energetski trgi

Trump ni upošteval že obstoječih odstotkov: carine za Kitajsko 145-odstotne

10. 04. 2025 06.25

Trgovinska vojna med dvema največjima svetovnima gospodarstvoma ne kaže znakov umirjanja. Ameriške carine za kitajsko blago so zdaj pri 145 odstotkih. Kitajska pa je uvedla 84-odstotni dvig carin na celoten uvoz ameriškega blaga. Ameriški predsednik je sicer v sredo za 60 drugih držav za 90 dni zamrznil dvig carin. Podobno odločitev je dan kasneje sprejela tudi Evropska unija, ki je za 90 dni preložila uvedbo protiukrepov na ameriške carine.

Finančni komentar: Agresivni rez za gospodarski optimizem

24. 09. 2024 07.00

Ameriška centralna banka Fed je prvič po letu 2020 agresivno znižala obrestno mero v želji, da spodbudi gospodarski optimizem. Delniški trgi so dan po odločitvi zacveteli, v osrednji ameriški indeks S&P 500 je priteklo okoli 1000 milijard evrov, a je začetno navdušenje že začelo kopneti.

Finančni komentar: Jesenska razprodaja

10. 09. 2024 07.00

September je tradicionalno najmanj donosen mesec v letu. Prvi teden je bil za delniške trge najslabši v zadnjih dveh letih. V zgolj štirih trgovalnih dneh je izpuhtelo več kot 2000 milijard evrov. Največje padce so imeli tehnološki velikani in polprevodniška industrija.

Finančni komentar: Največji padec bitcoina od 2022

09. 07. 2024 07.00

Bitcoin je od sredine marca, ko je dosegel najvišjo zgodovinsko vrednost, izgubil kar 27 odstotkov, kar je največji padec v zadnjih dveh letih. V enakem časovnem obdobju je Ethereum zdrsel za 31-odstotnih točk. Kripto vlagatelji so v strahu.

Finančni komentar: Umetna ali vesoljska inteligenca

25. 06. 2024 07.00

Umetne inteligence v vsakdanjem življenju in gospodarstvu morda še ne opazimo, vendar bo z leti močno spremenila svet. Delniški trgi so v evforiji, ker vse, kar je povezano z umetno inteligenco, raste, medtem pa ji znani akademiki pravijo kar vesoljska inteligenca.

Finančni komentar: newyorški Nasdaq in Prešernov dan

13. 02. 2024 07.00

Američanom je uspelo, osrednji delniški indeks S & P 500 je kljub inflaciji in visokim obrestnim meram prvič v zgodovini presegel 5000 točk in tako prebil pomembno psihološko mejo. Kitajci medtem beležijo deflacijo in drvijo proti recesiji.

Pasti cenovne kapice na plin

26. 10. 2022 10.16

Visoke temperature in skoraj polni plinski terminali vztrajno znižujejo cene plina na trgih. Toda iluzorno bi bilo pričakovati, da bi takšne razmere vztrajale, meni ekonomist Rok Spruk in opozarja pred pretiranimi pričakovanji, povezanimi z omejevanjem cen plina s cenovnimi kapicami, saj se to lahko vrne kot bumerang v obliki še višje inflacije in večje neenakosti med revnimi in bogatimi.

Slovenski prihranek 400 milijonov – špekulanti premagani

22. 10. 2022 16.36

Na vrhu Evropske unije v Bruslju so v četrtek sprejeli ključne zaveze, ki so, kot kaže, prvi korak k obvladovanju špekulantov na energetskih borzah. Po dogovoru o različnih omejitvah trgovanja, tako imenovanih kapicah, je cena energije padla do 10 odstotkov. Evropa je tako prihranila milijarde evrov, slovenski prihranek je bil samo v enem dnevu okoli 400 milijonov evrov.

