ermenc

Adžić z dvema seznamoma rokometašic proti cilju olimpijskih iger
28. 03. 2024 17.54Selektor slovenske ženske rokometne reprezentance, Črnogorec Dragan Adžić, je na novinarski konferenci v Trebnjem razkril seznama varovank za nastop v kvalifikacijah za letošnje evropsko prvenstvo in prihajajoče olimpijske kvalifikacije v Neu-Ulmu v Nemčiji. Proti Latviji bodo priložnost dobile tudi nekatere mlajše igralke.

Kdo je elita, ki za stanovanje v Schellenburgu ne potrebuje kredita?
13. 02. 2024 06.07Nekaj tednov po tem, ko so se prvi stanovalci vselili v luksuzno palačo Schellenburg, je končno znano, kdo so tisti Slovenci in Slovenke, ki imajo pod palcem toliko denarja, da so si lahko privoščili stanovanja za 10 tisoč evrov na kvadratni meter ali več. Gre za milijonske kupnine, ki so bile večinoma plačane brez kreditov. Med njimi so nekdanji generalni direktor Policije Marko Pogorevc, dolgoletna sodelavka pokojnega lobista Janeza Zemljariča, hči znanega idrijskega poslovneža Ivana Svetlika in Janko Jenko, soustanovitelj Državljanske liste Gregorja Viranta. Dve stanovanji je kupil tudi priljubljeni bosanski glasbenik Dino Merlin.

Kvalifikacije za EP: Slovenkam najtežja možna skupina
11. 10. 2022 15.57Pred žensko futsal reprezentanco so kvalifikacije za evropsko prvenstvo, ki bo prihodnje leto. Naša izbrana vrsta, ki jo vodi selektor Drago Adamič, se bo zbrala v soboto v Novi Gorici. Tam bo reprezentanca opravila priprave, nato pa odletela na kvalifikacije na Portugalsko. Slovenija odhaja na kvalifikacije po dveh odmevnih zmagah proti Češki, kjer je naša izbrana vrsta pokazala napredek v igri.

Umori v Tekačevem: Kaj je šlo narobe, da so vsi glavni dokazi padli v vodo?
27. 09. 2022 06.00Četrt stoletja že spremljamo sago o enem najhujših zločinov v Sloveniji, ko so marca 1997 v Tekačevem pri Rogaški Slatini pod štirimi streli umrli štirje ljudje. Sodni proces je še vedno na začetku, za umore nihče ni odgovarjal. Še več, po 25 letih so zdaj iz sodnega spisa izločeni skoraj vsi glavni dokazi, ki obremenjujejo obtoženega Kristjana Kamenika. Zakaj? Ker preiskovalna sodnica ni dovolj dobro obrazložila sodne odredbe, s katero je kriminalistom takrat dovolila hišno preiskavo pri osumljencu. Bo kdo odgovarjal za to? "Različna pravna stališča sodnikov niso njihove napake, predvsem pa v postopkih izražena pravna stališča niso podlaga za kaznovanje ali discipliniranje sodnikov," odgovarja predsednica Okrožnega sodišča v Celju Petra Giacomelli. Medtem pa je kazenski pregon za neznane storilce aprila letos že zastaral.

Miha Škerbinc ne bo več poveljnik poveljstva sil SV
29. 06. 2022 12.13Po naših informacijah je načelnik Generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš izdal ukaz za zamenjavo poveljnika sil SV generalmajorja Mihe Škerbinca. Na njegov položaj pa bo imenoval svojega aktualnega namestnika generalmajorja Romana Urbanča. Informacije so nam potrdili v Slovenski vojski.

