evidence delovnega časa

Konec 'štempljanja' za malico

12. 03. 2025 12.28

Odbor DZ za delo je obravnaval predlog novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti in mu prižgal zeleno luč. Med predlaganimi spremembami, ki so jih zahtevali delodajalci, je črtanje evidentiranja odmora za malico. V opoziciji predlog podpirajo. Spomnili so, da so na neživljenjskost zakona opozarjali že pred dvema letoma.

Noveli zakona o evidentiranju delovnega časa prižgali zeleno luč

18. 12. 2024 16.51

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je sporočil, da so na seji vlade potrdili novelo zakona o evidencah dela. Povedal je, da so z Ekonomsko-socialnim svetom sklenili dogovor ter določili tri spremembe: podjetja se bo administrativno spremenilo, odmora za malico ne bo treba več beležiti, poslovodne osebe pa se izvzema iz obveznosti vodenja evidence delovnega časa.

Kako se bomo evidentirali prihodnje leto?

09. 12. 2024 19.52

Po več kot enem letu preigravanj so socialni partnerji vendarle sprejeli kompromisni predlog, o katerem bo vlada odločala še pred božičnimi prazniki. Beleženje prihoda in odhoda v službo ostaja, ukinja pa se obveznost popisovanja odmora za malico. O nadurah oziroma prerazporejenem delovnem času delodajalcem več ne bo treba poročati vsakodnevno, pač pa enkrat mesečno. In čeprav obrtniki in podjetniki še vedno niso povsem zadovoljni, so na dogovor pristali. Kot pravijo, bo lažje predvsem manjšim zaposlovalcem, ki evidence še vedno vpisujejo ročno.

Ukinitev beleženja odmora za malico, mesečno namesto dnevno beleženje podatkov

06. 12. 2024 06.52

ESS je na seji po več poskusih pogajanj na nižjih ravneh potrdil težko pričakovani kompromisni osnutek predloga novele zakona o evidentiranju delovnega časa. Ta med drugim predvideva ukinitev beleženja odmora za malico ter uvaja mesečno namesto dnevnega beleženja ostalih podatkov, je po seji dejal minister za delo Luka Mesec.

Beleženje delovnega časa: po enem letu se obetajo spremembe

02. 12. 2024 17.52

Dobro leto dni mineva od začetka veljave zakona o tako imenovanem štempljanju: strožja pravila naj bi zaščitila delavce pred izkoriščanjem, a prinesla so predvsem dodatno birokracijo, opozarjajo delodajalci. In leto dni kasneje so na mizi že prve spremembe zakona. Med drugim bi črtali dnevno beleženje odmora za malico, delodajalci pa bi po novem tedensko in ne več dnevno popisovali, ali delavci opravljajo izmensko ali nočno delo.

Po kritikah spremembe zakona: ministrstvo bi ukinilo evidentiranje odmora

26. 11. 2024 13.54

Osnutek zakona o stalni shemi skrajšanega delovnega časa, ki bi bila na voljo tudi posameznim podjetjem v težavah, je že pripravljen, tako da bi bil lahko zakon sprejet v začetku 2025, osnutek novele zakona o evidencah delovnega časa, ki rahlja obveznosti delodajalcev, pa bo na ESS 6. decembra, je na OZS povedal minister za delo Luka Mesec.

Delodajalci kljubujejo evidentiranju, sindikat: To je dobro za delavce

02. 11. 2024 19.51

Na mizo socialnih partnerjev se po praznikih vrača "štempljanje". Po uvedbi strožjega evidentiranja delovnega časa, ki je zaradi dodatnih birokratskih obremenitev razburil predvsem delodajalce, namerava vlada vendarle nekoliko popustiti. A evidence ostajajo še naprej obvezne za vse, ne le za kršitelje, napoveduje minister Luka Mesec. Inšpektorji so sicer letos odkrili tretjino več kršitev kot lani. In če so delodajalci prepričani, da je to posledica neživljenjskih pravil, sindikati poročajo, da nova ureditev delavcem prinaša koristi.

