europa donna

Za preprečevanje raka materničnega vratu je najpomembnejša preventiva
28. 01. 2025 16.20Rak materničnega vratu je bolezen, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti, pri tem pa je najpomembnejša preventiva, so se na okrogli mizi strinjali strokovnjaki. Pri tem so izpostavili redne preventivne ginekološke preglede v okviru programa Zora, cepljenje deklic in dečkov in pravočasen obisk ginekologa ob pojavu simptomov.

Krimovke v podporo rožnatemu oktobru
23. 10. 2024 11.46Mesec oktober je mednarodno posvečen ozaveščanju o raku dojk, bolezni, s katero se sooča veliko žensk po vsem svetu. Prav zato se je Rokometni klub Krim Mercator tudi letos tradicionalno povezal z združenjem Europa Donna Slovenija.

'Predlagane spremembe kažejo, da bolnik ni na prvem mestu'
09. 10. 2024 16.58Čez teden dni se bo zaključila javna razprava o predlogu novele Zakona o zdravstveni dejavnosti. V zdravstvu opozarjajo, da bo imela novela negativen vpliv na bolnike in zdravstvene delavce, saj da bo privedla do zmanjšanja dostopnosti in posledično poslabšanja kakovosti zdravstvenih storitev. Po njihovi oceni je novela dokaz, da bolnik ni na prvem mestu.

V rožnati oktober s kampanjo Pretipaj še svoje
30. 09. 2024 15.15Združenje Europa Donna Slovenija v rožnati oktober vstopa s kampanjo Pretipaj še svoje, ki poudarja pomen preventive in zgodnjega odkrivanja raka dojk. Ta je namreč, če je odkrit dovolj zgodaj, dobro ozdravljiv, so povedali na novinarski konferenci. Ob tem so izpostavili pomen rednega mesečnega samopregledovanja in presejalnih programov.

V ZDA na mamografijo že 40-letnice. Bodo starostno mejo znižali tudi pri nas?
24. 05. 2024 06.00V ZDA so nedavno spremenili priporočila in napotujejo na mamografijo ženske že po 40. letu. Za te nove smernice so se odločili, ker najnovejša dognanja kažejo, da lahko za 20 odstotkov zmanjšajo umrljivost zaradi raka dojk, če ženske začnejo hoditi na mamografijo že po 40. letu. Opažajo namreč, da se pojavnost invazivnega raka dojk pri mlajših ženskah povečuje. Tudi pri nas nekateri ginekologi na mamografijo napotujejo ženske kmalu po dopolnjenem 40. letu. Pa bo to postala redna praksa?

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'
08. 01. 2024 06.00Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Več kot 230 tisoč žensk brez ginekologa
26. 03. 2023 18.29V Sloveniji je skoraj 230 tisoč deklet in žensk, starejših od 13 let, brez izbranega ginekologa. Ta hip pogoje za upokojitev izpolnjuje 49 ginekologov na primarni ravni, zato lahko brez ginekologa ostane še dodatnih 200 tisoč žensk. Medtem ko na ministrstvu za zdravje in ZZZS zagotavljajo, da je ginekologov po njihovih podatkih še dovolj, so ti prepričani, da država s podatki zavaja. Slabša dostopnost do ginekologov med epidemijo in njihovo pomanjkanje v zadnjih dveh letih se kaže, pravijo, tudi v vedno bolj obiskani ginekološki urgenci in napredovanih diagnozah raka.

Statistično bo vsak drugi Slovenec zbolel za rakom
14. 12. 2022 06.00Eden od dveh moških in ena od dveh žensk, ki so se rodili leta 2019, bodo do svojega 75. leta zboleli za rakom. Za generacije, rojene pozneje, projekcije kažejo še bolj črno sliko. Že ta hip se med prebivalci Slovenije število novoodkritih rakavih obolenj in umrljivost vsako leto večata. Najpogostejši raki pri nas – kožni, pljučni, rak dojke, prostate, debelega črevesa in danke – so tesno povezani tudi z nezdravim življenjskim slogom. Rešitev zanje je preventiva, za že obolele pa zgodnje odkrivanje.

