etažni lastniki

Država v inšpekcijske preglede vseh zaklonišč v Sloveniji
31. 03. 2025 06.00Področje zaklanjanja prebivalstva pred vojnimi in drugimi nevarnostmi je bilo v državi v zadnjih letih precej zanemarjeno. Zaklonišč se praktično ni vzdrževalo, tudi na normativni ravni nismo sledili družbenim spremembam, ocenjuje Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami na Morsu. Zato je – v luči zaostritve varnostnih razmer v svetu in Evropi – odredil pregled vseh zaklonišč v Sloveniji in pripravo načrta sanacije.

Drama z Dramo, kaj pa NUK 2?
15. 03. 2025 07.47Skoraj 100 milijonov evrov vredna gradnja NUK 2 in 60-milijonska prenova ljubljanske Drame. Gre za pomembnejša kulturna infrastrukturna projekta zadnjih desetletij. Pa bosta tudi uresničena? Gradnja NUK 2 naj bi se - skoraj 40 let od prvih idej - vendarle začela še letos. Medtem ko nujna prenova osrednjega državnega gledališča zaradi spora s sosedi že več kot dve leti stoji. Drama pa za najem nadomestnih prostorov na obrobju prestolnice plačuje 71 tisoč evrov na mesec. Kje se torej zapleta? Zakaj traja leta, celo desetletja, da se tako pomembni projekti, kot sta Drama in NUK 2, premaknejo z mrtve točke? O tem nocoj rubriki 24UR Inšpektor.

Obnova Drame odložena, gradbenega dovoljenja še ni
13. 01. 2025 19.14Vlada Roberta Goloba se ob koncu mandata očitno ne bo mogla pohvaliti z obnovo ljubljanske Drame. Še vedno namreč niso uspeli pridobiti gradbenega dovoljenja, sama dela pa naj bi nato trajala dve ali tri leta. Pridobivanje dovoljenja je zastalo, ker se niso uspeli dogovoriti z etažnimi lastniki sosednje Nemške hiše, ki zahtevajo garancijo, da bodo morebitno škodo, če bi ta med obnovo nastala na njihovih domovih, hitro odpravili.

Nič več ujetniki svojih domov: kako je slovenskemu bloku uspelo do novega dvigala
16. 11. 2024 07.23Danilo Mašera je eden izmed starejših prebivalcev bloka na Cankarjevi ulici v Novi Gorici. Z navdušenjem pripoveduje, da mu je dneve v jeseni življenja polepšala nova pridobitev v bloku. Za številne samoumevno, za druge pa nepogrešljivo dvigalo. Zdaj bo, kot mi zadovoljno pove, še bolj užival v stanovanju, ki si ga je prigaral skozi življenje, saj ga ne bo skrbelo, da bi, če bi onemogla, z ženo postala ujetnika svojega stanovanja. Po nekaterih ocenah je v Sloveniji več kot 11 tisoč štiri- in večetažnih stanovanjskih stavb brez dvigal. "Država naj se postavi v čevlje starejših, ki letno prehodijo več tisoč stopnic," pozivajo ostareli stanovalci blokov brez dvigal, ki se bojijo, kaj bo prinesla starost. Na Ministrstvu za solidarno prihodnost za reševanje te problematike trenutno ni predvidenih finančnih sredstev, stanje pa pripisujejo šibkemu zavedanju, da lastnina poleg pravic nosi tudi odgovornosti.

