripravništva in razpisuje 300 služb. A ne za starejše od 29 let

04. 11. 2015 09.50

Država je ukinila pripravništva v šolstvu, in to kljub dejstvu, da je zadnja leta naraščalo povpraševanje po pripravništvih. Tistim, ki si že vrsto let prizadevajo, da bi se zaposlili, pa ne morejo konkurirati učiteljem z opravljenim strokovnim izpitom, tako preostane na voljo razpis za 300 delovnih mest, ki pa prinaša ogromno omejitev.

FOTO: Zadovoljna Azra Selimanović

17. 09. 2013 15.06

Nekdanja evropska prvakinja v hip hopu, ki je poleg številnih tekmovalnih dosežkov stala na odru s Plavim orkestrom, Magnificom, Rebeko Dremelj ter številnimi drugimi glasbenimi ustvarjalci, zadnje čase kar žari ...