energetski ukrepi

Trump ni upošteval že obstoječih odstotkov: carine za Kitajsko 145-odstotne
10. 04. 2025 06.25Trgovinska vojna med dvema največjima svetovnima gospodarstvoma ne kaže znakov umirjanja. Ameriške carine za kitajsko blago so zdaj pri 145 odstotkih. Kitajska pa je uvedla 84-odstotni dvig carin na celoten uvoz ameriškega blaga. Ameriški predsednik je sicer v sredo za 60 drugih držav za 90 dni zamrznil dvig carin. Podobno odločitev je dan kasneje sprejela tudi Evropska unija, ki je za 90 dni preložila uvedbo protiukrepov na ameriške carine.

'Če bodo ZDA zaostrile razmere, jim bom izklopil elektriko'
10. 03. 2025 20.50Kljub enomesečni zamrznitvi ameriških 25-odstotnih carin na ves uvoz iz Kanade, je ta že sprejela povračilne ukrepe in dodaja še nove. Premier province Ontario Doug Ford je napovedal 25-odstotno podražitev elektrike, ki jo izvažajo v ZDA. Ukrep bo prizadel tri ameriške zvezne države. V primeru, da bi trgovinska vojna med državama eskalirala, pa Ford napoveduje, da bo Američanom izklopil elektriko.

Na božični večer z raketo nad rojstni kraj Zelenskega
25. 12. 2024 07.43Po vsej Ukrajini so se na božični dan oglasile sirene, ki opozarjajo na nevarnost zračnih napadov. Tudi v osrednjem ukrajinskem mestu Krivoj Rog, sicer rojstnem kraju ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, kjer je balistična raketa zadela stanovanjsko hišo, ubita je bila ena oseba, 15 je ranjenih. Napadi se vrstijo tudi na ukrajinske energetske objekte. "Putin je za napad namenoma izbral božič. Kaj je lahko bolj nečloveško," se je odzval Zelenski. Ukrajina je sporočila tudi, da je davi ruska raketa prečkala moldavski in romunski zračni prostor, a Romunija domnevne kršitve svojega zračnega prostora ni zaznala.

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?
27. 11. 2024 17.45Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?
01. 11. 2024 06.00Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Zelenski: Vojna v Ukrajini bi se lahko končala do prihodnjega leta
09. 10. 2024 07.43Evropska unija mora združiti celotno celino, vse demokratične države, vključno z vašimi državami, je udeležencem vrha Ukrajina-Jugovzhodna Evropa v Dubrovniku dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ocenil je, da bi se vojna v Ukrajini lahko končala do prihodnjega leta, in poudaril, da je za mir ključno članstvo Ukrajine v Natu in EU.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?
24. 09. 2024 09.38Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Finančni komentar: Konec 'petrodolarja' in lažne novice
18. 06. 2024 08.41Po spletu kroži, da je Savdska Arabija 9. junija po 50 letih prekinila dogovor z ZDA, ki je narekoval prodajo surove nafte na mednarodnih trgih izključno v ameriški valuti. Zgodba o 'petrodolarju' je precej drugačna od teorij zarote, ki napovedujejo zlom svetovne rezervne valute.

V DZ-ju napovedana podpora referendumu o Jeku 2, glasijo se pozivi k transparentnosti
22. 05. 2024 12.48Poslanske skupine Svoboda, SDS, NSi in SD so napovedale podporo predlogu za posvetovalni referendum o zagotavljanju oskrbe z elektriko z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Proti so v Levici; menijo, da se želi izsiliti bianco menico za zelo drag projekt, brez možnosti opredelitve samo za obnovljive vire. Glasovanje bo v četrtek. Mladi za podnebno pravičnost so pred začetkom poslanske razprave ponovno pozvali k večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev, povezanih s projektom. "Poslanci in vlada vodijo ta proces v popolni temi," so kritični.