Pravna varnost pri sklepanju prodajne pogodbe o nakupu nepremičnine: Ključni koraki v postopku skrbnega pravnega pregleda nepremičnine
09. 09. 2024 00.15Nakup nepremičnine predstavlja naložbo v prihodnost, za katero se načeloma odločimo le enkrat, morda dvakrat v življenju. Če sodimo po odstotku lastniških nepremičnin v Sloveniji, bi lahko rekli, da je nakup nepremičnine cilj vsakega Slovenca. Da bi do cilja prišli brez nepotrebnih ovir, je za sam postopek nakupa nepremičnin pomembno, da veste kakšno nepremičnino kupujete, tako glede dejanskega kot pravnega stanja.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov
22. 07. 2024 06.01Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Obnova strehe: težave pri pridobivanju soglasij lastnikov, končana naj bi bila aprila
15. 12. 2023 10.10Potem ko se je v stari Ljubljani vdrla streha ene od večstanovanjskih hiš, so v Zavodu za varstvo kulturne dediščine pojasnili, da so pozitivno mnenje k prenovi strehe izdali že leta 2018 in ponovno januarja letos. Na SPL pa pojasnjujejo, da se je obnova zavlekla zaradi težav pri pridobivanju soglasij lastnikov, gradbeno dovoljenje pa so dobili v juniju letos. Obnova naj bi se zaključila v aprilu naslednje leto.

Z ohladitvijo začetek letošnje kurilne sezone
14. 10. 2023 07.58Z napovedano ohladitvijo bo v teh dneh stekla letošnja kurilna sezona. Ta se v stanovanjskih blokih večinoma začne takrat, ko se zunanja temperatura zraka ob 21. uri tri dni zapored spusti pod 12 stopinj Celzija. Letos se bo kurilna sezona sicer začela pozneje kot lani in predlani.

Pečečnik glede vrtov ob stadionu: Odločitev sodišča je neustavna
08. 03. 2023 10.59Poslovnež Joc Pečečnik se je odzval na sodbo višjega sodišča, ki je v postopku ugotovitve skupnega pripadajočega zemljišča potrdilo odločitev prvostopenjskega, ki je parcelo z vrtovi prisodilo naselju Fondovih blokov. Kot je zapisal, zaradi retroaktivnega pristopa višjega sodišča menijo, da je razsodba neustavna.

Višje sodišče potrdilo, da vrtovi pripadajo stanovalcem Fondovih blokov
06. 03. 2023 10.04Višje sodišče je v postopku ugotovitve skupnega pripadajočega zemljišča, ki so ga prebivalci naselja Fond začeli jeseni 2009, zavrnilo pritožbe nasprotnih strani in potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča, ki je tudi parcelo z vrtovi prisodilo naselju Fond, so sporočili prebivalci Fondovih blokov.

Stanovalci kranjskega 'kanarčka' se bojijo zime: 'Začasna kritina je katastrofalna'
13. 10. 2022 18.14Začasna streha na kranjski stavbi "kanarček" je bila narejena tako, da solastnikom stavbe ni nihče predstavil, kakšna bo, niti koliko bo stala, je razočaran eden od njih. "Kar je bilo narejeno, je bilo narejeno katastrofalno! Tako, da so bila vsa stanovanja v zgornjem nadstropju ob dežju praktično poplavljena, vlaga pa se je širila na spodnja nadstropja. Na zgornji plati je nastal bazen vode, postavljali smo lonce in škafe ter jo lovili!" opisuje. Upravnik je predlagal povrnitev strehe v prvotno stanje, kar pa so stanovalci zavrnili, saj ne želijo, da bi se kaj takega ponovilo. Odločili so se za drugačno sanacijo, a ker od upravnika niso prejeli popisa del in stroškov, se je zadeva zavlekla. Zdaj upajo, da se bo le premaknilo in da jih ne prehiti sneg.

Po neurju v Kranju pol milijona evrov škode: kdo jo mora plačati sam?
13. 10. 2022 07.52Orkanski veter, ki je avgusta v Kranju odkrival strehe, je po oceni občine povzročil okoli 500.000 evrov škode. Pri stanovanjskih stavbah se škoda pokriva iz požarnega zavarovanja, odškodninska odgovornost pa izhaja iz etažne lastnine. Lastniki poškodovanih avtomobilov, ki nimajo sklenjenega kasko zavarovanja, morajo medtem strošek kriti sami. Kaj pa sanacija? Zima je pred vrati, na strehah pa je le začasna kritina, ki omogoča zasilno zaščito stavbe pred dežjem, ni pa vodotesna.

