energetsko dovoljenje

Poleg 62,5 milijona za Kopališče Ilirija še 2,4 milijona za opremo, 5,9 milijona za podhod

14. 03. 2025 06.00

Po 18 aneksih in treh podražitvah bo novo Kopališče Ilirija dražje za skoraj petino ali 62,5 milijona evrov. A je k temu treba prišteti še dodatna 2,4 milijona za montažo in dobavo opreme in tudi 5,9 milijona za gradnjo Lattermanovega podhoda. Zakaj Iliriji, ki jo je po mnenju opozicije gradil hišni izvajalec ljubljanske občine Makro 5, nasprotuje stroka, ki je bojkotirala natečaj leta 2000?

Energetika Ljubljana prevzema novo plinsko-parno enoto

11. 03. 2025 14.10

Javno podjetje Energetika Ljubljana bo konec meseca prevzela novo plinsko-parno enoto v Termoelektrarni-toplarni (Te-TOL) Moste, je napovedal direktor Energetike Samo Lozej. Gre za pomemben korak k postopnemu razogljičenju proizvodnih virov podjetja, je dodal. Mestno podjetje je objavilo tudi nove cene elektrike za gospodinjstva.

'Ena najbolj provokativnih odločitev Bidna, ki ima lahko katastrofalne posledice'

18. 11. 2024 06.57

Zelena luč ameriškega predsednika Joeja Bidna Ukrajini za uporabo pehotnih taktičnih raketnih sistemov ATACMS z dometom do 300 kilometrov naj bi uvodoma veljala prvenstveno za napade na ruske položaje v regiji Kursk, poročajo ameriški mediji, ki se sklicujejo na neimenovane vire v Bidnovi vladi. Odločitev je v Rusiji pričakovano sprožila niz negativnih odzivov, odločitve pa zaenkrat še ni komentiral predsednik Vladimir Putin.

Nič več ujetniki svojih domov: kako je slovenskemu bloku uspelo do novega dvigala

16. 11. 2024 07.23

Danilo Mašera je eden izmed starejših prebivalcev bloka na Cankarjevi ulici v Novi Gorici. Z navdušenjem pripoveduje, da mu je dneve v jeseni življenja polepšala nova pridobitev v bloku. Za številne samoumevno, za druge pa nepogrešljivo dvigalo. Zdaj bo, kot mi zadovoljno pove, še bolj užival v stanovanju, ki si ga je prigaral skozi življenje, saj ga ne bo skrbelo, da bi, če bi onemogla, z ženo postala ujetnika svojega stanovanja. Po nekaterih ocenah je v Sloveniji več kot 11 tisoč štiri- in večetažnih stanovanjskih stavb brez dvigal. "Država naj se postavi v čevlje starejših, ki letno prehodijo več tisoč stopnic," pozivajo ostareli stanovalci blokov brez dvigal, ki se bojijo, kaj bo prinesla starost. Na Ministrstvu za solidarno prihodnost za reševanje te problematike trenutno ni predvidenih finančnih sredstev, stanje pa pripisujejo šibkemu zavedanju, da lastnina poleg pravic nosi tudi odgovornosti.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Izbran izvajalec za prenovo meteorološke postaje na Kredarici

04. 10. 2024 18.21

Agencija RS za okolje (Arso) je za izvajalca prenove podnebnega observatorija na Kredarici izbrala podjetje Eltim, ki naj bi dela izvedlo za 2,37 milijona evrov z DDV. Helikopterske prevoze materiala, opreme in oseb za potrebe prenove najvišje ležeče meteorološke postaje v Sloveniji bo zagotavljala Slovenska vojska.

Na grebenih v bližini Ilirske Bistrice bi postavili devet vetrnic

30. 09. 2024 17.19

Ministrstvo za naravne vire in prostor je objavilo pobudo v postopku priprave državnega prostorskega načrta za polje vetrnih elektrarn Ilirska Bistrica. Investitor AAE Gamit, ki za zdaj neuspešno načrtuje tudi polja vetrnic v sežanski in divaški občini, bi na vrhovih vzhodno od Ilirske Bistrice postavil devet vetrnic.

Kinžali nad Kijev, Ukrajina Belorusiji ukazala umik vojske z meje

26. 08. 2024 15.01

Belorusija "koncentrira" vojaške enote na skupni meji med državama, obtožuje Ukrajina in Beloruse svari pred "neprijaznimi dejanji". Ukrajinska obveščevalna služba naj bi namreč zabeležila, da Belorusija "pod krinko vaj koncentrira znatno število osebja v regiji Gomel blizu severne meje". Po nekaj urah pa se je Rusija nad Ukrajino spravila s silovitimi napadi. Nočni in jutranji napadi so prizadeli 15 ukrajinskih regij, mnogo je ranjenih in mrtvih, prizadeta je tudi energetska infrastruktura.

