evidentiranje delovnega časa

Konec 'štempljanja' za malico
12. 03. 2025 12.28Odbor DZ za delo je obravnaval predlog novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti in mu prižgal zeleno luč. Med predlaganimi spremembami, ki so jih zahtevali delodajalci, je črtanje evidentiranja odmora za malico. V opoziciji predlog podpirajo. Spomnili so, da so na neživljenjskost zakona opozarjali že pred dvema letoma.

OZS pričakuje krizne ukrepe
07. 01. 2025 16.42Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je lani pričakovala več napredka pri urejanju odprtih vprašanj glede obveznosti do zaposlenih in davčnih obremenitev. Želi čimprejšnje sprejetje ukrepov za primer morebitne krize ter celostno obravnavo pokojninske, davčne in zdravstvene reforme.

Noveli zakona o evidentiranju delovnega časa prižgali zeleno luč
18. 12. 2024 16.51Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je sporočil, da so na seji vlade potrdili novelo zakona o evidencah dela. Povedal je, da so z Ekonomsko-socialnim svetom sklenili dogovor ter določili tri spremembe: podjetja se bo administrativno spremenilo, odmora za malico ne bo treba več beležiti, poslovodne osebe pa se izvzema iz obveznosti vodenja evidence delovnega časa.

Poročilo razkriva: varnostniki kupovali drage obleke in fitnes opremo, obnovili savno ...
17. 12. 2024 08.14V poročilu o izrednem nadzoru nad Centrom za varovanje in zaščito, ki so ga pridobili kolegi s portala N1, je med drugim omenjen varnostnik, ki je še pred zaključkom varovanja zapustil delovno mesto in s službenim vozilom vozil pod vplivom alkohola. Pozneje ga je izsledila Policija. Sredstva iz lastne dejavnosti naj bi se v preteklosti porabljala netransparentno – z njimi se je pred leti v objektu CVZ obnovila savna, oprema za fitnes, nabavila so se draga oblačila za izbrance. Opisan je tudi primer varnostnika, ki je službeno vozilo uporabljal izven delovnega časa, nadzorna skupina pa je ugotovila tudi pretirano oseben odnos med varovanimi osebami in policisti. Premier Robert Golob je ministru za notranje zadeve Boštjanu Poklukarju naročil pripravo poročila v zvezi z dogajanjem na centru za varovanje in zaščito, ki ga na ministrstvu že pripravljajo, je Poklukar pojasnil medijem.

Kako se bomo evidentirali prihodnje leto?
09. 12. 2024 19.52Po več kot enem letu preigravanj so socialni partnerji vendarle sprejeli kompromisni predlog, o katerem bo vlada odločala še pred božičnimi prazniki. Beleženje prihoda in odhoda v službo ostaja, ukinja pa se obveznost popisovanja odmora za malico. O nadurah oziroma prerazporejenem delovnem času delodajalcem več ne bo treba poročati vsakodnevno, pač pa enkrat mesečno. In čeprav obrtniki in podjetniki še vedno niso povsem zadovoljni, so na dogovor pristali. Kot pravijo, bo lažje predvsem manjšim zaposlovalcem, ki evidence še vedno vpisujejo ročno.

Ukinitev beleženja odmora za malico, mesečno namesto dnevno beleženje podatkov
06. 12. 2024 06.52ESS je na seji po več poskusih pogajanj na nižjih ravneh potrdil težko pričakovani kompromisni osnutek predloga novele zakona o evidentiranju delovnega časa. Ta med drugim predvideva ukinitev beleženja odmora za malico ter uvaja mesečno namesto dnevnega beleženja ostalih podatkov, je po seji dejal minister za delo Luka Mesec.

Beleženje delovnega časa: po enem letu se obetajo spremembe
02. 12. 2024 17.52Dobro leto dni mineva od začetka veljave zakona o tako imenovanem štempljanju: strožja pravila naj bi zaščitila delavce pred izkoriščanjem, a prinesla so predvsem dodatno birokracijo, opozarjajo delodajalci. In leto dni kasneje so na mizi že prve spremembe zakona. Med drugim bi črtali dnevno beleženje odmora za malico, delodajalci pa bi po novem tedensko in ne več dnevno popisovali, ali delavci opravljajo izmensko ali nočno delo.

