energetska sanacija

Prenova UKC Ljubljana se je z dodatkoma podražila za 18,4 milijona evrov
23. 01. 2025 13.27V okviru celovite prenove glavne stavbe UKC Ljubljana sta bila podpisana dva ključna dodatka, so poročili z ministrstva. "Revitalizacija stavbe UKC Hospital" bo stala dodatnih 12,5 milijona evrov brez DDV, "Covid19 – celovita energetska sanacija stavbe UKC Hospital" pa 2,5 milijona evrov brez DDV. Skupaj se bo tako prenova podražila za 15 milijonov evrov brez DDV oziroma za približno 18,4 milijona evrov.

Neprimerno ogrevanje, zamujanje s plačili in neustrezne bivanjske razmere
14. 12. 2024 20.53V energetski revščini živijo ljudje, ki nimajo primerno ogrevanega doma, zamujajo s plačili stanovanjskih stroškov (elektrika, ogrevanje) in živijo v neustreznih bivanjskih razmerah, pojasnjujejo na Zvezi Anita Ogulin in ZPM. Pravijo, da energetska revščina sicer ni nič novega, a da je po pandemiji covida-19 pokazala zobe z vsemi podražitvami.

Negovalna bolnišnica v novi podobi: 93 namesto 33 postelj
07. 06. 2024 15.09Končana je prenova in energetska sanacija Negovalne bolnišnice na Vrazovem trgu. Za UKC Ljubljana in vso Slovenijo je to izjemno pomembna posodobitev in povečanje bolnišničnih kapacitet – namesto prejšnjih 33 bo zdaj na voljo kar 93 negovalnih postelj. Bolnišnica bo omogočila še boljšo oskrbo pacientov in izboljšala delovne pogoje zaposlenim, so sporočili z UKC Ljubljana.

Opozicija kritična, Golob: Slovenija je evropski šampion po gospodarski rasti
31. 05. 2024 13.45Predsednik vlade Robert Golob se je na opozicijski predlog priporočil ob 2. obletnici delovanja vlade na seji DZ odzval z besedami, da je Slovenija šampion v Evropi po gospodarski rasti in po nizki brezposelnosti. Te uspehe vlada po njegovih besedah beleži kljub posledicam ruske agresije na Ukrajino, inflacije in poplav. Prvak SDS Janez Janša pa je medtem vladi znova očital, da je kljub dobremu izhodišču uspela uresničiti le slabih 14 odstotkov svojih obljub. Roke je zamudila tudi pri reformah, ki si jih je sama zadala, je dodal.

Prenova glavne stavbe UKC Ljubljana se bo zavlekla in podražila
27. 04. 2024 18.54Prenova glavne bolnišnične stavbe ljubljanskega kliničnega centra je delno ustavljena. Kot pravijo na ministrstvu za zdravje, zaradi protipotresne sanacije. Da je objekt potresno nevaren, naj bi jih strokovnjaki opozorili že pred časom. Na očitke, zakaj niso tega prej upoštevali oziroma zakaj so si zdaj premislili, na ministrstvu odgovarjajo, da je njihova usmeritev ves čas jasna, kar da pričajo tudi dokumenti. In sicer, da mora biti kritična infrastruktura, med katero spadajo tudi zdravstvene ustanove, ustrezno protipotresno odporna. Prenova se bo zato zavlekla in podražila.

Dodaten milijon evrov za Velenjčane v stiski, 600.000 bo šlo za ogrevanje
30. 01. 2024 10.41Komunalno podjetje Velenje je sporočilo, da je Termoelektrarna Šoštanj s 1. januarjem znižala nakupno ceno toplotne energije in da bo na februarskih položnicah upoštevana šest odstotkov nižja cena variabilnega dela cene toplote za gospodinjske odjemalce. Poleg tega bosta Mestna občina Velenje in Občina Šoštanj dodatno subvencionirali ceno toplote za ogrevanje prostorov in sanitarno toplo vodo, upravičencem energijskega toplotnega dodatka pa bosta občini pomagali še z znižanjem stroška toplote v višini 40 odstotkov v času kurilne sezone, namesto do zdaj fiksno določenega zneska.

