energetska zbornica slovenije

GZS: Po ocenah elektrooperaterjev je prehod na stari sistem mogoč v zelo kratkem času
10. 01. 2025 10.54GZS pristojne poziva, naj začasno vzpostavijo stari sistem obračunavanja omrežnine, v vmesnem času pa pripravijo nov akt s spremenjeno metodologijo, ki bo upoštevala vse zakonske določbe in priporočila ter tudi specifike gospodarstva. Po ocenah operaterjev bi bil sicer prehod na stari sistem obračunavanja mogoč v zelo kratkem času, pravijo na GZS.

Kam po navdih za urejanje, opremljanje in prenovo doma?
11. 11. 2024 00.1533. Sejem Ambient in Dom plus, 13.–17. november 2024, Gospodarsko razstavišče, Ljubljana.

Na izbiro le drage rešitve
26. 01. 2024 06.14V razvoju elektroenergetskega sistema zeva 30-letna luknja. V tem času ni bilo ustreznih razvojnih načrtov, pravi eden najbolj izkušenih energetikov pri nas, profesor Ferdinand Gubina. Zeleni energetski prehod je neizbežen, Termoelektrarni Šoštanj, ki naj bi v naslednjem desetletju skupaj z velenjskim Premogovnikom pridelala dve milijardi evrov izgube, se očitno izteka čas, pri tem pa še zmeraj ni jasno, kako bo država pokrila luknjo. "Če smo se odločili za zeleni prehod, bo položnica višja. Druge poti ni," dodaja Uroš Blažica.

Strošek elektrike malih odjemalcev bo višji 'le' za okoli 20 odstotkov
07. 12. 2023 12.15Navedbe OZS, da se v letu 2024 obeta več kot 90-odstotna podražitev elektrike, so napačne, trdi Energetska zbornica, saj da zbornica primerja ceno brez in z DDV, in to za gospodinjstva, ki je nižja kot za mali poslovni odjem. Končni računi malih odjemalcev bi lahko bili višji za okoli petino, napoveduje zbornica.

1,2-milijardnemu zakonu o pomoči gospodarstvu prižgali zeleno luč
16. 12. 2022 16.28Državni zbor je zakonu o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, ki ga je v sodelovanju z gospodarstvom pripravila vlada, prižgal zeleno luč. Pomoč vključuje subvencioniranje visokih cen električne energije, zemeljskega plina in tehnološke pare, subvencioniranje dveh ukrepov za ohranjanje delovnih mest in ukrepe za zagotavljanje likvidnosti podjetij. Ocenjena vrednost ukrepov za gospodarstvo je 1,2 milijarde evrov.

Socialni partnerji s pripombami na vladne ukrepe, ministrstvo jih bo preučilo
02. 12. 2022 13.25Trgovinska zbornica Slovenije se je odzvala na predlagane ukrepe za pomoč podjetjem za blažitev visokih cen električne energije, in sicer ukrepe pozdravljajo. Pravijo, da gredo v pravo smer, vendar bo potrebnega še nekaj premisleka pred končnim oblikovanjem predloga. Zakonske predloge za pomoč gospodarstvu zaradi energetske draginje je obravnaval tudi Ekonomsko-socialni svet. Niti delodajalska niti sindikalna stran s predlaganimi rešitvami nista v celoti zadovoljni, je pa bilo več pripomb pričakovano slišati od predstavnikov gospodarstva.

Obrtna zbornica poziva k takojšnjemu sprejetju ukrepa čakanja na delo
20. 10. 2022 14.55Upravni odbor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije je obravnaval ukrepe za pomoč gospodarstvu v času energetske draginje, ob tem pa zaradi upada naročil in visokih cen energentov vnovič pozval k takojšnjemu sprejemu ukrepa čakanja na delo. Izrekli so se proti kakršnimkoli dodatnim obremenitvam podjetij.

Strošek izolacije z ZZZS na delodajalca? 'Ni pravi čas za obremenitve gospodarstva'
19. 10. 2022 16.04Delodajalske organizacije nasprotujejo predlogu Zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic nalezljive bolezni covid-19, ki strošek nadomestila za izolacijo z ZZZS prenaša na delodajalce. Kot pravijo, bodo podjetja in samostojni podjetniki s tem postavljeni pred novo tveganje, visoko poslovno negotovost ter dodatna stroškovna bremena, zakon pa potiska tudi zavarovance v slabši položaj.

Bo 40-milijonska pomoč gospodarstvu dovolj za blažitev energetske krize?
31. 08. 2022 06.00Država bo podjetjem za sofinanciranje stroškov, ki jih imajo ob vse višjih cenah elektrike in zemeljskega plina, namenila 40 milijonov evrov. Vlada pri tem poudarja, da ne gre za zadnji korak pomoči, v opoziciji pa opominjajo, da vlada dela prepočasi in da bi moral interventni zakon zajemati širši nabor energentov in upravičencev. "To je prva pomoč in ne sme biti zadnja," je v oddaji 24UR ZVEČER izpostavil tudi Matevž Frangeš, državni sekretar na gospodarskem ministrstvu. Da vlada zavaja slovensko gospodarstvo in javnost, pa je dejal poslanec NSi Jožef Horvat.

Obrtniki: Zaradi energetske krize pričakujemo takojšnje ukrepanje
28. 06. 2022 12.43Upravni odbor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) je na seji razpravljal predvsem o aktualni energetski krizi. "Obrtniki in podjetniki od vlade pričakujejo takojšnje ukrepanje in pomoč za celotno malo gospodarstvo, ne zgolj za posamezne panoge," so sporočili z OZS.