Stanovanjski sklad napovedal, da bo zagotovil 500 novih stanovanj

23. 07. 2024 14.06

Stanovanjski sklad RS bo v letih 2024 in 2025 za dodatna javna najemna stanovanj namenil skupno 46 milijonov evrov, s čimer naj bi zagotovili 500 novih stanovanjskih enot. Gre za program sofinanciranja pridobivanja stanovanj v lokalnih skupnostih in zagotavljanja oskrbovanih stanovanj ter javni poziv za nakup stanovanj in zemljišč.

Lumar opozarja na resne težave zaradi neizdajanja gradbenih dovoljenj

19. 06. 2024 18.36

Mariborsko podjetje Lumar je lani postalo največji slovenski proizvajalec montažnih lesenih objektov. Vendar pa lastnik in direktor podjetja Marko Lukić opozarja, da bi zaradi stavke na upravnih enotah, zaradi katere težko pridejo do gradbenih dovoljenj, lahko zašli v resne težave.

Negovalna bolnišnica v novi podobi: 93 namesto 33 postelj

07. 06. 2024 15.09

Končana je prenova in energetska sanacija Negovalne bolnišnice na Vrazovem trgu. Za UKC Ljubljana in vso Slovenijo je to izjemno pomembna posodobitev in povečanje bolnišničnih kapacitet – namesto prejšnjih 33 bo zdaj na voljo kar 93 negovalnih postelj. Bolnišnica bo omogočila še boljšo oskrbo pacientov in izboljšala delovne pogoje zaposlenim, so sporočili z UKC Ljubljana.

Nepovratne spodbude za energijsko prenovo večstanovanjskih stavb

01. 06. 2024 06.00

Eko sklad je v uradnem listu objavil javni razpis za nepovratne finančne spodbude etažnim lastnikom za skupne celovite energijske prenove starejših večstanovanjskih stavb, ki jih sofinancirajo pogodbeniki, ki prenove izvajajo. Na voljo je 500.000 evrov. Za to so na voljo tudi krediti s subvencionirano obrestno mero.

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Poslanci potrdili nov energetski zakon

23. 04. 2024 18.21

DZ je s 53 glasovi za in 30 proti sprejel nov energetski zakon. Med drugim določa energetsko politiko države s podpornimi in omejitvenimi ukrepi za prehod na nefosilne vire energije, vključno s spodbudami za rabo obnovljivih virov in bolj učinkovito rabo energije ter črpanjem evropskih sredstev za prestrukturiranje premogovnih regij.

Zelena luč gradnji nove sodne palače?

29. 03. 2024 18.00

Potem ko je Golobova vlada pred letom dni ustavila projekt izgradnje nove sodne palače in namesto nje kupila razpadajočo stavbo, ki je odnesla pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan, preobrat. Na ministrstvu za pravosodje je projekt znova aktualen. Družba za upravljanje in svetovanje bo v kratkem pripravila dokumentacijo, koliko bi nas nova sodna stavba stala in kakšna bi lahko bila časovnica izgradnje.

SDS predlaga razpis referenduma o izgradnji drugega bloka krške elektrarne

18. 01. 2024 09.49

V poslanski skupini SDS bodo podali predlog za razpis posvetovalnega referenduma o izgradnji drugega bloka jedrske elektrarne Krško in manjših modularnih jedrskih reaktorjev. "Pomembno je, da se zavedamo, da JEK2 ni projekt enega podjetja, ampak projekt celotne Slovenije in Slovenija nujno potrebuje močan ter stabilen vir energije," so zapisali v sporočilu za javnost. Tudi v NSi se po besedah poslanca Jerneja Vrtovca zavzemajo za čimprejšnjo izvedbo referenduma o gradnji drugega bloka krške nuklearke.

Daleč najdražji projekt v zgodovini Slovenije

19. 06. 2023 23.23

Ni jasno, kdaj bo začetek gradnje, ni jasno, koliko bo stal, niti kakšna bo kapaciteta. Ni časovnice, ni jasnih zavez. Drugi blok Jedrske elektrarne Krško ostaja le skupek ugibanj. Za zdaj. Znano je le to, da ga potrebujemo, še preden leta 2043 dokončno ustavijo NEK. K sreči Sloveniji letos zagnan finski jedrski blok lahko služi za vzor, kako se tak projekt ne pelje. Olkiluoto 3, reaktor podobnih kapacitet, kot ga omenjajo v naših energetskih krogih, je Finsko stal 12 milijard evrov namesto štiri, gradnja pa se je podaljšala za 13 let.

