endemit

Ukrajinka iz morja izvleka strogo zaščitene školjke, grozi ji kazen

20. 08. 2024 11.34

Hrvaška policija je kazensko ovadila 36-letno ukrajinsko državljanko, ki je na otoku Krk iz morja izvlekla tri školjke strogo zaščitene vrste veliki leščur. Sumijo jo kaznivega dejanja uničevanja zaščitenih delov narave. Ta vrsta školjke je tudi v Sloveniji doživela tragično usodo, ko je bila zaradi 'morske pandemije', katere vzroke še preučujejo, v Sredozemlju uničena skoraj celotna populacija te velike školjke.

V ljubljanskem živalskem vrtu dve novi ogroženi vrsti: filipinski kljunorožec in svinjski jelen

21. 03. 2024 12.08

V ljubljanskem živalskem vrtu so se razveselili dveh novih ogroženih vrst. Iz živalskega vrta v Pagi so pripeljali samca filipinskega kljunorožca, iz živalskega vrta La Torbiera pa konec februarja čredico svinjskih jelenov, ki so ime dobili po načinu teka, saj tečejo s sklonjeno glavo pod ovirami, podobno kot prašiči, in jih ne preskakujejo kot ostali jeleni.

Nov naraščaj prinesel nova odkritja. Bi lahko imeli zmajčka dvojčka?

28. 01. 2023 13.17

Spremljanje razvoja človeške ribice v naravnih jamskih laboratorijih Postojnske jame je prineslo številna odkritja. Zadnja naraščaja v letu 2022 sta razkrila, da lahko človeška ribica za nekaj mesecev prekine odlaganje jajčec, prav tako so med odloženimi jajčeci prvič odkrili dvojno jajčece, najdba mikroplastike na jajčnem ovoju pa je še dodatno pokazala, kako ranljiv na onesnaženje je habitat našega endemita.

Pogin leščurjev: povzročili so ga zajedavci

03. 09. 2020 12.45

Preliminarne analize tkiv poginulih leščurjev v slovenskem morju so potrdile prisotnost zajedavcev iz rodu haplosporidium v precej velikih količinah v celicah prebavil, je povedal raziskovalec Morske biološke postaje Piran Borut Mavrič. Prav namnožitev omenjenega zajedavca je verjetno povzročila pogin leščurjev.

Višanje temperature in dvigovanje gladine morja

23. 08. 2020 07.00

Poplave v Piranu. Dvig gladine morja, ki prestopa bregove. Zaliva mesto, gostilne, stanovanja. Takšne posnetke bomo vse pogosteje gledali in živeli. Matjaž Ličer, doktor fizike in filozofije, že leta preučuje vpliv podnebnih sprememb na Jadransko morje. "Po letu 1990 do danes opažamo izrazit trend – dvig za pet mm na leto. Podobno opažajo tržaški kolegi z neodvisnimi meritvami, tako da tej številki lahko zaupamo. 5 mm na leto je prišlo v zadnjih 30 letih pretežno na račun taljenja ledenikov," pojasnjuje Ličer (Nacionalni inštitut za biologijo).

Hrvati prosijo za pomoč pri odkrivanju leščurjev, na slovensko obalo naplavilo njihove lupine

29. 07. 2020 06.00

Morski školjki veliki leščur grozi izumrtje po celem Sredozemlju. Zato so se na hrvaškem ministrstvu za varstvo okolja in energetiko lotili akcije 'Ali ste jih videli'. Javnost želijo vključiti v odkrivanje lokacij, kje je leščur prisoten. Pozivajo ljudi, naj jim sporočijo, če školjke v morju opazijo. Na slovensko obalo pa je morje naplavilo njihove lupine, a kot ugotavljajo strokovnjaki, so odmrle po naravni poti.

