enotna pravila

Trump uvaja 10-odstotne carine na večino uvoza v ZDA, za EU 20-odstotne

03. 04. 2025 06.26

Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo naznanil uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, ki bo začela veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo vstopile v veljavo prihodnjo sredo, 9. aprila. Odzivi so pričakovano negativni. Napoved Trumpa o uvedbi univerzalnih carin predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Prve neuradne ocene komisije kažejo, da bodo ti dodatni carinski ukrepi veljali za blago v vrednosti okoli 380 milijard evrov oziroma 70 odstotkov vsega izvoza iz EU v ZDA.

Bruselj s predlogom za hitrejše vračanje migrantov v tretje države

11. 03. 2025 19.30

Evropska komisija je predstavila predlog nove uredbe EU, s katerim želi pospešiti vračanje migrantov, ki nimajo pravice do bivanja v uniji, v tretje države. Predlog vključuje tudi pravno podlago za vzpostavitev centrov za vračanje zunaj EU, v katere bi na podlagi sporazumov s tretjimi državami pošiljali migrante, ki so nezakonito v uniji.

Slovenija po padcu režima v Siriji ne ustavlja prošenj za mednarodno zaščito

11. 12. 2024 12.28

Slovenija ne ustavlja postopkov obravnave prošenj za mednarodno zaščito, bo pa v konkretnih postopkih z državljani Sirije znova preučila spremenjene razmere in nova dejstva, kar bi lahko vplivalo na trajanje posameznega postopka, je danes sporočilo notranje ministrstvo.

Razvite države zadovoljne, države v razvoju pa: 'Dogovor je za nas žaljivka'

24. 11. 2024 12.30

Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

Številne goljufije in sumljive prakse: ponarejanje dokumentov, zloraba zakonodaje ...

24. 10. 2024 17.03

Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da je prodaja psov in mačk v EU donosna gospodarska dejavnost, visoke cene in veliko povpraševanje po mladičih pa so močna finančna motivacija za izvajalce nezakonite trgovine z živalmi. Leta 2023 je sodelovala v vseevropski akciji odkrivanja nepravilnosti v trgovini s psi in mačkami, ki je razkrila številne goljufije in sumljive prakse.

Razmere na Kočevskem: 'Niso še vsi župani storili vsega'

17. 08. 2024 18.56

Strelski incidenti, kraje, vlomi in brutalen napad na policiste na eni strani, na drugi strani pa grožnje z ustanovitvijo lastnih varnostnih struktur - vaških straž. Varnostne razmere na kočevskem so že zdavnaj presegle mejo dopustnega, kdo lahko sploh zaustavi prosti pad odnosov med domačini in romsko skupnostjo? Predsednica republike Nataša Pirc Musar vlado poziva, naj to tematiko začne obravnavati temeljiteje, v koaliciji pa pravijo, da vsega še niso storili župani. Politika si je enotna le v prepričanju, da se morajo razmere umiriti.

Zadeva Marina: obtoženi spoznani za krive, tožilka napovedala pritožbo

30. 05. 2024 17.14

Senat Okrožnega sodišča v Kopru je štiri obtožene za zlorabo prostitucije v novogoriškem klubu Marina, ki naj bi delovali kot hudodelska združba, spoznal za krive. Sergeju Racmanu je prisodilo štiri leta in šest mesecev, Jožetu Kojcu in Dejanu Šurbku po štiri leta in štiri mesece, Vesni Ternovec pa dve leti in dva meseca zapora. Po razglasitvi sodbe je specializirana državna tožilka Maja Veber Šajn napovedala pritožbo, ker meni da so kazni prenizke.

10. obletnica zvezdniškega obračuna, ki je 'zlomil' splet

05. 05. 2024 08.00

Mineva 10 let od enega bolj odmevnih incidentov, ki so se odvili na Met Gali. Pred desetletjem je v javnost pricurljal posnetek nadzornih kamer iz dvigala, kjer je Solange Knowles verbalno in fizično obračunala s sestrinim soprogom, raperjem Jay Z-jem, medtem ko je Beyoncé stoično spremljala dogajanje. Uraden vzrok spora vse do danes ostaja skrivnost. Ali pač?

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen

10. 04. 2024 16.40

Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Poslanci Svobode zahtevajo priznanje Palestine: 'Za to morijo ni opravičila'

21. 03. 2024 08.57

V poslanski skupini Gibanje Svoboda opozarjajo, da se nasilje na dnevni ravni nad Palestinci v Gazi zgolj stopnjuje, povečuje se število ranjenih, razseljenih in umrlih oseb. Ob tem pozivajo, da niso več pripravljeni le spremljati te morije, vlado Republike Slovenije pa pozivajo, naj prizna Palestino kot neodvisno in suvereno državo v mejah pred izraelsko okupacijo leta 1967. Tudi premier podpira priznanje Palestine. Kdaj naj bi se to zgodilo, pa ni želel napovedati.