Ministrstvo vztraja pri črtanju evidentiranja odmora med delovnim časom

28. 06. 2024 08.16

Ministrstvo za delo je pripravilo nov osnutek sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Osrednji predlog ostaja črtanje evidentiranja izrabe in obsega izrabe odmora med delovnim časom, ni pa več predvidene možnosti drugačne ureditve evidentiranja podatkov s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti.

Priče zanikale politične vplive v času Žuglja

07. 06. 2024 19.16

Preiskovalna komisija DZ, ki preiskuje sume vmešavanja politike v delo Policije in drugih organov, je zaslišala nekdanji uslužbenki urada za preprečevanja pranja urada Simono Kaučič in Petro Zakrajšek ter nekdanjega namestnika direktorja Damjana Režka. Na zaslišanje je prišel tudi nekdanji direktor urada Damjan Žugelj.

Zakon o evidencah: sindikati zagrozili s Sodiščem EU, Mesec jih vabi na sestanek

11. 03. 2024 13.30

Vlada pri pripravah sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti favorizira delodajalce, ki raje kot pogajanja na ESS uporabljajo lobiranje, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. Če bodo spremembe sprejete mimo njih, so se pripravljeni obrniti na Sodišče EU. Medtem Luka Mesec sindikate vabi na sestanek. Prepričan je, da si s sindikati v stališčih do evidentiranja niso tako narazen.

Sindikati predčasno zapustili pogajanja z ministrom Mescem

08. 03. 2024 16.15

Sestanek socialnih partnerjev o evidentiranju delovnega časa se ni izšel po željah ministrstva za delo. Sindikati so namreč pogajanja predčasno zapustili. Razloge za to bodo javnosti pojasnili v ponedeljek, znano pa je, da so proti večjim spremembam zakonodaje, medtem ko delodajalci vztrajno nasprotujejo vsem novembra uveljavljenim spremembam.

Konec evidentiranja odmora na delovnem mestu? Ministrstvo bi zakon omililo

17. 02. 2024 08.14

Ministrstvo za delo je pripravilo osnutek sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki ga bo obema socialnima partnerjema predstavilo na sestanku prihodnji petek. Med drugim predlaga črtanje evidentiranja odmora in možnost, da se evidentiranje nekaterih drugih podatkov drugače uredi s kolektivno pogodbo dejavnosti.

Inšpektorat pri turških izvajalcih del na drugem tiru odkril kup kršitev

09. 02. 2024 14.59

Inšpektorat RS za delo je pri treh od štirih turških izvajalcev del pri projektu drugega železniškega tira med Divačo in Koprom, katerih delavci so za 15. februar napovedali stavko, opravil že več deset nadzorov, pri tem pa ugotovil tudi več kršitev, med njimi v zvezi z delovnim časom, regresom in varstvom pri delu. Četrtega izvajalca še niso obravnavali.

Avtomatizirajte poročanje o evidencah delovnega časa

23. 01. 2024 00.15

Opravljene ure pri delu od doma, nadure ter ostale evidence delovnega časa naklikajte v poročilo in ga s pomočjo avtomatizacije redno pošiljajte sodelavcem.

Evidentiranje: spremembe zavrnili, SDS predlog takoj vložil znova

22. 12. 2023 13.58

Državni zbor je opravil prvo obravnavo predloga sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki so ga v SDS znova vložili takoj za tem, ko je DZ na seji 7. decembra sklenil, da je neprimeren za nadaljnjo obravnavo. Tudi tokrat je bila odločitev enaka. SDS je takoj po njej predlog znova vložil v parlamentarno obravnavo.

DZ v petek znova o evidentiranju in interventnem zdravstvenem zakonu

20. 12. 2023 13.28

Kolegij predsednice DZ je odločil, da bodo poslanci na petkovi izredni seji znova razpravljali o predlogu SDS za odpravo novosti pri evidentiranju ter znova odločali o zdravstvenem interventnem zakonu, na katerega je DS izglasoval veto. Soglasno so na kolegiju sprejeli finančni načrt DZ za prihodnji dve leti.

