energetski trend

Vizije o scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040

21. 01. 2025 17.05

Predstavniki energetskih družb, fakultet ter raziskovalnih in drugih organizacij so na posvetu pri premierju Robertu Golobu predstavili vizije o možnih scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040. Stališča so bila različna, so se pa vsi strinjali, da moramo na tem področju doseči širši družbeni konsenz.

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?

27. 11. 2024 17.45

Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

Finančni komentar: Konec optimizma

19. 11. 2024 07.41

Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

Finančni komentar: Jesenska razprodaja

10. 09. 2024 07.00

September je tradicionalno najmanj donosen mesec v letu. Prvi teden je bil za delniške trge najslabši v zadnjih dveh letih. V zgolj štirih trgovalnih dneh je izpuhtelo več kot 2000 milijard evrov. Največje padce so imeli tehnološki velikani in polprevodniška industrija.

Umetna inteligenca ti lahko vzame službo, zelena delovna mesta pa cvetijo

03. 09. 2024 00.15

Umetna inteligenca (AI) spreminja trg dela, a zelena delovna mesta hitro rastejo. Čeprav AI lahko avtomatizira številna opravila, pa podnebne spremembe in prehod na trajnostno gospodarstvo ustvarjajo povpraševanje po novih zelenih profilih. Strokovnjaki za obnovljive vire, energetsko učinkovitost in krožno gospodarstvo so zelo iskani. Za uspeh na zelenih delovnih mestih so potrebne tehnične, upravljavske in mehke veščine.

Finančni komentar: Največji padec bitcoina od 2022

09. 07. 2024 07.00

Bitcoin je od sredine marca, ko je dosegel najvišjo zgodovinsko vrednost, izgubil kar 27 odstotkov, kar je največji padec v zadnjih dveh letih. V enakem časovnem obdobju je Ethereum zdrsel za 31-odstotnih točk. Kripto vlagatelji so v strahu.

Finančni komentar: Zmaga ali pesek v oči

11. 06. 2024 07.00

Bitka z inflacijo v evro območju še ni dobljena. V maju je inflacija poskočila iz 2,4 na 2,6 odstotka. Svet Evropske centralne banke je vseeno sprejel odločitev o prvem nižanju obrestne mere po letu 2019. Vzrok za to niso bile volitve v Evropski parlament, ampak dovoljšnja mera samozavesti evropskih guvernerjev.

Prepovedi uporabe trdnih goriv ne bo, ostajajo omejitve glede plina

10. 04. 2024 08.22

Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je sprejel več dopolnil k predlogu novega energetskega zakona in ga potrdil za obravnavo na plenarni seji DZ. V predlogu ni več omejitev glede trdnih goriv v novih stanovanjskih stavbah v strnjenih naseljih, ob nasprotovanju opozicije ostajajo predvidene omejitve pri rabi plina za ogrevanje.

Finančni komentar: newyorški Nasdaq in Prešernov dan

13. 02. 2024 07.00

Američanom je uspelo, osrednji delniški indeks S & P 500 je kljub inflaciji in visokim obrestnim meram prvič v zgodovini presegel 5000 točk in tako prebil pomembno psihološko mejo. Kitajci medtem beležijo deflacijo in drvijo proti recesiji.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti

12. 11. 2023 07.00

Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

Finančni komentar: Dobra novica je slaba novica

10. 10. 2023 07.00

Imamo rekordno nizko brezposelnost, vendar bo treba delati dlje. Podjetja ustvarjajo višje dobičke, vendar se jim obeta nova obdavčitev. Previdno z dobrimi novicami, ker se lahko v hipu, ko jih izrečete, spremenijo v slabe.

Dober posel: Kitajska Evropi (pre)prodaja nujno potreben (ruski) plin

31. 08. 2022 19.29

Zima se bliža, Evropa pa potrebuje plin. Tega je doslej v veliki meri dobavljala Rusija, a zaradi ruskega napada na Ukrajino so se odnosi med Rusijo in povezavo močno spremenili. Evropa tako računa na varčevanje, večanje deleža obnovljivih virov energije - kar pa je počasen proces - ter seveda na nove dobavitelje. Ob ZDA se v tem smislu kot princ na belem konju ponuja - Kitajska.

