energent

Plin – prava energetska rešitev za danes in jutri!
18. 03. 2025 00.15Udobno. Ugodno. Trajnostno.

Nova ljubljanska plinsko-parna enota v poskusnem obratovanju
17. 10. 2024 12.14Nova plinsko-parna enota v Termoelektrarni Toplarni Ljubljana (TE-TOL) v Mostah je po pojasnilih Energetike Ljubljana že v poskusnem obratovanju, temu bo sledil njen polni zagon. V času poskusnega obratovanja bodo v soproizvodnji že proizvajali elektriko in toploto, ki bosta šli v omrežja.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?
03. 10. 2024 06.00Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?
29. 05. 2024 06.00V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Kumer občine in dobavitelje poziva k ukrepanju za znižanje cen ogrevanja
16. 02. 2024 16.54Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo dobavitelje in občine pozivajo k največjim mogočim naporom za znižanje izhodne cene toplote v sistemih daljinskega ogrevanja, da bodo imeli odjemalci sprejemljiv strošek ogrevanja. Na ministrstvu sicer ugotavljajo, da med izvajalci gospodarske javne službe daljinskega ogrevanja primanjkuje ambicij za spremembe.

Velenjska komunala pripravila izračun 'ugodnosti' za nižje položnice
06. 02. 2024 11.17Medtem ko Velenjčani s protesti opozarjajo na problematiko visokih položnic za ogrevanje in od občine zahtevajo ustrezne ukrepe ter pomoč, so v Komunalnem podjetju Velenje pripravili izračune vpliva subvencije in dodatka, in sicer na primeru računa, ki je v javnosti v zadnjih dneh največkrat omenjen – gre za znesek v višini 300 evrov.

Enormni zneski na položnicah Velenjčanov: za ogrevanje 300 evrov
15. 01. 2024 12.22Prebivalce Velenja so neprijetno presenetili zneski na položnicah za komunalne storitve. V enem primeru naj bi račun znašal kar 438,46 evra, od tega samo za ogrevanje skoraj 300 evrov. V Komunalnem podjetju Velenje poudarjajo, da v letošnji kurilni sezoni niso povišali cen ogrevanja, višji zneski pa so posledica večje porabe toplote, višjega davka in rasti cen emisijskih kuponov.

Brez posluha za ljudi: Nov energetski zakon škodljiv družbi z omejevanjem rabe plina
23. 12. 2023 00.15"Določila novega energetskega zakona so naklonjena elektrifikaciji in so kot taka brez posluha za potrebe ljudi, ki so končni uporabniki", so v sporočilu za javnost zapisali v Gospodarskem interesnem združenju za UNP.

Nova energetska politika: Način ogrevanja bo odvisen od tega, kje živite
22. 09. 2023 06.00Na področju energije nas, kot kaže, čakajo korenite spremembe. Ne samo nočno pranje posode, po novem bomo gledali tudi, kdaj jo bomo pristavili na štedilnik. Poleg novega načina obračunavanja omrežnine pa se obeta še nov zakon o energetski politiki. Ta narekuje predvsem spremembe toplotnih virov energije, ki bodo odvisni od tega, v kakšnem naselju živite.

Toplarna bo poskusila Ljubljančane ogrevati z zemeljskim plinom
05. 09. 2023 14.59V Termoelektrarni-toplarni Ljubljana (Te-TOL) v Mostah so začeli vroče zagonske preizkuse nove plinsko-parne enote. Gre za prve poskuse obratovanja z zemeljskim plinom. Preizkusi naj bi trajali nekaj tednov, nato bo steklo najprej preizkusno, pozneje pa tudi redno obratovanje ogrevanja s plinom. To je načrtovano za prihajajočo ogrevalno sezono.

Mobilni energent, ki je z nami tudi na počitnicah
17. 05. 2023 00.15Pomlad in poletje je čas, ko se na popotovanja množično odpravijo ljubitelji kampiranja in počitnikovanja z avtodomi. Ne pozabite se pravočasno pripraviti na nove dogodivščine in si še pred odhodom zagotoviti vse potrebno – tudi ustrezen vir energije.

Nižje cene daljinskega ogrevanja še za vrtce, šole in zdravstvene domove
26. 01. 2023 14.19Vlada je določila najvišjo dovoljeno drobnoprodajno ceno zemeljskega plina, ki se uporablja kot energent v sistemih daljinskega ogrevanja, iz katerih toploto prejemajo zaščiteni odjemalci – socialne službe, vrtci, osnovne šole in zdravstveni domovi. Cena bo veljala od 1. januarja letos.