V blokih le 20 stopinj, ogrevanje le čez dan: priskrbite si dodatne vire
05. 10. 2022 20.43Šele dobro se je začela letošnja kurilna sezona, a energetska draginja že kaže zobe. V nekaterih blokih in večstanovanjskih objektih v prestolnici se bodo stanovalci greli na le 20 stopinjah in to le podnevi, ponoči pa bo ogrevanje izklopljeno. Vse to so ukrepi, s katerimi se morajo strinjati etažni lastniki. V večstanovanjski skupnosti je mnenj več in tu bo, kot kaže, odločala večina. Potrebe ljudi pa so v realnosti seveda različne, vsaka stopinja manj pa v teh časih pomeni dvoje: nižjo položnico in prihranek energenta.

Dobavitelji plina in elektrike s poenotenimi zahtevami nad upravnike nepremičnin
28. 09. 2022 12.17Upravnike nepremičnin ter etažne lastnike kljub nekaterim korakom vlade skrbi nemotena dobava električne energije in zemeljskega plina v prihodnjih mesecih. Nekateri dobavitelji namreč ne spoštujejo zakonodaje, velik problem predstavlja tudi dobava energentov malim poslovnim odjemalcem, so opozorili v Združenju upravnikov nepremičnin.

Etažni lastniki zaradi dobav energentov v težkem položaju
23. 09. 2022 13.40Tik pred začetkom nove kurilne sezone so se etažni lastniki in uporabniki večstanovanjskih stavb ponovno znašli v nezavidljivem položaju, in to kljub vsem sprejetim ukrepom nove vlade, opozarjajo v Zbornici za poslovanje z nepremičninami. Pristojni so namreč po sprejetju vseh omenjenih predpisov in ukrepov pozabili na njihovo izvajanje, trg pa so s tem ponovno v celoti prepustili volji dobaviteljev. Mnogi od teh se želijo izogniti državnim omejitvam, s čimer bodo krajši konec spet potegnili etažni lastniki. V najslabšem primeru lahko ostanejo celo brez zemeljskega plina in električne energije, še opozarjajo.

'Etažni lastniki imajo položaj gospodinjskih odjemalcev že na podlagi veljavne zakonodaje'
11. 02. 2022 12.04DZ bo na izredni seji obravnaval predlog vladnega zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu ter predlog ukrepov za omilitev posledic visokih cen energentov, je sklenil kolegij predsednika DZ. Poslanci bodo razpravljali tudi o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o nakupu oklepnikov. V Združenju upravnikov nepremičnin pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pa so znova izrazili nestrinjanje z vladnim predlogom začasne izenačitve pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, ki je del nedavno sprejetega energetskega paketa.

GZS: Ukrep je le začasne narave, OZS: Pozabili ste male obrtnike in podjetnike
31. 01. 2022 11.09Izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, kot je v približno 200 milijonov evrov vrednem energetskem paketu predvidela vlada, je po oceni Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sicer dobrodošla, a kot opozarjajo, še vedno ne gre za ustrezno ali celo sistemsko rešitev. Ukrep je namreč le začasne narave. K dodatni pomoči pozivajo tudi pri OZS, kjer menijo, da je država pozabila na male obrtnike in podjetnike. Do subvencij industrijskim porabnikom energije so kritične tudi nevladne organizacije. Hkrati bodo ukrepi precej obremenili energetski sistem, za elektrodistribucijski sistem po ocenah Agencije za energijo obremenitev znaša približno 70 milijonov evrov.

Ukrepi: energetski vavčerji v višini 150 evrov, nižje trošarine
29. 01. 2022 08.07Vlada se je popoldne sestala na seji, na kateri so med drugim obravnavali ukrepe za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov. Najranljivejšim bo namenila energetske vavčerje, in sicer v višini 150 evrov. Sledi tudi začasno znižanje državnih trošarin na vse energente – bencin, plin in elektriko ter neposredne denarne pomoči za gospodarstvo, kmetijstvo in energetsko intenzivna podjetja.