'Če ne bomo dvignili cen mesa, ne bomo preživeli'

19. 08. 2022 19.32

Zaradi astronomskih cen elektrike in plina se bo meso, ki ga že zdaj kupujemo po krepko višjih cenah kot v začetku leta, kmalu še podražilo. Po ocenah direktorja Celjskih mesnin bo treba cene zvišati vsaj za 15 odstotkov, sicer mesarji ne bodo preživeli. Svoje je naredila tudi huda suša, in če bo ta vztrajala, bi se zaradi izpada krme jeseni lahko soočali s pomanjkanjem mesa.

Z vetrom in soncem do zanesljive oskrbe z energijo

17. 06. 2022 00.15

Energetska podjetja z vlaganjem v nove proizvodne objekte, kot so vetrne in sončne elektrarne, prispevajo k večji energetski neodvisnosti in skrbijo za zanesljivo oskrbo z energijo.

Gazprom: Naš proizvod, naša pravila; Slovenija z nemoteno dobavo plina

16. 06. 2022 18.39

Ruski energetski velikan Gazprom ob naraščanju cen zemeljskega plina in napetostih med Rusijo in Zahodom zaradi Ukrajine brani zmanjševanje dobavljenih količin plina Evropi. Moskva bo igrala po svojih pravilih, je po zmanjšanju dnevne dobave plina Nemčiji in Italiji dejal izvršni direktor podjetja Aleksej Miller. Slovenski Geoplin medtem pravi, da so dobave zemeljskega plina po dolgoročni pogodbi z Gazpromom v zadnjih nekaj dneh resda nekoliko nižje od pogodbenega dnevnega maksimuma, vendar pa se ta količinska odstopanja uravnavajo z dnevnimi nakupi na prostem trgu. "Dobava v Slovenijo je nemotena," so zagotovili v Geoplinu.

Vsi štirje ključni podnebni kazalniki lani dosegli nove rekordne ravni

18. 05. 2022 11.54

V najnovejšem poročilu o stanju podnebja Združeni narodi opozarjajo, da so vsi štirje ključni podnebni kazalniki lani dosegli nove rekordne ravni. Generalni sekretar organizacije Antonio Guterres je ob tem opozoril, da globalni energetski sistem ne deluje in človeštvo žene v podnebno katastrofo.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb

13. 04. 2022 15.00

Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

Lara Topol o komandni sobi NEK ter energetski in jedrski prihodnosti: 'Vsi lahko mirno spite'

06. 03. 2022 07.42

Lara Topol je mlada inženirka, ki v jedrski elektrarni v Krškem dela kot vodilna inštruktorica za usposabljanje obratovalnega osebja elektrarne. Priznava, da zaposleni v komandni sobi jedrske elektrarne v vsakem trenutku čutijo odgovornost, ki jim je zaupana. Med množico lučk in stikal ter kar nekaj zasloni smo se z njo v simulatorju komandne sobe v NEK pogovarjali o pripravljenosti osebja na morebitne izzive, o prihodnosti jedrske energije in o nekaterih napačnih predpostavkah o tej vrsti energije, ki krožijo v družbi. Prepričana je, da prehod v brezogljično družbo brez jedrske energije ni mogoč, razen če smo pripravljeni sprejeti drastične spremembe življenjskega sloga. Razkrila pa je tudi, ali rada gleda filme, ki temeljijo na jedrski nesreči v Černobilu.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji

25. 11. 2021 06.00

Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Številna podjetja okrepila dobičke in presegla pričakovanja

29. 07. 2021 13.31

Številna podjetja, od farmacevtskih do proizvodnih in tistih s hitro prehrano, so po velikih lanskoletnih izgubah povečala četrtletni dobiček in prihodke. Facebook je tako v četrtletju na primer podvojil dobiček, Apple je zaslužil toliko kot običajno le v času božično-novoletnih praznikov, Samsung je zabeležil več kot 70-odstotno rast, o rekordnem dobičku poroča Volkswagen, pričakovanja pa je presegel tudi McDonalds.

Evropski energetski trend – zemeljski plin

01. 02. 2021 00.15

Gospodinjstva potrebujejo vse več energije, zato je pomembno, da izberejo pravi energent. Zemeljski plin prinaša obilo prednosti, kot so nizka cena, nizek ogljični odtis in udobje pri uporabi. Zato je najbolj priljubljen energent po celotni Evropi.

2050: Sonce, veter, voda, jedrski reaktorji, 10 milijard Zemljanov in nov zemljevid?