Dve hudi napaki: ali varnostni vzvodi v zdravstvu delujejo?

22. 02. 2024 19.20

Po javnem razkritju dveh hudih napak v zdravstvu, ki ju odgovorni niso prijavili na pristojno ministrstvo, čeprav bi to morali storiti v 48 urah, je vse več vprašanj. Koliko tovrstnih napak se še zgodi, ki pa nikoli ne pridejo v javnost? Preglednega registra zdravniških napak in učinkovitega sistema, ki bi urejal področje kakovosti in varnosti, Slovenija namreč nima. Na ministrstvu sicer zbirajo število t. i. varnostnih incidentov, zakonodajo na tem področju pa šele pripravljajo. "Tako slabo, kot je v zdravstvu danes, ni bilo še nikoli," pa ocenjuje predsednik Komisije za medicinsko etiko Božidar Voljč.

Bomo gotovino vpisali v ustavo? Zbrali potrebne podpise volilcev

26. 10. 2023 13.17

Združenje Povezani smo je zbralo 43.095 podpisov za začetek postopka vpisa pravice do uporabe gotovine v ustavo, s čimer so presegli zahtevanih 30.000 podpisov. Zbiranje podpisov še ni zaključeno, zato še pozivajo k podpori, saj želijo preprečiti "digitalno suženjstvo", je dejal predstavnik združenja Ivan Jurgec. Uporaba gotovine kljub razvoju digitalnega bančništva in drugih oblik plačilnih storitev ni ogrožena, so spričo pobude za vpis gotovine v ustavo poudarili na ministrstvu za finance. Za dostop do gotovine in obveznost njenega sprejemanja po njihovih navedbah že zdaj obstajajo zadostne pravne podlage.

Bi morali uporabo telefonov v šolah prepovedati?

15. 10. 2023 15.49

Ali menite, da bi morali uporabo telefonov v šolah povsem prepovedati? Od skoraj 43.000 naših bralcev, ki so sodelovali v anketi, bi jih prepoved podprlo več kot 37.000. Družinski in zakonski terapevt Andrej Omulec, Marko Puschner iz Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si in strokovnjaki iz Centra pomoči pri prekomerni rabi interneta so spregovorili o vplivih uporabe telefonov v šolah in se strinjali, da bi morala biti uporaba telefonov v vseh slovenskih šolah urejena enotno.

Vladnih 11,1 milijona evrov za pomoč bo razdeljenih po enotnih merilih

10. 08. 2023 14.01

Predstavniki Rdečega križa Slovenije, Slovenske Karitas, občin in Uprave RS za zaščito in reševanje so se na sestanku dogovorili, da bo 11,1 milijona evrov, ki jih je vlada namenila prizadetim v neurjih in poplavah, razdeljenih po enotnih merilih. Tako ne bo podvajanj. Sredstva zbirajo tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu.

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah

11. 07. 2023 06.00

V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

50 odtenkov fasade: regulacija, priporočila, barvna lestvica ...

12. 06. 2023 18.39

Bi vas motilo, če bi vaš sosed svojo fasado pobarval živo rumeno ali pa morda signalno rdeče? Takšne barve zagotovo privabljajo pozornost mimoidočih, prav tako gre za osebno odločitev posameznika. A ne glede na želje nekoga lahko tako vpadljive barve negativno vplivajo ne le na ljudi, ampak tudi na naravo, so enotni arhitekti. Mnenja so različna, meja svobodne odločitve pa tanka. Arhitekti se zato strinjajo, da je regulacija potrebna, a bi lahko imela stroga pravila pri ljudeh popolnoma nasproten učinek. Nekatere občine so se za sprejemljivo barvno lestvico fasad tako odločile že pred leti, ministrstvo za naravne vire in prostor pa zdaj pripravlja še enotna priporočila za vso Slovenijo.

Nov mejnik teleskopa Webb: razkril podrobno sestavo ozračja vročega Saturna

23. 11. 2022 14.51

Vesoljski teleskop James Webb je v znanosti dosegel še en 'prvič', razkril je namreč podrobno atomsko in molekulsko sestavo ozračja eksoplaneta WASP-39 b, znanega tudi kot vroči Saturn. Pred njim so teleskopi, vključno s Hubblom in Webbom, razkrili le posamezne sestavine ozračja tega planeta, zdaj pa lahko znanstveniki določijo tudi razmerja med njimi.

