eso

Asteroid na poti k nam: kaj, če nas zadane?
13. 03. 2025 18.43Znanstveniki po svetu se ukvarjajo s spremljanjem in obrambo pred asteroidi. Proti Zemlji leti večji asteroid. Kaj bi se zgodilo, če bi nas zadel? Leta 1908 je na ozemlje Slovenije padel prvi znan meteorit. Zadel je vas Avče v dolini Soče.

Najdlje poročen par v Evropi praznuje 82. obletnico zakona
22. 02. 2025 07.00Eduard Cuyvers in Angeline Haseldonckx sta pred dvema letoma praznovala "hrastovo" obletnico poroke, zdaj pa sta uradno postala najdlje poročen par v Evropi. Odraščala sta v isti vasi, se zaljubila sredi vojne in se nato poročila 30. januarja 1943. "Glede na okoliščine nisva imela velike zabave," pravita zakonca, ki pravita da sta tudi po 82 letih še vedno zaljubljena.

2024 YR4 bi čez osem let lahko zadel Zemljo, a možnost je minimalna
31. 01. 2025 09.26Evropska vesoljska agencija (ESA) je v sredo sporočila, da je nedavno odkrila asteroid 2024 YR4, ki mu pripisujejo minimalno možnost, da leta 2032 zadane Zemljo. Premer asteroida trenutno ocenjujejo na 40 do 100 metrov, njegovo možnost trka z Zemljo pa na 1,2 odstotka.

Golob: S polnopravnim članstvom v Esi omogočamo edinstvene podvige
10. 01. 2025 21.20Ponosni smo, da s polnopravnim članstvom v Evropski vesoljski agenciji (Esa) omogočamo slovenskim podjetjem in znanstvenikom edinstvene podvige tako v vesolju kot doma, je na slovesnosti dejal premier Robert Golob. Generalni direktor Ese Josef Aschbacher je današnji dan označil za dan praznovanja in ponosa.

'Slovenija je majhna država na Zemlji, a velika v vesolju'
10. 01. 2025 16.51Dejavnosti Evropske vesoljske agencije (Esa), katere polnopravna članica je od 1. januarja tudi Slovenija, sodelujočim državam prinašajo številne priložnosti na različnih področjih, je poudaril gospodarski minister Matjaž Han. Generalni direktor agencije Josef Aschbacher je Slovenijo izpostavil kot pomembno in enakovredno partnerico.

Z novim letom bo Slovenija polnopravna članica Evropske vesoljske agencije
23. 10. 2024 19.14Državni zbor je potrdil paket treh zakonov, s katerimi se zaključuje postopek in s katerimi bo izpolnjen še zadnji pogoj, da Slovenija s 1. januarjem 2025 postane polnopravna članica Evropske vesoljske agencije (ESA). Slovenski vesoljski sektor se namreč zelo hitro razvija, s pomočjo ESE pa se razvijajo tudi visokotehnološke rešitve, ki niso uporabne le v vesoljskem sektorju temveč tudi v širši družbi.

Ruth Chepngetich v Čikagu do svetovnega rekorda v maratonu
13. 10. 2024 17.20Kenijska atletinja Ruth Chepngetich je v Čikagu na enem od šestih največjih maratonov na svetu postavila svetovni rekord. Za 42 km in 195 m dolgo traso je porabila 2 uri, devet minut in 57 sekund. Moško preizkušnjo je z zelo dobrim časom dobil Kenijec John Korir.

Trboveljski Dewesoft zagotovil merilne sisteme za razvoj evropske rakete
05. 07. 2024 13.11Merilne sisteme za evropsko nosilno raketo Ariane 6, ki jo bo Evropska vesoljska agencija 9. julija izstrelila v vesolje, je zagotovilo trboveljsko podjetje Dewesoft. Kot so pojasnili v podjetju, gre za merilne inštrumente, ki omogočajo zajem podatkov v najzahtevnejših razmerah.

