esčp

ESČP od Srbije zahteva podatke o morebitni uporabi zvočnega topa
25. 03. 2025 20.45Evropsko sodišče za človekove pravice je od Srbije zahtevalo, da ji do konca meseca odgovori na vprašanja o morebitni uporabi zvočnega topa na študentskem množičnem protestu v Beogradu 15. marca, za kar oblasti obtožujejo študenti in opozicija, je na svoji spletni strani sporočil nevladni Beograjski center za človekove pravice.

ESČP obsodilo Ukrajino zaradi dogodkov v Odesi, umorjen eden od storilcev
14. 03. 2025 20.07Evropsko sodišče za človekove pravice je razsodilo, da mora Ukrajina plačati odškodnino žrtvam požiga doma sindikatov v Odesi leta 2014.Takrat je v plamenih in skokih iz višjih nadstropji goreče stavbe, ki so jo zažgali ukrajinski skrajni nacionalisti, umrlo 46 'protimajdanskih' protestnikov. Le dan po sodbi je na ulicah Odese sredi belega dne pod streli padel eden od nacionalističnih aktivstov Demjan Ganul, ki naj bi bil udeležen v požigu. Motiv napadalca zaenkrat ni znan.

Bervar Sternadova nima dovolj podpore, predsednica bo iskala novega kandidata
13. 03. 2025 14.58Predsednica Nataša Pirc Musar se je po več krogih posvetovanj s poslanskimi skupinami odločila, da bo iskala novega kandidata za varuha človekovih pravic. Kandidatka Katarina Bervar Sternad namreč nima dovolj podpore za imenovanje. Za sodnika na Sodišču EU je medtem Pirc Musarjeva predlagala Marka Bošnjaka, predsednika ESČP.

Pri selitvi zapornikov v Dobrunje tudi pomoč iz tujine?
06. 02. 2025 06.00Novi zapor v Dobrunjah za 86,5 milijona evrov bo končan aprila, selitev zapornikov pa bo velik izziv in skrivnost. Pred zaključkom gradnje strogo varovanega in najsodobnejšega zapora je ekipa Dejstev posnela, kako izgleda zaporniška celica, kje bo sodna dvorana za najbolj zahtevna sojenja, in izvedela, da bo selitev zapornikov izjemen varnostni in logistični zalogaj. Čeprav bodo podrobnosti selitve ostale skrivnost, bodo zanjo morda potrebovali pomoč iz tujine. Še vedno pa niso končani inšpekcijski postopki glede odvoza zemljine.

Bošnjak: ESČP potrebuje pomoč zaradi neutemeljenih kritik
01. 02. 2025 10.26Evropsko sodišče za človekove pravice potrebuje pomoč zaradi kritik, ki postavljajo pod vprašaj njegovo vlogo zagovornika demokracije, je dejal predsednik sodišča Marko Bošnjak. "Upreti se moramo kritikam, ki so neutemeljene, nespoštljive in niso v skladu z nalogo, ki jo opravljamo," je menil na novinarski konferenci v Strasbourgu.

Sancinova: Smo v obdobju, ko spoštovanje človekovih pravic ni tako samoumevno
28. 01. 2025 15.52Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je za novo slovensko sodnico na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) izvolila Vasilko Sancin. Zanjo je glasovalo 125 članov skupščine od 171, ki so oddali glas, so sporočili na plenarnem zasedanju v Strasbougu. Devetletni mandat bo nastopila maja.

Francozinja, ki je zavračala spolne odnose z možem, ni kriva za ločitev
25. 01. 2025 16.04Francozinja, ki ji je francosko sodišče zaradi zavračanja spolnih odnosov z možem pripisalo krivdo za ločitev, je s pritožbo zmagala na Evropskem sodišču za človekove pravice. To je v obrazložitvi zapisalo, da ne vidi nobenega razloga, ki bi lahko upravičil vmešavanje javnih organov v področje spolnosti posameznika. Razsodili so, da zavračanje spolnih odnosov ne more biti krivdni razlog za ločitev.