Čaka nas velika energetska prenova

20. 11. 2022 08.30

Čeprav so natančna pravila na evropski ravni še nedorečena, se že kažejo obrisi načrtov, ki bodo Evropo in s tem tudi Slovenijo potisnili na pot velike energetske prenove s ciljem večje energetske učinkovitosti. Vse nove stavbe bodo od leta 2030 morale biti brezemisijske, vse javne že 3 leta prej. Slovenija bo morala spisati nacionalne načrte prenove stavb. Posodobiti energetsko izkaznico in energetske sisteme za hlajenje in ogrevanje. Prihajajo energetske skupnosti in energetsko pogodbeništvo ter izdatna evropska sredstva.

Nemcem 65 milijard evrov pomoči. Scholz: To zimo bomo preživeli

04. 09. 2022 13.59

Nemška vlada je danes napovedala sveženj v višini več kot 65 milijard evrov za pomoč prebivalcem pri spopadanju z naraščajočimi stroški energije in inflacijo. Med ukrepi so cenejše vozovnice za javni prevoz, nakazilo zneska v višini 300 oz. 200 evrov upokojencem ter študentom, vlada pa bo uvedla še nižje cene za osnovno raven porabe elektrike.

'Pod mojim vodstvom smo bili v družbi neproblematičnih držav, niso nas prištevali med razgrajače v razredu'

27. 03. 2022 07.52

Marjanu Šarcu očitajo, da je s svojim odstopom odprl vrata vladi Janeza Janše. A prvak LMŠ – čeprav Janši očita, da je "napovedal sveto vojno demokraciji", pravi, da je njegova stranka vedno ostajala zvesta svojim vrednotam in se oblasti ni oklepala za vsako ceno. V predvolilnem intervjuju zagotavlja, da stare razprtije morebitne nove vlade ne bodo razklale, glede sodelovanja z Levico pa – "ko bi gospod Kordiš imel za voditi resor, pa bi precej te retorike splahnelo". Spregovoril je tudi o svojih pogledih na vojno v Ukrajini in analiziral največje izzive prihodnje vlade.

V koalicijo s SDS pod drugim vodstvom? 'To ni samo politika enega človeka, ampak je politika stranke'

05. 03. 2022 17.00

Deset hitrih vprašanj o ključnih družbenih in političnih vrednotah smo tokrat zastavili predsednici SAB Alenki Bratušek. Med drugim pravi, da se v SAB zavedajo, da se je v politiki treba pogovarjati. A na vprašanje, ali bi vstopili v koalicijo s SDS, če je ne bi vodil Janez Janša, odgovarja, da se ne da sodelovati s stranko, ki deluje na enak oz. podoben način, kot je dolga leta deloval Vladimir Putin. "To ni samo politika enega človeka, ampak je politika stranke."

Težave pri vstopu v Avstrijo in različne razlage pri uslužbencih na smučiščih ali v hotelih

22. 12. 2021 12.25

Še vedno ni povsem jasne razlage, kdo in kako lahko v Avstrijo potuje brez dodatnih omejitev. Kot je dejal vodja konzularne službe Andrej Šter, si avstrijski organi zelo različno interpretirajo odlok. Opozarja, da obravnava oseb, cepljenih s cepivom Janssen in dodatnim odmerkom, v veljavnem odloku o vstopu v Avstrijo ni posebej opredeljena. Podobno velja tudi za osebe, ki so covid prebolele in bile cepljene. Potniki morajo biti pozorni še na druge razlike. Potrdilo o prebolevnosti v Avstriji velja tri mesece, in ne šest kot pri nas. Okužba po cepljenju pri nas velja kot poživitveni odmerek, pri Avstrijcih pa ne. Če ste zgolj v tranzitu, pa PCT pogoja za vstop v Avstrijo ne boste potrebovali.

Cepljeni s cepivom Janssen na meji z Avstrijo naleteli na težave

21. 12. 2021 19.00

Čeprav je NIJZ zagotavljal, da lahko osebe, ki so prejele poživitveni odmerek, v Avstrijo potujejo brez omejitev, temu ni čisto tako. Osebe, ki so bile prvotno cepljene le z enim odmerkom cepiva Janssen, so namreč kljub prejetemu poživitvenemu odmerku na meji z Avstrijo naletele na težave. Ker jim po prejetju dodatnega odmerka cepiva covidno potrdilo izkazuje oznako prejetih odmerkov 2/2, so avstrijske oblasti na meji od takšnih potnikov zahtevale tudi negativen izvid testa PCR. Tudi Andrej Šter nam je potrdil, da si avstrijski mejni organi zaenkrat zelo različno razlagajo odlok.

