evropa v šoli

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'

05. 10. 2024 09.15

Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

Von der Leynova se je po enem letu vrnila v Črno na Koroškem: 'To je zame zelo čustven obisk'

02. 09. 2024 06.43

Nekaj več kot leto dni po tem, ko je po katastrofalni ujmi Črno na Koroškem obiskala 9. avgusta lani, se tja danes skupaj s predsednikom vlade Robertom Golobom vnovič odpravila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Seznanila se je z odpravo posledic lanskih katastrofalnih poplav.

39-letnik, ki bi na glasovnico raje napisal psa kot Trumpa: 'Bog pomagaj Ukrajini'

16. 07. 2024 15.57

J. D. Vance. Za Evropo precej novo politično ime, nekoliko bolj znan je Američanom. A v EU zdaj mnogi menijo, da bi nas moralo skrbeti, da je Donald Trump za svojega podpredsedniškega kandidata izbral prav njega. Njegova stališča, ko gre za Ukrajino, čezatlantsko sodelovanje in protekcionizem do domače industrije so namreč zelo jasna – na prvem mestu so ameriški interesi.

Baby Lasagna: Sram me je bilo pred prijatelji, skoraj sem opustil glasbo

04. 07. 2024 07.00

Velikokrat rečemo, da se vse zgodi z razlogom, in pogosto se na koncu izkaže, da se v življenju stvari tako obrnejo v pravo smer. Če bi pred leti obupal in prenehal z ustvarjanjem glasbe, ga danes ne bi poznala cela Evropa. A čeprav se je počutil kot bedak, je vztrajal in trenutno velja za enega najbolj vročih glasbenih imen na sceni, pripravlja pa se tudi na svojo evropsko turnejo: kdo drug kot hrvaški čudežni deček Baby Lasagna.

Šimundža: Prioriteta je naslov prvaka

10. 06. 2024 18.45

Nogometaši Maribora so začeli s pripravami na novo sezono. Na uvodnem treningu se je zbralo 26 nogometašev, med katerimi zaenkrat še ni novih obrazov. Trener vijoličastih Ante Šimundža je na novinarski konferenci sporočil, da je v naslednji sezoni glavni cilj osvojitev slovenskega prvenstva.

Dobili smo najmlajšo slovensko evroposlanko, kdo vse ji bo delal družbo?

10. 06. 2024 07.14

Slovenci so na evropskih volitvah v Bruselj poslali devet poslancev. Največ, štiri, bo prispevala stranka SDS. S preferenčnim glasom se je z zadnjega mesta na listi v Evropski parlament uvrstila tudi 28-letna Zala Tomašič. V poslanske klopi odhajajo še Branko Grims, Milan Zver, Romana Tomc, Vladimir Prebilič, Irena Joveva, Marjan Šarec, Matjaž Nemec in Matej Tonin.

Janša: Imamo dobre kandidate, ostali so bolj dvigali loparčke, kot na kvizih v šoli

05. 06. 2024 21.59

Na evropskih volitvah ne bo šlo samo za to, kdo bo Slovenijo zastopal v EU, ampak tudi, kam bo šla slovenska demokracija, meni prvak SDS Janez Janša. SDS je kampanjo vzela resno, ponudila vsebino in najmočnejšo listo. A čas za štetje mandatov bo šele v nedeljo, nič še ni odločeno, treba se je še boriti, je dejal in pozval k udeležbi na volitvah.

Odštevamo do superfinala, glasujte!

08. 05. 2024 08.32

Ema in Lavina iz OŠ Trnovo sta z odličnim tretjim mestom svoji šoli že prikuhali 5.000 evrov. Superfinalisti Leon Taj in Matic iz OŠ Jurija Dalmatina Krško ter Julija in Jakob iz OŠ Hruševec Šentjur se bosta v superfinalu borila za najvišji Mercatorjevi donaciji, vsi ostali mladi kuharski mojstri pa čakajo na vaše glasove.