07. 08. 2019 07.00

Čeprav se zdi, da je leto 2050 še daleč, je, ko gre za energetska vprašanja, že zelo blizu. Globalni cilji so velikopotezni: razogljičenje, družba, ki se zanaša na tehnologijo in manj obremenjuje okolje. Velik del načrtov je povezan s stabilno oskrbo z elektriko. Kako zagotoviti, da bo elektrike dovolj, da njena proizvodnja ne bo škodovala okolju – in kako naj bi smooskrba prispevala k premikom na geopolitičnem področju?

'Ustvarijo 2,5 odstotka BDP, zaposlujejo 30.000 ljudi, porabijo pa 16,7 odstotka vse energije'

29. 07. 2019 07.05

V Sloveniji vedno govorimo samo o širitvah, pa naj gre za širjenje obvoznic in mestnih vpadnic ali nove elektrarne, pravi naš sogovornik Andrej Gnezda z Umanotere. Premalo pa se ukvarjamo s tem, kako obstoječe vire porabljati bolj učinkovito, opozarja.

'Pozabljamo na sedem milijonov mrtvih'

21. 07. 2019 07.44

"Nekoč sem bil aktivist za obnovljive vire energije. Ampak to so bili časi, ko nisem globoko razmišljal o energetskih vprašanjih. Bil sem del tako imenovane progresivne opcije in ljudje iz teh krogov so religiozno verjeli, da so obnovljivi viri naša energetska prihodnost. Potem pa sem se zakopal v študij in ugotovil, da obnovljivi viri energije žal niso primerna rešitev za industrijsko družbo."

Adijo, CO2. Dobrodošli električni avtomobili. Je res tako preprosto?

23. 01. 2019 15.48

Električni avtomobili se na prvi pogled zdijo okolju bolj prijazni od klasičnih. Nekateri v njih vidijo celo rešitev za svet, ki se duši v izpustih CO2. Drug za drugim avtomobilski proizvajalci predstavljajo svoja "okolju prijaznejša" vozila in s tem pošiljajo jasen signal, da je prihodnost mobilnosti električna. A energetski strokovnjaki opozarjajo, da ni tako enostavno.

Mraz vzel že vsaj 42 življenj. Evropa je ujeta v ledeni oklep, Gazprom dobavil rekordno količino plina

28. 02. 2018 08.53

V večjem delu Evrope tudi danes vztrajajo izjemno nizke temperature, ki so v zadnjih dneh zahtevale več kot 20 življenj. V delih Nemčije se je živo srebro davi spustilo do minus 24 stopinj Celzija. Ruski energetski velikan Gazprom, najpomembnejši dobavitelj plina Evropi, je sporočil, da so zaradi nizkih temperatur evropskim državam v zadnjih šestih dneh dobavili rekordno količino tega energenta.

Raziskava: energetski 'razsipneži' so še vedno premalo energetsko učinkoviti

29. 01. 2018 11.12

Industrija je poleg prometa največji porabnik energije. Skupaj porabita skoraj 65 odstotkov vse proizvedene energije, zato je ključno, da se na spreminjajoče se energetsko okolje velika podjetja dobro pripravijo. Raziskava, ki je zajela skoraj 240 velikih korporacij po celem svetu, kaže, da temu ni čisto tako.

VOL17VE: Kako predsedniški kandidati gledajo na ključne okoljske izzive?

16. 10. 2017 07.00

Kakšen svet bomo pustili zanamcem? Kandidate na letošnjih predsedniških volitvah smo soočili z vprašanji o podnebnih spremembah, o onesnaževalki Termoelektrarni Šoštanj in o ambicioznosti izrabe obnovljivih virov energije, o (javnem) prometu in plastičnih vrečkah. Kakšne so njihove navade?

Jedrska energija ima svoje mesto v gospodarskih velesilah. Kako (ne)potrebna je v resnici?

25. 04. 2017 06.34

Mineva 31 let od nesreče v Černobilu, ki velja za eno najhujših katastrof v zgodovini jedrske energije. Mnenja o (ne)pogrešljivosti tovrstne energije se tako zakrešejo vsaj vsakega 26. aprila. V Evropi je trenutno 184 jedrskih elektrarn, nekatere države jih zapirajo, druge gradijo. Tako kot vsaka stvar ima tudi jedrska energija svoje prednosti in slabosti.