energetska kriza

Na koga stavi vlada v boju z agencijo za energijo?
22. 03. 2025 19.53Vlada je v državni zbor vendarle poslala imena treh kandidatov, ki naj bi zapolnili proste sedeže – v že lep čas nesklepčnem in tako tudi neoperativnem – svetu agencije za energijo. Poslanci naj bi o njihovem imenovanju odločali že prihodnji teden. Je s tem vladajoča politika, ki že dolgo ne skriva nezadovoljstva, ko gre za delo agencije za energijo, naredila tudi prvi korak k razrešitvi direktorice? Duška Godina špekulacij za zdaj ne komentira, prav tako ne – zelo verjetno – kmalu potrjenih novih svetnikov. In kdo sploh so?

Nove cene elektrike objavili vsi ponudniki: pri kom je najcenejša?
07. 03. 2025 19.50Koliko bomo po novem plačevali za elektriko? Država cene več ne regulira. Cene elektrike na trgu pa so v zadnjem času padle. Vsi dobavitelji so že objavili nove cenike, koliko bodo po novem zaračunavali gospodinjstvom za porabo elektrike? Za povprečnega uporabnika bo marčevska položnica višja v primerjavi s februarsko, ko so bile cene še regulirane. A hkrati bo tudi nižja od položnice recimo marca lani, so pojasnila enega večjih dobaviteljev elektrike pri nas. Kakšne bodo razlike, koliko več bomo torej plačali marca kot februarja?

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'
13. 02. 2025 06.00Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

Elektrika bi se lahko podražila tudi do 100 odstotkov
10. 02. 2025 19.57Vladne regulacije cene elektrike ne bo več, ta bo marca znova prepuščena trgu. Po napovedih strokovnjakov bodo zato položnice višje, čeprav so poslanci še pred nekaj dnevi potrdili interventni zakon, s katerim naj bi zamejili podražitve. Po nekaterih ocenah bi bila elektrika lahko kar 100 odstotkov dražja in bi gospodinjstva močneje udarila po žepu kot nov sistem obračunavanja omrežnine. Minister Bojan Kumer sicer dobavitelje poziva, naj znižajo cene.

Pomagajmo z Zvezo Anite Ogulin: Veseli december za vse
10. 12. 2024 20.52Veseli december, čas praznovanj, obdarovanj, bleščečih okraskov in prazničnih lučk, žal ni vesel za vsakogar. Pri Zvezi Anite Ogulin zato želijo v tem času opozoriti na številne stiske ljudi, ki živijo v domovih, ki jim ne predstavljajo varnega zavetja. Več kot 100 tisoč ljudi namreč nima primerno ogrevanega doma, zamuja s plačili stanovanjskih stroškov in živi v neustreznih bivanjskih razmerah.

Vgradnja električnih bojlerjev po novem letu le ne bo prepovedana?
05. 11. 2024 13.53Ali vgradnja električnih bojlerjev in grelnih naprav po novem letu ne bo prepovedana? Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je pozno popoldne sporočil, da bodo pravilnik o učinkoviti rabi energije popravili. Po velikem ogorčenju javnosti se je torej politika odločila za korak nazaj. K spremembi spornega pravilnika sta najprej pozvali manjši koalicijski stranki, nato je privolilo tudi Gibanje Svoboda.

Aplikacija Tarifnik: za več prihrankov pri obračunavanju omrežnin
04. 11. 2024 12.11Da bi ljudem olajšali prehod na novi tarifni sistem za obračunavanje omrežnine, ki je bil uveden 1. oktobra letos, je podjetje CNJ Digital razvilo aplikacijo Tarifnik. Preko nje lahko uporabniki natančno vidijo, kateri tarifni blok je trenutno aktiven, kar jim omogoča premišljeno načrtovanje uporabe električnih naprav in optimizacijo stroškov. Največji prihranek dosežejo, ko svojo porabo prilagodijo cenovno ugodnejšim blokom, ki so manj obremenjeni. Aplikacijo si je v manj kot tednu dni naložilo več kot 9000 uporabnikov. Razvijalci, presenečeni nad izjemnim odzivom, pa v kratkem napovedujejo dodatne izboljšave.