Poslanci potrdili nov energetski zakon
23. 04. 2024 18.21DZ je s 53 glasovi za in 30 proti sprejel nov energetski zakon. Med drugim določa energetsko politiko države s podpornimi in omejitvenimi ukrepi za prehod na nefosilne vire energije, vključno s spodbudami za rabo obnovljivih virov in bolj učinkovito rabo energije ter črpanjem evropskih sredstev za prestrukturiranje premogovnih regij.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele
09. 04. 2024 12.00Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

Igra izčrpavanja, druga hladna vojna in Putinovo blefiranje
25. 02. 2024 07.08Ruska invazija na Ukrajino vstopa v tretje leto, miru pa ni na vidiku. Kremelj je zelo jasno povedal, da je edini cilj, ki ga bo sprejel, predaja Ukrajine, medtem ko so Ukrajinci enako jasno povedali, da se bodo še naprej borili. Kdaj in kako se bo torej ta vojna končala? O tem, kaj lahko pričakujemo, je za Foreign Policy spregovorilo več uglednih strokovnjakov.

Zgodovinska uskladitev pokojnin: 'Predlog SDS je populističen'
21. 02. 2024 06.00Dan po napovedi premierja Roberta Goloba o zgodovinskem dvigu pokojnin je SDS vlado pozvala, naj upokojencem poravna tudi dolg. Izplača naj jim torej 4,5 odstotka mesečne pokojnine, za kolikor jih je lani prikrajšala. Prav za toliko pa naj pokojnino še dodatno uskladi, pravijo v opozicijski stranki. Je to boj za boljši položaj upokojencev ali za glasove več kot tretjine vseh volilnih upravičencev? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili poslanca SDS Zvonka Černača in poslanca Gibanja Svobode Deana Premika.

Kaj razkrivajo predlogi vojaških strateških dokumentov?
04. 02. 2024 11.04Predlogi vojaških strateških dokumentov, ki jih je ministrstvo za obrambo dalo v javno razpravo, dopuščajo popolnjevanje in naraščanje mirnodobne stalne sestave Slovenske vojske (SV) z vojaki na obveznem služenju vojaškega roka in z obvezno rezervo. Središče delovanja ostaja Zahodni Balkan, a bo SV na voljo, kjer jo potrebuje zavezništvo.

Koalicija in opozicija na nasprotnih bregovih: tokrat zaradi domov za starejše
26. 01. 2024 13.41Državni zbor na izredni seji na zahtevo SDS razpravlja o razmerah v domovih starejših občanov. SDS je pripravila priporočila vladi za izboljšanje stanja. V koaliciji in vladi zatrjujejo, da so že sprejeli ukrepe za izboljšanje stanja, opozicija pa trdi, da ne v zadostni meri. Ker je priporočila zavrnil matični odbor, DZ danes o njih ne bo glasoval.

Slovenija daleč od priporočene kakovosti zraka: se bomo poslovili od lesne biomase?
24. 01. 2024 07.15Dnevna mejna vrednost za delce PM10 je bila leta 2022 v Sloveniji zopet prekoračena. Še vedno imamo tudi aktivno kršitev direktive o kakovosti zunanjega zraka. V Sloveniji smo še zelo daleč od kakovosti zraka, kot jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija, opozarjajo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Na ministrstvu znova poudarjajo, da k onesnaženosti zraka pomembno prispeva kurjenje lesne biomase.

Enormni zneski na položnicah Velenjčanov: za ogrevanje 300 evrov
15. 01. 2024 12.22Prebivalce Velenja so neprijetno presenetili zneski na položnicah za komunalne storitve. V enem primeru naj bi račun znašal kar 438,46 evra, od tega samo za ogrevanje skoraj 300 evrov. V Komunalnem podjetju Velenje poudarjajo, da v letošnji kurilni sezoni niso povišali cen ogrevanja, višji zneski pa so posledica večje porabe toplote, višjega davka in rasti cen emisijskih kuponov.

