evropejci

Hojak, Štarkel in Herkovič v Dubrovniku do medalje

06. 04. 2025 18.22

Slovenski judoisti se z evropskega pokala v Dubrovniku vračajo s tremi kolajnami. Najvišje se je na generalki pred EP v kategoriji do 73 kg prebil Martin Hojak, ki ga je šele v finalu ustavil prvo nosilec Švicar Nils Stump, pred tem pa je tekmovalec Bežigrada dosegel kar pet zmag.

Kako bo odgovorila EU? 'Vse je na mizi'

06. 04. 2025 15.42

Trump je napovedal trgovinsko vojno in svet zdaj čaka, kako se bodo odzvali drugi veliki igralci. Kitajska je že napovedala protiukrepe, v sredo pa naj bi bilo znano, kaj bo naredila EU. Ji bo uspelo umiriti situacijo in oditi za pogajalsko mizo ali bo odgovorila s protiukrepi? Zaenkrat je na mizi še vse, pravijo v Bruslju.

Nujne zaloge za težke čase – smo Slovenci pripravljeni za krizne razmere?

27. 03. 2025 20.05

Pripravljeni na vse – to mora postati nov evropski moto, je ob predstavitvi varnostne strategije, ki predvideva nujne zaloge za vsaj 72 ur, Evropejce pozvala evropska komisarka za krizno upravljanje. Ob tem je poudarila, da ne gre za psihološki terorizem, pač pa za novo evropsko realnost, s katero se najlažje soočimo tako, da se nanjo dobro pripravimo. Kako pripravljeni smo v Sloveniji?

'Evropski državljani si želijo, da bi jih EU zaščitila in delovala enotno'

25. 03. 2025 07.00

Zimska raziskava Eurobarometer 2025 Evropskega parlamenta poudarja zgodovinske ravni odobravanja članstva v EU, povezane z mirom in varnostjo. 74 odstotkov državljanov meni, da ima njihova država koristi od članstva v EU. 62 odstotkov si želi, da bi imel Evropski parlament pomembnejšo vlogo. 66 odstotkov državljanov si želi, da bi imela EU večjo vlogo pri njihovi zaščiti pred svetovnimi krizami in varnostnimi tveganji. Obramba in varnost (36 %) ter konkurenčnost (32 %) veljajo za glavne prednostne naloge politike. Devet od desetih (89 %) državljanov EU meni, da bi morale države članice EU pri soočanju s sedanjimi svetovnimi izzivi delovati enotneje.

Ponovna oborožitev Evrope: načrt naj bi prinesel do 800 milijard evrov naložb

06. 03. 2025 12.47

Voditelji EU so na zasedanju v Bruslju podprli načrt Evropske komisije za okrepitev obrambnih zmogljivosti držav članic, ki med drugim predvideva nov finančni instrument v vrednosti 150 milijard evrov za naložbe v obrambo. Celoten načrt, ki vključuje še večjo prožnost proračunskih pravil EU, naj bi prinesel do 800 milijard evrov naložb. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki se je pridružil evropskim voditeljem v Bruslju, je predstavil korake, ki so po mnenju Kijeva potrebni za mir v Ukrajini. Pozval jih je k podpori na tej poti. Predsednik Evropskega sveta Antonio Costa je ob začetku srečanja zatrdil, da bo Evropa še naprej stala ob strani Kijevu, medtem ko bo okrepila svoje obrambne zmogljivosti.

Trump po petkovem prepiru v Beli hiši prekinil vojaško pomoč Ukrajini

04. 03. 2025 06.11

Ameriški predsednik Donald Trump je prekinil vojaško pomoč Ukrajini, poročajo agencije, ki se sklicujejo na neimenovane uradnike Bele hiše. Prekinitev pomoči je neposredna posledica javnega prepira Trumpa s predsednikom Ukrajine Volodimirjem Zelenskim v petek v Beli hiši. "Zelenski bo na koncu pristal na pogovore o miru z Rusijo," je v ponedeljek dejal podpredsednik ZDA JD Vance. Poljski premier Donald Tusk je potrdil, da je tranzit ameriške pomoči skozi njegovo državo ustavljen.