Ema Povše in Ula Jelen

26. 02. 2024 05.50

Zgovorni punci, simpatični, hitro govorita. Na avdiciji sta bili že za peto sezono, ko sta obiskovali 5. razred. Letos sta se ponovno prijavili. Zdaj sta stari 11 let, hodita v 6. razred in sta najboljši prijateljici.

Po zaloge vode in baterij, za prvih 36 ur

18. 02. 2024 11.27

"Naj povem jasno in odkrito, na Švedskem lahko pride do vojne," je pred kratkim na konferenci v kraju Sälen dejal švedski minister za civilno obrambo Carl-Oskar Bohlin. Vrhovni poveljnik švedske vojske Micael Bydén in obrambni minister Pål Jonson sta njegovim besedam pritrdila.

Evropa, quo vadis? Ko morilec otrok postaja junak in vzornik

23. 07. 2023 11.15

"Pred leti so po terorističnem napadu Andersa Breivika na Norveškem na družbenih omrežjih pisali, kako tega ne odobravajo, da nočejo imeti nič s takim tipom človeka. Zdaj si upam reči, da je za mladega skrajnodesničarskega aktivista, ki je bil takrat še otrok in premlad, da bi bil politično indoktriniran, Breivik kakor bog, ki je storil, kar je bilo treba narediti," so dober teden nazaj zapisali pri Delu.

Kako vroče je prevroče za naše telo?

15. 07. 2023 19.12

Povsod po svetu se soočamo z neverjetno visokimi temperaturami, ki so skoraj previsoke, da bi zdržali na žgočem soncu. A kolikšna temperatura je dejansko previsoka za človeško telo? Strokovnjaki so ugotovili, da ima človeško telo "zgornjo kritično temperaturo" med 40 in 50 stopinjami Celzija, kar je meja, pri kateri lahko pride do motenj v delovanju telesa, če je presežena.

Reforma zdravstva v praksi: višje plače in več avtonomije

16. 05. 2023 06.03

Nižji davki, višja plača, boljši delovni pogoji. Kaj so glavni razlogi, da gredo medicinske sestre službo iskat v tujino? Na podlagi njihovih izkušenj smo primerjali davke, zahtevnost poklica in kakovost življenja v Avstriji, ki je med medicinskimi sestrami iz Slovenije najbolj priljubljena, na Finskem in v Estoniji. Kako daleč je sistem slovenskega zdravstva od tistega, po katerem bi se radi zgledovali?

V 21. stoletju Srbijo pretreslo sedem množičnih pobojev

06. 05. 2023 09.53

Srbija je v zadnjih dneh ovita v črno. V samo dveh dneh sta se v Srbiji zgodila dva množična poboja, v zadnjih dveh desetletjih so jih sicer zabeležili pet. Nazadnje leta 2016, ko je umrlo pet ljudi. Največ oseb je umrlo leta 2013, ko je 60-letnik hladnokrvno streljal na svoje družinske člane in sosede.

10 ključnih opozorilnih znakov. In razlogi – zakaj?

03. 05. 2023 19.48

Potem ko je učenec sedmega razreda med strelskim pokolom v osnovni šoli v Srbiji ubil osem učencev in varnostnika ter ranil sedem oseb, je seveda najpogosteje postavljeno vprašanje – zakaj? A na takšna vprašanja nikoli ni enostavnega odgovora, ta se vedno skriva v mešanici razlogov – od osebnih okoliščin, družinskih okoliščin, vzgoje, vrstniške skupine, šolskega okolja, odnosa družbe do reševanja težav in nasilja, zgodovine okolja, svoje pa dodajo tudi sodobne tehnologije.

Od Beograda do Beslana

03. 05. 2023 16.26

Čeprav Združene države Amerike prednjačijo po statistikah pokolov na šolah, pa morilski pohod na beograjski osnovni šoli opominja, da nanje ni imuna niti Evropa. Gre za dogodek praktično brez primere na območju nekdanje Jugoslavije, a na vzhodu in zahodu Evrope so v (bližnji) preteklosti zabeležili več krvavih strelskih pohodov na šolah.

