evolucijski

Kit grbavec v iskanju hrane ali partnerja preplaval kar 13.000 kilometrov

11. 12. 2024 15.47

Kit grbavec je v zadnjih letih letih opravil eno od najdaljših in najbolj osupljivih potovanj iz Tihega ocena pri obali Kolumbije do Zanzibarja v Indijskem oceanu. Njegovo najmanj 13.000 kilometrov dolgo potovanje so po navedbah znanstvenikov spodbudile podnebne spremembe z osiromašeni zalogami hrane ali iskanje partnerja.

Ali bo evropska regulacija umetne inteligence delovala?

23. 11. 2024 07.00

V nasprotju s splošnim prepričanjem je AI oziroma umetna inteligenca izjemno široko področje znanosti. Ste vedeli, da njene korenine segajo v petdeseta leta prejšnjega stoletja? Zakaj je trajalo skoraj 70 let, da smo dobili ChatGPT? In zakaj ga poskušamo regulirati šele zdaj?

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi

19. 01. 2022 13.50

Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

Prihodnost je v q-trgovini: od nakupa do dostave le 30 minut

18. 12. 2021 14.54

E-trgovina je pripeljala nakupovanje prek računalnikov, m-trgovina prek mobilnih naprav, naslednji evolucijski korak pa je, kot kaže, q-trgovina. Kaj je to ter kakšne prednosti in ugodnosti prinaša kupcem in ponudnikom? Zakaj je tak način prodaje za uporabnike privlačen?

Novoodkrita vrsta na Kitajskem verjetno naš najbližji evolucijski sorodnik

29. 06. 2021 15.34

Novoodkrita vrsta človeka, poimenovana "človek zmaj", bi lahko predstavljala najbližjega do sedaj odkritega sorodnika sodobnega človeka, pravijo znanstveniki. Analiza 146.000 let stare velike lobanje namreč kaže, da je vrsta bolj sorodna homo sapiensu kot pa neandertalcu.

Tudi hobotnice najverjetneje sanjajo

26. 03. 2021 12.55

Tudi hobotnice najverjetneje sanjajo, ugotavljajo brazilski nevrološki raziskovalci v najnovejši študiji, objavljeni v znanstveni reviji iScience. Ugotovili so, da imajo tudi glavonožci dve fazi spanja, eno zelo podobni t. i. fazi REM, ki jo imajo sesalci, ptiči in nekateri plazilci.

Nevsakdanje odkritje: lobanja 'sorodnika' človeške vrste, stara dva milijona let

10. 11. 2020 14.32

Avstralski raziskovalci pravijo, da ponuja odkritje dva milijona let stare lobanje v Južni Afriki nove informacije o razvoju človeške vrste. To je lobanja moškega predstavnika vrste Paranthropus robustus, ki je sorodna homo erectusu, vrsti, za katero se domneva, da je neposredni prednik sodobnih ljudi.

Nova študija: DNK, povezan s covidom-19, smo podedovali od neandertalcev

06. 07. 2020 09.07

Zakaj ljudje bangladeških korenin v Veliki Britaniji pogosteje umirajo za covidom-19 od ostalih? Raziskovalci menijo, da je to povezano s šestimi geni na kromosomu 3, ki naj bi jih podedovali od neandertalcev. DNK neandertalcev je sicer za sodobnega človeka škodljiva, ohranila pa se je le ponekod. V Bangladešu pa vsaj en izvod genov na omenjenem kromosomu nosi 63 odstotkov ljudi.

Pes ali volk? Znanstvenike zbegala 18.000 let stara zamrznjena glava mladiča

29. 11. 2019 10.23

Raziskovalce je zbegala najdba 18.000 let stare zamrznjene glave mladička – DNK-analiza namreč ni mogla določiti, ali pripada vrsti psa ali volka. Znanstveniki tako domnevajo, da dogor verjetno predstavlja pomemben evolucijski člen med volkom in psom ali pa vrsto skupnega prednika.

Na Japonskem odkrili novo vrsto dinozavra

06. 09. 2019 08.59

Pred 72 milijoni let je na območju današnje Japonske živel kamuysaurus japonicus - novoodkrita vrsta rastlinojedega dinozavra. Imel naj bi posebno oblikovano lobanjo oziroma t. i. račji kljun, živel pa je ob oceanu.