'Podjetja si lahko že danes zagotovijo nižje cene energentov za 2024'
20. 01. 2023 12.00Razmere na področju cen energentov, kot je zemeljski plin, so trenutno ugodne, tako da si lahko podjetja že danes zagotovijo nižje cene za leto 2024, je po sestanku s predstavniki gospodarstva dejal minister Bojan Kumer. Že zdaj se je treba usmeriti v to, kako čim bolje zagotoviti konkurenčnost za 2024, je poudaril.

Beseda leta 2022 je gasilec, kretnja pa Vse je v naših rokah
20. 01. 2023 14.09Beseda leta 2022 je postala gasilec. Zmagovalna beseda je na izboru ZRC SAZU prejela več kot 1000 glasov. Razglasili so tudi kretnjo leta, ki je postala Vse je v naših rokah. Izbrana je tudi pesem leta, sestavljena iz 11 finalnih besed. To je pesem brez naslova, ki se začne z besedami V sebe poglej, človek tega časa zamejskega avtorja Petra Verča.

Bistveno višje položnice tudi za Mariborčane, vrtci napovedali dvig oskrbnin
19. 01. 2023 19.28Višje položnice čakajo tudi Mariborčane. Odjemalci Energetike Maribor bodo med 10. in 15. februarjem prejeli bistveno višje račune za daljinsko ogrevanje. Gospodinjstva bodo plačala 87, poslovni odjemalci pa kar 200 odstotkov več. Med njimi so tudi javne ustanove, denimo vrtci, ki vzporedno z dviganjem stroškov že napovedujejo tudi dvig cen oskrbnin.

1,2-milijardnemu zakonu o pomoči gospodarstvu prižgali zeleno luč
16. 12. 2022 16.28Državni zbor je zakonu o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, ki ga je v sodelovanju z gospodarstvom pripravila vlada, prižgal zeleno luč. Pomoč vključuje subvencioniranje visokih cen električne energije, zemeljskega plina in tehnološke pare, subvencioniranje dveh ukrepov za ohranjanje delovnih mest in ukrepe za zagotavljanje likvidnosti podjetij. Ocenjena vrednost ukrepov za gospodarstvo je 1,2 milijarde evrov.

Energetika Ljubljana pocenila daljinsko ogrevanje, kakšne so cene drugod?
03. 11. 2022 19.05Energetika Ljubljana je s prvim novembrom za 13 odstotkov pocenila daljinsko ogrevanje. Tako je že ta mesec cena toplote 79 evrov za megavatno uro, kar je 11 evrov manj od sedaj veljavne cene. In kot obljubljajo v podjetju, cene toplote do konca leta ne bodo spreminjali. Kako je sploh mogoča krepka pocenitev ogrevanja v času nepredvidljivih cen energentov? In kakšne so cene v drugih delih Slovenije?

Najcenejše ogrevanje z drvmi, najdražje z utekočinjenim naftnim plinom
30. 10. 2022 09.12Tako kot druge države v EU se je tudi Slovenija znašla v energetski krizi. Vlada skuša pomagati z regulacijo cen več energentov. Ker pa dobavitelji cene skoraj brez izjem postavljajo na najvišjo dovoljeno raven, razlik in manevrskega prostora za prihranke z zamenjavo dobavitelja trenutno ni. Varčevanje je mogoče na druge načine, navaja ZPS.

Vlada zamejila končno ceno daljinskega ogrevanja
27. 10. 2022 13.07Vlada je zamejila končno ceno daljinske toplote pri vseh sistemih daljinskega ogrevanja. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je omenil pri tem štiri sisteme, kjer se bodo ukrepi najbolj poznali na cenah, saj je tam zemeljski plin glavni vhodni energent. To so Maribor, Jesenice, Trbovlje in Nova Gorica.

Zemeljskega plina bo dovolj za vsa slovenska gospodinjstva
24. 10. 2022 00.15V času energetske krize je nujno, da so energenti za ogrevanje premišljeno izbrani. Svetujemo uporabo zemeljskega plina, ki je zanesljiv, ugoden in varen.

Januarja prihaja neizbežna 'energetska nevihta'
22. 10. 2022 07.38Kdor te dni spremlja borzne cene na trgu zemeljskega plina, se verjetno sprašuje, zakaj v Bruslju zganjajo tak 'halo'. Če je bila še avgusta cena megavatne ure na plinskem vozlišču TTF vredna 350 evrov, je padla na okoli 120 evrov. Toda naj vas to ne zavede. Razmere ostajajo skrb vzbujajoče, le toplo vreme je trenutno bolj naklonjeno prebivalcem, manj pa trgovcem z zemeljskim plinom. Razmerje se lahko spremeni že s prvimi resnejšimi ohladitvami, zato so evropski voditelji skovali 'dinamičen cenovni koridor'.