Predlog Godčeve brez podpore vlade: 'Spremembe trenutno niso potrebne'

19. 12. 2023 16.43

Poslanci iz vrst poslanske skupine SDS so novembra vložili predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Vlada je zdaj sprejela mnenje, da predloga sprememb zakona ne podpira. Ocenjuje namreč, da v tem trenutku ni potrebe po spremembi zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Ob tem so poudarili, da pri obveznosti beleženja delovnega časa ne gre za novost, da novost ni niti to, da je za delavca evidenco treba voditi dnevno, pa tudi, da je bilo z novelo zakona predvideno daljše obdobje med uveljavitvijo in začetkom uporabe zakona.

Pomota inšpektorata: ne 25, elektronsko evidenco morajo voditi le tri podjetja

15. 12. 2023 17.33

Potem ko so mediji pred dnevi povzeli informacijo Inšpektorata RS za delo, da mora na podlagi pravnomočnih odločb, izrečenih na podlagi novele zakona o evidentiranju delovnega časa, elektronsko evidenco voditi 25 kršiteljev, na inšpektoratu zdaj pojasnjujejo, da to velja le za tri. Za napačne informacije krivijo informacijski sistem.

DZ črtanje novosti zavrnil, a SDS nemudoma znova vložil predlog

07. 12. 2023 14.11

Nemudoma za tem, ko je državni zbor na izredni seji sklenil, da je predlog sprememb zakona o evidentiranju delovnega časa, ki so ga s ciljem črtanja nedavno uveljavljenih novosti vložili v SDS, neprimeren za nadaljnjo obravnavo, so v največji opozicijski poslanski skupini predlog vložili znova.

Evidentiranje odmorov naj bo verodostojno

23. 11. 2023 00.15

Še nekaj dni nas loči do datuma, ko bodo podjetja spremembe oz.novosti, ki jih prinaša Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (Uradni list RS, št. 50/23, v nadaljevanju: ZEPDSV-A), morala pričeti uporabljati v praksi.

Zaradi evidentiranja tudi zamiki plač

20. 11. 2023 07.12

Za nami je prvi dan strožjih pravil evidentiranja delovnega časa. Za nekatere poklice se ni spremenilo nič, drugi so se morali na novo organizirati, nekateri delodajalci celo napovedujejo, da bodo morali zaradi več dela z evidencami zamakniti izplačilo plač za nekaj dni. Ministrstvo je sicer že napovedalo, da bodo zakon - če bo treba - čez 3 mesece spreminjali. Do novega leta sicer inšpekcija ne bo izvajala strožjega nadzora, se bo pa odzivala na prijave.

Pojasnila ministrstva: resnice in zmote o evidentiranju delovnega časa

17. 11. 2023 07.40

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je obrazložilo podrobnosti novega zakona o evidencah delovnega časa, ki bo v uporabi od ponedeljka in po mnenju predstavnikov delodajalcev prinaša številne birokratske ovire. Kot poudarjajo, zakon ne nalaga obveznega "štempljanja". Elektronske evidence bodo obvezne samo za kršitelje.

'Prenovljeno evidentiranje prinaša nove ovire in je neživljenjsko'

16. 11. 2023 17.37

Novela zakona o evidencah delovnega časa, ki bo v uporabi od ponedeljka, prinaša birokratske ovire in je neživljenjska, poudarjajo predstavniki delodajalcev. Moti jih tudi, da se nekaterim, denimo visokošolskim učiteljem, ne bo treba evidentirati. Ob tem upajo, da bo v prihodnje vendarle prišlo do pogovorov o nekaterih spremembah.

Inšpektorat za delo akcijo nadzora nad evidentiranjem zamaknil na leto 2024

16. 11. 2023 13.10

Po tem, ko je tik pred zdajci prišlo do zapleta v zvezi z novelo zakona o evidentiranju delovnega časa, pri čemer naj bi bila v igri tudi njena zamrznitev, na Inšpektoratu RS za delo napovedujejo zamik napovedane usmerjene akcije nadzora na začetek leta 2024. Kot so pojasnili, so se za to odločili zaradi številnih novosti, ki čakajo podjetja.