Kranjčane čaka približno 13-odstotna podražitev storitev Komunale Kranj

20. 04. 2023 15.37

Kranjčane čaka podražitev storitev Komunale Kranj. Mestni svetniki so na seji potrdili predlagano približno 13-odstotno podražitev cen komunalnih storitev, prav tako pa tudi podražitev grobnine in pogrebne službe. Kljub temu cene komunalnih storitev po navedbah komunale ostajajo med cenejšimi med primerljivimi občinami.

'Ko zmanjka besed za slabo, se uporabi Černobil'

05. 04. 2023 17.25

Vojna v Ukrajini je znova odprla Pandorino skrinjico jedrskih strahov. Spomin na katastrofo v Černobilu je pogosto zlorabljen kot populistično orožje, pravijo strokovnjaki, misel na štiri delujoče jedrske elektrarne na območju vojaških operacij pa mnoge navdaja z grozo. Že od začetka vojne je slišati, da bi se lahko zgodila ponovna katastrofa v Černobilu, ki bi ogrozila več milijonov prebivalcev. Strokovnjaki, med katerimi je ostre kritike požel prispevek nacionalne televizije iz Černobila, mirijo in poudarjajo, da gre za še enega v vrsti poskusov stigmatizacije jedrske energije.

Ministrstvo: Blok, ki ga bomo gradili 15 let, ne bo rešil problema odvisnosti

15. 03. 2023 12.44

Če se je zdelo, da je v politiki še nedolgo nazaj glede nujnosti izgradnje drugega bloka Jedrske elektrarne Krško vladal načelni konsenz, se zdaj ministrstvo od tega 'previdno' odmika, prav v času energetske krize. Izjava ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra, da ni nič narobe, če se časovnica za JEK 2 zamakne, je sprožila burne odzive opozicije. Nekdanji minister Jernej Vrtovec je za 29. marec sklical sejo Komisije za nadzor javnih financ, Janez Janša pa pravi, da je zadeva zrela za kazenski pregon. Na ministrstvu vse očitke zavračajo.

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'

13. 03. 2023 06.00

Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih

10. 03. 2023 06.00

Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Nemčija je odprla prvi terminal za utekočinjeni plin

17. 12. 2022 15.54

Nemci so odprli prvi lasten terminal za utekočinjen zemeljski plin, s katerim si obetajo olajšanje energetske krize. Slovesnosti ob otvoritvi se je udeležil kancler Olaf Scholz, ki je ob prerezu rdečega traku dejal, da rekorden čas izgradnje kaže na to, da je država sposobna novih začetkov.

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje

29. 08. 2022 13.50

Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo

29. 08. 2022 06.39

Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Kanada bo vrnila plinsko turbino, čeprav Ukrajina temu nasprotuje

10. 07. 2022 12.05

Kanadska vlada se je odločila omogočiti vrnitev popravljene plinske turbine za plinovod Severni tok 1 Nemčiji. V ta namen bo podjetju Siemens Canada podelila "časovno omejeno in preklicno dovoljenje", je sporočil pristojni minister Jonathan Wilkinson.

'Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina'

06. 06. 2022 14.18

V Evropskem parlamentu se začenja junijsko plenarno zasedanje, na katerem bodo poslanci razpravljali in glasovali tudi o podnebnem svežnju Pripravljeni na 55. V luči vojne v Ukrajini so o novem zakonodajnem paketu spregovorili ključni poslanci Evropskega parlamenta. "Premog je umazan, a umazana je tudi vojna v Ukrajini," je med drugim dejal Peter Liese, predstavnik EPP iz Nemčije. "Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina," pa je dejal Ciaran Cuffe, poslanec The Greens/EFA iz Irske. Poslanci so poudarili pomen energetske samooskrbe EU.

Tudi Energetika Ljubljana zavrača opozorila zdravnikov glede sežigalnic

27. 05. 2022 15.22

Opozorila zdravniške zbornice, da uredba za sežigalnice zapostavlja okoljski in zdravstveni vidik, zavračajo tudi v Energetiki Ljubljana. Če bi na javnem razpisu pridobili koncesijo, bi v Ljubljani zgradili najsodobnejši objekt, so zatrdili in poudarili, da bi pri tem zasledovali tako okoljske kot zdravstvene cilje.

Vrtovec: Slovenija bi lahko s Krka že letos dobila tretjino potrebnega plina

04. 04. 2022 08.17

Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec se je na Krku sestal s hrvaškim ministrom za gospodarstvo in trajnostni razvoj Tomislavom Ćorićem. Hrvaška bo po nedavnem povečanju zmogljivosti plinskega terminala na Krku za 300 milijonov kubičnih metrov letno v kratkem objavila razpis za zakup teh količin. Slovenija je zanje zainteresirana in bi lahko z njimi že letos pokrila okoli tretjino potreb brez nadgradnje omrežja, je na Krku dejal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.