erozija

Razkošne rezidence na robu sipine ni več
01. 03. 2025 16.05Razkošno hišo, ki je stala na robu sipine v zalivu Cape Cod, v zvezni državi Massachusetts, so porušili. Rezidenca se je razprostirala na več kot 470 kvadratnih metrih. Lastniki so sicer želeli postaviti zid, ki bi ustavil erozijo, a dovoljenja niso pridobili.

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?
29. 12. 2024 07.57Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'
28. 12. 2024 10.15Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Za obnovo gozdov na Krasu rokave zopet zavihalo več kot 350 prostovoljcev
22. 11. 2024 11.06Dve leti po največjem požaru v Sloveniji prostovoljci iz vse Slovenije zopet pomagajo pri obnovi pogorelih gozdov na Krasu. V želji, da bi prispevali k hitrejši obnovi območij, ki so bila v požaru poleti 2022 najbolj prizadeta, je rokave zavihalo več kot 350 zaposlenih iz številnih podjetij, dijakov in drugih.

Med iskanjem gob naletela na bombe: pirotehniki izkopali 292 kosov
19. 10. 2024 18.20Starejša zakonca, ki sta nabirala gobe, sta ob vinogradu nad Prvačino naletela na nenavadno odkritje. Opazila sta tri ročne bombe, ki so štrlele iz zemlje, in poklicala pristojne. Območje so pregledali pirotehniki državne enote in odkrili kar 292 kosov nevarnih ostankov vojne, večinoma bomb, min in granat.

Vlada in Fides po 148 dneh stavke še vedno ne najdeta skupnega jezika
10. 06. 2024 18.30148 dni oziroma skoraj pet mesecev zdravniške stavke je že za nami, vlada in sindikat Fides pa še vedno nista našla skupnega jezika. V javnost prihaja vse več javnih pisem zdravnikov oziroma klicev na pomoč, kot jim sami pravijo. Zadnjega je podpisalo več kot 1100 zdravnic in zdravnikov. V njem opozarjajo, da se razmere v slovenskem zdravstvu kljub drugačnim obljubam pred volitvami vsak dan slabšajo in da se erozija zaupanja med vlado in zdravništvom ne sme nadaljevati. Vladi dajejo ultimat, da ponovno vzpostavi integriteto zdravstvenega sistema.

Sanacija vodotokov: Strah, da se bo dogodek pozabil
04. 03. 2024 06.00Država oziroma ministrstvo za naravne vire ima pred seboj hud izziv. Lotiti se mora prenove zastarelega sistema in hkrati sanirati 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih. Po interventnih delih namreč sledi naslednja faza, to so sanacijska dela oz. povrnitev vodne infrastrukture v prvotno stanje pred poplavami. Koliko časa bo program skrit javnosti? Za zaprtimi vrati so ga videli župani. Kakšni so načrti?

Vodotoki: 'Smo država brez nadzora'
02. 03. 2024 12.44Avgustovske poplave so povzročile več kot milijardno škodo na vodotokih. Zakaj stroka pravi, da bi lahko bila škoda manjša? Ekipa 24UR Inšpektor se je odpravila na prizadeta območja ob Savinji in Muri ter preverila, kako potekajo interventni ukrepi na vodotokih. Govorili so z domačini, 'lokalci', stroko, izvajalci in odgovornimi. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno? Poplave so razgalile dejstvo: 30 let smo zanemarjali vodotoke. Bomo ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Odgovori v Inšpektorju.

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?
01. 03. 2024 06.00Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Japonska dobila nov otok, pojavil se je po izbruhu ognjenika
09. 11. 2023 08.07Zemljevid Japonske se je spet nekoliko spremenil, potem ko se je po izbruhu ognjenika iz morja dvignil že njihov 14.126. otok. Širok je približno sto metrov, pojavil pa se je v bližini otoka Ivo, ki je bil nekoč znan kot Ivo Džima. Nedaleč stran leži dve leti star otok. Sicer pa so Japonci šele v začetku tega leta ugotovili, da nimajo "le" 6000 otokov, ampak jih je več kot dvakrat toliko.

