enotna embalaža

'Okuženih 275, a verjetno jih je petkrat več. Vedimo se, kot da smo vsi okuženi'

17. 03. 2020 06.08

Zabeležili smo več novih primerov okužbe pri zdravstvenih delavcih, UKC Maribor pa opozarja, da se koronavirus ne prenaša zgolj s kapljično okužbo. Uradno smo do 14. ure zabeležili 275 okužb,a kot priznava minister za zdravje Gantar, jih je v resnici verjetno vsaj petkrat več. Kot je povedal, se je situacija povsod, tudi pri nas, na začetku podcenjevala in da se bo z direktorico NIJZ pogovoril o tem, zakaj so tako ravnali. Kot poudarjajo pristojni, se moramo vsi obnašati, kot da smo okuženi in tako preprečiti širitev virusa.

Imamo zaradi vladnih ukrepov letos res višje plače?

07. 01. 2020 09.30

Zadnji vladni ukrepi tako ali drugače vplivajo na naše plače. 42.000 zaposlenih se veseli dviga minimalne plače, a gospodarstveniki glasno opozarjajo na nevarnosti, ki jih dvig prinaša. Plače so v manjši meri deležne tudi davčnih sprememb, a koliko bodo te zares učinkovite? So naše plače zdaj res višje?

Poslanci zavrnili zamik uvedbe enotne tobačne embalaže

01. 07. 2019 14.28

Člani odbora DZ za zdravstvo so s šestimi glasovi za in osmimi proti zavrnili predlog sprememb zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov, s katerim bi uvedbo enotne embalaže za tobačne izdelke zamaknili za tri leta. Razpravo so zaznamovala predvsem opozorila številnih organizacij, da bi odlog pomenil škodo javnemu zdravju, ki so očitno tudi vplivale na odločitev nekaterih poslancev.

Proti zamiku uvedbe enotne tobačne embalaže tudi v koordinaciji zdravniških organizacij

28. 06. 2019 15.48

Koordinacija zdravniških organizacij ostro nasprotuje predlogu sprememb zakona, ki predlaga zamik uvedbe enotne embalaže tobačnih izdelkov za tri leta. Tudi v Levici menijo, da bi bila s sprejetjem novele storjena nepopravljiva škoda za javno zdravje.

Vlada za uvedbo enotne embalaže za tobačne izdelke z letom 2020

27. 06. 2019 13.58

Vlada ne podpira predloga spremembe zakona, ki bi za tri leta zamaknila uvedbo enotne tobačne embalaže in uvedbo tobačnega sklada. V Sloveniji imamo sodoben zakon, ki celovito ureja področje nadzora nad tobakom, predlagani odlog uveljavitve enotne embalaže pa bi pomenil rušenje celovitega nabora uveljavljenih in učinkovitih ukrepov, so prepričani.

Kot kaže, uvedbe enotnih embalaž tobačnih izdelkov še ne bo, je razlog lobiranje?

12. 06. 2019 16.30

Skupina 38 poslancev je v parlamentarni postopek vložila predlog sprememb zakona, s katerim bi poenotenje embalaže tobačnih izdelkov preložili na leto 2023. Dnevnik poroča o lobiranju japonskega podjetja Japan Tobacco International, obstajajo pa nasprotujoča si mnenja o dejanski učinkovitosti poenotenja embalaž tobačnih izdelkov.

'Rešitev je v napornejši, a dolgoročno bolj učinkoviti poti'

27. 05. 2019 18.56

"Gre za spopad med željo po tiraniji manjšine, ki jo predstavlja birokratska in politična elita, in odločnostjo državljanov, da se jim ne krati svobodne odločitve in odvzema odgovornosti za odločitve, ki zadevajo izključno njih same," je glede uvedbe enotne embalaže kritična Tanja Porčnik.

