erdemović

'Oder je bil krvav, aplavz je zamenjal rafal. Nastopil je zločin'

27. 05. 2023 18.31

Vojna na območju nekdanje Jugoslavije je ena najbolj dokumentiranih vojn. Haaško sodišče je zbralo in obravnavalo na milijone dokumentov, vsaka razsodba je bila podkrepljena s številnimi materialnimi dokazi in pričevanji. Vse to gradivo še vedno hranijo v Haagu, čeprav si različne politične strani na območju nekdanje Jugoslavije prizadevajo, da bi se dokopale do originalnih dokumentov. Prek informativnega centra o haaškem sodišču, ki so ga pred nekaj leti odprli v sarajevski Vijećnici, pa lahko vsi zainteresirani dostopajo do arhiva v digitalni obliki. V centru pa si lahko ogledajo tudi originalno sodno dvorano iz Haaga.

Kje so danes glavni akterji genocida v Srebrenici?

11. 07. 2018 13.43

Za genocid in zločine v Srebrenici so na sodišču v Bosni in Hercegovini in na haaškem sodišču doslej obsodili 44 oseb na skupno skoraj 700 let zapora in štiri dosmrtne kazni. Kje so danes obsojeni zločinci? Nekateri so umrli še preden so začeli prestajati kazen, nekateri z novo identiteto živijo v tujini, nekatere svojci žrtev gledajo vsak dan ...

Na haaškem sodišču zaradi genocida v Srebrenici do zdaj obsojenih 16 ljudi

22. 11. 2017 13.28

Zaradi genocida in drugih vojnih zločinov v Srebrenici je bilo na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije obtoženih 20 ljudi. 16 so jih obsodili, enega so oprostili, eden pa je umrl še pred izrekom kazni. Genocid je najhujši zločin po mednarodnem humanitarnem pravu in obenem zločin, ki ga je od vseh najtežje dokazati.

Osumljenec za genocid v Srebrenici v rokah izraelske policije

18. 01. 2011 10.55

Izraelski tožilci želijo BiH izročiti 42-letnega Aleksandra Cvetkovića. Ta je namreč osumljen, da je sodeloval pri genocidu v Srebrenici, deloval pa je v isti enoti kot Slovenec Franc Kos.

Franc Kos naj bi ubijal za denar

21. 04. 2010 14.02

Prijetje Franca Kosa, ki naj bi sodeloval pri pobojih Bošnjakov ob padcu Srebrenice, še vedno odmeva. Bil je plačanec, kot je pred kratkim povedal njegov soborec, pa naj bi za vsak umor prejel 10 nemških mark.

Bodo Slovenca zaradi Srebrenice izročili BiH?

20. 04. 2010 12.17

Hrvaška policija je na mejnem prehodu Bajakovo proti Srbiji v ponedeljek prijela slovenskega državljana Franca Kosa, za katerim je razpisana Interpolova tiralica zaradi genocida v Srebrenici.

Izpustili bosanskega Srba Erdemovića

22. 05. 2000 16.51

Haaško sodišče je izpustilo bosanskega Srba Dražena Erdemovića, potem ko je ta na Norveškem odslužil del petletne zaporne kazni zaradi zločinov, storjenih v Srebrenici, so danes sporočili predstavniki Mednarodnega sodišča v Haagu za nekdanjo Jugoslavijo.

Erdemović obsojen na pet let zapora

05. 03. 1998 10.58

Mednarodno sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji s sedežem v Haagu je danes bosanskega Hrvata, sicer pripadnika vojske bosanskih Srbov, Dražena Erdemovića obsodilo na pet let zapora zaradi sodelovanja v množičnem poboju muslimanskih civilistov v Srebrenici julija 1995.

Še enkrat postopek proti Erdemoviću

14. 01. 1998 10.11

Sodišče Združenih narodov za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu bo danes prvič začelo postopek na drugi instanci. Bosanski Hrvat Dražen Erdemović, ki je bil že obsojen, se bo lahko ponovno zagovarjal kot kriv ali nedolžen. Na prvem procesu pred dvema letoma je priznal krivdo. Sodniki so ga takrat obsodili na desetletno zaporno kazen, na katero pa se je njegov odvetnik pritožil. Po skoraj enoletni preiskavi je prizivno sodiše minuli oktober odločilo, da je Erdemović krivdo priznal prenagljeno in da je bil pri tem nezadostno obveščen. Zato bo imel danes možnost, da priznanje prekliče. Če bo to storil, bo proti njemu stekel nov proces.