etnični

Vandali z antisemitskimi napisi pografitirali mariborsko sinagogo

13. 01. 2025 10.43

Neznanci so mariborsko sinagogo vandalizirali s sovražnimi antisemitskimi grafiti. Direktor sinagoge Boris Hajdinjak je povedal, da so vsi zaposleni v Sinagogi Maribor Slovenci in da zato grafitov ne morejo ocenjevati kot Judje. "Kot Slovenci najostreje zavračamo vsebino grafitov," je povedal. S Policije so sporočili, da je po nestrokovni oceni nastala škoda v višini 1500 evrov.

ZDA sudansko RSF obtožile genocida in uvedle sankcije proti njihovemu vodji

08. 01. 2025 11.39

ZDA so sudanske paravojaške Sile za hitro posredovanje oziroma RSF obtožile genocida in uvedle sankcije proti njihovemu vodji Mohamedu Hamdanu Dagalu. Kot je v torek pojasnil državni sekretar ZDA Antony Blinken, so sankcije sprejeli zaradi njegove vloge pri sistematičnem izvrševanju grozodejstev nad Sudanci med trajajočim 20-mesečnim konfliktom.

Evtanazija v porastu, povprečna starost 77 let

12. 12. 2024 10.09

V Kanadi so objavili novo, peto letno poročilo, odkar so legalizirali evtanazijo v letu 2016, ki je pokazalo, da je evtanazija v porastu, čeprav se stopnja rasti umirja. V zadnjem letu je s pomočjo evtanazije umrlo 15.300 oseb, kar predstavlja 4,7 odstotka vseh smrti. Skoraj vsaka 20. smrt je torej posledica evtanazije.

EU: Eksplozija na kanalu terorističen napad, Srbija zanika povezavo

30. 11. 2024 08.32

Na severu Kosova je objeknila eksplozija in poškodovala kanal, ki dovaja vodo dvema za energetsko oskrbo države ključnima termoelektrarnama. Zaloge pitne vode so že prizadete, če okvara ne bo kmalu odpravljena, pa bi nekateri deli države lahko ostali brez elektrike, je posvaril kosovski premier Albin Kurti. Za incident je okrivil Srbijo in dogodek označil za teroristično dejanje. Srbija medtem obtožbe zanika. EU pa je napad označila za teroristično dejanje.

Sarajevski atentat: krogla, ki je začela prvo svetovno vojno

16. 11. 2024 20.24

11. 11. 1918 ob 11. uri je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami in končala se je prva svetovna vojna. Skupno naj bi na bojiščih umrlo deset milijonov vojakov, ranjenih naj bi jih bilo še vsaj dvakrat toliko. Vojna sicer ni bila presenečenje, napetosti med državami so naraščale že več let, bilo je le vprašanje časa in dogodka, ki bi bil povod za to. Ta je prišel v obliki atentata na avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda in njegovo ženo Sofijo. Obiskali smo kraj, kjer se je to zgodilo.

'Žrtev moramo zaščititi takoj, ne da se sprašujemo, kje se je zalomilo tokrat'

26. 09. 2024 12.35

"Ukrep prepovedi približevanja morajo pristojni organi v tovrstnih primerih izreči takoj, ne glede na okoliščine," je po tragediji v Slovenj Gradcu sporočil državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan. Opomnil je, da informacija o priseljenskem izvoru povzročitelja, ki kroži v medijih, megli pravi vzrok za intimnopartnersko nasilje, ki ni etnični izvor, ampak so to patriarhalna razmerja.

48-letni moški vstopil v šolo ter napadel in večkrat udaril otroka

12. 09. 2024 19.18

Na območju PU Novo mesto je Policija obravnavala nasilen dogodek. Po naših neuradnih informacijah se je odrasel moški, šlo naj bi za starša osnovnošolskega otroka, znesel nad otrokom, ki obiskuje isto šolo. Ozadje incidenta še ni znano, saj policija zadevo še preiskuje, vendar pa naj bi bil povod za nasilno dejanje spor med osnovnošolcema.