Najdebelejše papige na svetu izumrtju 'pokazale zobe'

17. 04. 2019 08.30

Znanstveniki na Novi Zelandiji so zabeležili rekordno sezono parjenja najdebelejše papige na svetu kakapo, ki spada med najbolj ogrožene vrste na svetu. Kakapoji so nekoč veljali za najpogostejšo ptico na 'zelenem otoku', dokler je niso prebivalci skoraj popolnoma iztrebili. Trenutno živi na otoku le še 147 odraslih kakapojev.

Rossi še naprej kritičen: Napredek je, a to vseeno ne bo dovolj za zmage

21. 11. 2018 08.53

Čeprav se je sezona v motociklističnem svetovnem prvenstvu pravkar končala, pa se moštva in dirkači že pripravljajo na naslednjo sezono. Na dirkališču Ricardo Tormo v Valencii so namreč že na sporedu prva testiranja za sezono 2019. S prvim dnem je zadovoljen Valentino Rossi, ki pa opozarja, da japonsko moštvo čaka še veliko dela, če se želijo vrniti v boj za naslov svetovnega prvaka.

Morski konjički svetovno znana slovenska geološka dediščina

18. 10. 2018 15.15

Prirodoslovni muzej Slovenije se bo posvetil doslej najstarejšim znanim fosilom morskih konjičkov, ki so jih našli v Tunjiškem gričevju in so postali svetovno razpoznavna slovenska geološka dediščina. Ob tem bodo zavrteli dokumentarni film, ki je nastal na pobudo španskih raziskovalcev, pri projektu pa je sodelovala tudi Gimnazija Kranj.

Vojne 21. stoletja

01. 10. 2018 16.21

Hekerji in državni sistemi pridobivanja informacij postajajo vse bolj sofisticirani in agresivni. Težave, s katerimi se soočajo moderne vojske in države, so veliko večje, kot si mislimo. Če kdo onesposobi sistem GPS, praktično ves zahodni svet obstane. Čigava je torej naloga, da to prepreči?

Kako postati zvezda podjetništva? Kako pospešiti svojo kariero?

28. 09. 2017 07.39

Na Visoki poslovni šoli ERUDIO soustvarjamo profil ljudi, katerim je vrhunsko in odgovorno vodenje podjetja želja in poslanstvo.

Nov ruski zakon zbuja ogorčenje, družinsko nasilje nič več resen zločin

09. 02. 2017 09.33

Ruski predsednik Vladimir Putin je zbudil ogorčenje s podpisom novega zakona, po katerem bodo nasilni partnerji dobili precej nižje kazni za pretepanje svojih soprog. Olje na ogenj je nato prilil še eden izmed najbolj branih ruskih časopisov, sklicujoč se na raziskavo, da ženske, ki so žrtve družinskega nasilja, pogosteje rojevajo dečke.

FOTO: Pajki – nekaj iz nočne more ali čudo narave?

15. 10. 2016 06.30

Ko pomislite na gomazečega pajka, katera beseda vam pride najprej na misel? So vam zanimiva bitja ali nekaj, kar je del nočne more? Imate mogoče celo arahnofobijo? Strah pred pajki namreč spada med najbolj razširjen strah v zahodni kulturi.

To se dogaja v vašem telesu, ko pojeste velik, sočen, masten hamburger

07. 10. 2016 06.30

Povečana telesna teža je le najbolj vidna posledica pretiranega uživanja hitre hrane. Ta v telesu sproža še številne druge, zdravju škodljive procese. Sicer pa se je začela jesen. Hladni meseci večino "obdarijo" z nekaj kilogrami več. Kako se temu izogniti in kdo običajno kopiči "zimske zaloge"?

Tako je bila nekoč videti Venera

11. 08. 2016 17.49

Venera je bila morda pred davnimi leti gostoljuben planet, na katerem so bile tekoča voda in za življenje primerne temperature. Danes je na Veneri peklensko. Na površju je kar 462 stopinj Celzija.

Oranžne mačke so bolj agresivne

29. 10. 2015 14.32

Bi imeli rajši bolj mirno ali bolj agresivno mačko? Ameriška statistična raziskava je namreč razkrila, da barva mačje dlake vpliva na njeno agresivnost oziroma mirnost. Kljub temu pa znanstveniki poudarjajo, da barva dlake ne sproži nujno agresivnosti in obratno.

