etnolog

Potica – slovenska kulinarična posebnost
30. 03. 2024 09.00Prijeten vonj, ki napolni hišo. Tradicija, ki jo ob praznikih še danes ohranjamo. Potica prihaja v več kot sto različicah, pekle so jo naše mame, babice, prababice. Prvič jo je omenil Primož Trubar v 16. stoletju, od takrat do danes pa se je precej spremenila.

Sveti Štefan bo še eno leto bedel nad konji
26. 12. 2023 15.17Dan po božiču, na danb ko se v Sloveniji praznuje dan slovenske samostojnosti in enotnosti, se v eni od gorenjskih vasi dogaja prav poseben obred. Na god sv. Štefana vaščani že 300 let postavljajo lesene figurice konj in volov na svetnikov oltar in prosijo za njihovo zaščito. Temu so kmalu po osamosvojitvi dodali še blagoslov živih konj. Letos je tako potekal že 30. blagoslov. Po sveti maši se je pred cerkvijo zbrala lepa množica, župnik pa je blagoslovil okoli 30 konj.

'Šverckomerc': 60 kilogramov kave za volkswagen golfa
04. 11. 2023 10.46Ko danes govorimo o tihotapljenju, najprej pomislimo na droge, mamila in ilegalne migrante. Ampak še ne tako dolgo nazaj so ljudje na tihotapljenje gledali precej drugače. "Takrat je bil manjši šverc oz. tihotapljenje za osebne potrebe razumljeno kot nekaj sprejemljivega," se strinja etnolog Rok Bavčar. Vsak je kaj tihotapil, še zlasti, če je živel ob meji, ali pa je vsaj poznal nekoga, ki je kaj tihotapil. Večkrat slišimo tudi, da je bil "šverc" slovenski nacionalni šport.

Pod vodstvom slovenskega arheologa Šprajca odkrili ostanke majevskega mesta
21. 06. 2023 17.38Raziskovalna skupina pod vodstvom mednarodno priznanega slovenskega arheologa Ivana Šprajca je v tropskem pragozdu južne Mehike odkrila ostanke majevskega mesta Ocomtun, ki je bilo pred približno 1000 leti pomembno regionalno središče tedanje staroselske družbe, so sporočili z ZRC SAZU.

Pionirski dom praznuje 60 let: Hram otroške ustvarjalnosti
26. 05. 2023 20.57V Ljubljani je potekala slavnostna prireditev, s katero so obeležili 60 let delovanja Pionirskega doma. Visokemu jubileju bo sicer namenjenih več dogodkov, zadnji in prav poseben pa bo konec avgusta.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660
02. 04. 2023 17.14Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

Zakaj praznujemo dan žena? Je boj za enakost še potreben?
08. 03. 2023 10.15Ljudje 8. marec kot poseben dan za ženske praznujemo že več kot stoletje, kot opozorilo na neenakosti med spoloma pa služi še danes. Ženskam v Afganistanu so talibani lani med drugim prepovedali visokošolsko izobraževanje, v Iranu so izbruhnili množični protesti, potem ko je moralna policija 22-letnico "podučila" o nošenju hidžaba, čez nekaj dni pa je v bolnišnici umrla. Razlike med spoloma je poudarila tudi ruska invazija na Ukrajino, ženske so bolj ranljive, kar se tiče dostopa do hrane, bolj so podvržene revščini, poroča pa se tudi o vse več nasilju nad ženskami. V ZDA medtem denimo bijejo bitko proti prepovedi splava. A vendar smo ljudje v zadnjih letih dosegli tudi nemalo sprememb na bolje.

'Staro pravilo pravi, da je treba za božič jesti 'nekaj od prašiča''
24. 12. 2022 11.03"Bistvo božiča je druženje, najprej na božični večer, ki je najbolj magični dogodek, naslednji dan pa je na vrsti sproščeno druženje in pa božično kosilo," je dejal etnolog Janez Bogataj. In za marsikoga je najboljše druženje tisto ob dobri hrani. Bogataj je med drugim pojasnil, da po starem pravilu velja, da je treba za božič jesti "nekaj od prašiča" in dodal, da čeprav živimo v družbi pretiravanja, pregovor pravi – več je manj.