Po uspehu v Litvi Slovenke sedaj na Portugalsko
17. 05. 2022 07.57Slovenija, Belgija, Nizozemska ter BiH in Slovaška sestavljajo peterico držav, ki so si v predkvalifikacijah zaslužile napredovanje v glavni del kvalifikacij za EP 2023. Slovenija napreduje kot ena od treh zmagovalk turnirjev. Oktobra (kvalifikacije bodo med 18. in 23.10. 2022) bo reprezentanca selektorja Draga Adamiča potovala na Portugalsko, v skupini pa bodo ob domačinkah še Italijanke in Belorusinje.

Ženske v politiki: nizajo položaj za položajem, predsedniški še manjka
13. 05. 2022 21.07Odkar je bil decembra 1992 ustanovljen Državni zbor Republike Slovenije, se je na njegovem čelu drug za drugim zvrstilo 14 predstavnikov močnejšega spola. Kar 29 let in pol je bilo treba počakati, da so poslanci na predsedniški stolček posadili žensko. Tudi podpredsednica DZ-ja je postala predstavnica nežnejšega spola. Ženske so v Sloveniji sicer zasedale ministrske položaje in druge visoke funkcije v državi, pa mesto evropskih poslank, imeli smo tudi že predsednico vlade, še vedno pa ne predsednice republike.

Vlade gredo, kadri ostajajo
04. 05. 2022 06.20Kadrovski vrtiljak na neskončni pogon še posebej zaznamuje obdobja pred in po volitvah. To je čas, ko je vsaka dosedanja vlada poskrbela za zaposlitev bolj ali manj zvestih uslužbencev v državnih podsistemih, ki bodo na položajih ostali tudi po zamenjavi na ministrskih položajih. V zadnjem mesecu so bili objavljeni številni razpisi ministrstev, prišlo je tudi do imenovanja novih veleposlanikov in še nekaterih drugih sprememb. Opozicija je v mandatu odhajajoče vlade vztrajno opozarjala na visoko intenzivnost te prakse, v LMŠ so celo izračunali, da naj bi Janševa vlada v povprečju celo izvajala dve kadrovski menjavi na dan.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak
22. 04. 2022 07.00Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

Nekdanji v. d. generalnega direktorja Policije Jurič zavrnil domneve o vplivu nanj
18. 03. 2022 14.48Preiskovalna komisija DZ o domnevni politizaciji Policije je kot pričo znova zaslišala nekdanjega v. d. generalnega direktorja Policije Andreja Juriča, ki je zavrnil domneve, da so drugi vplivali na njegove odločitve. Tudi člane v skupino za migracije, ki je po mnenju nekaterih iz opozicije nekakšna kazenska skupina, je imenoval sam, je zatrdil.

DZ sprejel novelo zakona o organiziranosti šolstva, ki spreminja sestavo svetov zavodov
22. 12. 2021 10.46Državni zbor je s 46 za in 42 proti sprejel predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki spreminja sestavo svetov zavodov po formuli 3+3+3. Pred tem so obravnavali še vložena dopolnila opozicije, s katerimi bi ohranili sedanjo sestavo. V razpravi se je še enkrat pokazala razdeljenost DZ. Predlog, ki so ga oblikovali in predlagali poslanci koalicije, zmanjšuje število šolnikov in delavcev v svetih javnih vzgojno-izobraževalnih zavodov in ni bil usklajen s pedagoško stroko in ne drugimi akterji na področju vzgoje in izobraževanja, pa je ob tem opozarila Levica. Predlog novele je sicer že predhodno požel številne kritike pedagoške stroke.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'
03. 12. 2021 09.23Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

Tožilstvo zavrglo kazenski ovadbi zoper Tonina: 'Končno so ustavili farso'
04. 05. 2021 18.09Tožilstvo je zavrglo kazenski ovadbi NPU proti obrambnemu ministru Mateju Toninu zaradi domnevnih nepravilnosti pri vodenju prejšnje Komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb. Kriminalisti so mu med drugim očitali zlorabo uradnega položaja in ponarejanje uradnih listin, pa tudi izdajo tajnih podatkov glede arbitražnega sporazuma.