Jasnejša pravila za šolske sklade: pomoč ne bo več obdavčena

13. 11. 2021 08.48

Začela je veljati novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki jasneje določa namembnost izplačil iz šolskih skladov. Ta so namenjena tudi financiranju dejavnosti otrokom iz revnejših družin, pomoč iz skladov pa ne bo več obdavčena. Veljati je začel tudi odlok o ustanovitvi samostojnega visokošolskega zavoda Grm.

Spletni nindže, prevratniki in temni denar ameriške demokracije

26. 06. 2021 08.34

Ulica pred javno osnovno šolo Mamie Fay v newyorški Astorii je bila ta volilni torek, ko so v mestu izbirali strankarske kandidate za volitve, običajno prizorišče ameriške politične kramarije. Podporniki posameznih kandidatov so mimoidoče vztrajno spraševali, ali so že oddali svoj glas in ali imajo v mislih njihovega izbranca. Ameriška demokracija deluje precej drugače od evropske, tisti dan pa je še eno glasovanje, v prestolnici dobrih štiristo kilometrov južneje, dajalo vedeti, da svetilnik demokracije ne samo izgublja svoj sij, ampak je v težavah.

Evropska komisija s predlogom o obdavčitvi podjetij

18. 05. 2021 16.44

Evropska komisija je predstavila predlog za obdavčitev podjetij, s čimer želi vzpostaviti trden, učinkovit in pravičen sistem obdavčitve podjetij v EU. V njem sta predstavljeni dolgoročna in kratkoročna vizija za podporo okrevanju Evrope po pandemiji covida-19 in zagotovitev ustreznih javnih prihodkov v prihodnjih letih.

Jerala: Maturanti naj se cepijo takrat, ko pridejo na vrsto, ko bodo cepljeni tisti, ki so najbolj ogroženi

17. 04. 2021 07.00

Kaj prinaša politična odločitev, da dijake, ki bodo letos opravljali maturo, uvrstijo med prioritetne skupine za cepljenje, ko pa po državi ostajajo necepljeni celo 70-letniki? Med drugim naj bi odločitvi botrovalo tudi medijsko poročanje o stiskah dijakov, ki pa jih novica o cepljenju za zdaj ne pomirja. Zanje ostaja še veliko neznank, tudi ta, kaj bo z izpitnimi roki. Kako na uvrščanje dijakov na prednostni seznam za cepljenje gledajo strokovnjaki, je pojasnil Roman Jerala s Kemijskega Inštituta.

Načrt za okrevanje naj bi bil bistveno drugačen od prvotnih osnutkov

26. 03. 2021 17.16

Pahor je na Brdu pri Kranju pripravil konferenco o osnutku načrta za okrevanje in odpornost. Po besedah pristojnih je trenutna različica dokumenta bistveno drugačna od prvotne, umaknjene so nekatere za del javnosti sporne vsebine. Na posvetu je bilo slišati npr. pozive k večji ambicioznosti dokumenta.

Krek in Logarjeva enotna: zapiranje šol zadnji korak ob zaostrovanju ukrepov

21. 03. 2021 20.12

Vstopamo v novi, že tretji val epidemije, in smo na pragu novega zaostrovanja ukrepov. Bolj nalezljiv angleški sev koronavirusa se namreč še naprej širi. Število, tudi s tem sevom okuženih, se iz tedna v teden podvojuje. Če se ne bomo zbrali in dosledno spoštovali ukrepov, se nam lahko še enkrat ponovi jesenski scenarij. Tokrat s celo tri tisoč potrjenimi primeri vsak dan, opozarja vodja NIJZ Milan Krek. Regijski zemljevid se namreč namesto v rumeno znova barva v rdeče. Zato se namerava strokovna posvetovalna skupina za covid-19 predčasno sestati v ponedeljek.

Bi nas cepilni potni listi osvobodili ali še dodatno omejili?

01. 03. 2021 06.00

Na eni strani dodatna spodbuda za cepljenje in možnost potovanj brez odhoda v karanteno, na drugi pa številni pomisleki na področju etike, prava, tehnologije in zdravstva. Covid cepilni potni listi dvigujejo ogromno prahu. O uveljavitvi enotnega evropskega cepilnega certifikata je razpravljal tudi vrh držav članic Evropske unije. "Na ravni Unije menim, da bi jih morali uporabiti za zagotovitev delovanja enotnega trga," je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Slovenija sicer dokončnega stališča o cepilnih potnih listih še ni sprejela, jih pa po podatkih Mediane podpira skoraj 47 odstotkov anketiranih Slovencev.