energetska revščina

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'
13. 02. 2025 06.00Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

Za božič si želijo le, da jih ne bi več zeblo
23. 12. 2024 20.35Kdaj imamo v življenju že toliko stvari, da sploh ne vemo, kaj bi zapisali v pismo enemu od dobrih mož? A so tudi takšna pisma, kjer so želje tako osnovne, da bi jih težko sploh razumeli kot želje oziroma darila. Številni otroci si, pravijo humanitarci, želijo le, da jih doma ne bi zeblo. Neogrevani domovi, dolgovi pri plačilu položnic, vlažne in plesnive stene. Energetska revščina je realnost več kot 100 tisoč Slovencev. V mrzlem domu je živel tudi Gregor Drmelj, ki so mu na pomoč priskočili v Delovni akciji. V hiši je temperatura padla tudi pod ničlo, okna so bila tako stara in tanka, da je zaledenela celo notranja stran stekel in prvi teden življenja tam mu je prinesel pljučnico. V takšnih razmerah je danes 24-letni Gregor živel več let.

Decembrska akcija: visoki stroški ogrevanja, številni pa na pragu revščine
21. 12. 2024 07.00Tudi zaradi neurejene stanovanjske politike, pomanjkanja stanovanj in visokih najemnin, se marsikdo komaj prebije iz meseca v mesec. Zimski čas je še posebej težak, saj so stroški ogrevanja za ljudi v stiski pogosto previsoki. Nekateri živijo celo v hladnih domovih. V Zvezi Anita Ogulin in ZPM so zato letošnjo decembrsko oziroma novoletno kampanjo namenili ozaveščanju javnosti o energetski revščini. V okviru akcije zbirajo sredstva za ljudi, ki zaradi visokih položnic živijo v mrazu.

Vlaga in plesen: 'Ne morem se preseliti, ker se nimam kam!'
18. 12. 2024 11.0940-letna Ljubljančanka in njen 10-letni sin živita v 30 kvadratnih metrov velikem stanovanju, ki je tako poln vlage, da se v njem pojavlja plesen. "Živiva pod pragom revščine, minus na računu pa je velik stres," pravi obupana mama, ki kljub redni zaposlitvi ne more pokriti vseh mesečnih stroškov. Čeprav si želi, da bi lahko sinu zagotovila "normalen" dom, so razmere na najemniškem trgu takšne, da stanovanja, ki bi si ga lahko privoščila, enostavno ni.

'Toploto v hiši pogosto nadomešča predvsem s toplino objemov, smeha in ljubezni'
15. 12. 2024 17.41V poletnih mesecih zelo radi opravljamo terenske obiske pri družinah, saj se je na topel sončen dan prav prijetno podati na pot in prepustiti pisarno preostalim sodelavkam. Lepo je zapustiti razgreto Ljubljano, se voziti po zavitih poteh s soncem obsijanega slovenskega podeželja in opazovati, kako se spreminja prelepa pokrajina, skozi katero se peljemo. Bujnost zelene okolice in modrina neba nad nami delujeta spodbudno in nam dajeta upanje in moč za soočanje s težkimi situacijami, ki jih srečujemo.

Neprimerno ogrevanje, zamujanje s plačili in neustrezne bivanjske razmere
14. 12. 2024 20.53V energetski revščini živijo ljudje, ki nimajo primerno ogrevanega doma, zamujajo s plačili stanovanjskih stroškov (elektrika, ogrevanje) in živijo v neustreznih bivanjskih razmerah, pojasnjujejo na Zvezi Anita Ogulin in ZPM. Pravijo, da energetska revščina sicer ni nič novega, a da je po pandemiji covida-19 pokazala zobe z vsemi podražitvami.