Dobrodelni roza kruh
14. 10. 2022 08.50V oktobru, ki je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, Žito in Lidl Slovenija že tretje leto zapored podpirata Europo Donno Slovenija – slovensko združenje za boj proti raku dojk. Od prodaje kruha z imenom Kruh roza oktober, ki je nastal v Žitovih pekarnah in se bo v oktobru prodajal izključno v 63 Lidlovih trgovinah, bodo od vsakega hlebca donirali 0,5 EUR Europi Donni za podporo programu ROZA. Ta ponuja psihosocialno pomoč bolnicam, otrokom in svojcem, ki se soočajo z diagnozo raka dojk ali raka rodil.

Pri prepoznavanju raka dojk je ključno samopregledovanje
01. 10. 2022 07.44Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Potrebno pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na in v telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Sodobna družba: otroci v pravljici najbolj občudujejo prevaranta
24. 09. 2022 07.00Vpliv kapitalizma in neoliberalizma se že kaže v spremembi družbenih vrednot. Strokovnjaki z različnih področij so tako na sredini okrogli mizi med drugim spregovorili o zaskrbljujoči analizi, ki je pokazala, da današnji otroci v pravljici Cesarjeva nova oblačila bolj občudujejo prevaranta kot iskrenega otroka. Drugačen je tudi odnos do narave, ki jo vse pogosteje izrabljamo zgolj za kuliso, ki bo olepšala naše fotografije. Potrebne bodo spremembe, govorci pa so podali kar nekaj predlogov, kako bi do njih lahko prišli. "Pomembno je, da ustvarjamo okoliščine, s pomočjo katerih bomo lažje kultivirali bolj prijazna in manj trpeča stanja," predlaga ena od gostij.

'Včasih zgolj en stavek lahko pomembno usmeri naše življenje'
20. 09. 2022 09.50V sredo, na mednarodni dan miru, bo ob 19. uri v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma potekala okrogla miza z naslovom "Kako narediti svet prijazen kraj?". Naslov izhaja iz misli Alberta Einsteina, v kateri je pojasnil, kako naša notranja naravnanost vpliva na naše delovanje in kako s tem posledično krojimo svet. Pred dogodkom smo se o čuječnosti pogovarjali s povezovalko dogodka, kolumnistko, gostujočo predavateljico in učiteljico joge, Tino Košir. Na dogodek vabi prav vse, saj, kot pravi, včasih zgolj en stavek lahko pomembno usmeri posameznikovo življenje.

Vlada podala soglasje k menjavam na čelu NIJZ
01. 07. 2022 18.57Vlada se je na seji seznanila z odstopno izjavo direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milana Kreka in podala soglasje k njegovi razrešitvi. Na tem mestu ga bo kot vršilec dolžnosti v soboto zamenjal Branko Gabrovec. Vlada je podala tudi soglasje k imenovanju članov zdravstvenega sveta.

Ljubljana v znamenju jubilejnega 25. maratona
24. 10. 2021 07.11Slovenska prestolnica je gostila jubilejni, 25. Volkswagen ljubljanski maraton. Lani ga zaradi pandemije organizatorji niso mogli pripraviti, tudi letos je nekoliko drugačen. Zaradi dogodka so v prestolnici veljale določene zapore cest.

V nedeljo jubilejni 25. maraton v slovenski prestolnici
19. 10. 2021 13.04Slovenska prestolnica bo gostila jubilejni, 25. Volkswagen ljubljanski maraton. Lani ga zaradi pandemije organizatorji niso mogli pripraviti, tudi letos bo nekoliko drugačen, kot je bilo to še pred dvema letoma.