Kazalnik, s katerim premagamo Nemčijo - kadrovanje
23. 12. 2020 06.11Izjemno hitre menjave ključnih ljudi v osrednjih institucijah in podjetjih, kamor sežejo lovke politike. To je epilog analize Dejstev, zato 'Kadrovski števec' Janševe in Šarčeve vlade zaokrožujemo s pogledom od zunaj. Primerjali smo glavne institucije, podjetja Slovenije in Nemčije na čelu z vladama, rezultat pa osupljiv. Vodilne institucije je v Nemčiji v zadnjih 15, 20 letih vodila ena do največ štiri oseb, v Sloveniji število vodilnih sega od sedem do kar 11. Nemčija je gospodarski motor Evrope. Tudi zaradi kadrovske stabilnosti?

Imenovanja kot podreditev institucij?
16. 12. 2020 14.59Vojska, Policija, Sova, OVS so tradicionalno med prvimi na šahovnici političnih menjav vsakokratne oblasti. In to sta storili tako Janševa kot tudi Šarčeva vlada, ki nista mogli skriti kadrovskih apetitov z nameščanjem svojih. Če so Šarčevi poskrbeli za politični pritisk z zaposlovanjem Igorja Šoltesa na Uradnem listu, vrstile so se seje Knovsa zaradi zaposlitve Šarčeve znanke na Sovi, pa skrbi v Janševi vladi še posebej vzbuja zbir nestrokovnjakov. Sovo vodi odvetnik, človek brez obveščevalnih izkušenj. Skrb vzbujajoče so menjave na mestih, ki terjajo apolitične ljudi, ker bdijo tudi nad političnimi veljaki, tako je direktorja Finančne uprave zamenjala direktorica z izkaznico SDS. Sila nenavadne so zamenjave strokovnjakov, prvič v zgodovini je namreč moral oditi direktor Statističnega urada. Posledice čistke strokovnjakov na NIJZ pa že danes v epidemiji neslutenih razsežnosti občuti slehernik.

Janša v povprečju na mesec postavil 124 ljudi, Šarec 88
16. 12. 2020 06.04Janšev kadrovski števec se je v devetih mesecih zavrtel za 1117 imenovanj in 395 razrešitev. Šarčev v 18 mesecih, kolikor je trajal mandat njegove vlade, 1599-krat zaradi imenovanj in 440-krat zaradi razrešitev. To je epilog analize Dejstev o kadrovanju aktualne in prejšnje vlade strank SDS, LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS. Številke bomo v prihodnjih dneh dali v kontekst ter jim nadeli imena in priimke. Če je oblikovanje ekip legitimna pravica vsake vlade, menjava direktorjev prve politične linije pričakovana, pa je poseg v strokovna delovna mesta celo s spremembo aktov nedopusten, saj z nameščanjem političnih izbrancev, ki večinoma niso strokovnjaki, dopušča demontažo osrednjih nacionalnih institucij. S konkretnim primerom bomo podkrepili, kako moč pozicij nevarno zažira pore družbe, ki si jih podjarmi politika. Od gospodarstva, Policije, do kulture. Povsod so številke menjav izjemno visoke, za temi številkami so zgodbe in je denar.

Minister Tonin in sekretar Mahnič ovadena, Pivčeva osumljena, da je nezakonito dobila skoraj 50 tisoč evrov
16. 10. 2020 07.17Ljubljansko okrožno državno tožilstvo je po naših informacijah že prejelo kazenski ovadbi zoper obrambnega ministra Mateja Tonina in državnega sekretarja Žana Mahniča. Zaradi domnevnih nepravilnosti pri vodenju prejšnje Komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) sta ovadena zaradi ponarejanja uradnih listin in zlorabe uradnega položaja. Matej Tonin kot takratni predsednik Knovsa pa še zaradi izdaje tajnih podatkov.