Ukrajinci zadovoljni z ofenzivo v Kursku, Rusi naj bi napredovali proti Pokrovsku

06. 09. 2024 10.12

Rusija že šest dni ni napredovala na ključnem območju vzhodne fronte v Ukrajini, trdi najvišji vojaški poveljnik v Ukrajini, Oleksandr Sirski, Rusi pa trdijo prav nasprotno. Ob tem je Sirski zatrdil, da je bil ukrajinski napad na rusko regijo Kursk uspešen, Kijev naj bi zavzel približno 1300 kvadratnih kilometrov ozemlja in več deset naselij. Medtem pa je ukrajinski parlament potrdil imenovanje novega zunanjega ministra. Dmitrija Kulebo je zamenjal Andrii Sibiha, nekdanji veleposlanik v Turčiji.

Kosovske oblasti zaprle srbske institucije in vdrle v prostore kliničnega centra

31. 08. 2024 11.06

Kosovske oblasti so zaprle pet institucij, ki sodelujejo z etnično srbsko manjšino, in naletele na kritike ZDA, ker bi to lahko še povečalo napetosti s sosednjo Srbijo. Poleg tega naj bi izvedli še racije na občinskih uradih, vdrli v prostore kliničnega centra ter enega od centrov za socialno delo.

Fiasko tajne službe: 'Ne bi želeli nekoga postaviti na poševno streho'

17. 07. 2024 15.08

Direktorica ameriške tajne službe Kimberly Cheatle je v prvem intervjuju po poskusu atentata na nekdanjega predsednika Donalda Trumpa dejala, da je streljanje na shodu v Pensilvaniji "nesprejemljivo". Njeni kritiki so medtem jasni – morala bi biti odpuščena, ker pod njenim vodstvom ameriška tajna služba ni več, kar je bila nekoč.

V Srbiji blizu stavbe ministrstva za notranje zadeve pridržali oboroženega moškega

02. 07. 2024 11.04

Srbska policija je pred stavbo ministrstva za notranje zadeve v Beogradu v ponedeljek pridržala 56-letnega moškega, ki je v nahrbtniku nosil samostrel in puščice, je sporočil notranji minister Ivica Dačić. V Srbiji sicer še vedno velja stanje visoke pripravljenosti, ki so ga izdali po sobotnem napadu pred izraelskim veleposlaništvom.

Kaj lahko Rominje praznujejo 8. aprila?

06. 04. 2024 17.14

8. aprila obeležujemo mednarodni dan Romov in Rominj. Evropska unija se na ta dan tradicionalno pokloni tej največji etnični manjšini znotraj evropske skupnosti solidarnosti in napredka. Ob tem priročno pozabi na različne pobude kriminaliziranja, patologiziranja in diskriminiranja skupnosti, ki je skozi leto bolj ali manj očitno izvajajo države članice, kot so popisi romskega prebivalstva, kriminalizacija beračenja ter njihova popolna pozaba med epidemijo koronavirusa in po njej.

Kdo so ISIS-K in kakšni so njihovi načrti?

25. 03. 2024 15.12

Za smrtonosni petkov napad na koncertno prizorišče v Moskvi je odgovorna skupina Islamska država, znana tudi kot ISIS. Za napad so že prevzeli odgovornost, štiri moške pa so ruske oblasti že aretirale. A kdo so zloglasni teroristi, ki so sejali smrt že prej v Afganistanu in drugod?

'Gromozanski projekt na Nikobarskih otokih pomeni smrtno obsodbo za plemena'

07. 02. 2024 09.17

Velik gradbeni projekt na Nikobarskih otokih bi pomenil smrtno obsodbo za tam živeče pripadnike plemena, ki se ukvarjajo z lovom, so opozorili akademiki z vsega sveta. Otok v Indijskem oceanu, ki šteje 8000 prebivalcev, bi indijske oblasti rade spremenile v "indijski Hongkong", več milijard evrov vreden projekt pa bi vključeval mednarodni ladijski terminal, letališče, elektrarne, vojaške baze in industrijski park. V okviru projekta bi bil seveda dobršen del namenjen tudi razvoju turizma.

Podmladek AfD ni uspel: ohranja klasifikacijo ekstremistične organizacije

06. 02. 2024 20.03

Nemška notranja obveščevalna agencija je podmladek nemške skrajno desne stranke AfD Mlada Alternativa za Nemčijo (JA) leta 2023 uvrstila na seznam skrajnežev. S čimer pa se JA ni strinjal, da bi odstranili neželeno klasifikacijo, pa so se podali tudi na upravno sodišče. Postopek je zdaj končan, sodišče pa ni ugodilo pritožbi Mlade Alternative. Odločilo je namreč, da se jo lahko še naprej označuje kot ekstremistično. Slednje pa je sprožilo tudi razpravo o tem, ali bi morali skupino prepovedati.