Gospodinjski ali poslovni odjem: 'Država bi morala udariti po mizi in zadeve urediti enako za vse'
19. 01. 2022 15.04Agencija za energijo se je po besedah direktorja zbornice za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije Boštjana Udoviča jasno zagovarja stališče, da morajo biti etažni lastniki v večstanovanjskih stavbah prepoznani kot gospodinjski odjemalci, ker je ta status dovolj jasno določen v zakonih o oskrbi s plini in o oskrbi z električno energijo. Ministrstvo pozivajo, naj vse deležnike znova zbere za isto mizo, da bi poiskali rešitev.

'Za zmedo s poslovnimi in gospodinjskimi odjemi krivi upravniki'
14. 01. 2022 11.04Upravnik je tisti, ki zakupi energente in dober upravnik išče najugodnejšo varianto že spomladi, pravi Bojan Bučinel. Kot še pojasnjuje, so upravniki tisti, ki so etažne lastnike porinili v obup, saj so prav oni gospodinjstva dali na poslovni odjem, ker se je to takrat izplačalo.

'Položnice za ogrevanje bi morali stanovalci plačevati po nižji, gospodinjski ceni'
31. 12. 2021 06.46Povišane cene energentov in posledično občutno dražje položnice za ogrevanje so razkrile tudi številne anomalije, na primer da stanovalci večstanovanjskih objektov niso gospodinjski odjemalci, kot bi pričakovali, ampak poslovni odjemalci, zaradi česar bodo njihovi zneski za ogrevanje še višji. Odgovora, zakaj je tako, pa nimajo. O problematiki sta spregovorila Mimi Šegina, predstavnica stanovalcev domžalskega večstanovanjskega naselja in Boštjan Udovič z Zbornice za poslovanje z nepremičninami.

Domžalska soseska po novem poslovni odjemalec, za ogrevanje bodo plačevali štirikrat več
30. 12. 2021 20.06Dva dneva pred božičem so stanovalci stanovanjske soseske v Domžalah doživeli šok – cene položnice za ogrevanje bodo z novim letom občutno višje. Petrol jih je namreč začel obravnavati kot poslovnega, ne več kot gospodinjskega odjemalca. Ker nove pogodbe z občutno višjo ceno plina niso želeli podpisati, bodo z novim letom prešli na sistem zasilne oskrbe. Za ogrevanje bomo plačevali kar štirikrat več kot do sedaj, pravijo jezni stanovalci. Kaj pravi upravnik? Kaj Petrol?

Etažni lastniki plačujejo plin po ceni za poslovne odjemalce, ki je kar nekajkrat višja
17. 12. 2021 19.14Zakaj številne Slovence poleg štirikratne podražitve zemeljskega plina tepe in rine v energetsko revščino še ignoranca pristojnih, ki jim plina nočejo prodati po ceni za gospodinjstva, ampak po še nekajkrat višji ceni za poslovne odjemalce? To je še ena od Pandorinih skrinjic, ki jih je odprlo nedavno zvišanje cen energentov. Ponudniki zemeljskega plina namreč nekatere prebivalce stanovanjskih blokov že več let uvrščajo med poslovne odjemalce, kar v preteklosti, ko so bile cene za poslovne odjemalce in gospodinjstva približno enake, ni predstavljalo težave. Kdo bo ukrepal?

Eko sklad: dva nova razpisa za financiranje obnove večstanovanjskih stavb
28. 08. 2021 12.54Z novima razpisoma želi Eko sklad spodbuditi etažne lastnike, ki želijo v celoti obnoviti večstanovanjske stavbe. Gre za pilotni projekt, kjer bo z novima razpisoma sredstev dovolj le za nekaj objektov, bo pa zato finančna spodbuda za obnovo višja. Predvidena višina nepovratnih sredstev za posamezen javni razpis znaša 500 tisoč evrov in 1,5 milijona evrov za povratna sredstva.