Velenjska občina prihodnji teden v uskladitev toplotnega dodatka
19. 01. 2024 15.48Skok cen toplotne energije v Mestni občini Velenje je razburil občane. Decembrske položnice so pri nekaterih stanovalcih dosegale celo vrtoglavih 430 evrov. Prav zato bo velenjska občina prihodnji teden z občinskimi svetniki in političnimi strankami uskladila višino toplotnega dodatka in občanom skušala olajšati plačilo položnic za ogrevanje. Župan Velenja Peter Dermol je povedal, da bodo skušali s tem dodatkom, ki je lani znašal 30 evrov na položnico, zajeti čim večje število občanov.

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?
11. 10. 2023 06.00"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

'Zdravstvena reforma ne bo končana v tem mandatu'
04. 09. 2023 15.49Reforma zdravstva ne bo končana v mandatu te vlade, sta ob obisku Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar in državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar. Pirc Musarjeva je ob tem izrazila upanje, da kljub katastrofalnim poplavam zdravstvena reforma ne bo potisnjena v ozadje.

Golob ocenil, da bo škoda po ujmah presegla pol milijarde evrov
05. 08. 2023 12.05"Slovenija se sooča z najhujšo naravno ujmo v novejši zgodovini," je po seji sveta za nacionalno varnost dejal predsednik vlade Robert Golob in dodal, da sta prizadeti kar dve tretjini Slovenije. "Izkazali smo voljo in odločitev, da bomo delovali enotno, da bi čim prej pomagali državljanom. Trgovine s hrano in tehnično opremo bodo, kjer bo možno, odprte tudi v nedeljo," je napovedal Golob. Poveljnik civilne zaščite Srečo Šestan je po izredni seji vlade potrdil, da bodo izdali odredbo za odprtje nekaterih trgovin.

Kako izgleda kakovostna izdelava fasade?
23. 06. 2023 11.56Fasada je ključna za energetsko učinkovitost objekta. Pravilna izolacija, zaključni sloj in montaža okenskih polic zagotavljajo zaščito in izjemno bivanjsko izkušnjo.

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?
14. 03. 2023 06.09Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih
10. 03. 2023 06.00Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Obnova kliničnega centra po novem za 13 milijonov dražja
09. 03. 2023 20.53Vlada je v načrt razvojnih programov uvrstila spremembo projekta notranje prenove glavne stavbe Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana. Projekt bo po novem stal 75,3 milijona evrov, kar je 13 milijonov več, kot so ocenjevali doslej.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?
09. 03. 2023 06.00Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Kje bo stala gorenjska bolnišnica? Trije župani še vedno na nasprotnih bregovih
19. 02. 2023 12.04Boj za novo gorenjsko bolnišnico še ni končan. Kranjski in radovljiški župan vztrajata na nasprotnih bregovih, oba prepričana, da ponujata najboljšo lokacijo. Novi jeseniški župan pa želi s stališčem, da je pri obstoječi bolnišnici dovolj prostora za širitev, v igro vrniti tudi Jesenice. Ministrstvo naj bi odločitev sprejelo do poletja.

Zaradi naziva naselbinske kulturne dediščine ostajajo brez ustrezne izolacije
12. 12. 2022 19.29Stanovalci blokov na Mucherjevi ulici v Ljubljani že več kot deset let zbirajo sredstva, da bi lahko stavbo ustrezno izolirali, zdaj pa so jim načrti padli v vodo. In to zaradi stopnišč. Blokovsko naselje je bilo leta 2017 uvrščeno v naselbinsko kulturno dediščino, ki je zaščiteno s strani Zavoda za varovanje kulturne dediščine. Kar pomeni, da mora podoba blokov ostati taka, kot je, torej tudi posegi v stopnišče iz zunanje strani niso dovoljeni. In kot kaže, bodo stanovalci Mucherjeve tudi letos brez izolacije. Zakaj so betonska stopnišča tako pomemben del kulturne dediščine, pa nihče ne razume.