Trump: ZDA ne bodo več dolgo prenašale stališča Zelenskega o koncu vojne

03. 03. 2025 07.19

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je po zaostritvi odnosov še vedno pripravljen podpisati dogovor o redkih zemljah z ZDA, je zagotovil po srečanju več evropskih in drugih voditeljev v Londonu. Pripravljen je tudi odstopiti, a v zameno za članstvo Ukrajine v Natu. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je medtem ocenil, da si Zelenski ne želi miru. Prepričan je, da bi ga moral nekdo k miru prisiliti. Ameriški predsednik Donald Trump je na svojem družbenem omrežju Truth Social objavil, da ZDA ne bodo več dolgo prenašale stališča ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega o koncu vojne.

Prvi odziv Zelenskega po sporu v Beli hiši: Pogovor bi moral potekati za zaprtimi vrati

01. 03. 2025 07.29

V svetu še vedno odmeva spor med ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim ter ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in podpredsednikom JD Vanceom v Beli hiši. Ukrajinska delegacija je zapustila Belo hišo brez podpisa dogovora o ukrajinskih mineralih, kar je bil sicer glavni namen obiska. Zelenski je v petek zvečer v pogovoru za Fox News izrazil obžalovanje, da pogovor ni potekal za zaprtimi vrati. Odnose po prepiru v Beli hiši je mogoče rešiti, je dejal, izognil pa se je odgovoru na vprašanje, ali se namerava opravičiti.

Zelenski: Dogovor z ZDA le začetni okvir

26. 02. 2025 06.35

Ameriški predsednik Donald Trump je med pogovorom z novinarji v Beli hiši dejal, da predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski še ta teden, predvidoma v petek, prihaja v Washington, kjer naj bi podpisal dogovor o uporabi ukrajinskih naravnih virov v zameno za pomoč ZDA. Zelenski je uvodni dogovor z ZDA označil za "neke vrste začetni okvir", ki bi lahko vodil v nadaljnje dogovore.

Rusi bi Američanom dali ukrajinske rudnine, evropskih vojakov pa nočejo

25. 02. 2025 17.09

Evropske in druge države lahko sodelujejo v pogovorih za reševanje konflikta v Ukrajini, je v intervjuju za rusko državno televizijo izjavil tamkajšnji predsednik Vladimir Putin. Pripravljen pa je tudi na ameriške naložbe na okupiranem ukrajinskem ozemlju. "Gre za naša zgodovinska ozemlja, ki so se vrnila v sestavo Rusije," je dodal in s tem namignil na ukrajinske regije, ki si jih je med vojno v Ukrajini priključila Rusija. Ameriški predsednik Donald Trump namreč želi dostop do ukrajinskih mineralov, več kot polovico pa jih že nadzoruje Rusija.

Macron po pogovorih s Trumpom: Mir ne sme pomeniti predaje Ukrajine

24. 02. 2025 07.09

Francoski predsednik Emmanuel Macron je kot prvi evropski voditelj obiskal Donalda Trumpa po vrnitvi v Belo hišo. "Mislim, da bi se vojna [v Ukrajini] lahko kmalu končala, v nekaj tednih, če bomo pametni," je Trump povedal novinarjem v Ovalni pisarni. "Če ne bomo pametni, se bo nadaljevala ... tega si ne želimo." Na vprašanje, ali bi tudi Putina označil za diktatorja, pa: "Teh besed ne uporabljam zlahka!" Macron je povedal, da je izjemno produktivna razprava pokazala "napredek na več področjih," zaradi katerega popolnoma verjame, da obstaja pot naprej. Oba voditelja si želita konca vojne, le na različne načine.