Donacija, ki vas nič ne stane: namenite del dohodnine nekomu, ki to potrebuje
13. 12. 2020 13.33Vsak davčni zavezanec lahko del svoje odmerjene dohodnine nameni kot donacijo družbeno pomembnim ustanovam. Lani smo donacije v skupnem znesku 5,4 milijona evrov na tak način namenili 5.554 različnim upravičencem. Prvi na seznamu prejemnikov so Rdeči noski. Medtem je kar 5,2 milijona evrov ostalo nedodeljenih in nakazanih v poseben sklad, iz katerega ministrstvo za javno upravo financira razvoj nevladnih organizacij. Zakaj ne bi letos nekomu pomagali, če lahko?

Remi na Jesenicah, vse tri točke pa Ljubljančanom
08. 10. 2020 19.49Hokejisti Sija Acronija Jesenic in SŽ Olimpije so odigrali že drugi derbi nove sezone alpske lige. Potem ko so pred dnevi v Ljubljani slavili gostitelji s 6:1, sta se tokrat tekmeca razšla brez zmagovalca (2:2), vse tri točke pa je osvojila Olimpija. V seštevku dveh tekem so namreč z izidom 8:3 slavili Ljubljančani. Jeseniško-ljubljanski obračun je del posebnega uvodnega poglavja alpske lige, v katerem se dvoboja istih tekmecev med seboj seštejeta, šele po tem seštevku pa zmagovalec dobi točke.

Vstopamo v 'rožnati mesec' - mesec, posvečen ozaveščanju o raku dojk
30. 09. 2020 19.16Z oktobrom vstopamo v rožnati oktober - mesec, ki je tradicionalno posvečen ozaveščanju o raku dojk. Ta je pri nas še vedno najpogostejši rak pri ženskah, vsako leto zboli 1400 žensk in deset moških, umre pa približno 400 bolnic. Združenje Europa Donna zato opozarja, kako pomembno je zgodnje odkrivanje raka dojk. V času epidemije in težji dostopnosti osebnih zdravnikov, so ta opozorila, kot pravijo, še toliko bolj pomembna, saj ne smemo privoliti v slabši dostop do zdravstva in pravočasne diagnostike.

'Če poznate 80 žensk, verjetno ena izmed njih živi z ginekološkim rakom'
21. 09. 2020 12.30Z enim od ginekoloških rakov v Sloveniji živi približno 10.000 žensk. Ginekološki in tudi drugi raki vedno bolj postajajo kronične bolezni z dolgim preživetjem. K zgodnjemu odkrivanju pomembno pripomorejo preventivni programi. Letos je na stanje vplivala tudi epidemija covida-19. V UKB Maribor so ginekološki oddelek dvakrat selili na novo lokacijo, več kot 500 bolnicam so morali preložiti termine pregleda.

Aleš Rozman je novi predsednik Zdravstvenega sveta
17. 07. 2020 12.37Vlada je na četrtkovi seji imenovala direktorja klinike Golnik Aleša Rozmana za novega predsednika Zdravstvenega sveta. Imenovala je tudi preostale člane zdravstvenega sveta, njihov mandat je sicer vezan na trajanje funkcije posameznega ministra.

Kapetan se spominja šampionskega leta 2004: V špalirju smo držali bakle!
27. 04. 2020 15.12V rokometnem Celju je korona krizo začasno prekinil spomin na leto 2004, na 16. obletnico naslova zmagovalcev Lige prvakov. Kapetan Celja Pivovarne Laško David Razgor je imel takrat 14 let, a se spominja, kot bi bilo včeraj. Tudi, da je bil na parketu, na prvi tekmi finala s Flensburgom.

'Jaz ne rečem, da sem bolna, ampak da živim z rakom'
01. 03. 2020 07.00Vsako leto v Sloveniji za rakom prostate zboli 1500 moških. Lani se je med njimi znašel tudi Vinko Osredkar, serviser smuči in zagnan tekač, ki je za 24UR Fokus zelo iskreno spregovoril o tej bolezni. Tudi o tem, kako pomembno je, da se o njej pogovarjamo. Vse relevantne informacije o tej bolezni, ki zadeva ogromno število moških, v Fokusu razložijo strokovnjaki, zdravniki.