Podpisan sporazum, ki bo Slovenijo 'katapultiral' še dlje v vesolje
18. 06. 2024 18.51Predsednik vlade Robert Golob in generalni direktor Evropske vesoljske agencije Josef Aschbacher sta podpisala sporazum, na podlagi katerega bo Slovenija postala polnopravna članica te vesoljske agencije. "Zdaj se pravo delo šele začenja," je ob tem dejal slovenski premier, ki se veseli, da bodo lahko opravljali koristno delo, "ne le za Slovenijo ali Eso, temveč za celotno človeštvo". Slovenija bo sicer uradna polnopravna članica agencije postala po izteku veljavnega pridružitvenega sporazuma 1. januarja 2025.

Vlada prižgala zeleno luč pogajanjem za polnopravno članstvo v ESI
17. 04. 2024 13.49Vlada je prižgala zeleno luč pogajanjem za polnopravno članstvo Slovenije v Evropski vesoljski agenciji (ESA). Polnopravno članstvo bo Sloveniji prineslo številne prednosti, med drugim možnosti za sodelovanje v programih, v katerih slovenski vesoljski sektor doslej ni mogel sodelovati, so sporočili z vlade.

Zelena luč slovenski vesoljski strategiji: 'Lahko se kosamo z najboljšimi'
03. 11. 2023 16.09Vlada je sprejela prvo slovensko vesoljsko strategijo 2030 pod sloganom Majhni na Zemlji, veliki v vesolju, s katero želijo povečati konkurenčnost slovenske vesoljske industrije in vzpostaviti vodilne vloge na vesoljskih področjih. Kot ob tem poudarjajo, je razvoj vesoljske tehnologije zelo pomemben, vse pogosteje se namreč koristi tudi v prometu, kmetijstvu, energetiki, gospodarstvu, varnosti, zdravstvu, izobraževanju in na številnih drugih področjih. Ob tem pa je vlada na dopisni seji sprejela tudi odločitev, da Slovenija zaprosi za polnopravno članstvo v Evropski vesoljski agenciji.

Britancem za varčevanje z energijo ponujajo popuste na položnicah
24. 01. 2023 18.31Britanskim gospodinjstvom in podjetjem ponujajo denarne spodbude, če se v času največje porabe električne energije odločijo za varčevanje. Dobavitelji ocenjujejo, da bodo varčna gospodinjstva privarčevala okoli 40 evrov. Na Otoku se namreč pripravljajo na zimski scenarij, če bi se zaradi hudega mraza zaloge energije zmanjšale pod sprejemljiv nivo.

Mračna struktura rožnatih in oranžnih oblakov – le 'duh' velikanske zvezde
31. 10. 2022 16.12Nova slika, ki jo je posnel Evropski južni observatorij, je razkrila osupljive ostanke velikanske zvezde. Mračna struktura rožnatih in oranžnih oblakov je vse, kar je ostalo od ogromne zvezde, ki je svoje življenje končala v močni eksploziji pred približno 11.000 leti. Ko najbolj masivne zvezde dosežejo konec svojega življenja, pogosto ugasnejo s pokom, v izbruhu, imenovanem supernova. Te eksplozije povzročijo udarne valove, ki se premikajo skozi okoliški plin, ga stisnejo in ustvarijo zapletene nitaste strukture. Energija, ki se sprošča, segreje plinaste vitice, zaradi česar močno zasijejo.

Države se pripravljajo tudi na (časovno omejene) redukcije elektrike
09. 10. 2022 17.37Čeprav so po zatrjevanju oblastnikov te malo verjetne, se britanska vlada vseeno pripravlja na morebitne redukcije elektrike. Britanski upravljavec električnega omrežja ESO je sporočil, da bodo morda potrebni načrtovani triurni izpadi dobave električne energije za britanska gospodinjstva in podjetja. S tem bi zagotovili, da omrežje ne bi klecnilo. To so sicer opisali kot "malo verjeten" scenarij, ki bi se odvil, če elektrarne ne bi dobile dovolj plina za delovanje. O morebitnih redukcijah razmišljajo tudi v drugih evropskih državah, vključno s Francijo in Nemčijo.