'Zviševanju cen v energetiki bo sledil dvig cen v trgovinah'. Levica za ponovno vladno regulacijo
08. 03. 2022 12.47Vlada se z različnimi akterji pogovarja glede rasti cen naftnih derivatov. Kot poudarjajo, je zalog dovolj, da lahko uravnotežimo nihanja na trgu. Na gospodarskem ministrstvu že pripravljajo različne scenarije. Minister Počivalšek je poudaril, da bo država intervenirala in poskrbela, da cene ne bodo eksplodirale. Gospodarstveniki pa opozarjajo, da se bodo aktualne cene naftnih derivatov prenesle tudi na cene v energetiki in tudi na cene v trgovinah. Stranka Levica pa predlaga, da bi vlada znova regulirala cene.

GZS: Ukrep je le začasne narave, OZS: Pozabili ste male obrtnike in podjetnike
31. 01. 2022 11.09Izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, kot je v približno 200 milijonov evrov vrednem energetskem paketu predvidela vlada, je po oceni Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sicer dobrodošla, a kot opozarjajo, še vedno ne gre za ustrezno ali celo sistemsko rešitev. Ukrep je namreč le začasne narave. K dodatni pomoči pozivajo tudi pri OZS, kjer menijo, da je država pozabila na male obrtnike in podjetnike. Do subvencij industrijskim porabnikom energije so kritične tudi nevladne organizacije. Hkrati bodo ukrepi precej obremenili energetski sistem, za elektrodistribucijski sistem po ocenah Agencije za energijo obremenitev znaša približno 70 milijonov evrov.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

'Če Teš zapremo do 2033, bi se lahko izognili 290 prezgodnjim smrtim'
17. 04. 2021 11.13146-letnemu izkopavanju premoga v velenjskem premogovniku in delovanju Termoelektrarne Šoštanj se očitno bliža konec, predvidoma leta 2033. Društvo za trajnostni razvoj Focus medtem opozarja, da se trenutna razprava o opuščanju rabe premoga v Sloveniji vrti okoli vprašanja, katerega leta bomo zaprli TEŠ, medtem ko je v celoti izzvenel negativni vpliv kurjenja premoga na zdravje ljudi. Velenjska občina pa je opozorila, da moramo imeti pred ukinitvijo tako pomembnega energetskega vira v Sloveniji, kot je Teš, ki zagotavlja 30 odstotkov elektrike, jasno opredeljene nadomestne opcije energetskega vira.

Energetska zbornica: Z izstopom iz premoga se bo povečala energetska odvisnost od uvoza
13. 04. 2021 17.24Upravni odbor Energetske zbornice Slovenije je obravnaval osnutek nacionalne strategija za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij, ki predlaga, da se v Sloveniji rabo in izkopavanje premoga opusti do leta 2033. Opozorili so, da se bo z izstopom iz premoga povečala odvisnost od uvoza električne energije.

Nekaterim od 10- do 200-odstotni dodatek na osnovno plačo, s.p.-jem pa naj bi odpisali prispevke
23. 03. 2020 13.15Predsedniki koalicijskih strank so uskladili usmeritve za pripravo novega zakonskega paketa za pomoč prebivalstvu in gospodarstvu, na podlagi katerih so zbrali še predloge ministrstev in svetovalne skupine pod vodstvom ekonomista Mateja Lahovnika. Vlada bo smernice obravnavala na večerni seji, je napovedal premier Janez Janša.

Stavka v energetiki končana. Sindikat in vlada dosegla dogovor
20. 04. 2016 12.48Stavka sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije je končana, saj so s predstavniki države dosegli dogovor o nadaljnjih aktivnostih, s katerimi bodo rešili aktualne probleme v elektrogospodarstvu.

Sindikat energetike: 'Nobena poteza v stavki ni protizakonita'. Koritnikova dejanja so prijavili inšpektoratu
14. 04. 2016 08.42Sindikat delavcev dejavnost energetike Slovenije, ki od 4. do 21. aprila vodi stavko v dejavnosti, ne krši zakonodaje, pravi pravni svetovalec sindikata Luka Divjak. Se pa sindikat po njegovih pojasnilih srečuje s kršitvami na delodajalski strani - v Tešu namreč stavko preprečuje direktor. Njegovo ravnanje so prijavili inšpektoratu.

Zgrešeni milijardni infrastrukturni projekti: se bomo končno kaj naučili iz napak?
04. 02. 2015 06.30Vse od osamosvojitve dalje so številni veliki infrastrukturni projekti klavrno končali. Država bi se morala na svojih napakah učiti in od zgrešenih projektov, kot sta TEŠ 6 in gradnja avtocest, preiti do trajnostnih naložb ter preprečiti neracionalno porabo proračunskih sredstev.

Papež: Metati hrano stran je tako, kot bi jo kradli revnim
05. 06. 2013 08.14"Metati hrano v smeti je tako, kot bi jo kradli z mize tistih, ki so revni in lačni," se je ob svetovnem dnevu okolja odzval papež Frančišek. "Zaradi potrošništva smo postali neobčutljivi na kupe hrane, ki jih dnevno odvržemo med smeti."

Nuklearka v Krškem vsaj do leta 2030
10. 06. 2011 12.37Nacionalni energetski program do leta 2030 ima pet scenarijev. Vsi vključujejo jedrsko možnost, dva pa ne predvidevata izgradnje šestega bloka v TEŠ. Vlada upa, da bo program sprejet do konca leta, naletela pa je tudi na kritike.