'Zavračanje spolnosti ne more biti krivdni razlog za ločitev'
23. 01. 2025 14.41Evropsko sodišče za človekove pravice je odločilo, da če žena zavrača spolne odnose s svojim možem, to ne more biti opredeljeno kot krivdni razlog pri ločitvi. Pripisovanje krivde zaradi zavračanja spolnosti krši človekove pravice, so sklenili sodniki v Strasbourgu. Tožbo je vložila državljanka Francije, saj ima lahko določitev krivde pri ločitvah pomembne posledice.

Umrl je nevrokirurg Vinko Dolenc
16. 01. 2025 16.05V 85. letu je umrl priznani nevrokirurg Vinko Dolenc, ki je veljal za pionirja operacij lobanjskega dna. Po njem se imenuje devet operativnih postopkov. Odmevna je bila tudi njegova sodna bitka, potem ko je Evropsko sodišče za človekove pravice lani odločilo, da mora država Dolencu plačati 390.000 evrov odškodnine.

Ob odvzemu jokali in se upirali: Slovenija jim mora izplačati odškodnino
19. 12. 2024 12.17V odmevnem slovenskem primeru skrbništva in urejanja stikov s tremi otroki je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) odločilo, da je bila prepoved stikov matere z otroki neupravičena ter da so bile tako materi kot otrokom kršene pravice. Slovenija jim mora zato izplačati skupaj 36.500 evrov, so danes sporočili z ESČP.

'Politični akterji naj se vzdržijo dejanj, ki bi omajala zaupanje v sodstvo'
16. 12. 2024 19.38Člani odbora DZ za pravosodje so z devetimi glasovi za in šestimi proti podprli sklep koalicije, s katerim pozivajo vse politične akterje, da se vzdržijo kakršnih koli dejanj, ki bi lahko omajala zaupanje javnosti v sodstvo. Niso pa podprli predlogov sklepov, ki so jih o tej problematiki pripravili v poslanski skupini SDS.

Nekdanji ekonom mariborske nadškofije Mirko Krašovec v ustavno pritožbo
22. 11. 2024 10.35Nekdanji ekonom mariborske nadškofije Mirko Krašovec ni zadovoljen z višino dosojene odškodnine, ki jo je terjal od države, potem ko je bil v dveh kazenskih postopkih pravnomočno oproščen. 30.000 evrov se mu namreč zdi premalo, zato se je odločil za spor na ustavnem sodišču, poroča časnik Delo.

ESČP: Ruski zakon o tujih agentih krši človekove pravice
22. 10. 2024 13.14Zakon, po katerem se morajo posamezniki, mediji in druge organizacije, ki prejemajo sredstva iz tujine, v Rusiji registrirati kot tuji agenti, krši človekove pravice, je sporočilo Evropsko sodišče za človekove pravice. Po oceni sodišča je zakon zavajajoč, oblasti pa ga v praksi izvajajo samovoljno.

Pitna voda za vse: za kakšno ceno?
02. 09. 2024 06.00Pitna voda za vse – to je cilj novega predloga zakona, ki si ga je zamislilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Uvedli bi dovoz vode tam, kjer nimajo javnega vodovoda ali lastne oskrbe. S predlogom pa naj bi se lotili tudi nadgradnje javnih služb na področju oskrbe s pitno vodo in odvajanja ter čiščenja. A predlog ne prinaša dejanske nadgradnje, opozarjajo na komunalni zbornici, ampak celo poslabšanje delovanja sistema oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode. V javno razpravo je bil predlog dan sredi avgusta, ko je bilo na dopustu največ ljudi. Bistvena pomanjkljivost: ministrstvo denarja še ni zagotovilo. Komu se tako mudi, koliko višje položnice bi lahko plačevali potrošniki, če bo tak predlog zakona sprejet?