'Slabe odločitve nas veliko stanejo'

09. 03. 2019 16.26

Zaradi slabih poslovnih odločitev je Slovenija v zadnjih letih, ko so sodišča odločala o nepravilnostih pri razreševanju direktorjev državnih podjetij, morala plačati več milijonov evrov odškodnin. Slabe poslovne odločitve namreč povzročijo veliko škodo. Bo Slovenija z uvedbo enotne embalaže sprejela še eno slabo odločitev?

Ukrepi ne smejo biti sredstvo za samovoljno diskriminacijo

04. 03. 2019 09.50

Ko je Slovenija leta 2016 pri Evropski komisiji notificirala protitobačni zakon, je prejela negativna mnenja četrtine vseh držav članic EU. Italijanska vlada je med drugim zapisala, da lahko uvedba enotne embalaže olajša ponarejanje v primerjavi z izdelki, katerih proizvodnja zahteva uporabo ločevalnih značilnosti v smislu barve in vtisnjenih elementov.

Slovenija bo 'izgubila' 75 milijonov evrov

04. 02. 2019 09.11

Madžarska je edina slovenska soseda, ki namerava, poleg nas, uvesti enotno embalažo tobačnih izdelkov, vendar so njeno implementacijo prestavili na leto 2022. Slovenija naj bi jo uvedla 1. 1. 2020, a številni opozarjajo, da je treba problematiko kajenja reševati z 'razumno regulacijo' in ne z omejitvami in prepovedmi, ki državljanom ne pomagajo, škodujejo pa državi.

Ne enotna embalaža, več v preventivo in izobraževanje

11. 12. 2018 09.26

Francoska zdravstvena ministrica je dobro leto po uvedbi enotne embalaže, priznala, da ta ni prinesla pričakovanih rezultatov. Da bo temu tako, je že lani napovedal avstralski profesor, ki pojasnjuje, da se Evropa zgleduje po Avstraliji, ki je prva uvedla enotno embalažo. A tudi tam učinkov ni, čeprav avstralska vlada trdi drugače.

Bomo po čokolado (spet) hodili čez mejo?

01. 12. 2018 13.26

Si predstavljate, da bi radi kupili zobno pasto, pa bi vas v trgovini pričakala polna polica enakih tub? Za katero bi se odločili? Kaj pa vaša najljubša čokolada? Bi jo prepoznali med množico enako pakiranih? Slovenija namerava z letom 2020 uvesti enotno embalažo za tobačne izdelke. Pa se bo res ustavila le pri tem? Ali bomo kmalu hodili k sosedom po svoje priljubljene izdelke, ker jih v naših trgovinah ne bomo prepoznali?

Država 'varuška': se javni uslužbenci in politiki preveč vtikajo v naša življenja?

02. 08. 2018 14.07

"Velikokrat vidimo, da paternalistične politike na enem področju, še posebej, ko so uspešno sprejete, vodijo do državnega paternalizma na drugih področjih," opozarjajo na Inštitutu Libertas. Sporočajo, da državljani ne želijo 'države varuške', kar potrjuje raziskava, ki jo je opravila Mediana. Dodajajo, da smo na vse več področjih podvrženi pretirani regulaciji.

'Pot do pekla je tlakovana z dobrimi nameni' – zakaj pretirana regulacija držav ne dosega 'dobrih' ciljev?

29. 05. 2018 10.08

Davki, zdravstvena opozorila, enotne embalaže, omejitve, zapovedi, prepovedi. Države z regulacijami skušajo urejati različna področja, zato da bi vnesle stabilnost in določen red v življenja svojih državljanov. A nemalokrat se je izkazalo, da pretirana skrb, doseže ravno nasprotne učinke. Ali ima država pravico, da se vpleta v naše vsakdanje življenje? Pogovarjali smo se s predstavniki Inštituta za svobodno kritiko Libertas.

