erar

Vrhunec kampanje: kako zapravljiv je rektor Univerze v Ljubljani?
25. 03. 2025 16.55Pred vrati so nove volitve za rektorja Univerze v Ljubljani, kjer ponovno kandidira dosedanji rektor Gregor Majdič, poleg njega pa še Irena Mlinarič Raščan in Metka Tekavčič. Na vrhuncu kampanje, teden dni pred volitvami, pa v javnosti krožijo informacije o domnevni potratnosti Majdičevega rektorata. Predvsem so pod drobnogledom stroški rektorata, Majdičeva potovanja v tujino in stroški za reprezentanco.

Mors pojasnil, zakaj je februarja uslužbencu izplačal več kot 26 tisoč evrov
12. 03. 2025 15.35Minuli teden je zaživela nova različica Erarja, aplikacije za prikaz porabe javnega denarja. Po novem so v aplikaciji vidna tudi nakazila fizičnim osebam ter nakazila v tujino, katerih višina presega mesečno bruto plačo predsednice republike. Ob pregledu podatkov je med drugim izstopalo obrambno ministrstvo, ki je 114 uslužbencem sredi februarja izplačalo skupno skoraj milijon evrov. Enemu uslužbencu so izplačali celo več kot 26 tisoč evrov. Na ministrstvu so pojasnili, zakaj so bila februarja tako visoka izplačila.

KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib napakam v Erarju oblikovali mešano delovno skupino
06. 03. 2025 10.24Kot smo poročali, je Gen-I ob predstavitvi nove različice Erarja opozoril, da gre pri prikazih njihovih izjemno visokih nakazil fizičnim osebam za sistemsko napako v aplikaciji. V KPK so te očitke zavrnili in poudarili, da so takšne podatke prejeli od UJP in jih niso spreminjali. V Upravi za javna plačila so priznali, da je šlo pri navedbi podatka o 20 milijonih evrov izplačila Gen-I fizični osebi za napako in da je šlo dejansko za nakazilo KDD. UJP ni prejel ustrezne informacije iz Ajpesovega registra, algoritem je transakcijo prepoznal kot v dobro fizični osebi, je pojasnila direktorica UJP. KPK, Ajpes in UJP bodo v izogib podobnim napakam oblikovali mešano delovno skupino, ki se bo intenzivno ukvarjala s takšnimi primeri.

Gen-I o milijonskih nakazilih fizičnim osebam: Gre za sistemske napake Erarja
05. 03. 2025 20.04Zaživela je nova različica Erarja, aplikacije za prikaz porabe javnega denarja. Milijoni evrov davkoplačevalcev, ki jih skoraj 6000 javnih ustanov in državnih podjetij nakazuje več kot pol milijona drugim podjetjem, je s tem dobilo pomembno nadgradnjo. Po novem so v Erarju vidna tudi nakazila fizičnim osebam ter nakazila v tujino, katerih višina presega mesečno bruto plačo predsednice republike.

KPK s prenovljeno aplikacijo Erar
05. 03. 2025 12.08Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je predstavila prenovljeno aplikacijo za prikaz porabe javnega denarja Erar. Javnosti že dostopna aplikacija prinaša razširjen nabor podatkov o porabi davkoplačevalskega denarja.

Gen-I v ustavni spor: so v ozadju zneski plač v državnem podjetju?
26. 02. 2025 18.55Komisija za preprečevanje korupcije bo kmalu zagnala prenovljeno aplikacijo Erar, ki omogoča vpogled v porabo javnega denarja. Za razliko od obstoječe bo po novem mogoče videti tudi nakazila javnega denarja fizičnim osebam, vključno z nakazili v tujino. Vendar pa je razširjen nabor podatkov o porabi davkoplačevalskega denarja očitno zmotil največjega trgovca z električno energijo Gen-i, ki je sprožil ustavni spor.

Goloba na 20-letnici KPK ni bilo, neuradno naj bi ga kmalu zaslišali
02. 10. 2024 17.52Na slovesnem praznovanju 20-letnice Komisije za preprečevanje korupcije je zbrane nagovorila predsednica države Nataša Pirc Musar in ne predsednik vlade Robert Golob. Golob, ki se za razliko od preostalega političnega vrha dogodka edini ni udeležil, se bo neuradno v naslednjih dneh soočil z zaslišanjem pred KPK zaradi suma kršitve integritete in domnevno nedovoljenih pritiskov na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar.