Golob: Imeli smo slavje, cene plina po dogovoru padle za več kot 10 odstotkov

21. 10. 2022 06.04

Voditelji EU so na zasedanju v Bruslju vendarle dosegli dogovor o ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Med drugim so se zavzeli za uvedbo začasnega dinamičnega cenovnega koridorja za transakcije z zemeljskim plinom. Izkupiček pogovorov predstavlja velikanski korak naprej, je ob prihodu na drugi dan zasedanja povedal slovenski premier Robert Golob. Nemški kancler Olaf Scholz je po dogovoru izrazil zadovoljstvo. "Stopili smo skupaj," je dejal glede načrta za omejevanje nihanja cen plina. Madžarska pa si je, po besedah premierja Viktorja Orbana, izpogajala izjemo glede omejitev cen plina.

Golob: Ukrepi, ki jih bomo morali sprejeti, se ocenjujejo na več kot 1,5 milijarde

05. 09. 2022 06.10

Za pomoč gospodarstvu ob energetski draginji bo treba po oceni predsednika vlade Roberta Goloba sprejeti ukrepe v vrednosti več kot 1,5 milijarde evrov. Kakšne bodo dejansko potrebe, pa je odvisno tudi od tega, koliko bomo uspešni pri zagovarjanju nujnosti reforme energetskih trgov v Evropi, je dejal po srečanju na GZS. Dogovorili so se o oblikovanju ekipe, ki bo v naslednjem mesecu sprejela odločitev, kako v naslednjem letu pomagati gospodarstvu. Predstavniki gospodarstva pa sporočajo, da s sestankom niso zadovoljni, predvsem zato, ker vlada ni obljubila kapice na ceno energentov tudi za gospodarstvo.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo

29. 08. 2022 06.39

Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Štirje velikani, samo enemu 165 milijard: rekordni dobički trgovcev z žitom

23. 08. 2022 17.28

Podjetja v središču svetovne trgovine z žitom se ob skokovitih cenah hrane po vsem svetu veselijo rekordnih dobičkov, kar vzbuja skrb glede dobičkarstva in špekulacij na svetovnih živilskih trgih, saj to pomeni še višje cene hrane in še več ljudi, ki bi jih lahko situacija pahnila v lakoto, celo smrt. Vrstijo se tako pozivi k dodatnim obdavčitvam, a konkretnejših ukrepov odločevalcev še ni.

Vrednosti dolarja in evra prvič po letu 2002 poravnani

12. 07. 2022 07.29

Skupna evropska valuta je v primerjavi z dolarjem zopet potonila in okoli 11.50 prvič po letu 2002 prišlo do izenačitve vrednosti obeh valut. Evro je sicer potem znova nekoliko pridobil. Zgodaj popoldne je bilo na borzi v Frankfurtu za en evro treba odšteti 1,0009 dolarja. V območju z evrom se namreč vse bolj pojavlja strah o pojavu recesije, na kar vpliva tudi zmanjšana dobava ruskega plina v Evropo zaradi vzdrževalnih del na plinovodu Severni tok 1. Dopoldne je bilo treba za skupno evropsko valuto na frankfurtski borzi odšteti 1,0003 dolarja. Vrednost evra je tako padla najnižje v 20 letih. Borzni indeksi po Evropi so v uvodu današnjega trgovanja obarvani v rdeče, vlagatelji sicer vse bolj pričakujejo, da bo območje z evrom zapadlo v recesijo.

Na avtocestah na račun odpovedi okoljskim dajatvam nižja cena dizla za vse

22. 06. 2022 11.27

Kot je povedal minister Kumer, bodo na seji vlade predlagali, da se bi vlada tudi na avtocestnem križu odpovedala okoljskim dajatvam na dizel, prodajalci pogonskih goriv pa se bi konkurenčno odzvali na polju marže, tako pa bi dosegli nižjo maloprodajno ceno na avtocestah za vse uporabnike. Ta bi bila primerljiva s tisto izven avtocestnega križa, razlika bi lahko bila minimalna. Diskriminacije med tujimi in domačimi vozniki v Sloveniji ne bo, pravi minister, cene bodo tako enake za vse. Razlika v ceni goriva bo šla v breme države, je povedal. V zameno pa pričakujejo, da bodo naftni trgovci poskrbeli za nemoteno dobavo pogonskih goriv. Prispevki za bencin bodo ostali.