Talat Xhaferi – prvi etnični Albanec na čelu vlade v Skopju

28. 01. 2024 17.41

Poslanci parlamenta v Severni Makedoniji so za predsednika tehnične vlade izvolili Talata Xhaferija, ki je postal prvi etnični Albanec na tem položaju. Xhaferi je prejel 65 od 120 glasov in bo funkcijo opravljal sto dni oziroma do parlamentarnih volitev, ki bodo 8. maja.

Italijansko sodišče: Fašistični pozdrav ni vedno kaznivo dejanje

19. 01. 2024 12.25

Italijansko vrhovno sodišče je razsodilo, da je fašistični pozdrav kaznivo dejanje, samo če ogroža javni red in če pomeni poskus obujanja prepovedane fašistične stranke. To pomeni, da zloglasni pozdrav z dvignjeno desnico ni nujno kazniv, če se izvaja na spominskih dogodkih. Obrambno ministrstvo je medtem zavrnilo očitke združenja partizanov Italije (ANPI) o rehabilitaciji fašizma.

Klakočar Zupančičeva: Nosite rdeče salonarje ponosno, bodite ženske, kakršne ste

05. 01. 2024 17.14

Tetovaže, piercing, rdeči salonarji, vpadljiva oblačila, pa javno petje na radiu, na proslavi. Videz in vedenje, ki bi ga prej pripisali kakšni glasbeni zvezdi kot pa osebi, ki predstavlja prvi obraz naše zakonodajne veje oblasti. Se bivša sodnica Urška Klakočar Zupančič vidi kot sodobna čarovnica, drzna bojevnica, o kateri piše v svojih knjigah in so jo pošiljali na grmade? V kakšnih odnosih sta s predsednikom Svobode in premierjem Golobom? Ter kaj v svoji politični karieri obžaluje?

Njihova imena so izmišljena, njihove zgodbe niso

09. 12. 2023 15.00

"Če me umori, me, prosim, ne pokopljite na pokopališču, ampak nekje čisto na samem, da bom lahko v miru počivala." "Grozil mi je, da me bo posilil, polil z bencinom, razkosal in vrgel v kislino." "Rekel je, da me bo našel, nastavil pištolo na čelo in me ustrelil." "Nikoli se ni drl name, le od dve do tri ure mi je razlagal, kaj vse sem naredila narobe." "Opravičevali so ga, da je pač iz take kulture." Senka, Marina, Sandra, Alma, Manca, Ajda, Regina ... 23 različnih žensk, ki jih druži podobna izkušnja – intimnopartnersko nasilje. Preživele so ga in iz njega prišle močnejše.

Parada azerbajdžanske vojske v srcu izpraznjenega Karabaha

08. 11. 2023 16.54

V mestu Hankendi oziroma Stepanakert, nekdanji prestolnici samooklicane Republike Gorski Karabah, je potekala vojaška parada azerbajdžanske vojske, ki je septembra prevzela nadzor nad to do nedavnega večinsko armensko regijo. Predsednik Ilham Alijev je v govoru poudaril, da so na bojišču pokazali, da je Gorski Karabah del Azerbajdžana.

Iz Gorskega Karabaha v Armenijo prebegnilo že skoraj 100.000 ljudi

30. 09. 2023 11.11

Po vojaški operaciji, s katero je Azerbajdžan minuli teden prevzel nadzor nad Gorskim Karabahom, je doslej v Armenijo prebegnilo že več kot 100.000 ljudi, je sporočila tiskovna predstavnica armenske vlade Nazeli Bagdasarjan. Združeni narodi so medtem napovedali, da bodo v sporno južnokavkaško regijo poslali humanitarno misijo.

Tri dni za 70-kilometrsko pot: natovorjeni Armenci iz Gorskega Karabaha

29. 09. 2023 10.00

Iz regije Gorski Karabah je pobegnila že več kot polovica prebivalcev. Republika, kjer živijo etični Armenci, bo namreč z novim letom prenehala obstajati, domačini se bojijo etničnega čiščenja. Množične migracije so se začele v nedeljo, mejo je od takrat prestopilo najmanj 78.300 ljudi.