Slovenija v Beli hiši, strel, ki je naznanil start, Trump serviral burgerje
27. 10. 2024 15.55Medtem ko se je slovenski premier mudil na obisku Bele hiše, kjer sta se z ameriškim predsednikom pogovarjala tudi o reševanju grozljive situacije na Bližnjem vzhodu, je našo podalpsko deželo obiskal ameriški astronavt slovenskega rodu. Znanost in tehnologija sta zagotovo pomembna dejavnika za razvoj in napredek, a nista edina, ki lahko lajšata tegobe človeštva. Zdravi tudi šport in prav minuli teden je bil močno športno obarvan. V prestolnici je potekal 28. ljubljanski maraton, v Laškem Svetovno prvenstvo PingPongParkinson 2024, v dolini reke Soče so bili malce bolj adrenalinski, spremljali pa smo lahko tudi spopade v bolj klasičnih športih. In kaj se je dogajalo po svetu?

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'
06. 10. 2024 08.00"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

'Stisnila mu je roko in se 90 minut trudila, da bi mu zlezla pod kožo'
11. 09. 2024 07.32Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, ki se želi vrniti na predsedniški stolček, in Kamala Harris, podpredsednica, ki ji je predsedniška nominacija padla v naročje, potem ko se enostavno ni več dalo skrivati kognitivnega stanja aktualnega predsednika Joeja Bidna, sta se spopadla na predvolilnem soočenju. Organizatorji so pričakovano izbrali teme, ki so močno čustveno nabite in polarizirajo, tako da zahtevnejši volivec, ki bi ga zanimala resna poglobitev v sodobne izzive, pač ni prišel na svoj račun. Izkupiček je bilo tako predvsem nekaj zabavnih izjav, ki so poskrbele za razpravo na družbenih omrežjih.

Finančni komentar: Jesenska razprodaja
10. 09. 2024 07.00September je tradicionalno najmanj donosen mesec v letu. Prvi teden je bil za delniške trge najslabši v zadnjih dveh letih. V zgolj štirih trgovalnih dneh je izpuhtelo več kot 2000 milijard evrov. Največje padce so imeli tehnološki velikani in polprevodniška industrija.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Lani skoraj podvojitev instalacij novih sončnih elektrarn
18. 06. 2024 12.09V svetu je bilo lani na novo instaliranih za 447 gigavatov (GW) sončnih elektrarn, kar je 87 odstotkov več kot predlani. Daleč največ novih zmogljivosti je bilo postavljenih na Kitajskem, za 253 GW, sledile so ZDA z 32 GW. Skupno je v svetu instalirane za 1,6 teravata (TW) proizvodnje elektrike iz sonca, ugotavlja združenje SolarPower Europe.

Divji zahod na nepremičninskem trgu: nekoč potovalna agencija zdaj stanovanje
13. 06. 2024 19.49Kletna stanovanja brez oken, pa v stanovanja predelane garaže in vedno pogosteje tudi poslovni prostori so poleg vrtoglavih cen še eni od simptomov vedno bolj poglabljajoče stanovanjske krize v Sloveniji. Ko je povpraševanje večje od ponudbe, se na nepremičninskem trgu znajde marsikaj. Kako je možno, da se takšna stanovanja sploh lahko prodajajo ali oddajajo v najem in ali tovrstna poslovanja kdo sankcionira?

Ursula von der Leyen na slovenski tehtnici
06. 06. 2024 10.53Pandemija covida, odziv na ruski napad na Ukrajino, energetska kriza, Zeleni dogovor, vojna v Gazi. To so vse teme, po katerih nosilci list slovenskih strank presojajo delo Ursule von der Leyen in njene Evropske komisije. Kdo bi jo podprl in od koga bi dobila odločni ne?

DZ soglasno potrdil novelo za pomoč gospodarstvu zaradi energetske krize
23. 04. 2024 18.07DZ je soglasno potrdil novelo zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize. Ta določa nov rok za izplačilo zadržanih sredstev in spreminja določbe zakona v povezavi z zagotovljenimi sredstvi za Slovenski podjetniški sklad.