'Zviševanju cen v energetiki bo sledil dvig cen v trgovinah'. Levica za ponovno vladno regulacijo

08. 03. 2022 12.47

Vlada se z različnimi akterji pogovarja glede rasti cen naftnih derivatov. Kot poudarjajo, je zalog dovolj, da lahko uravnotežimo nihanja na trgu. Na gospodarskem ministrstvu že pripravljajo različne scenarije. Minister Počivalšek je poudaril, da bo država intervenirala in poskrbela, da cene ne bodo eksplodirale. Gospodarstveniki pa opozarjajo, da se bodo aktualne cene naftnih derivatov prenesle tudi na cene v energetiki in tudi na cene v trgovinah. Stranka Levica pa predlaga, da bi vlada znova regulirala cene.

Ministri EU razpravljali o rastočih cenah energije in dogajanju na veleprodajnih trgih

02. 12. 2021 20.58

Ministri EU, pristojni za energijo, so na današnjem zasedanju v Bruslju razpravljali o rastočih cenah energije in ukrepih za njihovo blažitev. Obravnavali so tudi preliminarno poročilo pristojne agencije EU o delovanju veleprodajnih trgov. Glavna ugotovitev je, da ni dokazov, da trgi ne delujejo, je povedal minister za infrastrukturo Vrtovec.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?

24. 11. 2021 06.00

Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Je domač energetski velikan manipuliral s ceno elektrike?

15. 10. 2019 08.33

Zaradi informacij o poslih s kupovanjem in prodajo električne energije je Agencija za energijo preiskovala HSE. Ta odgovarja, da gre za sum kršitve določb evropske uredbe "v zvezi s prepovedjo trgovanja na podlagi notranje informacije in obveznostjo pravočasne objave notranje informacije".

Projekta Južni tok definitivno konec, Rusija bo s Turčijo gradila nov plinovod

06. 12. 2014 17.30

Po besedah šefa Gazproma Alekseja Millerja je projekt gradnje plinovoda Južni tok zagotovo zaključen. Zatrdil je, da bo v prihodnosti ključno vlogo za energetsko varnost EU odigrala Turčija, s katero bo Rusija gradila nov plinovod.

Vrh EU potrdil sveženj za zaščito evra

25. 03. 2011 07.38

Voditelji članic EU so se dogovorili, da bodo države, ki bodo sodelovale v stalnem mehanizmu za stabilnost evra, zagotovile 80 milijard evrov v denarju. Slovenija bo najprej vplačala 342,4 milijona evrov.

Manjša podražitev električne energije?

01. 12. 2006 17.54

Minister za gospodarstvo Vizjak se zavzema za strpno reševanje medržavnega vprašanja nuklearke.

Pereč energetski problem

27. 08. 2006 19.01

Udeleženci foruma na Bledu želijo najti nove načine sodelovanja z EU pri oskrbi z nafto in zemeljskim plinom.

G-8 o preskrbi z energijo

11. 02. 2006 09.07

Finančni ministri G-8 so so pozvali k večjemu sodelovanju za zagotavljanje stabilne preskrbe z energijo.

Nafta navzdol

01. 09. 2005 00.00

Cene črnega zlata so se na azijskih trgih znižale, saj so ZDA sporočile, da bodo sprostile strateške rezerve nafte.

Enel Gas zanimajo vzhodnoevropski trgi

10. 10. 2003 00.00

Italijanski energetski holding Enel oziroma njegova hčerinska družba Enel Gas načrtuje, da bo v prihodnjih dvanajstih mesecih prevzela tri do štiri plinska podjetja v Italiji in s tem dobila novih od 150.000 do 200.000 odjemalcev.