Gorski Karabah: Desetletja trajajoč spor med Armenijo in Azerbajdžanom

20. 09. 2023 07.00

Gorski Karabah je že desetletja predmet nerešenega ozemeljskega spora med Azerbajdžanom in tamkajšnjo etnično armensko večino, ki jo podpira sosednja Armenija. Spor je v preteklosti prerasel v dve vojni, ki sta terjali več deset tisoč življenj. Trajnostne rešitve ni na vidiku, dolgoletna pasivnost mednarodne skupnosti pa je omogočila nov izbruh spopadov.

Melonijeva s tožbo nad pevca skupine Placebo, njena sestra nad karikaturista

04. 08. 2023 17.03

Italijanska skrajno desničarska premierka Giorgia Meloni in njena sestra Arianna Meloni sta ta teden vložili tožbi zaradi obrekovanja. Meloni toži pevca britanske rock skupine Placebo Briana Molka, druga karikaturista levičarskega dnevnika Fatto Quotidiano Maria Natangela.

Večina Švedov nasprotuje sežiganju verskih besedil, a praksa se nadaljuje

06. 07. 2023 20.39

Večina Švedov podpira prepoved javnega sežiganja verskih besedil, kot sta Koran ali Sveto pismo, je pokazala nova raziskava, opravljena po naročilu švedske nacionalne televizijske postaje SVT, kar pomeni pomemben premik v skandinavski državi, kjer je prejšnji teden moški zažgal najsvetejšo knjigo islama.

EU proti kosovskim oblastem sprejela ukrepe, ker niso zagotovili umiritev napetosti

14. 06. 2023 14.06

Evropska unija je proti kosovskim oblastem sprejela niz ukrepov, ker niso storile dovolj za umiritev napetosti na severu Kosova, je potrdil tiskovni predstavnik visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Peter Stano. Pojasnil je, da gre za začasne ukrepe na političnem in finančnem področju. Po njegovih besedah to niso sankcije.

Madžarski so bili predani etnični madžarski vojni ujetniki iz Zakarpatja

09. 06. 2023 16.17

Rusija je Madžarski predala 11 madžarskih vojnih ujetnikov iz Ukrajine, s čimer je ugodila prošnji Budimpešte. Ukrajina po poročanju madžarskih medijev v postopku predaje ni bila udeležena. Novico je potrdil podpredsednik madžarske vlade Zsolt Semjen, ki se pri tem sklicuje na izjavo ruske pravoslavne cerkve na Madžarskem.

Aretirali najbolj iskanega ubežnika, ki je sodeloval v ruandskem genocidu

25. 05. 2023 17.35

V mestu Paarlo v Južnoafriški republiki so po desetletjih na begu prijeli najbolj iskanega ubežnika v ruandskem genocidu leta 1994. Obtožen je, da je med genocidom v katoliški cerkvi Nyange organiziral poboj več kot 2000 tutsijskih beguncev – žensk, moških, otrok in starejših. Na begu je bil od leta 2001.

10 ključnih opozorilnih znakov. In razlogi – zakaj?

03. 05. 2023 19.48

Potem ko je učenec sedmega razreda med strelskim pokolom v osnovni šoli v Srbiji ubil osem učencev in varnostnika ter ranil sedem oseb, je seveda najpogosteje postavljeno vprašanje – zakaj? A na takšna vprašanja nikoli ni enostavnega odgovora, ta se vedno skriva v mešanici razlogov – od osebnih okoliščin, družinskih okoliščin, vzgoje, vrstniške skupine, šolskega okolja, odnosa družbe do reševanja težav in nasilja, zgodovine okolja, svoje pa dodajo tudi sodobne tehnologije.

Črna gora – kam naprej?

01. 04. 2023 13.35

Po razpadu socialistične Jugoslavije je prišlo do oblikovanja Zvezne republike Jugoslavije, ki sta jo tvorili Srbija in Črna gora. Neenak in mačehovski odnos v tej zvezi je bil precej očiten, kot tudi servilen in podrejen odnos oblasti v Podgorici v odnosu do Miloševićeve klike v Beogradu. Z vojno leta 1999 in bombardiranjem Nata se je začelo postopoma oblikovati novo zavezništvo med vodjo opozicije in poznejšim premierjem Srbije, Zoranom Đinđićem, ter črnogorsko politiko. Padec Miloševića je odprl prostor za redefinicijo odnosa med Srbijo in Črno goro, posledično pa je prišlo do nastanka Državne skupnosti Srbije in Črne gore, ki je razpadla z odcepitvijo Črne gore leta 2006. Vse od takrat v Črni gori tlijo protislovja, ki so v zadnjih letih postala izjemno eksplozivna.