Šefic napovedal nov sestanek s krajani Strug, ki se bodo selili
06. 11. 2023 09.32Državni sekretar in vodja službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je na novinarski konferenci spomnil na ključne ukrepe, ki jih vpeljuje novela zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov. Eden od ukrepov so denimo predplačila za obnove stanovanj, s katerimi želi vlada pospešiti sanacijo poškodovanih objektov. Za vse, ki živijo na poplavno ogroženih območjih, pa je predvidena nadomestitvena gradnja. Prebivalcem Strug bodo medtem geologi v sredo še enkrat predstavili vse okoličine v zvezi s plazom, ki ogroža naselje.

Je veliko sfingo v Gizi ustvarila narava sama ali je imel človek prste vmes?
05. 11. 2023 12.22Znanstveniki trdijo, da je ogromno mistično bitje, ki je bilo upodobljeno v skali v Gizi pred 4500 leti, verjetno ustvarila kar narava sama, a so ga kasneje ljudje podrobneje izdelali.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč
09. 10. 2023 06.00Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

Na posnetku nasilništva v Trebnjem poleg 16-letnice še eno dekle
06. 09. 2023 11.08Izživljanje nad oskrbovanci v domu za starejše občane v Trebnjem je ob podrobnem pregledu posnetkov dobilo novo dimenzijo. Na enem izmed posnetkov, ki ga je dijakinja objavila na družbenem omrežju Tik Tok in prikazuje nedopustno obnašanje 16-letnice do oskrbovanca, je namreč prisotna tretja oseba, ki se, kot smo videli na posnetku ob dogajanju nasmehe, se obrne stran in odide. Pozor: gre za še eno osebo, ki je v domu starejših občanov opravljala študentsko delo, je za oddajo 24UR ZVEČER potrdila direktorica trebanjskega doma.

Sardinija – najlepši otok Mediterana to jesen in zimo po izjemni ceni!
04. 09. 2023 00.15Še ne veste, kje bi preživeli jesenski ter zimski oddih? Privoščite si počitnice na Sardiniji, v mondeni oazi turkizno modrega morja in veličastnih plaž sredi Sredozemskega morja!

Italijanske plaže omejujejo število obiskovalcev: 'Zaščititi moramo ta raj'
01. 06. 2023 15.29Poletje se nezadržno približuje, s tem pa tudi čas dopustov in množic turistov na priljubljenih počitniških destinacijah. Tudi na plažah, ki pa zaradi masovnega turizma pogosto trpijo tudi številne negativne učinke, kot je uničenje okolja. Italija se je zato odločila, da bo na nekaterih svojih najbolj priljubljenih plažah omejila število dnevnih obiskovalcev. "Zaščititi moramo ta raj in njegov krhki ekosistem," poudarja župan mesteca na Sardiniji.

'Pražnje' oblečena Amy in Tim sta imela Vintgar le zase
17. 04. 2023 06.00"O, hvala lepa. Zelo je moden," v angleščini reče svetlolaska, ko si čez glavo smeje navleče rdeč dežni pončo za enkratno uporabo. Njen spremljevalec je na blagajni soteske Vintgar dobil modrega. Deževni dan je poleg vstopnice pač zahteval še en dodatni nakup, tistih nekaj evrov pa je bilo vsekakor vrednih svojega namena. Brezskrbno sta si tako lahko ogledala slovensko naravno znamenitost, za katero običajno vlada tako veliko zanimanje, da so morali omejiti število obiskovalcev. Tokrat pa sta jo imela praktično samo zase.

Pol stoletja od prvega, zgodovinskega klica z mobilnim telefonom
01. 03. 2023 14.14Prvi klic z ročnim prenosnim telefonom je v New Yorku opravil njegov izumitelj Martin Marty Cooper. Telefon je bil velik kot opeka, tehtal je 1,1 kilograma. Zmogljivost baterije je bila 25 minut. Pionir mobilne telefonije je navdušen nad napredkom in ima še kopico idej, kako izboljšati mobilne telefone v korist človeka. Najbolj pa ga skrbi erozija zasebnosti uporabnikov.