V ospredju rožnatega oktobra letos skrb za zdravje
02. 10. 2019 15.51V združenju Europa Donna Slovenija so začetek rožnatega oktobra obeležili z dogodkom v parku Zvezda, kjer so mimoidoče osveščali o pomenu zdravega življenjskega sloga. Prekomerni telesni teži in pomanjkanju telesne aktivnosti namreč pripisujejo od 25 do 33 odstotkov vseh primerov raka dojk.

Rožnati oktober: osveščanje, zgodnje odkrivanje in zdrav način življenja
01. 10. 2019 08.38Začenja se rožnati oktober - mesec, posvečen ozaveščanju o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli skoraj 1300 žensk in do 15 moških, skoraj 400 žensk in do 10 moških pa umre. Kot simbol solidarnosti in boja proti raku dojk se je skozi leta uveljavila rožnata pentlja.

Umrla je Mojca Senčar, glas žensk z rakom
26. 05. 2019 11.01V 80. letu starosti je umrla Mojca Senčar, dolgoletna predsednica in v zadnjih dveh letih častna predsednica Združenja Europa Donna Slovenija. Bila je prepoznavni obraz združenja, ki je tudi zaradi nje postalo ugledna organizacija civilne družbe in pomemben glas žensk z rakom.

FOTO: Ljubljanske krimovke in celjski pivovarji humanitarno
05. 03. 2019 19.59Ženska ekipa rokometnega kluba Krim Mercator in moška ekipa rokometnega kluba Celje Pivovarna Laško sta prvič v zgodovini Slovenije odigrala tekmo, v kateri sta bila enakopravno zastopana oba spola. Razlog pa nadvse plemenit.

Psihosocialna pomoč bolnikom z rakom
17. 01. 2019 18.57Pri 44 letih je gospa Stanka zatipala na dojki zatrdlino, ki ji sprva ni posvečala pozornosti. Kljub temu, da je zdravljenje dobro teklo in bilo uspešno, se je v ozadju začela stiska, ker si ni želela priznati, da ima tudi težave, ki jih medicina ne more pozdraviti. Ob bolniku doživljajo svoje stiske tudi njihovi svojci, ki si pa si o tem pogosto ne upajo spregovoriti.

Rožnati oktober: rak dojk visoko ozdravljiv
01. 10. 2018 06.07Rožnati oktober je svetovni mesec osveščanja o raku dojk, najpogostejši obliki raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto zboli skoraj 1300 žensk in okoli deset moških. Rak dojk je visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Za zmanjševanje obolevnosti je zato pomembno osveščanje o zdravem načinu življenja in zgodnjem odkrivanju bolezni.

10 let Dore: 'Umrljivost žensk zaradi raka dojke si želimo zmanjšati za do 30 odstotkov'
20. 04. 2018 16.42Pred desetimi leti je bila na Onkološkem inštitutu Ljubljana slikana prva ženska v okviru presejalnega programa raka dojk Dora. Program je danes dostopen vsem ženskam po Sloveniji. V tem času so slikali več kot 180.000 žensk, pri tem pa odkrili 2000 rakov. Cilj za prihodnjih deset let je zmanjšati smrtnost zaradi tega raka za 30 odstotkov.

Preživetje rakavih bolnikov pri nas slabše od evropskega povprečja. Nujni celostna obravnava, krajše čakalne dobe, prehranska podpora
27. 11. 2017 15.31Preživetje bolnikov z rakom pri nas je povezano predvsem s poznim odkrivanjem bolezni in je slabše od evropskega povprečja. Ljudi je potrebno ozavestiti, da so sami odgovorni za svoje zdravje, opozarjajo strokovnjaki. Poleg tega je nujno skrajšanje čakalnih dob, celostna obravnava, prehranska podpora in sistemska rehabilitacija.