Z etnologom o božičnih tradicijah – veste, zakaj postavljamo in krasimo smreke?
24. 12. 2022 07.00V božičnem obdobju, ki se začne z adventom (v Sloveniji temu pravimo tudi veseli december) in traja do praznika sveti trije kralji oziroma svečnice, smo se ljudje pripravljali na vrhunec praznovanja, torej božiča. Kot pravi etnolog Janez Bogataj, ne gre le za priprave določenih jedi in pogostitev ter okrasitev bivalnega okolja, ampak zlasti med verujočimi tudi za duhovno pripravo.

'Oskar' za kuharsko knjigo Aniti Šumer. 'Z okrašenim kruhom nekaj sporočamo'
05. 06. 2022 07.28Anita Šumer, ki jo javnost med drugim pozna po peki kruha z drožmi, je za svojo knjigo Umetnost krašenja kruha prejela prestižno nagrado Best of the Best Gourmand World Cookbook 2021. Podelitev nagrad je bila na Švedskem, Šumerjeva pa si je prvo mesto prislužila v konkurenci 1558 knjig iz več kot 200 držav.

Na god zavetnika konj in živine po državi tradicionalen blagoslov konj
26. 12. 2021 11.47Ob prazniku zavetnika konj, konjarjev in kočijažev, sv. Štefana, se bo po državi zvrstila vrsta blagoslov konj. Ta tradicija je znova zaživela tudi v Kobilarni Lipica, kjer je potekala praznična predstava lipiške šole klasičnega jahanja. Najmnožičnejši tradicionalni zbor Štefanovo sicer prirejajo v Dolenji Stari vasi pri Šentjerneju, kjer se običajno zbere več kot 150 konjenikov, a letos bo dogodek zaradi epidemije nekoliko okrnjen. Živali so medtem že blagoslovili v Hrašah.

Papeško državo bodo okrasili z več kot tri tisoč okraski
29. 11. 2020 20.17Vsa uradna okrasitev Vatikana bo letos slovenska. Ustvarjati jo je pomagalo kar 400 prostovoljcev z vseh koncev države. Veliko smreko in še 42 manjših smrek bodo okrasili z več kot tri tisoč okraski, ki so jih prostovoljci izdelovali več tednov. Na desetine škatel so naložili na tovornjak, v Vatikanu pa jih bo prevzela floristka Sabina Šegula, ki ima z božično krasitvijo papeške države že dolgoletne izkušnje.

KOMENTAR: Naši politiki kot biciklisti, ampak nesimpatični
10. 10. 2020 08.21'Prekleti Jankovič', tako so pred več kot desetletjem vzklikali obupani vrtičkarji in vrtičkarice, ko se je župan odločil, da bo počistil vrtičke, ki so se razrasli ob ljubljanskih Žalah. Takrat je bilo joka, žalosti in gneva, ampak vrtički so šli. Akcija, ki je Ljubljani prinesla celo nekakšno trenutno spravo, saj so jo podprli tudi tako iskreni Jankovićevi nasprotniki, kot je bil etnolog Damjan Ovsec. Pristni ljubljanski meščani, ki jim, vsaj po mojem, niso šle toliko v nos Jankovićeve morebitne denarne mahinacije, pa tudi njegovih sinov, ampak bolj dejstvo, da beli Ljubljani načeluje nekdo, ki je doma iz vasi Saraorci v Srbiji.

Od spoznavanja brancina do raziskovanja in gastronomije v podzemlju
11. 08. 2020 08.11Spadate med tiste, ki svoj dopust raje preživijo v hribih in na morju, ali pa vas mikajo nenavadna, a čarobna doživetja? Zdaj, ko se številni gnetejo na plažah, je zato idealna priložnost, da preizkusite nekaj novega, nekaj, kar bo za vedno pustilo pečat. Bi poskusili?