Mesec: Zakona o evidencah ne bomo ustavljali

16. 11. 2023 12.45

Loči nas le nekaj dni od začetka veljave novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki predvideva beleženje dodatnih podatkov o delovnem času in uvaja obvezne elektronske evidence za kršitelje. V javnosti se je pojavilo več zahtev delodajalcev za zamrznitev zakona o evidencah, kar pa je minister za delo Luka Mesec zavrnil.

'Ta zakon ni zrel le za zavrnitev, temveč tudi za takojšnjo zamrznitev'

16. 11. 2023 06.00

Ne le na umik, tudi na zamrznitev novega zakona o evidentiranju upa predsednik Sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Peter Pišek. Meni, da je zakon, ki da družbo deli na "prvo- in drugorazredno", škodljiv ter nevzdržen, zato upa in verjame, da bo vlada spregledala. "Ta zakon ne more zaživeti. Zakon, ki ne more biti implementiran v družbi, v zakonodaji lahko inšpektor tudi zavrne," še dodaja.

Bo koalicija popravila nova pravila evidentiranja? Han: Zakon ni izvedljiv

15. 11. 2023 19.57

"To so Butale," so ogorčeni delodajalci, ki si ne predstavljajo, kako bo strogo evidentiranje delovnega časa videti v praksi. Vendar pa nova pravila ne veljajo za tiste, ki so zakon sestavili, prav tako se ne bo treba štempljati tudi sodnikom, županom, visokošolskim učiteljem, državnim sekretarjem in tožilcem. Tudi gospodarski minister Matjaž Han je kritičen. Pravi, da zakon ne gre v smer, da bi imela korist tako delavec kot gospodarstvo, ter da je jasno, da zakon ni izvedljiv. Kdaj bo torej vlada popravila zakon in kako? In kaj to pomeni za ponedeljek?

Strožje beleženje delovnega časa: inšpekcija napovedala poostren nadzor

14. 11. 2023 15.56

Po izteku polletnega prehodnega obdobja se bo v ponedeljek začela uporabljati novela zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki predvideva beleženje dodatnih podatkov o delovnem času in uvaja obvezne elektronske evidence za kršitelje. Sledila bo usmerjena akcija nadzora po vseh panogah, ki bo trajala še tudi v prvem polletju 2024.

Računsko sodišče in KPK nad izplačila dopustov ministrom Janševe vlade

28. 08. 2023 06.00

Računsko sodišče je jasno: izplačilo neizrabljenega letnega dopusta ministrom in državnim sekretarjem ob koncu zadnje vlade Janeza Janše je bilo v neskladju z zakonodajo in tako je bilo po nepotrebnem izplačanih 204.756 evrov iz proračuna. Računsko sodišče pričakuje ukrepe za vračilo neupravičeno pridobljenega denarja. Tudi Komisija za preprečevanje korupcije je proti devetim ministrom prejšnje vlade – Zdravku Počivalšku, Alešu Hojsu, Andreju Vizjaku, Marku Borisu Andrijaniču, Simoni Kustec, Andreju Širclju, Jožetu Podgoršku, Boštjanu Koritniku in Marjanu Dikaučiču – uvedla prekrškovne postopke zaradi istih izplačil. Po mnenju pravnega strokovnjaka Luke Tičarja je tako izplačilo povsem neprimerno in zgrešeno.

Obrtniki in podjetniki na Golobovo vlado naslovili 125 zahtev

10. 05. 2023 11.14

Obrtniki in podjetniki so letos na vlado naslovili 125 zahtev, razdeljenih v pet sklopov. To so davčni sistem, trg dela, zdravstveni sistem, izobraževalni sistem, digitalizacija in znanje za zeleni prehod ter podporno okolje in odprava administrativnih ovir. Vlada se bo vseh ukrepov lotevala na podlagi dialoga, je na današnjem forumu zagotovil predsednik vlade Robert Golob.