etični heker

Koliko je žrtev kraje podatkov o klicih na številko 112?
17. 01. 2024 19.04Incident preiskuje tudi informacijska pooblaščenka, po njeni oceni so bili na spletu podatki najmanj desetih oseb, številka pa bi utegnila biti še višja. Kako pa so glede na sum, da za oglasom stoji eden od zaposlenih v njihovem dispečerskem centru, ukrepali v ljubljanskem UKC?

Kitajski odtisi na kibernetskem napadu na MZEZ
12. 04. 2023 06.39Zazvonili so vsi alarmi. V eni izmed evropskih držav so preiskovalci odkrili in takoj tudi zasegli dva sumljiva internetna strežnika. Takrat se je začela odvijati največja uspešna zgodba kibernetskega vohunjenja tuje države pri nas. Tako uspešnega načrtovanega in usmerjenega napada na slovensko ministrstvo, ki smo ga prvi razkrili v petek, verjetno še ni bilo.

Je bil hekerski napad na MZZ delo državnih hekerjev?
08. 04. 2023 09.26Težko je ugotoviti, kdo stoji za kibernetskimi napadi, o kakršnem so v petek poročali z ministrstva za zunanje in evropske zadeve, je pa mogoče reči, da tovrstne napade pogosto izvajajo ekipe zelo dobro usposobljenih hekerjev, ki so lahko sponzorirane od določenih držav, je dejal Milan Gabor, etični heker in direktor podjetja Viris.

'Etični hekerji imajo veliko znanja, a so zlonamerni vedno korak pred njimi'
17. 12. 2022 18.14V Sloveniji je potekalo prvo srečanje Hack The Box (HTB), namenjeno izobraževanju in mreženju etičnih hekerjev. Prav slovensko podjetje je namreč pridobilo posebno dovoljenje organizacije za izvedbo dogodka. Navdušenci so najprej samostojno reševali hekerske izzive, nato pa jim je pomagal še David Kavčnik, ki je na seznamu desetih najboljših certificiranih etičnih hekerjev na svetu. Z njim smo med drugim spregovorili o strasti do hekanja, pogajanju z zlonamernimi hekerji, stanju kibernetske varnosti v Sloveniji in o tem, ali tudi etične hekerje kdaj zamika, da bi prestopili mejo legalnega.

Kdo so etični hekerji?
26. 05. 2022 19.09Za neverjetnih 300 odstotkov se je v poepidemičnem obdobju povečal kibernetski kriminal, kar pomeni, da se nepooblaščen hekerski napad na informacijske sisteme, ki je v glavnem posledica človeške nepazljivosti, zgodi vsakih 39 sekund. Da več kot 70 odstotkov slovenskih organizacij nima ustreznega načrta za odziv na take napade in da je na tem področju varnosti končno treba nekaj ukreniti, čedalje pogosteje opozarjajo etični hekerji oziroma strokovnjaki za informacijsko varnost. Kakšno je njihovo poslanstvo, kaj sploh počnejo in kako se razlikujejo od tistih zlonamernih hekerjev?

Smo varni pred kibernetskimi napadi? V zadnjem letu se je njihovo število povečalo
19. 03. 2022 07.00Število kibernetskih napadov se je v zadnjih letih precej povečalo. Da tudi v Sloveniji obstaja možnost resnih kibernetskih napadov, da morda ne bomo mogli poklicati niti zdravnika, je pred nekaj tedni opozarjal premier Janez Janša. S kakšnim namenom hekerji torej napadajo? Gre za uničenje ali zaslužek? Kdo sploh so? Kdo so tarče in kako reagirati?

(Korona)kriza kot priložnost: hitro prilagajanje trgu žanje sadove
10. 11. 2021 18.44"Svet gre hitreje naprej, kot ga naš sistem dojema. Konceptualno smo zastali na neki točki in capljamo na mestu, dejansko pa svet potrebuje spremembe, svet stoji na njih. Naša inovativnost, razmišljanje zunaj okvirjev je edina pot, da preživimo, da nastavimo prihodnost za prihodnje rodove, in če karikiram, tudi za naše pokojnine," je ob razglasitvi najbolj inovativnih podjetji razmišljal Tomaž Kostanjevec, direktor javne agencije Spirit Slovenija.

Hekerski napad na Facebook: Kakšne nevšečnosti lahko imajo uporabniki?
05. 04. 2021 19.59Družbeno omrežje Facebook pretresa afera. Hekerjem je uspelo z vdorom pridobiti različne osebne podatke več kot pol milijarde njihovih uporabnikov iz 106 držav sveta. Slovenija ni izjema. V gmoti podatkov lahko najdemo imena in priimke, telefonske številke in elektronske naslove tudi približno 110.000 slovenskih uporabnikov, med njimi so tudi znani politiki. Večjih težav zaradi tega najverjetneje ne bodo imeli. Če pa že, katere in zakaj?

Demokratična družba in kibernetske grožnje
05. 12. 2020 06.55Ko začnemo govoriti o kibernetski varnosti, pogosto pomislimo na računalnik in varnost tega računalnika. V zadnjih nekaj letih, ko se je družba začela močno digitalizirati, pa smo začeli kibernetsko varnost povezovati s kontekstom širše družbe. Ljudje smo nagnjeni k temu, da poskrbimo za svojo varnost. Ko zapustimo svoje stanovanje oz. hišo, večkrat preverimo, ali smo zaklenili vhodna vrata, prav tako smo zelo previdni pri zaklepanju našega avta. Kako pa je s kibernetsko varnostjo oz. varnostjo na spletu? Smo ljudje prav toliko previdni, kot smo na ostalih področjih? Se kot družba, država, lokalna skupnost in posamezniki zavedamo novih izzivov?