Kateri župan sofinancira ogrevanje in kdo se bo odpovedal lučkam?
15. 11. 2022 06.00Pred dnevi je vlada izplačala energetske vavčerje za najbolj ranljive – prejemnike socialne pomoči in varstvenega dodatka. Kaj pa občine? Bodo župani svojim občanom zaradi energetske draginje dodatno pomagali? Kako bodo varčevale z energijo, bomo to občutili tudi na novoletnih lučkah? To smo preverili pri mestnih občinah in dveh občinah Trbovlje in Jesenice, kjer je cena ogrevanja poskočila.

25 planinskih koč: nove fasade, sončne elektrarne, pohištvo ...
03. 11. 2022 13.1125 slovenskih planinskih koč je izkoristilo pet milijonov evrov, ki jih ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo razpisalo za energetsko in okoljsko prenovo koč. Denar so porabile predvsem za boljšo izolacijo in zamenjavo stavbnega pohištva. Investirale so tudi v zamenjavo toplotnih naprav in v različne ukrepe, ki pripomorejo k zmanjšanju porabe vode. Sredstva sta med drugim prejeli planinski koči Frischaufov dom na Okrešlju in Mozirska koča na Golteh, ki sta pred leti pogoreli v požaru. Predvidoma bosta odprti v letu 2023.

Preverite, kako uspešna je vaša občina pri črpanju evropskega denarja
28. 10. 2022 06.00Več kot 3,3 milijarde evrov iz Bruslja je bilo na voljo Sloveniji v letih od 2014 do 2020. Občine so prijavljale različne projekte: od čistilnih naprav, izgradnje športnih centrov ali obnove šol. Kje so se najbolj potrudili, kje sploh ne in kdo o projektih ne poroča Ministrstvu za finance?

'Zanimivo bo videti, od kod dolg UKC in kam je ta denar šel'
24. 08. 2022 06.00V slovenski politiki smo prvič videli, da minister pogojuje svoje nadaljnje delo z odstopom direktorja največje bolnišnice. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan to zahteva zaradi katastrofalnega stanja v UKC, ki je v prvi polovici leta ustvaril 28 milijonov evrov izgube, če bi se takšen trend nadaljeval, bi to leto zaključili s 60 milijoni izgube.

Bešič Loredan: Generalni direktor UKC Ljubljana bi moral odstopiti
23. 08. 2022 11.54Vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana ne uživa več podpore ministrstva za zdravje. Po mnenju ministra Danijela Bešiča Loredana bi generalni direktor osrednje slovenske bolnišnice Jože Golobič moral takoj odstopiti in prevzeti odgovornost. Med glavnimi očitki vodstvu so slabi poslovni rezultati in številni zamujeni roki.

UKC Ljubljana zaradi pozne sanacije izgubil 12 milijonov evrov
22. 08. 2022 19.30Čeprav so napovedovali intenzivno energetsko sanacijo čez poletje, so obnovitvena dela v ljubljanskem kliničnem centru obstala. Ker obnova ne bo končana do konca prihodnjega leta, bo naša največja bolnišnica izgubila najmanj 12 milijonov evropskih sredstev. Obsežna, skoraj 50 milijonov evrov vredna energetska prenova glavne stavbe, se je namreč zares začela šele v ponedeljek s prenovo fasade. Zamenjali bodo tudi okna, prenovili streho in posodobili dvigala. Zaradi prenove so že preselili nekaj oddelkov, vendar generalni direktor zagotavlja, da obnova "ne bo pretirano ogrožala obravnave pacientov".