Izdali nalog za aretacijo bivšega ruskega obrambnega ministra in ruskega generala
25. 06. 2024 13.16Mednarodno kazensko sodišče je izdalo nalog za aretacijo nekdanjega ruskega obrambnega ministra Sergeja Šojguja in načelnika njegovega vojaškega štaba, poveljnika ruske vojske Valerija Gerasimova. Nalog so izdali zaradi domnevnih napadov na civilne cilje v Ukrajini.

KPK zoper Klemna Jakliča uvedla prekrškovni postopek
20. 06. 2024 10.23KPK je preučila primer ustavnega sodnika Klemna Jakliča z vidika svojih pristojnosti na področju omejitev poslovanja, kot jih opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Ugotovila je, da Jaklič organu, pri katerem opravlja funkcijo, to je Ustavnemu sodišču RS, ni poročal o subjektu Visokošolski sodelavec, Klemen Jaklič, s. p., kot bi v skladu z zakonom moral. Prav tako Ustavnega sodišča ni obvestil o zaprtju s.p.-ja, zato je zoper njega uvedla prekrškovni postopek. Jaklič pa meni, da določba o prepovedi poslovanja za njegov primer ni relevantna.

Po mnenju koalicije predlog SDS za pomoč ribičem spodkopava arbitražo
14. 06. 2024 12.30Poslanci DZ so predstavili stališča o predlogu SDS o pomoči ribičem, po katerem bi vlada poravnala globe, ki jih je ribičem za ribolov v delu morja, ki po arbitraži pripada Sloveniji, izdala Hrvaška. Po mnenju koalicije je vladni predlog ustreznejši, saj ne predvideva plačila glob vnaprej, kar bi pomenilo spodkopavanje arbitraže.

Ministrica napovedala dodatne ukrepe za zaščito ribičev
22. 05. 2024 19.31Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić, ki se je v Izoli skupaj s premierjem Robertom Golobom srečala s slovenskimi ribiči, je ob tej priložnosti napovedala sprejem dodatnih ukrepov za zaščito ribičev v okviru dopolnitve ustreznega zakona. Predlog ukrepov bo šel v naslednjih dneh v nadaljnje vladno usklajevanje.

'Slovenski ribiči žrtve hrvaškega nepriznavanja arbitražne razsodbe'
16. 05. 2024 10.12Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v primeru pritožb slovenskih ribičev proti Hrvaški zaradi izdajanja kazni za ribolov v Piranskem zalivu sprejelo odločitev, da pritožbe na sodišče v Strasbourgu niso dopustne. Za slovenske ribiče je bila današnja odločitev pričakovana. O nadaljnjih korakih še razmišljajo. Slovenija bo ribičem še naprej nudila vso pomoč in si prizadevala, da Hrvaška prizna arbitražno razsodbo, je poudarila ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić.

Ribiči upajo, da jih država ne bo pustila na cedilu
15. 05. 2024 20.00Dan pred razsodbo Evropskega sodišča za človekove pravice, ki bo zapečatila usodo kazni, ki jih slovenski ribiči dobivajo od Hrvaške, so ti, skupaj s predstavniki zunanjega in kmetijskega ministrstva, preigravali mogoče izide. Bo sodišče kazni razveljavilo? Ali jih potrdilo? Se bo morda razglasilo za nepristojno odločanja v tem postopku? Vse to so mogoči scenariji. Pri tem pa ribiči upajo, da jih država, ne glede na izid sodbe, ne bo pustila na cedilu.

Bodo hrvaške kazni za slovenske ribiče obveljale?
14. 05. 2024 19.58Bodo hrvaške kazni slovenskim ribičem za ribolov v Piranskem zalivu obveljale ali jih bo Evropsko sodišče za človekove pravice poslalo na smetišče zgodovine? Še ta teden bo v Strasbourgu znana odločitev glede pritožbe slovenskih ribičev zaradi množičnih kazni hrvaških organov za ribolov v vodah, ki so z arbitražo sicer pripadle Sloveniji, a južni sosedje razsodbe ne priznavajo.