Ne pozabite: v noči na nedeljo se ura prestavi na poletni čas
30. 03. 2024 15.18S 30. na 31. marec bomo ponovno prešli na poletni čas. Ob dveh zjutraj bomo uro premaknili za eno uro naprej, posledično pa spali eno uro manj. V Sloveniji urine kazalce premikamo od leta 1983, leta 2006 pa je bila sprejeta odločitev, da jih vsako zadnjo nedeljo v marcu premaknemo za eno uro naprej in vsako zadnjo nedeljo v oktobru za eno uro nazaj. Čeprav je Evropska komisija že leta 2019 predlagala ukinitev premikanja ure, države članice še vedno niso dosegle dogovora.

Poraba zemeljskega plina v Evropi lani najmanjša v desetletju
24. 02. 2024 08.16Evropsko povpraševanje po zemeljskem plinu se je od začetka ruske invazije v februarju 2022 zmanjšalo za 20 odstotkov, pri čemer je bila lani njegova poraba najmanjša v zadnjem desetletju, kaže raziskava inštituta IEEFA. Bo pa povpraševanje po utekočinjenem zemeljskem plinu (LNG) po oceni inštituta doseglo vrhunec prihodnje leto.

Golob napovedal umik omejitev glede ogrevanja na lesno biomaso
29. 01. 2024 13.58Vlada bo predlagala umik določila v predlogu novega energetskega zakona, ki bi pri novogradnjah prepovedal vgradnjo peči na lesno biomaso kot primarnega vira ogrevanja, je napovedal premier Robert Golob. Gre za 500 primerov letno, pomembneje je zamenjati stare naprave v 430.000 gospodinjstvih, ki se ogrevajo na ta način, je dodal.

Kupujemo pelete, vstopnice za koncerte in pse
21. 01. 2024 08.51Slovenci so lani prek spletne tržnice največ povpraševali po peletih. V prvi polovici leta se je povpraševanje po njih na letni ravni okrepilo za 200 odstotkov. Za 600 odstotkov se je poraslo tudi zanimanje za vstopnice za koncerte, za skoraj 60 odstotkov več pa jih je iskalo hišne ljubljenčke, predvsem pse.

'Nemčija ni bolnik Evrope. Le utrujena je, potrebuje dobro skodelico kave'
20. 01. 2024 16.15Nemški finančni minister Christian Lindner je na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu zavrnil namige, da je njegova država znova postala "bolnik" Evrope. "Samo malce je utrujena in potrebuje skodelico kave," je dejal v petek. S temi besedami je komentiral upad gospodarske rasti v preteklem letu in še slabše napovedi za letošnje leto.

Boj proti dezinformacijam ali kako zadržati Evropsko Unijo enotno
26. 11. 2023 16.09Prihajajoče obdobje bo eno najzahtevnejših poglavij v združeni evropski zgodovini. Vojna v Ukrajini, grožnja izbruha obsežnega konflikta na Bližnjem Vzhodu, inflacija, energetska kriza ter vsaj štirje zunanji akterji – države, ki z različnimi kibernetskimi taktikami, podprtimi z umetno inteligenco, skušajo zamajati ali celo zrušiti evropsko enotnost. Hitro se bližajo tudi evropske volitve.

'Neskončna ujetost v kolobarjenje dveh politik'
29. 10. 2023 07.00Politično pester in ognjevit teden – obtožbe, izključitve, odstopi, vlada na prelomu. Ob tem pa še dve uničujoči vojni v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu ter neprizanesljive, vseobsegajoče posledice podnebnih sprememb, ki jih občutimo tudi sami. Kako torej razumeti ta aktualni trenutek, družbo, državo in svet? O tem nocoj v pogovoru s svetovno znano in priznano filozofinjo dr. Alenko Zupančič, ob Slavoju Žižku in Mladenu Dolarju članico tako imenovane slovenske lacanovske trojice. V rubriki 24UR Fokus.

Koliko bomo prihodnje leto plačevali za elektriko?
15. 10. 2023 19.24Kaj nas po tem, ko je vlada ob energetski krizi, ki nas je zajela lansko zimo, regulirala ceno električne energije, čaka letošnjo koledarsko zimo? Vlada bo potrdila nov način obračuna elektrike, ki bo veljal po novem letu. Cene naj bi bile še naprej zamejene, a ne več 100-odstotno, kot to velja letos, pač pa le za 90 odstotkov porabe. Preostalo desetino bi plačevali po tržni ceni.