Svet zavoda UKC Ljubljana želi prepotrebno obnovo še pred jesenjo
17. 08. 2022 20.16Svet zavoda UKC Ljubljana je na seji obravnaval aktualne teme glede delovanja in izpostavil, da je glavna stavba UKC prepotrebna obnove. "UKCL nujno potrebuje nova okna v bolniških sobah in novo izolacijo stavbe pred zimo, ki prihaja, boljše prezračevanje in nova dvigala. Potrebuje še veliko drugega, vendar je energetska sanacija v tem trenutku izvedljiva, prioritetna in v dosegu roke," so zapisali v dopis, ki so ga poslali zdravstvenemu ministrstvu. Sanacijo želijo še pred jesenjo/zimo.

Bešič Loredan po očitkih: Zdaj bo vsebina, prej je bila prazna vreča
03. 08. 2022 06.00Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan opozarja, da bolnišnice porazno črpajo sredstva za investicije, ki so jim na voljo. S strani urada za nadzor kakovosti in investicij v zdravstvo je bilo še opozorjeno, da milijoni evrov, ki bi lahko prinesli nujne izboljšave za paciente, ki čakajo v nesprejemljivo dolgih čakalnih vrstah, ostajajo neporabljeni. Nasprotno pa so se na ministra usuli očitki skupine zdravnikov, zbranih v skupini Zdravstvo.si, ki trdijo, da so z umikom novele zakona o javnem naročanju stopili v smer korupcije in dogovorne ekonomije v slovenskem državnem zdravstvu. Eden izmed njih, Marko Noč, opozarja tudi na preplačila pri nabavi žilnih opornic.

UKC Ljubljana lansko leto sklenil z 9,3 milijona evri minusa
16. 05. 2022 12.35UKC Ljubljana je lansko leto zaključil z 9,3 milijona evrov presežka odhodkov nad prihodki. Direktor bolnišnice Jože Golobič je ob tem ocenil, da je bilo poslovanje glede na vse omejitve izvajanja programa zaradi epidemije in povečanja stroškov uspešno. Letošnje in prihodnje leto pa bosta v znamenju velikih naložb, napovedujejo.

V obnovi OŠ Miška Kranjca tudi del s padlim ometom
12. 04. 2022 12.49Na Osnovni šoli Miška Kranjca v ljubljanskih Dravljah, kjer je pred dnevi v eni od učilnic odpadel del ometa in poškodoval pet otrok, bodo v projekt prenove starega dela šole po napovedih župana Zorana Jankovića vključili tudi ta del. Z majem bo 15 razredov začasno premeščenih v BTC, celoten kompleks pa bo v novi podobi zaživel s septembrom. Objekt so pregledali tudi gradbeni strokovnjaki, ki ocenjujejo, da ne gre za kaj hujšega, denimo statični problem, ampak bolj za odpadanje ometa, ki je slabo oprijet, ali pa za napačno izbrane materiale.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'
04. 02. 2022 06.00Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Javna tribuna: v kakšni državi želimo živeti?
16. 12. 2021 16.49Slika stanja, v kakršnem je Slovenija, je žalostna – opustošenje državnih inštitucij, plenjenje vsega, kar se da, ni morale, ni zakonov, ni Ustave … Slovenija je bila do nedavnega zgled drugim državam, danes ni več zgled nikomur. A še je čas in upanje, da vrnemo stvari v normalo, so bili prepričani sogovorniki Golobove javne tribune. Priložnost za to bo na volitvah 24. aprila prihodnje leto – k udeležbi so pozvali vsi. Iz tihe večine moramo postati glasna in prepoznavna večina.

V UKC bodo glavne stavbe brez hlajenja in izolacije sanirali do 2023
29. 06. 2021 18.54V UKC Ljubljana nameravajo objaviti razpis za izbor izvajalca, ki bo po principu javno-zasebnega partnerstva do konca leta 2023 energetsko saniral novo in staro porodnišnico, Leonišče, travmatološko in dermatološko kliniko, Bolnico Petra Deržaja in Samski dom Vidovdanska, so zapisali na spletni strani. Urediti želijo hlajenje in izolacijo.