Po kritikah spremembe zakona: ministrstvo bi ukinilo evidentiranje odmora
26. 11. 2024 13.54Osnutek zakona o stalni shemi skrajšanega delovnega časa, ki bi bila na voljo tudi posameznim podjetjem v težavah, je že pripravljen, tako da bi bil lahko zakon sprejet v začetku 2025, osnutek novele zakona o evidencah delovnega časa, ki rahlja obveznosti delodajalcev, pa bo na ESS 6. decembra, je na OZS povedal minister za delo Luka Mesec.

Pravica do odklopa: tik pred uveljavitvijo pomisleki na strani delodajalcev
14. 11. 2024 16.30S soboto bo po enoletnem prehodnem obdobju v veljavi pravica do odklopa, delodajalci morajo do tedaj sprejeti ustrezne ukrepe. Namen pravice je, da se družbeno znova dogovorimo, da imamo po določeni uri čas zase, za družino in prijatelje, je ob tej priložnosti dejal resorni minister Luka Mesec. Na obrtni zbornici pa trdijo, da je to le še eno birokratsko breme za delodajalce.

Delodajalci kljubujejo evidentiranju, sindikat: To je dobro za delavce
02. 11. 2024 19.51Na mizo socialnih partnerjev se po praznikih vrača "štempljanje". Po uvedbi strožjega evidentiranja delovnega časa, ki je zaradi dodatnih birokratskih obremenitev razburil predvsem delodajalce, namerava vlada vendarle nekoliko popustiti. A evidence ostajajo še naprej obvezne za vse, ne le za kršitelje, napoveduje minister Luka Mesec. Inšpektorji so sicer letos odkrili tretjino več kršitev kot lani. In če so delodajalci prepričani, da je to posledica neživljenjskih pravil, sindikati poročajo, da nova ureditev delavcem prinaša koristi.

Leto dni evidentiranja: se število kršitev povečuje upravičeno?
30. 10. 2024 06.00Delodajalci in delojemalci bodo kmalu zagrizli v še eno kislo jabolko. Gre za natančno beleženje delovnega časa, od minute do minute z malicami in odmori, ki velja že skoraj leto dni. "S tem smo dobili še dodatno in nepotrebno administracijo," vztrajajo obrtniki in podjetniki. Na ministrstvu Luke Mesca pa odgovarjajo s številkami – ugotovili so namreč bistveno več kršitev kot lani. Kaj je vlada obljubljala in kaj je do danes uresničila?

Spremembe v smeri administrativne razbremenitve podjetij
29. 10. 2024 13.52Socialni partnerji bodo v začetku novembra v okviru ESS zasedali na temo sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, do katerega so kritični predstavniki gospodarstva. Kot je pojasnil minister za delo Luka Mesec, je cilj obdržati pozitivne lastnosti novele, hkrati pa administrativno razbremeniti podjetja.

Novo srečanje Ekonomsko-socialnega sveta ni obrodilo sadov
28. 06. 2024 18.47Razprava je bila konstruktivna, nihče pa od skupne mize ne odhaja povsem zadovoljen - tako je prvo srečanje Ekonomsko socialnega sveta, po skoraj enem letu odkar je socialni dialog propadel, ocenil minister za delo Luka Mesec. Socialni partnerji so z vlado podpisali deklaracijo o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga, ki naj bi zagotovila učinkovitejši dialog in hitrejše reševanje sporov. Pred letom so se iz sveta umaknili delodajalci z besedami, da ne želijo sodelovati v pogovorih, kjer imajo zgolj vlogo statista. Jim bo vlada tokrat prisluhnila?

Ministrstvo vztraja pri črtanju evidentiranja odmora med delovnim časom
28. 06. 2024 08.16Ministrstvo za delo je pripravilo nov osnutek sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Osrednji predlog ostaja črtanje evidentiranja izrabe in obsega izrabe odmora med delovnim časom, ni pa več predvidene možnosti drugačne ureditve evidentiranja podatkov s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti.

Zakon o evidencah: sindikati zagrozili s Sodiščem EU, Mesec jih vabi na sestanek
11. 03. 2024 13.30Vlada pri pripravah sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti favorizira delodajalce, ki raje kot pogajanja na ESS uporabljajo lobiranje, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. Če bodo spremembe sprejete mimo njih, so se pripravljeni obrniti na Sodišče EU. Medtem Luka Mesec sindikate vabi na sestanek. Prepričan je, da si s sindikati v stališčih do evidentiranja niso tako narazen.