Po domnevno spornem financiranju CMSR od ministrstva zahtevajo poročilo
16. 05. 2024 21.28Odbor DZ za zunanjo politiko in komisija DZ za nadzor javnih financ sta na nujni seji soglasno podprla sklepe glede domnevno spornega financiranja Centra za mednarodno sodelovanje in razvoj (CMSR). Med drugim sta MZEZ kot glavnega financerja CMSR pozvala k pripravi poročila o transparentnosti nakazil, računsko sodišče pa k reviziji CMSR.

NSi za nujno sejo komisije DZ o poslovanju Golobovega podjetja z državo
15. 01. 2024 13.38V NSi zahtevajo nujno sejo komisije DZ za nadzor javnih financ, na kateri bi razpravljali o poslovanju podjetja Star Solar v lasti premierja Roberta Goloba s podjetji v državni lasti, predvsem Borzenom. Po njihovih besedah je treba namreč razčistiti, ali gre za kršitev zakona o preprečevanju korupcije in kako je Golob zagotovil nepristranskost. Opozorili so tudi na tveganje, da bi premierjevi zasebni interesi vplivali na oblikovanje prihodnje energetske politike Slovenije. "Ta vlada, kot veste, agresivno spodbuja uvajanje vseh oblik obnovljivih virov energije, predvsem fotovoltaike," so spomnili.

Plače iz pekla do raja
14. 01. 2024 07.16Med božično-novoletnimi prazniki, prazniki luči, miru, zabave in veselja, se je ponekod razbesnel pravi ne raj, ampak pekel na Zemlji. Ne vem, kako bi drugače opisali razmere, ko se iz sob slišijo nemočni klici, da bi jim kdo pomagal, pobrisal za njimi, jih preoblekel, jim prinesel topel čaj in jim rekel prijazno besedo. Bilo je v enem izmed domov za starejše pri nas, kjer je zaoral trebušni virus, verjetno je bilo tiste dni podobno tudi drugje.

V NSi predlagajo revizijo poslovanja Društva za zaščito konj in ostalih živali
07. 12. 2023 11.19Poslanska skupina NSi je komisiji za nadzor javnih financ podala predlog, da pri Računskem sodišču RS zahteva revizijo poslovanja Društva za zaščito konj in ostalih živali. V NSi jih zanima, kako je društvo razpolagalo s prejetimi javnimi sredstvi v obdobju od 2013 do novembra 2023.

Komisija DZ zahteva pojasnila o zasebnih letih premierja in potovanju v New York
09. 10. 2023 17.13Komisija DZ za nadzor javnih financ je na nujni seji razpravljala o potovanju delegacije ministrstva za javno upravo v New York ter o spornih stroških najema zasebnih letal predsednika vlade. Na vlado in na ministrstvo je naslovila več pozivov, med drugim poziv, naj vlada predloži poročilo o najemu zasebnih letal kabineta predsednika vlade.

Vzajemna lobira, bo dopolnilno zavarovanje v sedmo ukinjeno?
29. 06. 2023 06.00Vzajemna o predlogu zakona, ki bo ukinil dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ji odnesel 93 odstotkov prihodkov, lobira pri poslancih, zaposlenih v DZ in na ministrstvu za finance. Profesionalni lobist Mihael Cigler opozarja, da imajo zavarovalnice svoje lobiste znotraj političnih strank in tako neposreden dostop do oblasti. Bo po 20 letih poskusov ukinjanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja tokrat uspelo?

Podjetniki vse bolj nestrpni
14. 06. 2023 10.11Medtem ko se podjetja v Sloveniji s tehnološkim sektorjem na čelu množično pripravljajo in svoje poslovanje prilagajajo novi realnosti, ki jo poganja tehnologija umetne inteligence, digitalna preobrazba javnih storitev zamuja. V okviru načrta za okrevanje in odpornost je digitalizaciji namenjenih 260 milijonov evrov, v vladi imamo tudi namensko ministrstvo s 60 zaposlenimi. Toda podjetniki po prvem letu delovanja novega ministrstva pravijo: "Pričakovali smo več."

KPK ni potrdila sumov nasprotja interesov zoper direktorico ZD Ljubljana
19. 01. 2023 09.38KPK je sporočila, da je zaključila z obravnavo prijave glede sumov nasprotja interesov zoper direktorico javnega zavoda ZD Ljubljana Antonijo Poplas Susič. Kršitev določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ni potrdila, zato je postopek ustavila, prijavo pa odstopila Svetu ZD Ljubljana.