Slovenski sodnik Bošnjak izvoljen za predsednika ESČP
13. 05. 2024 18.07Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je na plenarni seji za svojega predsednika izvolilo slovenskega sodnika Marka Bošnjaka. Prvi Slovenec na tem položaju je izvolitev označil kot velik izraz zaupanja svojih kolegov, pa tudi za priznanje Slovencem kot narodu in Sloveniji kot državi.

Državni zbor izvolil trojico kandidatov za sodnika na ESČP
23. 04. 2024 20.10Državni zbor je izvolil Aleša Galiča, Vasilko Sancin in Boštjana Zalarja za kandidate za sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice. Trojico je državnemu zboru po pridobitvi mnenja Sodnega sveta in vlade v izvolitev predlagala predsednica republike, minuli teden jih je potrdila tudi mandatno-volilna komisija DZ.

Vlada potrdila predlog novele zakona o kazenskem postopku
17. 04. 2024 10.41Vlada je na 100. redni seji med drugim obravnavala in potrdila predlog novele zakona o kazenskem postopku, ki uresničuje odločbo ustavnega sodišča glede pridobivanja podatkov s prikritimi preiskovalnimi ukrepi. Novela zagotavlja tudi pravne podlage za učinkovit pregon najtežjih kaznivih dejanj. Predlog zakona zajema uresničitev določb US in dodatno implementacijo dveh evropskih direktiv, je povedala ministrica za pravosodje Andreja Katič.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele
09. 04. 2024 12.00Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

Podnebne spremembe: ali evropske države kršijo človekove pravice?
08. 04. 2024 14.58Ali pasivnost vlad in neukrepanje glede podnebnih sprememb krši človekove pravice? Na to vprašanje bo skušalo odgovoriti Evropsko sodišče za človekove pravice, ki bo ta teden odločalo o treh ločenih primerih. Sodbe ESČP bi lahko imele pravno zavezujoče posledice za vse vpletene države, hkrati pa bodo tudi precedens za prihodnje tovrstne sodne postopke.

Scholz proti izročitvi Assangea ZDA
04. 03. 2024 15.14Nemški kancler Olaf Scholz se je izrekel proti izročitvi Juliana Assangea ameriškim oblastem. Kot je dejal, namreč predstavniki ZDA na zadnjem zaslišanju glede izročitve ustanovitelja platforme Wikileaks britanskim sodnikom niso mogli zagotoviti, da bo kazen Avstralcu razumna.

Država mora nevrokirurgu Dolencu plačati 390.000 evrov odškodnine
22. 02. 2024 12.14Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je odločilo, da mora država nevrokirurgu Vinku Dolencu plačati 390.000 evrov odškodnine ter DDV in obresti. Ugotovilo je, da je Dolenc utrpel materialno škodo, ker so slovenska sodišča priznala sodbe izraelskega sodišča v postopkih, neskladnih z evropsko konvencijo o varstvu človekovih pravic.

Seznam najodmevnejših afer v slovenskem zdravstvu
18. 02. 2024 17.58Slovensko zdravstvo je v preteklih letih pretreslo več napak in afer, v katerih je prišlo tudi do hujših posledic za bolnike in celo smrtnih primerov. Se spomnite nevrokirurga Vinka Dolenca, obsojene brežiške zdravnice Nade Cesarec, težav na otroški srčni kirurgiji, smrti dvojčkov v trboveljski bolnišnici, Ivana Radana ali pa afere smejalni plin? To je nekaj najodmevnejših primerov v zadnjih desetletjih.

Slovenija mora nekdanjemu sodniku Škobernetu plačati odškodnino
15. 02. 2024 17.41Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je soglasno presodilo, da sta bili nekdanjemu celjskemu sodniku Milku Škobernetu kršeni pravici do spoštovanja zasebnosti ter do poštenega sojenja. Zadeva se nanaša na njegovo obsodbo leta 2013 zaradi prejemanja podkupnine. Slovenija mora Škobernetu plačati odškodnino.