Posledice pandemije na mlade: več depresije in nižji prihodki
19. 02. 2023 16.02Francoska raziskava o duševnem zdravju je pokazala velik porast števila mladih, ki poročajo o depresiji. Najverjetnejši vzrok je pandemija covida-19 in z njo povezani ukrepi, ki so močno posegli v njihova življenja. Svetovna banka pa ugotavlja, da je zaprtje šol in podjetij vplivalo tudi na izobraževalni napredek in zaposlovalne možnosti mladih. Opozarjajo, da obstaja, če vlade ne bodo vlagale v izničenje teh negativnih vplivov, veliko tveganje za 'izgubljene generacije'.

'Če bi skala treščila pol metra desno, ne bi imeli ene, ampak tri žrtve'
01. 11. 2022 07.38Na Kreti še naprej preiskujejo tragedijo, ki je terjala življenje slovenske turistke, njen sin pa je bil poškodovan. Nesreča se je zgodila, ko je skala treščila na počitniško namestitev – po prvih ugotovitvah zaradi sestave kamnin in razmočenega terena. V združenju hotelirjev pravijo, da je velika sreča, da žrtev ni bilo še več. Vnela pa se je tudi burna razprava o pravilih za gradnjo.

Se bo porušil mitološki rojstni kraj kralja Arturja?
25. 09. 2022 19.28Gradu Tintagel, ki je ovekovečen kot mitološki rojstni kraj kralja Arturja, grozi, da se bo zrušil v morje, saj se zaradi podnebnih sprememb pospešuje obalna erozija. Organizacija Angleška dediščina, ki upravlja zgodovinske spomenike, zgradbe in kraje, upa, da bodo zbrali 40.000 funtov oz. 45.758 evrov za popravilo škode, ki jo je grad utrpel zaradi rušenja klifov in neurja lansko zimo.

Preračunljiva manipulacija, taktična erozija identitete in pranje možganov
25. 09. 2022 08.46So vse večje težave v odnosih in družbi le odraz vse večjih težav v nas samih? Čeprav je izraz narcis za opisovanje ljudi v zadnjem času postal že tako pogost, da pravzaprav izgublja svoj pomen, pa gre v resnici za resen pojav, ki lahko ogrozi mentalno zdravje in fizično varnost žrtve takšnega posameznika, opozarjajo strokovnjaki. Ogroža pa tudi stabilnost družbe v najširšem pomenu, saj vpliva celo na nezmožnost političnega sodelovanja.

Zadnji teden pogorelo toliko kot leta 2019, pa zanikamo podnebne spremembe
23. 07. 2022 10.15V skoraj polovici evropskih držav so razglašene sušne razmere, vsaj pet se jih spopada s hudimi požari v naravi, večina pa z vročinskim valom in temperaturami nad 40 stopinj Celzija. V Uniji je od 16. julija zgorelo že 346.000 hektarov, kar je približno toliko kot v celotnem letu 2019. Podnebne spremembe nam bodejo v oči, a veliko ljudi še vedno ne verjame, da nam predstavljajo resno grožnjo. Znanstveniki iz Velike Britanije so ugotavljali, zakaj.

Po gozdnem požaru nad Potočami: sanacija bo trajala več let
12. 06. 2022 10.41V gozdovih nad vasjo Potoče poteka sanacija po obsežnem požaru, ki je izbruhnil 28. marca. Sanirati bo treba približno 80 hektarjev gozda, pri čemer bodo skušali poskrbeti za čim večjo protierozijsko zaščito. Sečnja bo trajala več kot eno leto, nato pa je v načrtu še sajenje. Sanacija bo tako trajala več let.

