enakost spolov

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!
08. 03. 2025 17.09Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Neenako plačilo za enako delo: kaj prinaša direktiva o preglednosti plačil?
08. 03. 2025 07.00Leta 2022 je odbor za pravice žensk in enakost spolov izpostavil, da diskriminacijo med ženskami in moškimi na področju plač omogoča predvsem pomanjkanje transparentnosti. Potrditev direktive o zagotavljanju transparentnosti na tem področju pa da bi prinesla tisti potreben premik k večji enakopravnosti. Leti dni kasneje je nato Direktiva EU o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti stopila v veljavo, njena implementacija pa že poteka tudi v Sloveniji. Kaj prinaša?

"Lotimo se dela": Spodbujanje dialoga o delavskih pravicah in socialni enakosti
10. 02. 2025 00.15Intervju z dr. Jernejo Jug Jerše, vodjo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji

'Bananafobija': elektronska pošta razkrila nenavaden, a hud strah ministrice
15. 11. 2024 14.56Na Švedskem minule dni odmeva zgolj ena novica - nenavaden strah ministrice Pauline Brandberg, ki ima fobijo pred bananami. Njen strah pred tem rumenim sadežem je tako velik, da morajo člani njene ekipe vse prostore "očistiti" banan, preden vanje vstopi ministrica. Da gre za "najbolj čudno fobijo na svetu", je sicer že pred tem priznala tudi Brandbergova sama, a nedavno so v javnost pricurljala elektronska sporočila, ki razkrivajo obseg njenega strahu.

Zanje je heroj, ki (spre)govori namesto njih
05. 11. 2024 08.53Na eni strani osovražen, na drugi oboževan. Prepričan je bil, da je njegovo mesto v Beli hiši, enako mnenje je nazadnje delilo več kot 70 milijonov Američanov – toliko, da se vrača v Belo hišo. Okoli Donalda Trumpa se je ustvaril kult osebnosti, ki ga vneto skušajo razumeti in razložiti številni analitiki v ZDA in drugod.

Kje je Melania in kdo je morebitni prvi gospod ZDA?
05. 11. 2024 13.10Prve dame niso le pomembne modne ikone, prav tako ne zasledujejo le družbenih ciljev. So tudi pomembne politične akterke, pa čeprav jim ljudstvo na volitvah te moči ne podeli. Melania Trump je to vlogo že prevzela, ko se je zavzemala za zmanjšanje spletnega nasilja in ustrahovanja. A njena vloga bi se lahko ob morebitni ponovni izvolitvi Donalda Trumpa močno spremenila. Iz predsedniške kampanje je bila namreč bolj kot ne odsotna, vprašanje pa je tudi, ali se bo v Belo hišo sploh vrnila. Po drugi strani Doug Emhoff skupaj z ženo orje ledino na tem področju. Kamala Harris bi se lahko namreč v zgodovino vpisala kot čisto prva ameriška predsednica, njen mož pa kot prvi 'prvi gospod Združenih držav Amerike'.

Kdo so ženske leta po izboru britanskega Glamourja?
03. 10. 2024 18.48Britanski Glamour je podelil nagrade ženskam, ki so najbolj zaznamovale leto 2024. To so ženske, ki so bile največji navdih, so bile najbolj zabavne in opolnomočene. Že 18. podelitev je bila v Londonu, večer je že četrtič povezovala komičarka Katherine Ryan, družbo na odru pa so ji delale glasbenice, televizijke, športnice in igralke, ki so skozi leto vzpodbujale žensko moč.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'
02. 09. 2024 14.27Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

'Sama sem se odločila, da podpiram enakost spolov. To je moja obveza'
28. 07. 2024 16.40Na olimpijskih igrah Parizu je prvič v zgodovini zastopano enako število športnic in športnikov. Korak je velik in je trajal več kot stoletje, če vemo, da na prvih igrah 1896 ženske sploh niso smele nastopiti, štiri leta kasneje prav v Parizu jih je bilo 22. Okrogla miza v Slovenski hiši v Parizu pa je pokazala, da bo pot do enakosti še dolga.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Dosegli dogovor glede podnebnih ukrepov v kmetijstvu
14. 06. 2024 14.01Pomožni delovni telesi okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja sta v pripravah na konferenco COP29 med drugim dosegli dogovor na temo izvajanja ukrepov na področju kmetijstva in prehranske varnosti ter glede delovnega programa za pravičen prehod. Predstavniki EU so v Bonnu poudarili nujnost hitrega ukrepanja v boju s podnebnimi spremembami.

Izrael dodan na seznam kršilcev pravic otrok: 'Sram naj jih bo'
08. 06. 2024 10.10Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je izraelsko vojsko dodal na svetovni seznam kršilcev pravic otrok. Poleg izraelske vojske sta bila na seznam dodana tudi Hamas in palestinski Islamski džihad. Na seznamu je sicer več držav, od Mjanmara do najnovejše pridružene Rusije. Zdaj se jim pridružuje še Izrael.

Pravljice, igrače in prostovoljstvo izboljšujejo našo družbo!
03. 06. 2024 00.15V znamenju trajnostnega razvoja je NLB Skupina januarja vstopila v četrto sezono projekta Okvir pomoči, osredotočen na inovativna podjetja, ki s svojimi idejami in delovanjem prispevajo k izboljšanju družbe. V času, ko se svet sooča s številnimi izzivi, kot so pretirana uporaba digitalnih tehnologij med mladimi, medvrstniško nasilje, kršenje človekovih pravic, enakost spolov in revščina, projekt Okvir pomoči poudarja pomen skupnega prizadevanja za boljši jutri. Svet gradimo posamezniki in prav posamezniki lahko posejemo zrno, ki bo obrodilo spremembe.