Da bi privarčevali, marsikatero noč zaspijo v mrzli sobi
03. 12. 2024 16.36Pozimi je ogrevanje ključno za udobno bivanje. Priporočena temperatura za dnevni prostor je običajno od 20 do 22 stopinj Celzija, še topleje naj bi bilo v otroški sobi. V Sloveniji je kar 109.000 ljudi, ki nimajo primerno ogrevanega doma, ki živijo v neustreznih stanovanjih in hišah, kjer okna ne tesnijo, kjer se vlaga in plesen zažirata v stene in pohištvo. Ki zamujajo s plačili stanovanjskih stroškov. Med njimi je mnogo družin z mladoletnimi otroki. Tudi štiričlanska družina iz Zasavja ob misli na visoke položnice ogrevanja velikokrat raje zaspi v mrzli sobi, a ne le to. Dotrajana hiša, v kateri živijo, je polna vlage in plesni. Brezposelna mama, ki je po smrti moža ostala sama s tremi otroki, si sanacije ne more privoščiti, saj že tako komaj preživijo skozi mesec.

Dobrodelna akcija: 109.000 si nas želi, da bi bil naš dom za praznike topel
03. 12. 2024 08.30Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM pravijo, da vstopamo v del leta, ko se stiske družin pod težo praznikov še poglabljajo. Pri Zvezi Anita Ogulin si želijo v tem času opozoriti na stiske v domovih, ki ne predstavljajo varnega zavetja kar 109.000 ljudem po državi. Soočajo se z energetsko revščino, nimajo primerno ogrevanega doma, zamujajo s plačili stanovanjskih stroškov in živijo v neustreznih bivanjskih razmerah. Med njimi je tudi mnogo družin z mladoletnimi otroki.

Golob: Strošek za elektriko to zimo kljub novemu sistemu omrežnine ne bo višji
18. 11. 2024 13.58Ljudje po uvedbi novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki po besedah premierja Roberta Goloba to zimo ne bodo imeli višjih stroškov. "Vlada je z regulacijo cen poskrbela, da bodo te ostale na enaki ravni, kot so bile pred uvedbo novega sistema," je povedal. Po novici, da je ruski Gazprom ustavil dobavo plina Avstriji, pa je povedal, da cena zemeljskega plina v Sloveniji za prihodnost pada. "Slovenija je danes neodvisna od dogajanj med Rusijo, Ukrajino in Evropo," je dodal.

Vgradnja električnih bojlerjev po novem letu le ne bo prepovedana?
05. 11. 2024 13.53Ali vgradnja električnih bojlerjev in grelnih naprav po novem letu ne bo prepovedana? Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je pozno popoldne sporočil, da bodo pravilnik o učinkoviti rabi energije popravili. Po velikem ogorčenju javnosti se je torej politika odločila za korak nazaj. K spremembi spornega pravilnika sta najprej pozvali manjši koalicijski stranki, nato je privolilo tudi Gibanje Svoboda.

Kumer: Cilj je do leta 2030 prepoloviti energetsko revščino
30. 11. 2023 14.57Vlada je sprejela Akcijski načrt za zmanjševanje energetske revščine za obdobje treh let. Minister za okolje, podnebje in energijo je povedal, da gre za ukrep, ki gre v smeri pomoči ljudem. Načrt namreč določa cilje, ukrepe in finančna sredstva za zmanjševanje energetske revščine.

Vlada napoveduje zmanjšanje števila energetsko revnih gospodinjstev
22. 11. 2023 13.28Vlada bo predvidoma prihodnji teden sprejela akcijski načrt za zmanjševanje energetske revščine, s katerim želijo delež energetsko revnih gospodinjstev do leta 2030 skoraj prepoloviti. Glavnina ukrepov bo v letih 2024–2026, v katerih bo na voljo 34 milijonov evrov. Eko sklad medtem za naslednji petek napoveduje nov razpis za socialno šibkejše.

Energetska revščina v Sloveniji se je lani povečala
24. 02. 2023 11.37V Sloveniji je bilo lani energetsko revnih 62.000 oziroma 7,2 odstotka gospodinjstev, kar je približno 7000 oziroma za 0,7 odstotne točke več kot predlani. V njih je živelo okoli 102.000 oseb. Med letoma 2014 in 2022 se je delež sicer zmanjšal za približno tretjino oziroma za 26.000 gospodinjstev, je objavil statistični urad.