V oblaku kozmičnega prahu sredi galaksije Messier 77 odkrili ogromno črno luknjo
17. 02. 2022 08.09Evropski južni observatorij (ESO) je v središču galaksije Messier 77 odkril supermasivno črno luknjo, ki se skriva v oblaku kozmičnega prahu. Odkritje, ki ga je omogočil zelo velik teleskop VLTI v Čilu, potrjuje napovedi izpred 30 let, astronomom pa nudi nov vpogled v aktivna galaktična jedra, so sporočili iz omenjenega observatorija.

V bližini Soncu najbližje zvezde odkrili nov planet
10. 02. 2022 18.01Skupina znanstvenikov je z uporabo zelo velikega teleskopa Evropskega južnega observatorija (ESO-jev VLT) v Čilu odkrila dokaze o novem planetu. Ta kroži okoli Proksime Kentavra, Soncu najbližje zvezde našemu osončju. Ima le četrtino Zemljine mase, kar pomeni, da je doslej najlažji odkriti planet, ki kroži okoli te zvezde.

Evropski južni observatorij odkril najbližji črni luknji
30. 11. 2021 14.38Astronomi Evropskega južnega observatorija (ESO) so sporočili, da so odkrili Zemlji najbližji par supermasivnih črnih lukenj do sedaj. Črni luknji, ki se nahajata v galaksiji NGC 7727 v ozvezdju Vodnarja, sta črni luknji z do danes najmanjšo opazovano medsebojno razdaljo.

Vdova predsednika Haitija: Glavni snovalci napada so še na prostosti
03. 08. 2021 09.54Vdova tragično preminulega predsednika Haitija je v intervjuju za ameriško televizijo CNN spregovorila o usodni noči, ko so napadalci vdrli v predsedniško palačo in umorili njenega moža. Meni, da lokalne oblasti niso sposobne izpeljati učinkovite preiskave dogodka, zato si želi pomoči iz tujine. Haitijski policiji osumljencev za napad sicer ne primanjkuje, a je prva dama Haitija prepričana, da so resnični snovalci atentata še vedno na prostosti.

Slovenija postaja center evropske vesoljske tehnologije
17. 02. 2021 06.00Evropska vesoljska agencija (ESA) po več kot desetletju išče nove astronavte, prijave pa so odprte tudi za Slovence. Še več, prav Slovenija bo ob boku Nemčije in Francije postala center evropske vesoljske tehnologije. "To je ogromno priznanje za celotno ekipo in vse raziskovalce," je dejal Igor Mekjavić z Inštituta Jožef Stefan. Dodal je, da bodo nove raziskave o izgubi mišične mase, ki jo astronavtom povzroča izpostavljenost breztežnosti, koristne tudi za vse, ki bodo ostali na Zemlji.

Astronomi v realnem času opazovali umiranje galaksije
16. 01. 2021 15.53Astronomi so bili prvič doslej priča pravemu začetku konca galaksije. Galaksije začnejo namreč 'umirati', ko prenehajo tvoriti zvezde, kar so astronomi že od nekdaj vedeli, a nikoli niso jasno opazili začetka. Do zdaj.

Prvi posnetki Soncu podobnih zvezd in mladih planetov, oddaljenih 300 svetlobnih let
26. 07. 2020 15.43Znanstveniki so s teleskopom Evropskega južnega observatorija v čilski puščavi Atacama prvič v zgodovini neposredno posneli Soncu podobno zvezdo z dvema mladima planetoma, ki so oddaljeni 300 svetlobnih let. Posnetki zvezde z oznako TYC 8998-760-1 in novih planetov bi po mnenju raziskovalcev lahko dali nova spoznanja o nastanku našega sončnega sistema.

Slovenija s centrifugo vstopa v novo ero vesoljsko-medicinskih raziskav
28. 01. 2020 08.20Slovenca irskega rodu Adama C. McDonnella, člana ekipe, ki je vgradila simulator višinskih razmer v planiškem olimpijskem centru, je Evropska vesoljska agencija izbrala, da bo koordiniral vgraditev centrifuge v Planiškem laboratoriju. Strokovnjaki bodo nato iskali odgovore, kako s centrifugo na bodočih vesoljskih plovilih ustvariti umetno težnost, da bi s tem preprečili prilagoditev človeškega telesa na breztežnost. To bi za astronavte med drugim pomenilo, da ne bi izgubili mišične mase. McDonnella smo obiskali na Institutu Jožef Stefan.