Varno v gore po načelu postopnosti: od manj k bolj zahtevnim ciljem
11. 06. 2022 07.00Nesreča v gorah se lahko zgodi vsakomur, izjema niso niti izkušeni ali najbolj usposobljeni posamezniki. A vsak planinec lahko možnosti za nesrečen razplet v višavah občutno zmanjša, če se v hribe odpravi odgovorno in upošteva osnove, ki so drugačne od tistih, ki veljajo pri rekreaciji v dolini. Kam grem, ali poznam pot, kako sem pripravljen, kakšno opremo imam, kakšno je vreme oziroma napoved, s kom grem, so vprašanja, ki sodijo k pripravi na turo. Tudi organizirane planinske aktivnosti so naložba za varnejši obisk gora, je pred začetkom poletne sezone spodbudila PZS in ob tem podala koristne napotke. Svoj vidik je osvetlila tudi Policija.

Algoritem sovraštva: Sovraštvo, laži in delitve so dobri za posel
16. 05. 2022 15.37Splet je kraj, kjer še posebej na družbenih omrežjih vladajo močna čustva, padajo težke besede, ljudje si dajo duška, da povedo vse, kar jim pade na misel brez zavor. Medtem ko na vse to vpliva predvsem možnost uporabnikov, da komunicirajo anonimno in so slišni bolj kot kdaj koli prej, pa vse krivde ni mogoče prevaliti na uporabnike. Raziskovalci pravijo, da so lastniki spletnih platform v želji po čim večjem dobičku iz svojih algoritmov naredili stroje za širjenje sovraštva. Platforme, kot je Facebook, obtožbe seveda zavračajo, zatrjujejo, da počnejo vse, da bi bilo manj sovražnega govora in neprimernih vsebin.

'Boj za delavske pravice ostaja nadvse aktualen'
01. 05. 2022 07.43Praznik dela po več kot dveh letih ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 znova obeležujemo v skladu z dolgoletno dediščino prvomajskih praznovanj, za katera so značilni rdeči nageljni in rdeče zastave kot simbol delavstva, mlaji, prvomajske budnice in proslave. Predsednik DZ Igor Zorčič je v poslanici poudaril, da so vse pomembne vrednote, ki jih imamo za samoumevne, plod stalnih prizadevanj in predmet nenehnega boja. "Kresovi, ki zagorijo na predvečer 1. maja, ne preganjajo le teme, marveč prinesejo tudi svetlobo upanja," pa je zapisal premier Janša.

Opomnik, da NATO trenutno ne meče bomb na evropske civiliste
26. 03. 2022 07.00K sreči večina Evropejcev tega opomnika ne potrebuje. Niti ga ne potrebujejo voditelji zahodnih držav, ki so ob Putinovi invaziji na Ukrajino presenetljivo enotni, kljub dolgoletnim naporom ruskega predsednika, da s kibernetsko vojno to enotnost razgradi. Vseeno pa je moč v zahodnih evropskih državah zaznati manjšinski argument, da je za Putinovo invazijo na Ukrajino v resnici kriv NATO oziroma Američani, ker da s svojo širitvijo na vzhod ogrožajo Rusijo. Kljub temu, da gre za manjšinsko mnenje, se manifestira v različnih pojavnih oblikah in ideoloških barvah, vsem pa je skupno, da noben od teh argumentov v dani situaciji pač ni na mestu.

Policisti pozivajo: Če opazite kurjenje v naravi, nas obvestite
25. 03. 2022 10.47Potem ko so pred nedavnim našteli kar tri požare na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, je ponovno zagorelo na Rožniku v Ljubljani. Gasilci so požar uspeli pogasiti. Policisti sicer vzroka požara še niso ugotovili, so pa opomnili, da je v Sloveniji še vedno razglašena velika požarna ogroženost, zato vse opozarjajo, da je kurjenje v naravnem okolju prepovedano. Padavine lahko glede na vremensko napoved pričakujemo šele sredi naslednjega tedna.

Brez padavin še nekaj časa: velika požarna ogroženost
20. 03. 2022 16.45Zaradi vse pogostejših požarov v naravnem okolju pristojni znova opozarjajo, da je na območju celotne države, razen tam, kjer je še snežna odeja, razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja. Kurjenje v naravnem okolju je zato prepovedano. Padavin glede na vremensko napoved še nekaj časa ne bo.