S praga Kijeva do koktajla za Putina in stoičnosti pri žvižgih granat

24. 02. 2025 14.00

Ob tretji obletnici začetka vojne v Ukrajini smo se pogovarjali z našimi novinarji, ki so kot poročevalci obiskali največjo evropsko državo, medtem ko so jo pretresali krvavi spopadi. Po začetku vojne so razklano državo ekipe POP TV obiskale trikrat, zgodbe tistih, ki so odhajali, in tistih, ki so osta(ja)li, so v slovenske dnevne sobe prinašali snemalci in novinarji Alen Delanović, Damjan Banjac, Siniša Lopojda, Nenad Cakić ter Jure Tepina in Marko Gregorc, Katja Horvat Plevnik in Miro Majcen pa sta s kijevskih ulic poročala že leta 2014, ko so se začeli risati obrisi konflikta gromozanskih razsežnosti.

Madonna o Trumpovi oznaki, da je kralj: Če je to šala, mi ni smešna

22. 02. 2025 08.00

Madonna ni navdušena nad Donaldom Trumpom, kar pogosto izpostavi tudi na družbenih omrežjih. 66-letna pevka se je odzvala na objavo Bele hiše, ki je delila predsednikov portret, na katerem nosi na glavi krono, ob strani pa je pripis 'Naj dolgo živi kralj', zvezdnica pa je izpostavila, da so Ameriko zgradili Evropejci, ki niso več želeli živeti pod vladavino kralja.

Putin pogovore ocenil kot pozitivne: 'Ukrajina ne bo izključena iz pogajanj'

19. 02. 2025 17.54

Ruski predsednik Vladimir Putin je torkove pogovore delegacij Rusije in ZDA pod vodstvom zunanjih ministrov obeh držav ocenil kot pozitivne in dejal, da je šlo za prvi korak v smeri ponovne vzpostavitve odnosov med Moskvo in Washingtonom. Dodal je, da bo v pogajanja o koncu vojne vključena tudi Ukrajina.

Scholz po pogovorih v Parizu: Ukrajino moramo še naprej podpirati

17. 02. 2025 11.56

Voditelji več ključnih evropskih držav, EU in Nata so se v Elizejski palači v Parizu zbrali na pogovorih o evropski varnosti in vojni v Ukrajini, potem ko je ameriški predsednik Donald Trump napovedal začetek pogajanj z Rusijo o končanju vojne. Gostitelj, francoski predsednik Emmanuel Macron je pred srečanjem po telefonu govoril s Trumpom. Evropa in ZDA morata sodelovati na področju varnosti, je po srečanju poudaril nemški kancler Olaf Scholz. Ponovil je, da je prezgodaj za razpravo o pošiljanju vojakov v Ukrajino.

Na poti v Savdsko Arabijo ameriški in ruski uradniki, Ukrajinci vabila niso dobili

17. 02. 2025 07.30

Ameriški in ruski uradniki bodo mirovne pogovore o vojni v Ukrajini začeli v torek v Savdski Arabiji, Ukrajina pa na pogovore ni bila povabljena. Državni sekretar ZDA Marco Rubio je pojasnil, da bi Kijev lahko bil del poznejših "pravih pogajanj", če bo do njih prišlo. "Ukrajina vse pogovore o Ukrajini brez Ukrajine obravnava kot take, ki nimajo rezultatov. Ne moremo priznati dogovorov o nas brez nas," je Zelenski komentiral te poteze med obiskom v Združenih arabskih emiratih.

'Ustavili bomo vojno': S Putinom šele po načrtu s Trumpom, Evropo

14. 02. 2025 07.32

Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal, da se bodo v Münchnu srečali visoki predstavniki iz Washingtona in Moskve. Udeležbo Ukrajine so v uradu ukrajinskega predsednika zanikali. Kot so dejali, morajo zavezniki naprej izoblikovati skupno stališče, preden začnejo pogajanja z Rusi. Trump pa, kot kaže, misli drugače. Evropa bo sodelovala v pogajanjih o končanju vojne v Ukrajini, je zatrdila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Obenem je članice EU pozvala k povečanju obrambnih izdatkov in napovedala, da jim bo komisija pri tem omogočila odstopanje od evropskih proračunskih pravil.

'Vojna' umetne inteligence: Se moramo kitajske bati bolj kot ameriške?