Naj blok v Ljubljani je v Dravljah
29. 11. 2023 15.37Mestna občina Ljubljana je še sedmo leto zapored razglasila 'naj blok' v Ljubljani. Za leto 2022 je ta naziv pripadel stanovalcem večstanovanjske stavbe na Kunaverjevi 7 in 9 iz Četrtne skupnosti Dravlje. S čim so se izkazali?

Država najprej vzpodbuja, potem pa vzame
14. 11. 2023 07.00V decembru 2022 so večjim proizvajalcem električne energije z evropskim zakonom omejili prihodke na 180 evrov za megavatno uro. Skoraj pet mesecev kasneje je slovenska vlada z novelo tega zakona ceno dodatno znižala na 160 evrov za megavatno uro. Z navedenim ni nič narobe, pravijo lastniki večjih elektrarn, saj so bili sprejeti ukrepi v duhu blaženja energetske krize. Toda po njihovem mnenju je problematična oziroma neustavna veljavnost novele za nazaj, hkrati pa so prepričani, da s takšnimi ukrepi vlada odganja nove investicije v zeleno energijo.

Državni proračun v 10 mesecih z 1,1 milijarde evrov primanjkljaja
06. 11. 2023 14.33Državni proračun je v prvih 10 mesecih zabeležil 10,5 milijarde evrov prihodkov, kar je 1,8 odstotka več kot leto prej, odhodki pa so narasli za 9,8 odstotka na 11,6 milijarde evrov. Proračunski primanjkljaj je znašal 1,1 milijarde evrov. V proračunu se že odražajo ukrepi po nedavnih naravnih nesrečah, rastejo tudi investicije.

Podnebni zakon v javni obravnavi: okoljska dajatev, podnebni svet ...
17. 10. 2023 15.46V javni obravnavi je osnutek podnebnega zakona. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo dalo osnutek podnebnega zakona, ki bo zakoličil pot Slovenije do doseganja podnebne nevtralnosti do leta 2050. Med rešitvami so npr. priprava strateških in akcijskih dokumentov, določitev posebnega dneva za podnebje in opredelitev finančnih instrumentov.

Minister: Z ukrepi še nismo zaključili, razmišljamo tudi o drugih obdavčitvah
05. 09. 2023 10.16Banke v Sloveniji so lani povečale svojo dobičkonosnost, ki se po navedbah ministrstva za finance še naprej povečuje. Zato so se na finančnem ministrstvu odločili za dodatno začasno obdavčitev bank v višini 0,2 odstotka bilančne vsote za obdobje petih let. Minister za finance Klemen Boštjančič je ob tem dodal, da z ukrepi še niso zaključili ter da se pogovarjajo tudi o drugih obdavčitvah. "Želel bi si, da to ne bi bilo potrebno. A razmere so takšne kot so. Vse pove dejstvo, da je obseg te krize primerljiv sli celo večji od posledic, ki jih je imel na javne financecovid-19," je dejal minister.

Bodo podnebne spremembe povzročile novo begunsko krizo?
14. 07. 2023 06.00Že danes milijoni ljudi – iz držav podsaharske Afrike, Južne Azije in Latinske Amerike ter z nizko ležečih otočij Tuvalu, Kiribati, Maldivi – zapuščajo svoje domove zaradi podnebnih sprememb, ki povzročajo suše, poplave in dvig morske gladine. Okoljsko razseljene osebe bodo v prihodnje predstavljale največjo skupino beguncev. Nas čaka nova migracijska kriza? Težko je napovedati tip migracij – bodo znotraj države ali medkontinentalne, opozarja Žiga Zaplotnik. So države sploh pripravljene na milijone ljudi različnih narodnosti, ras in kultur, ki bodo iskali nov dom? "Ne more biti naše preživetje odvisno od tako banalne stvari, kot je politična volja," je jasna Gaja Brecelj.