Gremo s tokom po dolini Soče

30. 06. 2020 00.15

O Soči, eni najlepših alpskih rek sveta, sanjajo aktivni počitnikarji po vsem svetu in gurmani, ki se želijo prepričati, kje je dolina, ki navdihuje krožnike chefinje Ane Roš. Slovencem prikrade iskrico v oči, saj je tako za domačine kot za druge skoraj mitološka reka, zaradi lepote in neukročenosti.

Belokranjska črna človeška ribica: eden najbolj ogroženih vretenčarjev na planetu

17. 06. 2020 12.45

Na kmetiji Zupančič ob izviru Jelševniščice pri Črnomlju, ki je znan kot eno od treh do zdaj odkritih belokranjskih nahajališč črne človeške ribice, so predstavili novonastali infocenter. Pripravili so tudi strokovno srečanje, na katerem so opozorili, da je črna človeška ribica med najbolj ogroženimi vretenčarji na planetu.

Ob slovenski obali za zdaj niso opazili pomora leščurjev

13. 02. 2020 09.22

Medtem ko s hrvaške obale in severnega Jadrana poročajo o pomorih leščurjev zaradi napada zajedavca, pa raziskovalci iz Morske biološke postaje Piran ob slovenski obali do zdaj pomorov niso opazili. So pa že novembra lani preventivno preselili 75 leščurjev iz Portoroškega zaliva v Škocjanski zatok, je povedal raziskovalec Borut Mavrič.

Najstnik iz živalskega vrta ukradel ogroženega lemurja

22. 05. 2019 08.58

19-letni Aquinas Kasbar je priznal, da je iz lokalnega živalskega vrta ukradel ogroženega lemurja, nato pa ga še isti dan odložil pred bližnjim hotelom. Kot je dejal, ga je želel obdržati kot hišnega ljubljenčka, a si je nato premislil. Grozi mu enoletna zaporna kazen.

V jamo nastavili vabe, najbrž lovili zaščitenega hrošča Anophthalmus hitleri

04. 09. 2017 13.04

Policisti so v občini Hrpelje-Kozina odkrili vabe, namenjene krivolovu hroščev. Domnevajo, da bi lahko nepridipravi z njimi skušali loviti tudi med zbiratelji in preprodajalci priljubljenega slovenskega jamskega endemita z znanstvenim imenom "Anophthalmus hitleri", ki spada med ogrožene vrste.

V slovenskem podzemlju prebivajo vsaj tri ali štiri vrste človeške ribice

31. 10. 2016 17.50

Doslej smo poznali le eno vrsto, prve ugotovitve nove študije pa kažejo, da v slovenskem podzemlju prebivajo vsaj tri ali štiri vrste človeške ribice, je povedal Peter Trontelj z Biotehniške fakultete.

Seznam ogroženih živali se daljša: v Sloveniji ogroženih več kot 2.000 živalskih vrst

04. 10. 2016 06.30

Ob svetovnem dnevu živali svet poziva k humanemu ravnanju z vsemi živalmi. A divjim živalim se godi vse slabše, saj je na rdečem seznamu ogroženih vrst vsako leto več živali (pa tudi rastlin). Zdi se, kot da se ne bi zavedali, da pravzaprav škodimo sami sebi ...

Velika planina – pastirska pravljica v neokrnjeni naravi

03. 07. 2012 06.00

Sončno vreme, neokrnjena narava, svež zrak in čas poletnih počitnic so odlična priložnost za prijeten sprehod ter oddih na Veliki planini.

V Avstraliji odkrili dve novi vrsti delfinov

15. 09. 2011 12.43

Znanstveniki so potrdili, da delfin, ki so ga pred kratkim našli ob jugovzhodni obali Avstralije, pripada doslej neznani vrsti. V zadnjih 200 letih so znanstveniki odkrili le tri nove vrste delfinov.

Slovenska posebnost izumira

09. 07. 2007 22.23

V ljubljanskem botaničnem vrtu bo izumrl fleishmannov rebrinec, čeprav so ministrstvo na to opozarjali dolgih 12 let.