Londonski župan prepovedal oglaševanje nezdrave hrane in pijače v mestnem javnem prometu

16. 05. 2018 18.19

Pretežkih je že več kot 40 odstotkov otrok, starih do 10 let. Z najhitrejšim porastom števila otrok s prekomerno težo pa se soočajo Britanci. Zato je londonski župan napovedal vojno debelosti in namerava prepovedati oglaševanje hitre hrane na vseh sredstvih mestnega javnega prevoza in postajah.

Sladke in slane razvade – kdo nam lahko govori, ali jih smemo jesti ali ne?

29. 04. 2018 09.39

Prigrizki, sladke pijače, alkohol, sladkarije. Živila, ki niso adut zdravega načina življenja in za katere si države prizadevajo, da bi jih izrinile iz našega vsakdanjika. Vse lepo in prav do točke, ko se vprašamo, ali je način, s katerim bi to rade dosegle, pravi? Na izdelke želijo nalepiti zdravstvena opozorila o škodljivosti za zdravje ali za njih uvesti enotne embalaže. Se posameznik res ni sam sposoben odločiti, kaj je zanj dobro in kaj ne?

Ima država pravico, da nam govori, kako bomo živeli?

12. 04. 2018 15.56

Pravica do izbire je naša temeljna pravica – imamo pravico do lastnega mnenja in pravico do svobodne odločitve, kakšen bo naš življenjski slog. Vendar tako v Sloveniji kot tudi v tujini doživljamo, da države vedno bolj omejujejo našo prosto izbiro, kaj naj jemo in kaj ne, kaj je za nas zdravo in kaj ne, pa vse do regulacije poklicev. Pa je takšno vmešavanje države upravičeno in učinkovito?

Svet brez blagovnih znamk, jih država lahko ukine?

07. 04. 2018 09.36

Ali si predstavljate, da bi jedli vašo najljubšo čokolado in bi bila zapakirana v enako embalažo kot vse druge čokolade? Kaj bi pomenil svet brez blagovnih znamk, na katere smo navezani in jih imamo radi? Se to lahko zgodi tudi drugim izdelkom, za katere velja, da niso dobri za naše zdravje? Ima država pravico to početi?

VIDEO: Sladke pijače, prigrizki, alkohol – kako daleč gre lahko država pri omejevanju našega vsakdanjega življenja?

30. 03. 2018 17.58

Ali lahko pričakujemo enotno embalažo in zdravstveno vsebino na izdelkih, za katere velja, da škodujejo zdravju? Imajo države pravico, da regulirajo naše odločitve – torej, da jemo sladkarije, slane prigrizke ali pijemo sladke pijače in alkohol?

Bodo po cigaretah v enake embalaže zapakirani še alkohol in prigrizki?

26. 02. 2018 22.29

Slovenija je v letu 2017 sprejela Zakon o omejevanju uprorabe tobačnih izdelkov, ki je prinesel tudi enotne embalaže za pakiranja tobaka ne glede na proizvajalca. Toda v enotno embalažo bi bili v prihodnje lahko zapakirani tudi alkohol, sladke pijače, sladkarije in slani prigrizki. Mnogi se ob tem sprašujejo, če se bomo morali povsem odpovedati svobodnemu odločanju o tem, kaj bomo jedli, pili in počeli.

Proizvajalci hrane v protinapadu

16. 03. 2017 11.40

Proizvajalci hrane zavračajo obtožbe, da na vzhodu ponujajo slabše izdelke kot na zahodu, nekateri so že zahtevali umik teh navedb. Ne menjamo sestavin, menjamo le nalepke, pravijo v družbi Kotanyi. Pri Nestleju in Coca Coli se branijo, da njihovi recepti odražajo kulturne razlike, Manner pa trdi, da vse napolitanke prihajajo z ene proizvodne linije.

Kajenje ob prisotnosti otrok v avtomobilih od danes kaznivo, uvaja se enotna embalaža, prepoveduje pa oglaševanje tobaka

11. 03. 2017 08.14

Zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov je stopil v veljavo. Uvaja licence oziroma dovoljenja za prodajo tobačnih izdelkov in prepoveduje oglaševanje tobaka. Potrošnike pa bo najbolj v oči bodla enotna embalaža.