Izredni nadzor inšpekcije na OVS pokazal, da nepravilnosti ni bilo
25. 08. 2020 15.46Nadzor Žana Mahniča na čelu Knovsa na OVS v zadevi Škerbinc je bil le politična predstava za javnost. Postopki Obveščevalno varnostne službe, s katerimi so preiskovali govorice o zdravstvenem stanju takratne načelnice Generalštaba, so bili zakoniti in niso odstopali od ustaljenih metod dela. Da je bilo delo Dejana Matijevića zakonito, so ugotovili inšpektorji, bolj naklonjeni stranki SDS.

Kot primerna kandidata za vodenje NPU ocenjena Lamberger in Lindav
22. 07. 2020 15.49Posebna natečajna komisija je danes opravila razgovor z dvema kandidatoma za direktorja NPU. Tretji kandidat, nekdanji tožilec iz Celja Edvard Ermenc, je od prijave odstopil. Oba kandidata, ki sta bila zaslišana, sta sicer po oceni te komisije za navedeno delovno mesto primerna. V. d. generalnega direktorja policije Andrej Jurič bo njuna imena na mizo dobil predvidoma v petek – to sta trenutni v. d. direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada Igor Lamberger ter nekdanji prvi mož Uprave kriminalistične policije Boštjan Lindav.

Bodoča direktorica NPU mimo razpisa v dogovor z Janšo?
16. 07. 2020 06.58Nekdanja kriminalistka Petra Grah Lazar, ki naj bi bila nova izbira vladajoče politike za direktorico Nacionalnega preiskovalnega urada, čeprav se na razpis sploh ni prijavila, se je po naših neuradnih informacijah že oglasila pri šefu slovenske policije Andreju Juriču. In to še preden so se sploh začeli razgovori s kandidati, ki so se prijavili na razpis. Posebna natečajna komisija bo z njimi razgovore opravila šele 22. julija.

Neuradno: Za novega direktorja NPU se bodo potegovali Boštjan Lindav, Igor Lamberger in Edvard Ermenc
15. 07. 2020 06.31Na javni razpis za direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada se je po naših neuradnih informacijah prijavil nekdanji prvi mož Uprave kriminalistične policije Boštjan Lindav, ki ga je nova oblast oziroma novi, zdaj že nekdanji generalni direktor Anton Travner čez noč odstavil. Za ta položaj se poteguje tudi zdajšnji v. d. direktorja Igor Lamberger, ki si ga je prav tako pripeljala nova vladna ekipa in brez razloga odstavila nekdanjega direktorja Darka Muženiča, ki svoje pravice zaradi domnevno nezakonite razrešitve zdaj išče na sodišču. Tretji kandidat pa je nekdanji celjski tožilec Edvard Ermenc, ki je zaposlen kot višji sodnik na Upravnem sodišču v Celju, vmes je bil nekaj časa tudi član skupine tožilcev na Specializiranem državnem tožilstvu.

Evropski komisar od Janše zahteva pojasnila glede zamenjave na vrhu Statističnega urada
10. 06. 2020 18.07Evropski komisar za gospodarstvo Paolo Gentiloni je slovenskega premierja Janeza Janšo v pismu pozval k pojasnilom glede menjave generalnega direktorja Statističnega urada RS. Bojana Nastava je zamenjal Tomaž Smrekar, statistični svet RS pa je kasneje podal pobudo za ustavno presojo razrešitve.

Obrambni minister Matej Tonin, Žan Mahnič in nekdanja sekretarka Knovsa osumljeni kaznivih dejanj
22. 05. 2020 09.49Po naših neuradnih informacijah epilog dobiva zgodba o domnevno spornem obisku komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) na ministrstvu za obrambo, ko so v lanskem letu opravili nadzor na njihovi obveščevalno-varnostni službi (OVS) v zadevi Škerbinc. Ta je podpredsednika parlamentarne komisije Žana Mahniča zaradi izdaje tajnih podatkov kazensko ovadila. V policijski preiskavi pa se je zdaj, po naših informacijah, potrdilo več nepravilnosti pri delovanju Knovsa.