10. 02. 2025 06.08

Presenečenje leta, ki je zatreslo. Kitajski DeepSeek. Poceni klepetalni robot, ki pa prinaša nekaj dobrih izboljšav, ocenjuje strokovni direktor Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco Marko Grobelnik. Z njim smo se pogovarjali o tem, kako hitro se dogaja spopad na področju umetne inteligence med ZDA in Kitajsko ter zakaj Evropa zaostaja. Kot meni, sta glavna krivca, zakaj ne pridemo v prvo ligo, evropejska investicijska konservativnost in razvajenost. Kaj pa varnost kitajske umetne inteligence? Nas ogroža bolj od tiste, ki nastaja v ZDA?

Zelenski v Davosu: Ali bo predsednik Trump sploh opazil Evropo?

21. 01. 2025 17.23

Evropa potrebuje enotno varnostno in obrambno politiko, je v govoru na Svetovnem gospodarskem forumu v švicarskem Davosu poudaril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ob tem je podvomil v zavezanost novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa zvezi Nato in v tem kontekstu pozval k večji samostojnosti Evrope. Nemški kancler pa je po zamenjavi oblasti v Washingtonu pozval k "ohranjanju trezne glave". "Ne sme nas vsaka novinarska konferenca v Washingtonu, vsak tvit takoj pahniti v vroče, eksistencialne razprave," je dejal.

Premoženje bogatih in število lačnih strmo naraščata

20. 01. 2025 10.33

Premoženje najbogatejših ljudi po svetu se povečuje vse hitreje, je pred začetkom WEF opozorila nevladna organizacija Oxfam. Glede na poročilo je bilo lani po svetu 2769 milijarderjev, kar je 204 več kot leto prej. Na drugi strani število ljudi, ki živijo pod pragom revščine, stagnira, število lačnih pa narašča.

Eno najlepših srednjeveških jeder, kjer si predpasnik nadene tudi Prevc

19. 01. 2025 17.00

Dom številnih znanih Slovencev in mesto, ki velja za enega izmed najlepših primerov starih srednjeveških jeder na Slovenskem, ponaša se tudi z Unescovim nazivom žive dediščine. Čeprav zdaj tam brnijo gradbeni stroji, ki marsikoga odvračajo od obiska, domačini željno pričakujejo končanje prenove osrednjega trga. Takrat bo res čudovito, pravijo. A tudi Škofjo Loko pestijo podobne težave kot druga zgodovinska mesta. Kraju je treba vrniti življenje, kako preprečiti izseljevanje oziroma spodbuditi priseljevanje, se sprašujejo strokovnjaki.

Kaj napovedi prvega moža Nata pomenijo za Slovenijo?

14. 01. 2025 18.35

Še več denarja naj bi šlo za oboroževanje. Ne več dva odstotka, članice Nata bodo morale za obrambo v prihodnje najverjetneje nameniti več kot 3 odstotke bruto domačega proizvoda, je napovedal generalni sekretar Nata Mark Rutte. Še bistveno višji pa bi bili obrambni stroški, če bi iz Nata izstopile ZDA, je opozoril. V tem primeru bi Evropejci za vojsko plačevali tudi do 10 odstotkov BDP.

Pirc Musarjeva o moči skupnosti, Golob o pomenu Slovenije za mir in razvoj

30. 12. 2024 20.07

Predsednica države Nataša Pirc Musar je v novoletni poslanici izpostavila pripadnost skupnosti. "Zaupati, spoštovati, biti pošten, zmeren, čutiti pripadnost, vse to družbi vrača bisere," je spomnila na besede humanitarke Anite Ogulin. "Takšnih biserov ima Slovenija veliko. Vsak je lahko biser. Srečno, prelepa, solidarna, pogumna Slovenija," je dejala. Predsednik vlade Robert Golob je medtem v nedeljski novoletni poslanici izpostavil, da je Slovenija spada med države, "ki na svetu najbolj pripomorejo k miru in razvoju".