Lahko si oddahnete, asteroid QV89 bo septembra zgrešil Zemljo
17. 07. 2019 10.30Evropska vesoljska agencija (ESA) je leta 2006 domnevala, da bi lahko asteroid 2006 QV89 trčil z Zemljo – za to je obstajala verjetnost 1 : 7000, kar je v vesoljskih številkah zelo verjetna možnost trčenja. ESA je z novo metodo zdaj le potrdila, da asteroid ne bo trčil z Zemljo. Slaba novica? Nihče ne ve, kje je ...

Pred oltarjem so si premislile
13. 08. 2018 17.04Priljubljeni sestri Hanna in Ashley, ki ustvarjata pod imenom Ha-Ash, sta oboževalce presenetili z novim videospotom za singel Eso No Va a Suceder (To se ne bo zgodilo). V videospotu pa sta med neveste stopili tudi dve zvezdnici mehiških telenovel. Več v videoprispevku.

Na obronkih Osončja našli 'izgnani' asteroid
09. 05. 2018 12.02V Kuiperjevem pasu so potrdili obstoj asteroida tipa C, ki je bolj značilen za asteroidni pas med Marsom in Jupitrom. Odkritje potrjuje teorije, da so planetarni velikani tavali po mladem Osončju in s svojo gravitacijo pripomogli, da je nekaj kamnov izstrelilo v oddaljeno ledeno kraljestvo Osončja.

Planeti v sistemu TRAPPIST-1: na nekaterih je morda vode kar 250-krat več kot na Zemlji
06. 02. 2018 06.3040 svetlobnih let od nas je sedem planetov, približno velikih kot Zemlja, ki krožijo okoli pritlikave zvezde TRAPPIST-1. Že ko so jih odkrili, je bilo vznemirjenje veliko, saj bi lahko planeti gostili življenje. Tako so jih podrobneje pogledali in zdaj razkrili, da so vsi planeti večinoma skalnati, nekateri imajo kar 250-krat več vode, kot jo je v oceanih na Zemlji.

Medzvezdni obiskovalec iz organske snovi in vode?
19. 12. 2017 09.06Nenavadni medzvezdni asteroid 'Oumuamua, ki so ga v našem Osončju zaznali 19. oktobra, vendarle ni bil zgolj navaden kamen, kot so sprva predvidevali. Nove ugotovitve kažejo, da je predmet sestavljen iz debele plasti organske snovi, v notranjosti pa bi bil lahko led.

'Oumuamua je le navaden vesoljski 'kamen'
16. 12. 2017 06.30Nenavadna oblika asteroida 'Oumuamua, ki ni iz našega Osončja, je znanstvenike gnala, da usmerijo vanj izjemno občutljiv teleskop, ki bi lahko zaznal tudi izjemno šibke radijske signale. Ti bi pomenili, da je kamen oziroma v kamnu zunajzemeljska tehnologija. No, pričakovanja so bila jalova.

Znanje strokovnjakov na Institutu Jožef Štefan podaljšuje delovanje satelita v orbiti Marsa
13. 12. 2017 07.11Pri delovanju starejših satelitov je optimalna poraba električne energije še kako pomembna, saj z leti baterije postajajo vse slabše. Tako se čas v orbiti Marsa izteka Esinemu satelitu Mars Express, da pa bi iz njega tudi v zadnjih letih izstisnili še največ, so na pomoč priskočili strokovnjaki z Instituta Jožef Štefan. Podobne modele na podlagi tehnologij strojnega učenja sicer lahko uporabijo tudi v medicini.

Skrivnostnega 'obiskovalca' bodo preverili, če vsebuje nezemeljsko tehnologijo
12. 12. 2017 14.07Znanstvenike je zelo presenetil nenavadni asteroid, ki je v našo sosesko priletel iz medzvezdnega prostora. Teleskop Green Bank v Zahodni Virginiji bo skušal zaznati radijske signale, ki bi lahko prihajali z objekta. Znanstveniki ostajajo realni in večjih presenečenj ne pričakujejo.