Tudi z ovadbo na volitve
07. 11. 2022 06.00Za župana lahko kandidira polnoletna oseba, ki ima stalno prebivališče v občini. Nič o nekaznovanosti torej, ki je pogoj pri denimo javnih uslužbencih. Vendar pa županu mandat preneha, če je pravnomočno obsojen na več kot pol leta zapora. To se, kot so nam povedali na Skupnosti občin, še ni zgodilo.

KPK in Setnikar Cankarjeva sklenili sodno poravnavo
30. 05. 2022 12.32Komisija za preprečevanje korupcije je v sodnem postopku v zvezi z odškodninsko tožbo Stanislave Setnikar Cankar sklenila sodno poravnavo.

DUTB prevzel še 32 odstotkov delnic Mladinske knjige
06. 05. 2022 12.06Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je v okviru prevzemne ponudbe za družbo Mladinska knjiga Založba uspela prevzeti 397.291 delnic oz. 32,25 odstotka vseh. DUTB ima tako po novem v lasti skupaj 1.028.408 delnic oz. 83,47 odstotka vseh delnic Mladinske knjige Založbe, izhaja iz obvestila o izidu prevzemne ponudbe.

Na borzo prihaja prva slovenska zasebna družba
17. 01. 2022 15.44Na Ljubljanski borzi se bo v kratkem začelo trgovati z delnicami družbe Eqouinox nepremičnine, ki je nastala lani spomladi, ko so Union Hoteli nanjo oddelili svoje nepremičnine. To bo prva zasebna družba na organiziranem trgu Ljubljanske borze in bo vlagateljem ponujala priložnost za investicijo na trgu nepremičnin v Sloveniji, vodi pa jo Matej Rigelnik. Equinoxov portfelj trenutno temelji na hotelskih nepremičninah – GH Union, uHotel, Hotel Lev in The Fuzzy Log, kar je približno 80 odstotkov, ostalo so štiri poslovne nepremičnine – Kompas, Nomago, Modna hiša in Delo.

Premierjev brat državi prodal več deset tisoč kemičnih svinčnikov
22. 12. 2021 09.44Bratu premierja Janeza Janše Rajku Janši je v času slovenskega predsedovanja EU z ministrstvom za zunanje zadeve uspelo skleniti posel za dobavo poslovnih daril, vreden več deset tisoč evrov. Ministrstvo je od podjetja Empis kupilo 78 tisoč kemičnih svinčnikov, torbe za dokumente ter dežnike, šale in kravate s potiskom grafične podobe slovenskega predsedovanja EU.

Oglaševanje Slovenske vojske, vredno 1,2 milijona evrov, je poslovna skrivnost
23. 07. 2021 06.004,8 milijona evrov so vlada in ministrstva lani in letos porabili za oglaševanje. Oglaševali so cepljenje proti covidu-19, aplikacijo Ostani zdrav, gozdni bonton, zdravo prehranjevanje, Slovensko vojsko in medgeneracijsko sodelovanje. Večino projektov oglašujejo tudi v medijih, ki imajo zanemarljiv doseg gledalcev oziroma bralcev. Še več, v primeru Slovenske vojske ne želijo razkriti, kje projekt oglašujejo, in se skrivajo za poslovno skrivnostjo. Preverili smo, katere projekte so oglaševali in kje ter na osnovi katerih kriterijev so izbirali medije. Kam torej odteka oglaševalski denar?

Potrdili podelitev naziva častna meščanka in častni meščan Spomenki Hribar in Petru Čeferinu
19. 04. 2021 17.19Ljubljanski mestni svetniki so potrdili sklepa o podelitvi naziva častna meščanka in častni meščan glavnega mesta Ljubljana filozofinji in sociologinji Spomenki Hribar ter odvetniku Petru Čeferinu. Na seji so potrdili tudi dobitnike nagrad in plaket glavnega mesta za leto 2021.

Kordiš in Koprivc predstavnike Nove univerze prijavila na KPK
09. 12. 2020 20.54Poslanec Levice Miha Kordiš je na KPK podal prijavo suma korupcije zoper predstavnike Nove univerze zaradi suma vplivanja na državne organe, da se v šesti protikoronski zakon vnese določba, ki bi univerzi omogočila ohranitev akreditacije. Že pred dnevi je prošnjo za obravnavo suma koruptivnega ravnanja na KPK naslovil tudi Marko Koprivc iz SD.