'Popisovanje malice in delovnega časa samo tam, kjer inšpektorat zazna kršitve'
09. 03. 2024 07.00Po burnem sestanku z ministrom za delo Luko Mescem in delodajalci o tem, kako se bo spreminjal zakon o evidentiranju delovnega časa, so sindikati po slabih 30 minutah protestno in jezno odvihrali iz dvorane. Po številnih kritikah in več kot 200 pritožbah po treh mesecih štempljanja je po novem jasno, da so pravila v praksi neizvedljiva, pa vztrajajo delodajalci, ki nasprotujejo vsemu, kar je novembra prinesla nova zakonodaja o evidentiranju delovnega časa.

Sindikati predčasno zapustili pogajanja z ministrom Mescem
08. 03. 2024 16.15Sestanek socialnih partnerjev o evidentiranju delovnega časa se ni izšel po željah ministrstva za delo. Sindikati so namreč pogajanja predčasno zapustili. Razloge za to bodo javnosti pojasnili v ponedeljek, znano pa je, da so proti večjim spremembam zakonodaje, medtem ko delodajalci vztrajno nasprotujejo vsem novembra uveljavljenim spremembam.

Črtanje evidentiranja delovnega časa: SDS spet ni prepričala poslancev
07. 03. 2024 12.13Poslanci so s 26 glasovi za in 50 glasovi proti tudi v tretje zavrnili predlog novele zakona o evidentiranju delovnega časa, ki so ga s ciljem črtati novembra uveljavljene spremembe vložili v SDS. V opoziciji so sicer vztrajali, da je zadnja vladna novela neživljenjska, v koaliciji pa, da naj spremembe dorečejo socialni partnerji.

Evidentiranje delovnega časa: inšpektorji tudi v prihodnje sankcij še ne bodo izrekali
02. 03. 2024 10.07Socialni partnerji še niso uskladili osnutka novele zakona o evidencah delovnega časa. Potem ko je ministrstvo za delo pripravilo delovno gradivo, ki med drugim kaže na popuščanje pri evidentiranju odmora, delodajalci pričakujejo še več omilitev. Inšpektorji medtem tudi po preteku roka nadzor nad izvajanjem tega zakona opravljajo kot svetovalci. Na ministrstvu za delo so medtem potrdili, da je bila svetovalna vloga Inšpektorata RS za delo v zvezi z novelo zakona o evidencah delovnega časa podaljšana, iz tega so izvzete le večje kršitve.

Trije meseci evidentiranja: kakšne spremembe se obetajo?
20. 02. 2024 19.46Takoimenovano obvezno evidentiranje je za nekatere nočna mora, ki še kar velja, kljub obljubam tudi v vladi in koaliciji, da bodo zakon naredili bolj življenjski. Po treh mesecih je čas za oceno. Na ministrstvo za delo je prispelo 218 pripomb, iskali bodo kompromise, pravijo. Gospodarstvo še vedno vztraja, da je zakon popolnoma nepotreben, sindikati pa: da evidentiranje pravzaprav pomeni izvajanje zakona o delovnih razmerjih.

Konec evidentiranja odmora na delovnem mestu? Ministrstvo bi zakon omililo
17. 02. 2024 08.14Ministrstvo za delo je pripravilo osnutek sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki ga bo obema socialnima partnerjema predstavilo na sestanku prihodnji petek. Med drugim predlaga črtanje evidentiranja odmora in možnost, da se evidentiranje nekaterih drugih podatkov drugače uredi s kolektivno pogodbo dejavnosti.

OZS: Novosti na področju evidentiranja delovnega časa so v praksi neživljenjske
30. 01. 2024 15.04V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so na seji upravnega odbora ponovno pozvali k spremembam zakona o evidencah na področju dela. Kot opozarjajo, so se novosti na področju evidentiranja delovnega časa v praksi izkazale za neživljenjske. Skrbijo jih tudi cene električne energije za male poslovne odjemalce.

Evidentiranje: spremembe zavrnili, SDS predlog takoj vložil znova
22. 12. 2023 13.58Državni zbor je opravil prvo obravnavo predloga sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki so ga v SDS znova vložili takoj za tem, ko je DZ na seji 7. decembra sklenil, da je neprimeren za nadaljnjo obravnavo. Tudi tokrat je bila odločitev enaka. SDS je takoj po njej predlog znova vložil v parlamentarno obravnavo.