Grčija zamrznila premoženje Eve Kaili. 'Napadena je bila evropska demokracija'

12. 12. 2022 12.27

Grške oblasti so zamrznile vse premoženje podpredsednice Evropskega parlamenta Eve Kaili, ki je obtožena vpletenosti v korupcijski škandal o domnevnem podkupovanju, pranju denarja in poskusih vplivanja na politične odločitve v EU s strani Katarja. Na nogah pa je tudi vsa Evropa. Predsednica Evropskega parlamenta je podpredsednici je Kailijevi odvzela vsa pooblastila in pristojnosti. V odzivu na škandal pa je dejala: "Napadena je bila evropska demokracija."

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča

12. 11. 2022 13.43

Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

'Skupnost se sooča z izgubo pokrajine in kulturne identitete"

30. 10. 2022 15.54

Vas Shishmaref na otoku Sarichef na zahodni Aljaski je v veliki nevarnosti, da preprosto "pade" v ocean oziroma da jo voda pogoltne. Domorodna skupnost, ki tam živi brez dostopa do glavnih cest ali tekoče vode, pa je na robu izginotja. Za naraščajoče morje, poplave, erozijo in izgubo ledu in zemlje so v večini krive podnebne spremembe.

Za evakuirane živali na Krasu pripravili hlev, pašnik, kletke za kokoši

23. 07. 2022 07.17

Požar, ki divja na Krasu, predstavlja veliko nevarnost ne le za ljudi, ki se soočajo z ognjeno stihijo, ampak tudi za naravo in prostoživeče živali, ki živijo v tem delu države, opozarjajo v Svetovni organizaciji za varstvo narave (WWF). Ob tem so pozvali, naj preprečevanje gozdnih požarov postane ena od prioritet državnih načrtov. Na pomoč je priskočilo tudi kmetijsko ministrstvo, pripravili so hlev za sprejem 100 živali in tudi pašnik ter kletke za ulov kokoši. Divjadi pa se ne približujte, svetujejo prebivalcem.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'

17. 07. 2022 11.39

Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Ukrajina poroča o pomembni zmagi nad ruskimi silami na Kačjem otoku

22. 06. 2022 14.58

Potem ko je Rusija v torek trdila, da je uspešno odbila ukrajinski napad na Kačji otok, se je zdaj oglasila tudi Ukrajina, ki sporoča nekoliko drugačno zgodbo. Ukrajinske sile namreč trdijo, da so v vnovičnem poskusu zavzetja tega strateško pomembnega otoka v Črnem morju dosegle "pomembno" zmago. V Donbasu se medtem nadaljujejo hudi boji. "Tam zunaj je pravi pekel," je dejal guverner regije Lugansk Sergej Hajdaj, pri čemer je govoril o Severodonecku, ki je že več tednov pod hudim obstreljevanjem. Medtem pa je nekdanji ruski oligarh evropskim voditeljem namenil ostra opozorila. "Ne pogajajte se s Putinom, ker je bandit. In kaj naredijo razbojniki v situaciji, ko ima premoč? Svojo žrtev skuša pokončati," je dejal.

Dražba sodniških dresov in žoge iz finala Lige Evropa za letovanje otrok

01. 06. 2022 19.13

Slovenska sodniška organizacija in Svet na Kanalu A organizirata dražbo, s katero zbiramo denar za socialno ogrožene otroke in njihovo letovanje na Debelem Rtiču. Med izdelki, za katere se lahko potegujete, sta tudi uradni sodniški dres iz finala Lige Evropa in uradna žoga s tekme med Eintrachtom in Glasgow Rangersi. Poleg tega pa še podpisana sodniška dresa vseh mednarodnih slovenskih FIFA sodnic in sodnikov. Izklicna cena za vse predmete je 250 evrov, dražba bo trajala do 9. junija. Najboljši slovenski sodnik Slavko Vinčić je tudi eden od pobudnikov dražbe.