Kraljica Veselica: v Planico prihaja tridnevni festival narodno-zabavne glasbe
20. 02. 2020 08.12Med 25. in 27. junijem se bo na velikem odru v izteku planiške letalnice zvrstilo več kot 30 vrhunskih ansamblov. POP TV je medijski sponzor glasbenega festivala, ki bo v dolini pod Poncami gostil najbolj zveneča imena narodno-zabavne glasbe.

Šef Volkswagna se je opravičil za nacistični lapsus
14. 03. 2019 16.52Izvršni direktor Volkswagna Herbert Diess se je opravičil za svojo uporabo fraze 'Ebit macht frei', ki nevarno spominja na nacistični slogan 'Arbeit macht frei', upodobljen tudi na vhodnih vratih koncentracijskega taborišča Auschwitz.

So visoke cene pečenega kostanja 'upravičene'?
24. 10. 2018 06.00Jeseni po slovenskih mestih tradicionalno zadiši po pečenem kostanju. Vedno znova se pritožujemo nad 'zasoljenimi' cenami merice kostanja, za kar so pogosto krive visoke cene najema prostora. Sicer pa v tem času prirejamo kostanjeve pohode, piknike in celo praznike kostanja po vsej državi, kar priča, da smo z njim povezani in da je del slovenske kulinarike.

Zaradi taljenja snega voda zaliva objekte, v Gornji Radgoni drevo padlo na hišo
11. 03. 2018 07.20Na stanovanjsko hišo v Gornji Radgoni se je podrlo drevo. Hiša je tako zelo poškodovana, da so morali dva stanovalca preseliti. Težave povzroča tudi taljenje snega, na vzhodu države pa veter. Glavno cesto Rogatec–Majšperk je zasul plaz.

S pepelnico prišle odpovedi. Boste zdržali 40 dni brez sladkorja, kruha, alkohola?
14. 02. 2018 06.40S pepelnično sredo se je začel 40-dnevni post, ko se marsikdo odloči, da se bo odpovedal kakšni razvadi. Znana je akcija 40 dni brez alkohola, spet drugi se morda za nekaj tednov odpovedo sladkorju. Sicer je na pepelnico za vernike zapovedan strogi post, ko na jedilniku ne sme biti mesa in mesnih izdelkov, verniki pa naj bi se samo enkrat v dnevu najedli do sitega.

Na debeli četrtek morajo biti na mizi mastne jedi
08. 02. 2018 07.08Na debeli četrtek lahko pozabite na diete. No, v skladu z izročilom morajo biti na ta dan na mizi svinjina, potica z ocvirki in druge nasitne mastne jedi. Po starih verovanjih se je moralo namreč leto začeti v obilju.

Na god svetega Štefana tradicionalni blagoslovi konj
26. 12. 2017 17.1426. decembra goduje sveti Štefan - prvi krščanski mučenec in eden sedmih diakonov prvotne skupnosti v Jeruzalemu, ki je skrbel za siromake. Postal je zavetnik konj, konjarjev in kočijažev in živine nasploh, pa tudi zidarjev, krojačev, kamnosekov, tkalcev, tesarjev, sodarjev in kletarjev. Tradicionalno na dan po božiču tako po državi potekajo tudi blagoslovi konj.

Kakšno kuhano vino ponujajo na stojnicah te dni?
23. 12. 2017 06.22Od kod izvira običaj pitja kuhanega vina? Zgodovinsko gledano, pravi etnolog Janez Bogataj, izhaja ta običaj iz severne in srednje Evrope. "Nemčija in Avstrija sta državi, v katerih ima kuhano vino najdaljšo tradicijo," pravi Bogataj. A v Nemčiji je točno določeno, kaj je kuhano vino oz. glühwein. Medtem pri nas predpisov ni.