Čaka nas velika energetska prenova
20. 11. 2022 08.30Čeprav so natančna pravila na evropski ravni še nedorečena, se že kažejo obrisi načrtov, ki bodo Evropo in s tem tudi Slovenijo potisnili na pot velike energetske prenove s ciljem večje energetske učinkovitosti. Vse nove stavbe bodo od leta 2030 morale biti brezemisijske, vse javne že 3 leta prej. Slovenija bo morala spisati nacionalne načrte prenove stavb. Posodobiti energetsko izkaznico in energetske sisteme za hlajenje in ogrevanje. Prihajajo energetske skupnosti in energetsko pogodbeništvo ter izdatna evropska sredstva.

Slovenija z novo uredbo o energetski revščini: cilj je revščino zmanjšati
13. 10. 2022 14.18Vlada je prejela uredbo o energetski revščini, na podlagi katere bodo opredelili energetsko revna gospodinjstva in pripravili triletni akcijski načrt z ukrepi za zmanjšanje energetske revščine. S tem je Slovenija postala ena od desetih držav EU, ki je sprejela tako uredbo. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je dejal, da gre za veliko zmago, saj je diskusija o sprejetju takšne uredbe potekala že dlje časa.

Dobra novica za upokojence: pokojnine naj bi se uskladile že ta mesec
11. 10. 2022 14.40Po mesecih javnih klicev na pomoč namerava vlada, kot smo neuradno izvedeli, pokojnine uskladiti že ta mesec, ne šele februarja prihodnje leto. Glede na pričakovano letno inflacijo v Zvezi društev upokojencev pričakujejo najmanj 4,4-odstotni dvig. Energetska revščina je namreč še povečala število upokojencev, ki živijo pod pragom revščine. V pomanjkanju jih samo statistično ta hip živi že več kot 85.000.

Golob o draginji: Na videz se da vedno pomagati še bolj
22. 08. 2022 22.39V boju z draginjo je storjen naslednji korak. Poslanci so v ponedeljek pozno popoldan podprli vladni predlog za znižanje davka na dodano vrednost za električno energijo, zemeljski plin in les za kurjavo ter daljinsko ogrevanje. Tako se je DDV z 22 odstotkov začasno znižal na 9,5 odstotka. Opozicijska NSi medtem predlaga tudi znižanje DDV osnovne košarice živil. Kaj pa o tem pravi premier Robert Golob? Kakšne ukrepe za pomoč vlada še pripravlja? Ob tem pa tudi o prihajajočih predsedniških volitvah in napovedanih referendumih.

Osmim milijonom britanskih gospodinjstev jeseni grozi energetska revščina
24. 07. 2022 08.05Po oceni britanske analitske hiše Cornwall Insight bi se lahko povprečni letni račun za energijo oktobra na Otoku s trenutnega rekordnega zneska 1971 funtov (2309 evrov) povzpel na 3245 funtov (3801 evro). Če se ta napoved uresniči, bi se 8,2 milijona britanskih gospodinjstev znašlo v energetski revščini, opozarja dobrodelna organizacija NEA.

Upravičenim upokojencem in invalidom bo izplačan solidarnostni dodatek
12. 04. 2022 06.15Upokojencem in prejemnikom invalidskih nadomestil, ki so decembra lani prejemali do največ 1000 evrov pokojnine oz. nadomestila, je zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje izplačal solidarnostni dodatek za odpravo posledic energetske revščine. Dodatek je bil izplačan v višini 150 evrov.

150 evrov solidarnostnega dodatka bo izplačanih 12. aprila
21. 03. 2022 08.45Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije bo 12. aprila izplačal solidarnostni dodatek za odpravo posledic energetske revščine. Dodatek v višini 150 evrov bo zavod izplačal upokojencem, s stalnim prebivališčem v Sloveniji in prejemnikom invalidskih nadomestil, ki so brezposelni in imajo stalno prebivališče v Sloveniji. In sicer pod pogojem, da pokojnina oziroma nadomestilo, ki so ga prejeli v decembru 2021, ni presegla 1000 evrov.