'Spremembe zakona bodo zagotovile dovolj dostopnih najemnih stanovanj'
27. 05. 2021 12.22Državni zbor je sprejel spremembe in dopolnitve stanovanjskega zakona, ki vključujejo rešitve za vzpostavitev delujoče stanovanjske politike. Novi zakon naj bi med drugim pospešil stanovanjsko gradnjo in skozi javno najemniško službo povečal število najemnih stanovanj ter na ta način zagotovil, da jih bo dovolj dostopnih. Neprofitne najemnine se bodo postopoma dvignile, a se bo subvencija zanje povečala, tako da dvig cen ne bo prizadel socialno najbolj ranljivih, so zatrdili z okoljskega ministrstva.

Stanovalcem grozila zastrupitev, lastnik kljub temu ni želel zamenjati kurilne naprave
04. 05. 2021 10.32V večstanovanjski stavbi v Ljubljani so že leta 2017 odkrili nepravilnosti na kurilnih napravah in dimnih tuljavah, zaradi česar je več osebam grozila smrtno nevarna zastrupitev z ogljikovim monoksidom. Kljub številnim posredovanjem inšpekcije za okolje in prostor pa eden od etažnih lastnikov nikakor ni želel zamenjati svoje kurilne naprave in je vztrajal pri trditvi, da nevarnost povzroča (le) skupen dimnik. Po več letih ga je okoljski inšpektorat s še nekaterimi drugimi službami le prisilil, da je nevarno napravo odstranil.

Spremembe stanovanjskega zakona: tudi zvišanje neprofitnih najemnin
11. 11. 2020 16.11Na letošnjem posvetu o poslovanju z nepremičninami, ki ga organizira GZS, je beseda tekla predvsem o spremembah stanovanjskega zakona. Ključna predvidena sprememba je uskladitev neprofitne najemnine – ta bi se postopno povišala za 33 odstotkov, hkrati pa bi poskrbeli za subvencioniranje. Novost zakona je tudi ustanovitev javne najemniške službe, s katero bo – tako na ministrstvu – zagotovljenih več stanovanj. Prenova stanovanjske zakonodaje pa med drugim predvideva še obvezne ločene fiduciarne račune za rezervni sklad za vsako večstanovanjsko stavbo posebej.

Nošenje mask v dvigalih in na stopniščih priporočljivo, ni pa obvezno
27. 10. 2020 15.34V skladu z odlokom vlade je nošenje zaščitnih mask obvezno v zaprtih in odprtih javnih prostorih. Nekateri so se ob tem spraševali, ali je treba masko nositi tudi v skupnih prostorih večstanovanjskih stavb, kot so hodniki, stopnišča in dvigala v blokih. Na ministrstvu za zdravje so nam pojasnili, da je nošenje mask v teh prostorih le priporočljivo.

Vse večstanovanjske stavbe morajo pred vhode namestiti razkužila
04. 10. 2020 19.37Z novim vladnim ukrepom bodo morale vse večstanovanjske stavbe pred vhode namestiti razpršilnike za razkuževanje rok, če je v stavbi dvigalo, pa bo moralo razkužilo stati tudi pred vhodom vanj. Upravniki ob tem novem ukrepu ocenjujejo, da bodo za razliko od spomladanskih ukrepov, ko so morali skupne prostore dvakrat dnevno razkuževati, dodatni stroški tokrat zanemarljivo nizki.

'Cilj je zagotoviti lažjo dostopnost do stanovanj mladim in starejšim'
22. 07. 2020 07.53Ministrstvo za okolje in prostor je v javno obravnavo dalo predlog novele stanovanjskega zakona, ki med drugim predvideva zvišanje neprofitne najemnine in hkrati subvencij, višje zadolževanje stanovanjskih skladov, ustanovitev javne najemniške službe in spremembe glede soglasij v večstanovanjskih stavbah. Pripombe zbirajo do 20. avgusta.