DZ v petek znova o evidentiranju in interventnem zdravstvenem zakonu
20. 12. 2023 13.28Kolegij predsednice DZ je odločil, da bodo poslanci na petkovi izredni seji znova razpravljali o predlogu SDS za odpravo novosti pri evidentiranju ter znova odločali o zdravstvenem interventnem zakonu, na katerega je DS izglasoval veto. Soglasno so na kolegiju sprejeli finančni načrt DZ za prihodnji dve leti.

Predlog Godčeve brez podpore vlade: 'Spremembe trenutno niso potrebne'
19. 12. 2023 16.43Poslanci iz vrst poslanske skupine SDS so novembra vložili predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Vlada je zdaj sprejela mnenje, da predloga sprememb zakona ne podpira. Ocenjuje namreč, da v tem trenutku ni potrebe po spremembi zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Ob tem so poudarili, da pri obveznosti beleženja delovnega časa ne gre za novost, da novost ni niti to, da je za delavca evidenco treba voditi dnevno, pa tudi, da je bilo z novelo zakona predvideno daljše obdobje med uveljavitvijo in začetkom uporabe zakona.

Golob o evidentiranju in pokojninski noveli: 'Na upokojence nismo pozabili'
18. 12. 2023 06.20Vlada bo po koncu nadzora izvajanja novele zakona o evidentiranju delovnega časa v praksi šla v izboljšave v tistih delih, kjer se bodo pokazale kot potrebne, je v odgovorih na poslanska vprašanja dejal predsednik vlade Robert Golob. Rešitve za ugotovljene težave bodo po besedah premierja iskali v okviru Ekonomsko-socialnega sveta. Ob tem pa zatrjuje, da tudi na upokojence nikakor niso pozabili. Kot dokaz je omenil nedavno sprejeto pokojninsko novelo, ki izboljšuje položaj najbolj šibkih skupin upokojencev, ki so delovni invalidi in vdove oz. vdovci.

'Precej nenavadno bi bilo, če bi se funkcionarji evidentirali'
15. 12. 2023 19.07Izziv za ministra Propsa predstavlja nadaljevanje pogajanj s sindikati javnega sektorja o višini plačnih razredov za prihodnje leto, ki jih po kadrovskih rošadah v vladi sicer vodi njegov ministrski kolega Klemen Boštjančič. Ob tem še vedno dviga obrvi predlog Nataše Pirc Musar, da bi predsednici in njeni najožji ekipi dvignili plačo z dodatkom za nadure. Da bi bilo evidentiranje delovnega časa najvišjih državnih funkcionarjev precej nenavadno, ocenjuje tudi sindikalist Jakob Počivavšek. Dvigu predsedničine plače pa nasprotuje tudi velik del javnosti.

Pomota inšpektorata: ne 25, elektronsko evidenco morajo voditi le tri podjetja
15. 12. 2023 17.33Potem ko so mediji pred dnevi povzeli informacijo Inšpektorata RS za delo, da mora na podlagi pravnomočnih odločb, izrečenih na podlagi novele zakona o evidentiranju delovnega časa, elektronsko evidenco voditi 25 kršiteljev, na inšpektoratu zdaj pojasnjujejo, da to velja le za tri. Za napačne informacije krivijo informacijski sistem.

DZ črtanje novosti zavrnil, a SDS nemudoma znova vložil predlog
07. 12. 2023 14.11Nemudoma za tem, ko je državni zbor na izredni seji sklenil, da je predlog sprememb zakona o evidentiranju delovnega časa, ki so ga s ciljem črtanja nedavno uveljavljenih novosti vložili v SDS, neprimeren za nadaljnjo obravnavo, so v največji opozicijski poslanski skupini predlog vložili znova.

Inšpekcija z elektronskim žigosanjem kaznovala 25 podjetij in ustanov
05. 12. 2023 19.15Zakon o evidentiranju delovnega časa, ki je začel v celoti veljati pred dvema tednoma, še naprej dviga veliko prahu. Obvezno elektronsko beleženje delovnega časa je v pol leta, kolikor je trajalo prehodno obdobje, doletelo 25 podjetij, pri katerih je inšpektorat odkril nepravilnosti. Inšpektorji pa bodo po burnih odzivih iz gospodarstva v prihodnjih treh mesecih na terenu delovali svetovalno. Opozicija medtem zahteva, naj zakon takoj spremenijo, ker da je neživljenjski. Vlada bi medtem z morebitnimi popravki še počakala, spremembe naj bi pripravili glede na odzive s terena, ki pa so zelo burni.