Evropejci bomo morali jesti manj mesa

18. 11. 2024 09.49

Navajeni smo že poslušati, da je treba v dobro okolja in tudi našega zdravja jesti manj mesa. A obstaja še tretji razlog, prehranska varnost. In prav ta vidik so v 80 strani dolgem letnem poročilu o stanju evropskega kmetijstva izpostavili strokovnjaki z univerze v nizozemskem Wageningnu, ki velja za eno vodilnih evropskih institucij na tem področju.

Trump govoril z Zelenskim: 'Obljubim ti, zadovoljen boš z menoj'

09. 11. 2024 07.23

Kmalu po Trumpovi izvolitvi se že vrstijo pomembni telefonski klici. Ameriški mediji so razkrili, da je novoizvoljeni predsednik že govoril z ukrajinskim voditeljem Zelenskim, v pogovoru pa je sodeloval tudi Elon Musk. Zelenskega naj bi pomirile nekatere stvari, ki jih je slišal od sogovornikov.

Finančni komentar: Črni ponedeljek 2.0 – Sence preteklosti

22. 10. 2024 07.09

Črni ponedeljek 19. oktobra 1987 je pretresel finančni svet. V enem samem dnevu so borzni trgi izgubili milijarde, indeks Dow Jones pa je zabeležil največji padec v zgodovini, kar 22,6-odstoten. Danes nekateri strokovnjaki opozarjajo na zaskrbljujoče vzporednice s preteklostjo, saj so borzni trgi ponovno na rekordnih vrednostih, medtem ko so obrestne mere visoke.

Na Kitajskem prvi eko reli, na njem tudi Slovenca: 'Očarana sva kot Marco Polo'

13. 10. 2024 15.18

Konec septembra se je na Kitajskem odvil prvi eko reli, na katerem pa se je med 40 posadkami, osmimi iz Evrope, predstavil tudi slovenski tandem Franko Špacapan-Sebastjan Kobal. In kako sta se znašla v tem popolnoma drugačnem svetu od našega? V svetu, kjer je elektrika, bi lahko rekli, doma? "Očarana in presenečena sva nad lepotami in razvitostjo države. To je pred stoletji ugotovil že Marco Polo," po vrnitvi pravi Špacapan. Kot negativni del izkušnje pa je izpostavil le občutek, da so bili tekom obiska neprestano nadzorovani. S sovoznikom sta sicer na reliju naposled zasedla sedmo mesto.

Evropejci vse bolj obsedeni z velikimi avtomobili: 'Prepovedati bi jih morali'

12. 10. 2024 15.33

Prodaja poltovornjakov, kot je Dodge Ram 1500, v Evropi hitro narašča, čeprav se ob okoljskih pojavljajo resne varnostne skrbi. Ram 1500, ki je večji od nemškega tanka Panzer I, je leta 2023 zabeležil 20-odstotno rast prodaje v Evropi. Varnostni strokovnjaki, kot je Dudley Curtis iz Evropskega sveta za varnost v prometu, opozarjajo, da so ta vozila zaradi svoje velikosti in teže izjemno nevarna v trčenjih z manjšimi avtomobili, kolesarji in pešci.

Največ alkohola porabijo Latvijci in Čehi, najmanj Turki. Koliko ga Slovenci?

24. 08. 2024 16.38

Zdi se, da so vsakdanje navade v Evropi v veliki meri spremenile tudi odnos Evropejcev do alkohola. Zadnja raziskava namreč razkriva, da se je povprečna poraba alkohola v EU med letoma 2010 in 2020 zmanjšala za 0,5 litra, a ne v vseh državah. Letna poraba alkohola na posameznika je v Sloveniji sicer enaka povprečju držav EU.

Prelomni vbod: prvi pacienti prejeli cepivo proti pljučnemu raku

23. 08. 2024 20.09

Bolnik s pljučnim rakom v Združenem kraljestvu je postal eden prvih, ki je sodeloval v prelomni študiji prvega cepiva proti tej bolezni na svetu. V študiji sodelujejo tudi pacienti iz Nemčije, Španije, Poljske, Madžarske, ZDA in Turčije.