Petrol: Skrb je popolnoma odveč, kapacitet goriva je dovolj
21. 10. 2022 19.11Bili smo v Petrolovem skladišču naftnih derivatov, največjem v Sloveniji. Kot pravijo – vse skrbi za zimo so odveč, zaloge je dovolj. A da je, kot še priznavajo, pred nami zahtevna zima. Zakaj?

Energetska oskrba: Slovenija je 'v dobri kondiciji'
17. 10. 2022 18.10Slovenija je glede oskrbe z elektriko in plinom v jesensko-zimskem obdobju zelo dobro pripravljena, razmere pa so pod nadzorom, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Podobno pravijo v družbah Eles in Plinovodi, kjer pa obenem izpostavljajo tudi potrebo po uresničitvi na ravni EU dogovorjenega zmanjšanja porabe.

Začasno izklopili Teš iz omrežja
15. 10. 2022 15.03Termoelektrarno Šoštanj (Teš) so začasno izklopili iz omrežja. Holding Slovenske elektrarne (HSE), katerega del je Teš, je namreč ocenil, da lahko trenutno proizvede dovolj elektrike in da je smotrno s premogom varčevati za zimske mesece.

V rovinjski bolnišnici se bodo ogrevali kar z morsko vodo
13. 10. 2022 11.51Specializirana bolnišnica za ortopedijo in rehabilitacijo v Rovinju bo uvedla nov sistem ogrevanja s toplotno energijo iz morja. Za pilotni projekt, vreden skoraj milijon evrov, so prejeli 85 odstotkov nepovratnih evropskih sredstev, cilj projekta pa sta večja energetska učinkovitost in prihranek pri ogrevanju.

Val podražitev: 'Slovenija je naredila vse, kar je mogoče'
12. 10. 2022 06.00Zaradi energetske draginje in draginje na trgu surovin se je prvo slovensko podjetje že odpovedalo delu proizvodnje in slabi tretjini zaposlenih. Gre za tovarno papirja in kartona Količevo. Negotovost pa v nevarnost spravlja še okoli 30.000 delovnih mest, je nedavno pokazala anketa Gospodarske zbornice, ki so jo izvedli med svojimi člani. Ukrepi za gospodarstvo morajo biti hitrejši in odločnejši, pozivajo vlado.

Dobavitelji plina in elektrike s poenotenimi zahtevami nad upravnike nepremičnin
28. 09. 2022 12.17Upravnike nepremičnin ter etažne lastnike kljub nekaterim korakom vlade skrbi nemotena dobava električne energije in zemeljskega plina v prihodnjih mesecih. Nekateri dobavitelji namreč ne spoštujejo zakonodaje, velik problem predstavlja tudi dobava energentov malim poslovnim odjemalcem, so opozorili v Združenju upravnikov nepremičnin.

Etažni lastniki zaradi dobav energentov v težkem položaju
23. 09. 2022 13.40Tik pred začetkom nove kurilne sezone so se etažni lastniki in uporabniki večstanovanjskih stavb ponovno znašli v nezavidljivem položaju, in to kljub vsem sprejetim ukrepom nove vlade, opozarjajo v Zbornici za poslovanje z nepremičninami. Pristojni so namreč po sprejetju vseh omenjenih predpisov in ukrepov pozabili na njihovo izvajanje, trg pa so s tem ponovno v celoti prepustili volji dobaviteljev. Mnogi od teh se želijo izogniti državnim omejitvam, s čimer bodo krajši konec spet potegnili etažni lastniki. V najslabšem primeru lahko ostanejo celo brez zemeljskega plina in električne energije, še opozarjajo.

NEK v soboto dosegel 500 dni neprekinjenega delovanja s polno zmogljivostjo
19. 09. 2022 19.03Nuklearna elektrarna Krško, ki se pripravlja na izvedbo letnega remonta med 1. oktobrom in 2. novembrom, je v soboto dosegla 500 dni neprekinjenega obratovanja s polno zmogljivostjo. S tem pa je zagotavljala skoraj leto in pol zanesljive oskrbe gospodinjstev in gospodarstva z domačo električno energijo, so objavili na spletni strani NEK.

Nas bo pozimi zeblo?
17. 09. 2022 07.00Čas energetskega udobja in razkošja je minil, v to obdobje se ne bomo nikoli več vrnili, se strinjajo poznavalci. Veleprodajni trg energentov deluje špekulativno in vse pogosteje je slišati tudi očitke o vojnem dobičkarstvu. A kaj to pomeni za gospodinjstva? Vlada je že sprejela vrsto ukrepov – nekateri so še v načrtu – in zagotavlja, da ni razloga za paniko, vsaj za to kurilno sezono. Kaj pa dolgoročno? Ali bi se morali v Sloveniji znova bolj obrniti k lesu kot glavnemu energentu, s katerim se pravzaprav še vedno ogreva največ slovenskih gospodinjstev?