FOTO in VIDEO: Poslanci sprejeli tobačni zakon, ki med drugim uvaja enotno embalažo za cigarete

15. 02. 2017 15.45

Državni zbor je z 61 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, ki po mnenju vlade prinaša dokazano učinkovite ukrepe v boju proti kajenju. Nevladniki nov zakon pozdravljajo, a bi si želeli še strožjega.

(Ne)enotne embalaže

02. 02. 2017 06.30

Tobačne družbe so po naših neuradnih informacijah za lobiranje proti enemu najstrožjih protikadilskih zakonov na svetu namenile kar štiri milijone evrov. Doslej usklajeno koalicijo pa je zlomila enotna embalaža cigaret, ki po besedah zdravstvene stroke najbolj pritegne mlade h kajenju. Sta SD in Desus, ki svarita, da je treba vprašanje enotne embalaže urediti s posebnim zakonom, podlegla lobiranju multinacionalk?

'Nobenega dvoma ni: kajenje je nepotrebna razvada, ki mori človeštvo'

30. 01. 2017 12.28

Kadilci v povprečju umirajo 10 do 15 let prej, kakovost njihovega življenja pa je v zadnjih letih pogosto precej slabša. Zaradi bolezni, povezanih s kajenjem, pri nas umre več ljudi, kot jih zaradi prometnih in drugih nezgod, alkohola, samomorov in drog skupaj. Še vedno kadi vsak četrti odrasli prebivalec

Tobačnega centa in prepovedi kajenja v avtomobilih ne bo

27. 01. 2017 13.19

Zaradi kajenja v Sloveniji vsak dan umre 10 ljudi, je povedala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc in dodala, da bo naredila vse, da se predlagani tobačni zakon sprejme v celoti in da čim prej zaživi v praksi. Kljub temu pa v vladi niso uspeli zagotoviti podpore za prepoved kajenja v avtomobilih in uvedbo tobačnega centa.

Z novim zakonom bo škatlica cigaret dražja za deset centov

01. 12. 2016 16.19

Vlada je sprejela predlog zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Očitno pa s predlogom ne bodo uvedli tobačnega centa, temveč bodo povišali trošarino na cigarete za pet evrov na tisoč kosov. Uvedba enotne embalaže v predlogu ostaja. Nevladne organizacije so dokaj zadovoljne, po mnenju OZS pa je ukrep nepotreben.

Nova tobačna zakonodaja prinaša nove globe

19. 10. 2016 19.11

Vsebina novega protikadilskega zakona je dorečena: kadilci, ki bodo v avtu kadili v prisotnosti otrok, bodo plačali kazen, tudi če bodo kadili elektronske cigarete. Embalaža tobačnih izdelkov bo enotna, cigarete pa bodo naprodaj le pri prodajalcih z licenco. Pod vprašajem je le še uvedba tobačnega centa.

'Če odstranimo okrasje in sijaj, ostane le še škatlica smrtonosnih izdelkov'

31. 05. 2016 06.44

Zaradi bolezni, ki jih povzroča kajenje, umreta dve tretjini kadilcev, ki v povprečju izgubijo od deset do 15 let življenja, že veliko let pred smrtjo pa se soočajo z zelo slabo kakovostjo življenja. Na onkološkem inštitutu poudarjajo, da je večino pljučnih rakov mogoče pripisati kajenju cigaret.

Spodbudno: kajenje med mladimi ni več 'in'

31. 05. 2015 07.00

V Sloveniji še vedno kadi četrtina odraslih, je pa končno zaznati zmanjševanje kajenja med mladimi. EU od nas zahteva, da v boju proti kajenju prepovemo cigarete z okusi in uvedemo embalažo z novimi slikovnimi zdravstvenimi opozorili.