Bolgarija nam ponuja sodelovanje pri gradnji novih jedrskih reaktorjev
01. 09. 2023 09.15Sloveniji se ponuja nova priložnost. Bolgarija je namreč našo državo povabila k sodelovanju pri gradnji novih jedrskih reaktorjev v bolgarski jedrski elektrarni Kozloduj. Slovenija bi sodelovala kot kupec ali investitor, v ponudbo pa je vključeno tudi usposabljanje strokovnjakov.

Se s klimo izplača hladiti celo stanovanje? Kako bo s cenami energentov letos?
12. 07. 2023 06.00Klimatske naprave te dni delujejo vse dneve, brez njih je težko. In hlajenje prostorov pri dragih energentih drago stane. Pričakujete torej lahko višje položnice za elektriko. Cene elektrike so se sicer umirile, nekatere države beležijo celo negativne cene megavatne ure, tudi v Sloveniji je za trenutek bilo tako. A to še ni zagotovilo, da bomo plačevali bistveno manj, niti da bodo prihodnjo ogrevalno sezono cene energentov nižje. Je pa na morebitno krizo letos precej bolje pripravljen politični aparat v Bruslju. Evropska komisija države članice poziva, naj prihodnjo zimo ne znižujejo DDV. Zakaj?

'Pričakovanja vseh so prevelika, jeseni nas čaka soočenje z realnostjo'
07. 07. 2023 07.24Državna blagajna poka po šivih, vlada je v pol leta pridelala 400-milijonsko luknjo. Kakšne bodo posledice za državljane? Ekonomist Matej Lahovnik opozarja, da nas čaka vroča jesen in soočenje z realnostjo. "Pričakovanja vseh akterjev glede dviga in usklajevanja plač so nerealna, enostavno bomo morali uskladiti svojo javno porabo z dejanskimi možnostmi, ker dajatev v nedogled ne bo možno dvigati, saj so to dodatna bremena za gospodarstvo in državljane," pojasnjuje.

Za projekte, ki jih je za letos zastavila vlada, že zmanjkuje denarja
06. 07. 2023 19.35Finančno ministrstvo opozarja, da so pred nami časi, ko bomo morali še bolj preudarno upravljati s proračunskimi sredstvi. Lahko se zgodi, da se proračun za prihodnje leto, kot ga je zapisala vlada, zaradi visokega primanjkljaja in vnovič veljavnega fiskalnega pravila ne bo izšel.

Če državne pomoči ne bodo vrnili prostovoljno, bo denar izterjal Furs
15. 06. 2023 12.28Izplačilo dividend lastnikom krovne družbe jeklarske skupine Sij, med katerimi je s 25 odstotki tudi država, in nagrad poslovodstvu je v nasprotju z namenom zakona o pomoči gospodarstvu zaradi energetske draginje, je sklenila vlada. Do sedaj je bilo štirim hčerinskim družbam izplačanih dobrih 2,42 milijona evrov. Bilančni dobiček v obliki dividend je znašal 5,8 milijona evrov, izplačali pa naj bi si tudi 20 milijonov nagrade za uspešno poslovanje. Vlada je gospodarskemu ministrstvu naložila ukrepe za okrepitev nadzora in vračilo neupravičene državne pomoči. Če tega ne bodo storili prostovoljno, bo denar izterjal Furs. V Skupini Sij pa odgovarjajo, da gre za politično motivirane obtožbe.

Cene elektrike padajo: 'Na Finskem bi lahko prebivalcem plačali za porabo'
07. 06. 2023 06.58Cene električne energije v Evropi počasi padajo. Prejšnji teden je bila cena megavate ure na borzah celo negativna, na Nizozemskem kar minus 400 evrov. Eden od razlogov pa preveč proizvedene elektrike. Višek pomeni, da je elektrika na primer v Belgiji skoraj zastonj. Velikim industrijskim obratom so celo plačali, da bodo porabili več elektrike. Z enako težavo, če ji v teh kriznih časih lahko rečemo težava, se soočajo tudi na Finskem. Direktor finskega javnega elektro omrežja je celo izjavil, da bi lahko prebivalcem plačali za porabo elektrike.