Odkrili 'super komarje'. Mreže jih ne ustavijo

14. 01. 2015 06.30

S križanjem dveh vrst komarjev so nastali super primerki teh insektov, ki jih z insekticidi prepojene zaščitne mreže ne ustavijo. To je izjemno slaba novica. Prav te mreže so namreč krive za velik upad primerov malarije.

VIDEO: Nasin astronavt slovenskega rodu ne skriva navdušenja nad Slovenijo

24. 11. 2014 19.55

V Sloveniji se mudi ameriški astronavt slovenskih korenin Ronald Michael Šega. Ujeli smo ga sredi Ljubljane in ga povprašali o receptu za uspeh, o pomenu pristanka modula na kometu, o morebitnem razvoju vesoljskega turizma in še mnogo več.

Raziskovalci: Rakavi tumorji so bolezen, ki je nastala pred več kot 600 milijoni let

25. 06. 2014 10.10

Mednarodna skupina znanstvenikov je dokazala, da so rakavi tumorji zelo stara sistemska bolezen, ki je nastala pred več kot 600 milijoni let. Raziskave so izvajali na hidrah, majhnih živalih, ki živijo v vodi, njihove matične celice pa se nenehno razmnožujejo in se ne starajo kot pri drugih organizmih.

Evolucijska napoved: Človeštvo se bo razdelilo v dve vrsti, eni bodo superiorni, drugi bolne spake

10. 04. 2014 10.40

Evolucijski teoretik Oliver Curry je postregel s teorijo o tem, kakšno bo človeštvo prihodnosti. Čez tisoč let bomo živeli 40 let dlje, moški pa bodo imeli večje penise. Čez 100.000 let bosta na Zemlji dve človeški vrsti. Eni bodo lepi in pametni, drugi grdi in bolni.

Bo globalno segrevanje prineslo kače, dolge kot avtobus?

18. 11. 2013 13.29

Ameriški strokovnjaki, ki se ukvarjajo s povezavo med podnebjem in velikostjo živali, opozarjajo, da bi utegnilo globalno segrevanje privesti do pojava orjaških plazilcev, hkrati pa bi sesalci postali manjši.

VIDEO: Evolucijski razvoj 'španskih nadaljevank' in njihov prispevek k svetovni civilizaciji

05. 10. 2013 06.30

Skupina Zabranjeno pušenje, ki letos praznuje 30-letnico prvega nastopa zunaj Sarajeva, predstavlja videospot za drugi singel s prihajajočega albuma z naslovom Ti voliš sapunice.

Nezvestoba nam je zapisana v genih

29. 07. 2013 22.45

Nikoli se ne moremo povsem izogniti željam, da bi spali še s kom drugim razen s svojim partnerjem, saj je promiskuiteta zapisana v človeških genih. Po mnenju nekaterih strokovnjakov je monogamija svobodna izbira vsakega posameznika, ki se želi v kar največji meri zbližati z izbrano osebo.

Ali je moj korenjak premajhen?

24. 06. 2013 06.30

Moški si pogosto zastavljajo to vprašanje. Dejstvo je, da povprečen penis ni tako dolg, kot ga lahko vidimo v pornografskih filmih. Je ženskam dolžina resnično najbolj pomembna? Ali pa se jim zdijo bolj pomembne druge reči?

FOTO: Sedem oblikovalcev predstavilo svoj pogled na evolucijo mode

21. 05. 2013 08.37

Ljubljanski Nebotičnik je bil prizorišče posebnega modnega dogodka VOOM evolution of fashion. Kar sedem oblikovalcev je predstavilo svoj evolucijski pogled, ki je proces, v katerem se je in se še vedno iz obdobja v obdobje spreminja moda, oblačila, trendi ter umetnost oblačenja.

Znanstveniki odkrili, zakaj ženske toliko govorijo

22. 02. 2013 12.02

Obstaja stereotip, da ženske govorijo veliko več kot moški. A ameriški znanstveniki so zdaj odkrili, da obstaja biološka razlaga za večjo zgovornost pripadnic nežnejšega spola. Ženski možgani namreč vsebujejo večje količine "govornega proteina".