Slovenska potica je samo ena (s petimi različnimi nadevi): pečena v potičniku po strogo določeni recepturi
15. 12. 2017 13.07Nekaj več kot pol leta po tem, ko sta papež Frančišek in Melania Trump poskrbela za svetovno slavo slovenske potice, je končno vse pripravljeno, da jo država Slovenija zaščiti na evropski ravni kot zajamčeno tradicionalno posebnost. Ko bo enkrat zaščitena, jo bodo lahko pripravljali kjer koli po svetu, a po strogo določeni recepturi, z določeno obliko in z enim od petih nadevov.

Kulinarični festival, ki skrbi, da lokalne specialitete iz preteklih stoletij ne bi šle v pozabo
16. 11. 2017 18.49Ob Bledu pomislimo na kremšnito, ob Prekmurju na prekmursko gibanico, kaj pa ob Ljubljani? Katere jedi so si prisvojili Ljubljančani skozi leta? Odgovor žabje krake ne bi bil napačen, pa veste za Vodnikova solato, ki jo je Vodnik izdal v kuharski knjigi leta 1799? Brez kolin nikoli ni šlo. To je običaj, na katerega bi Slovenci morali biti ponosni, pravi etnolog Janez Bogataj.

'Moška moda je umrla pred 150 leti'
06. 09. 2017 07.47Kamnik bo od 7. do 10. septembra v znamenju tradicije, etnologije in zabave. Vrhunec bo tradicionalna nedeljska povorka narodnih noš.

Še ena izgubljena priložnost za Slovenijo: potice nismo izkoristili
01. 06. 2017 12.06Prva dama ZDA in papež Frančišek sta z lahkotnim pogovorom o potici naredila več za slovenski turizem kot krovna turistična organizacija v celem letu, so opozorili govorci na petem Zelenem forumu. Kot pravi etnolog Janez Bogataj, bi morala Slovenija bolje izkoristiti ta dogodek.

Na večer pred gregorjevim barčice preplavile potoke
11. 03. 2017 11.02Spuščanje barčic na predvečer gregorjevega je že star običaj. Lansko leto je veselje najmlajših v Ljubljani in tudi ponekod drugod onemogočilo slabo vreme, letos pa ni razloga, da ne bi ob potokih mrgolelo nasmejanih otrok in ostalih navdušencev. Kam se lahko odpravite?

Pust, mastnih ust: večji peki bodo v teh dneh ocvrli tudi več kot dva milijona krofov
23. 02. 2017 07.20Z debelim četrtkom vstopamo v najbolj norčavi čas v letu - pust. Mize se bodo šibile pod težo različnih kulinaričnih dobrot. Na četrtek pred pustnim torkom se sicer po razlagah etnologov kuha čeljust. A kljub vsemu so prva asociacija na pustne dni še vedno - krofi. Večji peki jih bodo v teh dneh ocvrli tudi dva milijona in več.

Naj se sliši še tako nenavadno, dedek Mraz je rešil božič
23. 12. 2016 06.30Božiček je svoj čas po svetu hodil v tradicionalnih nizozemskih hlačah in s širokokrajnim klobukom na glavi. Tudi precej bolj pisan kot danes je bil in bolj fit. Jelenček Rudolf in ostali vozniki njegovih sani so najbrž samičke. Dedek Mraz, ki so ga uvedli, da bi zmanjšali priljubljenost božiča, pa je božič na koncu na nek način celo rešil.

Dan, ko praznujejo moški: 'Če bi bili res enakopravni, potem bi vsi praznovali celo leto'
10. 03. 2015 06.30Na današnji dan mučenikov praznujejo vsi predstavniki moškega spola. Etnolog Janez Bogataj pojasnjuje, da gre za izmišljen praznik. "Če bi bili res enakopravni, potem bi vsi praznovali celo leto," je prepričan. Meni še, da ta praznik kaže na neko krizo v sodobni družbi.