Direktor NPU naslednja menjava te vlade
05. 05. 2020 20.22Direktor Nacionalnega preiskovalnega urada Darko Muženič je po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah deležen vse večjih pritiskov, naj odstopi s funkcije direktorja urada, ki preiskuje najzahtevnejše oblike kriminala. Na naše poročanje se je odzval tudi predsednik vlade, ki zamenjave ni zanikal.

'Zelo verjetno tudi jeseni kombinacija učenja na daljavo in pouka v razredu'
02. 05. 2020 07.00Šolska ministrica Simona Kustec je potrdila, da so od vlade dobili zeleno luč za postopno odpiranje vrtcev in šol z 18. majem, sprva le za prvo triado OŠ in zadnje letnike srednjih šol. Teden dni kasneje bodo verjetno sledili devetošolci. Dodala je, da bo šolanje tudi jeseni verjetno potekalo kot kombinacija učenja na daljavo in pouka v razredu. Stroka medtem opozarja, da realne ocene, kako poteka pouk na daljavo, nimamo, premalo poudarka pa je tudi na ranljivih skupinah. Opozarjajo tudi ne neenakost pogojev: "Doma nimamo vsi enako dobrih računalnikov."

Novi načelnik Generalštaba SV: Takšna odgovornost ni mačji kašelj
20. 04. 2020 08.16Bojni prapor Slovenske vojske (SV) je od Alenke Ermenc slovesno prevzel novi načelnik Generalštaba SV Robert Glavaš. V izjavi za medije po slovesnosti je napovedal, da se bodo v naslednjem obdobju usmerili zlasti v pridobivanje kadrovskih in materialnih virov. Obrambni minister Matej Tonin pa je Glavaša označil za "vojaka z dušo in srcem".

Nov načelnik Robert Glavaš, njegov namestnik Uroš Paternus
16. 04. 2020 11.00Kar se je ugibalo že dlje časa, je danes, kot kaže, postalo tudi uradno. Vlada je potrdila novega načelnika Generalštaba Slovenske vojske. To je postal trenutni namestnik, 57-letni brigadir Robert Glavaš. Z izbiro naj bi se strinjal tudi vrhovni poveljnik vojske Borut Pahor, ki bo morda, če ne bo prišlo do zapletov, do naslednjega četrtka Glavaša povišal v čin generala.

Za novega načelnika Generalštaba SV v igri Glavaš in Pograjc
15. 04. 2020 20.30Na dan Slovenske vojske, 15. maja, v vojski potekajo redna povišanja v čine, na ta dan bo najverjetneje jasno, kdo bo novi načelnik Generalštaba. V vojski so že opravili preverjanja, kdo izpolnjuje pogoje za povišanje v generalski čin. Kot so pojasnili v generalštabu, sta to vsaj brigadirja Robert Glavaš in Bojan Pograjc.

Ministri predajajo posle in pozivajo k spoštovanju navodil vlade glede koronavirusa
14. 03. 2020 12.15Vrstijo se predaje poslov med nekdanjimi in novimi ministri. Vlada Janeza Janše je bila v državnem zboru potrjena v petek pozno zvečer. Slovenija je tako dobila 14. vlado, ki jo sestavljajo stranke SDS, SMC, NSi in DeSUS, njena prednostna naloga pa je spopadanje z epidemijo novega koronavirusa.

Prve kadrovske poteze Janše: vrsta razrešitev, v ekipo tudi Kangler, Gorenak in Mahnič
14. 03. 2020 07.35Vlada premierja Janeza Janše je na ustanovni seji razrešila direktorico policije Tatjano Bobnar, načelnico Generalštaba Slovenske vojske Alenko Ermenc in direktorja obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo Dejana Matijeviča. Policijo bo začasno prevzel Anton Travner, vojsko Robert Glavaš, OVS bo v prihodnje vodil Andrej Osolnik.