Tri ponudbe za vzpostavitev sistema elektronske vinjete
02. 12. 2020 08.54Dars je prejel tri ponudbe za vzpostavitev sistema elektronske vinjete, ki bo po načrtih začel delovati decembra prihodnje leto. Oddali so jih Iskratel v partnerstvu z madžarskim ARH Informatics, slovaški Skytoll ter konzorcij podjetij Marand, Telekom Slovenije, Pošta Slovenije in Kapsch. Sledi pregled prispelih ponudb.

Protest sindikalnih central zaradi zavrnitve udeležbe na seji Odbora za finance o predlogu PKP6
23. 11. 2020 06.21Kot zadnje od parlamentarnih delovnih teles predlog šestega protikoronskega zakona obravnava še odbor DZ za finance. Seja bo po pričakovanjih dolga, uvodoma pa je poslancem zanimiv predvsem ukrep delnega povračila fiksnih stroškov najbolj prizadetim podjetjem zaradi epidemije. V opoziciji menijo, da ponujena pomoč ne bo zadoščala. Medtam pa sindikalne centrale ostro protestirajo, ker niso bile povabljene k razpravi na seji Odbora za finance o predlogu PKP6.

DZ potrdil novelo zakona o preprečevanju korupcije
21. 10. 2020 12.36DZ je po več letih političnih in strokovnih razprav o nujnosti sprememb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki je podlaga za delovanje KPK, sprejel novelo omenjenega zakona. Zanjo je glasovalo 78 poslancev, proti so bili trije. Po oceni večine poslanskih skupin zakon ureja ključne pomanjkljivosti pri delovanju KPK.

'Fiktivni izbor izvajalcev? Čelan kljub trditvam TGZS ni bil nikoli protikandidat Pivčeve'
07. 09. 2020 05.04"Klicali naj bi ga na stacionarno telefonsko številko, preko katere ne more komunicirati v času, ko je bil na dopustu na Hrvaškem, zato so navedbe netočne." Tako je nekdanji ptujski župan in direktor Bistre Ptuj Štefan Čelan z dokazilom gospodarskemu ministrstvu na laž postavil turistično zbornico in posredno nakazal, kako so v resnici izbirali zunanje strokovnjake za domnevno koruptiven projekt SRIPT. Trdi, da ni bil protikandidat Pivčeve za zunanjega svetovalca, ali drugače povedano, Pivčeva ni bila boljša izbira od Čelana, kot kaže, je bila prva in edina izbira prijateljice Pergerjeve. Ob nezakonitih zaslužkih, gospodarsko ministrstvo sumi še na fiktiven izbor izvajalcev. Pivčeva po naših informacijah ni dokazala avtorskega dela, za katerega je računala 200 evrov na uro.

Višje sodišče zavrnilo pritožbo Setnikar Cankarjeve, ki je od KPK zahtevala odškodnino
08. 07. 2020 14.07Višje sodišče v Ljubljani je potrdilo sodbo okrožnega sodišča in zavrnilo pritožbo nekdanje ministrice za šolstvo Stanke Setnikar Cankar o izplačilu odškodnine zaradi objave podatkov o avtorskih honorarjih, so sporočili s KPK. Setnikar Cankarjeva je od države oziroma KPK zahtevala skoraj 31.000 evrov odškodnine in javno opravičilo.

IFIMES: Ugledna imena za inštitutom, ki izgublja ugled
15. 06. 2020 20.37Analize Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije v zadnjem času burijo duhove na Zahodnem Balkanu, hkrati po postavljajo verodostojnost inštituta pod velik vprašaj. Kako sicer pojasniti nenadni zasuk političnih stališč in ocen, nenavadna financiranja inštituta s strani državnih podjetij, pojav plagiatorstva ter distanciranje častnega predsedstva od "sponzoriranih vsebin"? V vrstah inštituta pa je tudi precej znanih oseb iz družbenega in političnega življenja, ki so zastavile svoje dobro ime. Med njimi denimo tudi svetovalec predsednika Boruta Pahorja dr. Ernest Petrič.

Čigav interes stoji za nedavnimi analizami inštituta IFIMES?
01. 06. 2020 12.34Nekdanji hrvaški predsednik Stjepan Mesić in zadnji minister za zunanje zadeve SFRJ Budimir Lončar sta se distancirala od nedavno objavljenih analiz Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije (IFIMES). Častna člana inštituta namreč ostro zavračata "nepreverjena dejstva in neutemeljene trditve in zaključke", ki se nanašajo predvsem na analizo razmer v Srbiji in Črni gori.