DZ vnovič potrdil novelo zakona o izvrševanju proračunov
09. 06. 2023 17.16DZ je vnovič potrdil novelo zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024, na katero je državni svet izglasoval veto. Zanjo je glasovalo 51 poslancev koalicije in narodnosti, proti je bilo 28 poslancev SDS in NSi.

DZ o noveli o izvrševanju proračunov in gradnji kanala C0
09. 06. 2023 07.12DZ je pred ponovnim odločanjem o noveli zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024 opravil še eno razpravo o rešitvah, ki jih je maja že potrdil, a je državni svet nanje sprejel veto. Argumenti podpornikov in nasprotnikov ostajajo enaki. Za vnovično potrditev novela v današnjem glasovanju potrebuje 46 glasov podpore. DZ ima na zahtevo poslanske skupine SDS na dnevnem redu tudi priporočila vladi o gradnji povezovalnega kanala C0.

Položnice bodo od junija višje: vlada ne bo podaljšala znižanja DDV na energente
30. 05. 2023 17.55Elektrika, zemeljski plin, daljinsko ogrevanje, les za kurjavo ... Energenti se bodo spet podražili. In to se bo državljanom poznalo že na junijskih položnicah. Po oceni energetskega strokovnjaka bi se pri elektriki lahko poznalo tudi od pet do 10 evrov v povprečju na mesec. Vlada se je namreč odločila, da ne bo podaljšala ukrepa znižanja DDV na energente. Kot so sporočili z ministrstva za finance, je bil ta sprejet z namenom znižanja visokih cen energentov v času zadnje ogrevalne sezone, ko so bile razmere na trgu energentov še posebej zaostrene. Ukrep, ki velja od 1. septembra lani, se bo tako iztekel v sredo.

Prihajajo deindustrializacija in nemiri
23. 04. 2023 11.09Nemčija je odločena, da bo svetilnik zelene transformacije – pa naj bo to v energetiki, prometu, industriji ali še kje drugje. A vse več je opozoril, da bo imel zeleni eksperiment, ki mu sicer sledi tudi preostanek EU, hude gospodarske in ekonomske posledice ter da bi lahko še povečal družbeno neenakost.

Nekdanja tovarna sukancev in trakov Maribor zapira svoja vrata
28. 02. 2023 20.41Vodstvo mariborskega proizvajalca sukancev A&E Europe, ki je del ameriške globalne skupine Elevate Textiles, je svet delavcev in sindikat seznanilo s strateškimi in organizacijskimi ukrepi, ki peljejo v postopno zapiranje obrata v Mariboru. Napovedali so tudi skorajšnji začetek pogajanj glede pravic zaposlenih z delavskimi predstavniki.

Golob: Tisti, ki imajo bistveno več premoženja, bodo pošteno plačali davke
20. 02. 2023 13.35Vlada bo predlog davčne reforme predstavila sredi marca, šla pa bo v smeri, da bodo bistveno bolj premožni za svoje premoženje pošteno plačali davke, je povedal premier Robert Golob. Zagotovil je tudi, da so vsi ukrepi vlade usmerjeni v to, da različne družbene skupine čim manj občutijo dvig cen. Kot pravi, so osredotočeni tudi na upokojence, ti bodo februarja tako dobili pokojnine, ki bodo redno usklajene za 5,2 odstotka.

DZ potrdil kandidate za ministre, Golobova vlada odslej z 20 resorji
24. 01. 2023 06.10Državni zbor je na glasovanju potrdil listo ministrskih kandidatov. Vlada premierja Roberta Goloba bo imela odslej 20 resorjev. Golob je pred glasovanjem na seji dejal, da ima po osmih mesecih končno popolno vlado. Sprememba vlade ni personalna, temveč vsebinska, njen namen pa je doseganje novih strateških prebojev in odgovarjanje na strateške izzive našega časa, je dodal.