'Državo imamo zato, da ščiti potrošnike, ne pa da se ukvarja s tržnim gospodarstvom'
28. 01. 2022 06.00Kurilne sezone bo kmalu konec, energetska revščina je vse hujša, vlada pa še ni sprejela predloga z enkratno pomočjo. Ponudniki energije nasprotno kot pravniki trdijo, da je vse po pravilih in da je treba obravnavati vsako pogodbo posebej. Bi tako kot pri elektriki stanovalci tudi pri plinu lahko računali na vavčer? Zakaj se ne odpove trošarinam, omrežninam in zniža položnice za polovico?

Znani slovenski letalec bo meril onesnaženost ozračja nad Balkanom
14. 01. 2022 16.45Znani slovenski letalec in raziskovalec podnebnih sprememb Matevž Lenarčič je poletel proti Sarajevu, kjer bo v prihodnjih dneh opravil meritve aerosoliziranih delcev v ozračju nad območjem, ki spada med najbolj onesnažene v Evropi in na svetu. V prvem delu misije bodo opravljene meritve nad Bosno in Hercegovino, Lenarčič bo letel nad Banjaluko, Zenico, Kaknjem in Sarajevom, nadaljeval pa bo nad Ugljevikom in Tuzlo. Z meritvami bo Lenarčič nadaljeval v začetku aprila, ko so predvideni poleti nad deli Srbije, ki prav tako veljajo za zelo onesnažene.

Z energetskimi vavčerji želi opozicija še to zimo pomagati najbolj ogroženim
13. 12. 2021 18.57150 evrov za 75 tisoč socialno najbolj ogroženih posameznikov in 40 evrov na otroka za prejemnike otroškega dodatka. Tako so si pomoč najbolj ranljivim skupinam v obliki energetskih vavčerjev zamislili v stranki Socialnih demokratov. Podrobnosti so zapisali v predlog Zakona o začasnih ukrepih za preprečevanje energetske revščine in ga skupaj z opozicijskimi partnerji vložili v nadaljnjo proceduro. In kaj na to porečejo v koaliciji?

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne
03. 12. 2021 06.00Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?
24. 11. 2021 06.00Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?
23. 11. 2021 06.00Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Smo na pragu energetske revščine?
08. 10. 2021 06.00Cene bencina in dizla gredo v nebo. Do kod bodo še šle? Kaj pa plin? Tudi ta se draži. In elektrika se v Evropi draži za 200 odstotkov. Medtem ko je Slovenija lani sprostila cene goriv in jih prepustila trgovcem, v Franciji že razmišljajo o zamrznitvi. Energenti so vse glasnejša tema med evropskimi politiki. "Glede na dogajanje na svetovnem trgu posledice, ki jih je povzročil covid v gospodarstvu in vse spremembe, ki so nastale v različnih delih sveta, je to logično," pravi strokovnjak, ki napoveduje, da se bodo cene plina in nafte po nekaj mesecih umirile.

Ministrstvo: Odklop elektrike ni mogoč, če je ogroženo življenje osebe
25. 02. 2021 17.08Obstoječi energetski zakon že omogoča, da se odklop odjemalca električne energije ne izvede v primeru, da sta ogrožena življenje ali zdravje oseb, so se na ministrstvu za infrastrukturo odzvali na poziv nevladnih organizacij k zajezitvi rasti energetske revščine. Tudi sicer so distributerji odklope v času epidemije odlagali, so navedli.

Energetska revščina zaradi epidemije koronavirusa vse večja
16. 02. 2021 12.42Zadnji podatki Sursa kažejo, da je bila raba električne energije v gospodinjstvih v prvi polovici lanskega leta večja kot leto prej, kar je neposredna posledica epidemije. Hkrati pa se je število materialno ogroženih gospodinjstev v letu 2020 povečalo za 8000.