Modri pulover predsednika vlade

20. 03. 2022 10.06

Priznam, da sem zadnje dni veliko preveč časa porabila za razmišljanje o tem, ali je modro oblačilo, ki ga je predsednik vlade nosil na obisku v Ukrajini, pulover ali trenirka. Razmišljala sem tudi o tem, kaj nam to oblačilo sporoča. Nam sporoča, da je prav tak heroj kot ukrajinski predsednik Zelenski? Nenazadnje je to tudi sam namigoval. In če Zelenski od začetka vojne nagovarja svet v olivno zeleni opravi, je naš premier prav tako izbral neformalno opravo, le da v modri barvi. Morda bi še bolj poudaril naklonjenost Ukrajini, če bi si zraven zavezal še rumeno rutico.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'

04. 02. 2022 06.00

Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

'Pogosto sem nase gledala, kot da sem novorojena Slovenka'

27. 06. 2021 10.07

V Sloveniji so se v času osamosvajanja znašli tujci z vsega sveta. Nekateri so prišli v Jugoslavijo in tukaj prebili tudi vojno obdobje, nekateri so prišli v času največje nevarnosti in negotovosti, spet drugi pa so novo domovino našli v komaj rojeni novi državi Sloveniji.

Čeferin: Starejša gospa s palico se mi je na ulici zahvalila za boj z barabami

01. 06. 2021 16.03

Slovenski odvetnik na čelu Uefe Aleksander Čeferin je v odmevnem intervjuju za britanski Telegraph razkril, da ga je v Sloveniji na ulici ustavila starejša gospa s palico in se mu zahvalila 'za boj z barabami'. "In sploh ne gleda nogometa. Gre za stvar družbe," je o boju z ustanovitelji zloglasne Superlige povedal Čeferin.

Nov semafor, v veljavo pa rdeča faza brez policijske ure

09. 04. 2021 06.39

Krivulja okužb z novim koronavirusom pri nas se znova vzpenja, stroko pa skrbi velika prisotnost zelo nalezljivega angleškega seva. Pristojni so zato sklenili, da bo država teden dni po koncu zapore v rdeči fazi, nato sledijo ukrepanja po regijah glede na semafor, ki pa je doživel kar nekaj popravkov.

Ali je Slovenija res med državami z manj strogimi ukrepi?

01. 02. 2021 18.39

Da Slovenija spada med države z manj strogimi korona ukrepi, je danes dejal direktor NIJZ in se skliceval na sledilnik oxfordske univerze. A kako presojati strogost in restriktivnost ukrepov v posameznih državah? Številne evropske vlade so ukrepe postopoma zaostrovale (mnoge kasneje kot Slovenija) in sproščale, ukrepi se razlikujejo glede na regije, dežele ... Ena najopaznejših razlik med Slovenijo in preostalo Evropo pa so šole, ki so jeseni po Evropi ostajale odprte, pa čeprav so se zaostrovali drugi koronski ukrepi. Ponekod so jih zaprli kasneje, drugje so vse do sedaj ostale odprte.

Janša: Zaradi angleškega seva lahko govorimo že o tretjem valu

29. 01. 2021 09.41

"Splošna epidemiološka slika v državi ni dobra," je na novinarski konferenci uvodoma izpostavil predsednik vlade Janez Janša. Zaradi širjenja angleškega seva, lahko po njegovem tako praktično že govorimo o tretjem valu. Ne glede na to, pa bo v ponedeljek pouk potekal tam, kjer bo hkrati možno izvesti tudi testiranje. V četrtek smo v Sloveniji na okužbo z novim koronavirusom skupno (s PCR-testi in s hitrimi antigenskimi testi) sicer testirali 12.033 ljudi, pozitivnih je bilo 1294, kar predstavlja 10,8 odstotka. V bolnišnicah se zdravi 1082 bolnikov, od tega 169 na intenzivni negi. Umrlo je 20 covidnih bolnikov.