Melinda Gates zapušča fundacijo, ki jo je ustanovila z Billom Gatesom
13. 05. 2024 21.22Nekdanja soproga ustanovitelja Microsofta Billa Gatesa, Melinda French Gates, je sporočila, da 7. junija zapušča dobrodelno fundacijo, ki jo je ustanovila z bivšim partnerjem. Bill Gates bo tako ostal edini predsednik ene največjih dobrodelnih organizacij na svetu.

Kaj lahko Rominje praznujejo 8. aprila?
06. 04. 2024 17.148. aprila obeležujemo mednarodni dan Romov in Rominj. Evropska unija se na ta dan tradicionalno pokloni tej največji etnični manjšini znotraj evropske skupnosti solidarnosti in napredka. Ob tem priročno pozabi na različne pobude kriminaliziranja, patologiziranja in diskriminiranja skupnosti, ki je skozi leto bolj ali manj očitno izvajajo države članice, kot so popisi romskega prebivalstva, kriminalizacija beračenja ter njihova popolna pozaba med epidemijo koronavirusa in po njej.

Bo Danska obvezno služenje vojaškega roka uvedla tudi za ženske?
14. 03. 2024 20.12"Ne oborožujemo se, ker si želimo vojne. Ponovno se oborožujemo, ker se želimo temu izogniti," pravi danska premierka Mette Frederiksen. Danska se namreč priključuje naboru držav, ki razmišljajo, da bi obvezno služenje vojaškega roka uvedle tudi za ženske. Ob tem pa bi služenje vojaškega roka s štirih mesecev podaljšali na 11 mesecev. Načrti sicer še niso sprejeti, pogajanja med strankami pa naj bi potekala v prihodnjih tednih.

Pirc Musarjeva zapela Siddhartino pesem Ledena in požela stoječe ovacije
08. 03. 2024 15.29Čeprav smo skozi leta prizadevanj feminističnih gibanj priča napredku in premikom k pravičnejši družbi, je zavzemanje za pravice in dostojanstvo žensk še vedno ključnega pomena, je na slovesnosti v predsedniški palači ob mednarodnem dnevu žensk poudarila predsednica Nataša Pirc Musar. "Naj nas ideja 8. marca spremlja vsak dan znova," je dodala. S sodelavko je tudi zapela Siddhartino pesem Ledena. Pomen boja za pravice žensk pa so izpostavile tudi ministrice slovenske vlade.

Prva častnica, vodja skladišč in astrofizičarka o uspehu v 'svetu moških'
08. 03. 2024 08.09Uspešnih strokovnjakinj na različnih področij je veliko, vendar pa se jih v javnosti ne izpostavlja tako pogosto, poudarja astrofizičarka Andreja Gomboc. "V preteklosti so imele ženske zelo omejen dostop. Le redke so prišle do tega, da so se lahko izobrazile in sodelovale v raziskavah," opominja. Pa je odnos do njih danes drugačen? In kako je na ostalih "tipično moških" področjih? "Včasih je na tvoji poti več padcev kot vzponov. Vendar pa takrat ne smemo obupati," pravi generalna vodja skladišč Maja Gostiljac, ki je ena redkih žensk v njeni 100-članski ekipi. Med redkimi ženskami na svojem področju pa je tudi Živa Cankar, nekdanja prva častnica na tovornih ladjah, danes pa zaposlena v upravi za pomorstvo.

Katičevo potrdil za pravosodno ministrico: 'Na resor prihajam v zahtevnem obdobju'
05. 03. 2024 06.21Državni zbor je s 45 glasovi za in 18 glasovi proti potrdil Andrejo Katič za ministrico za pravosodje. Katič je pred poslanci že zaprisegla. Dejala je, da se nadeja dobrega sodelovanja, vendar se zaveda, da "prihaja v zahtevnem času". Upa še, da jim bo skupaj uspelo delati v dobrobit pravosodja.

To je lahko pospešek vaši poslovni ideji
04. 03. 2024 00.15Vsak podjetnik ima svojo pot do uspeha, vsem pa je zagotovo skupno, da so na svoji poti vztrajali, da so se po neuspehih pobrali in predvsem da so zbrali pogum ter se na svojo lastno podjetniško pot sploh podali.

Če si za partizane, še nisi levičar
03. 03. 2024 15.15O čem se odločamo, ko govorimo o politični levici in desnici? Imata danes desnica in levica smisel res le še na prometnih znakih, kot je nekdo zapisal? Že od nekdaj je bilo pri teh pojmih vse malo pomešano. Ker smo vpleteni ljudje in ker čisti, lepo zaokroženi pojmi obstajajo samo v teoriji.

Tokratni Okvir pomoči NLB Skupine išče regijska podjetja, ki izboljšujejo našo družbo
31. 01. 2024 00.15Pričenja se četrta sezona projekta Okvir pomoči, s katerim v NLB Skupini ponujamo priložnost regijskim podjetjem, ki s svojimi idejami – tako kot mi – ustvarjajo boljše sledi.

Slovenija soodloča pri vprašanjih svetovnega miru. Golob: Ne bo tiha opazovalka
01. 01. 2024 07.52Slovenija je uradno začela mandat nestalne članice Varnostnega sveta Združenih narodov (ZN), ki traja do 31. decembra 2025, praktično pa bo soodločanje pri vprašanjih svetovnega miru in varnosti začela v torek, 2. januarja, ker je palača narodov zaradi praznika 1. januarja prazna. Slovenija je mandat nestalne članice Varnostnega sveta ZN začela v času vse večjih izzivov mednarodne skupnosti, zato se bo še naprej intenzivno zavzemala za uravnotežene mednarodne odnose in zaščito najbolj ranljivih, je v današnji izjavi sporočil premier Robert Golob. Dodal je, da Slovenija ne bo tiha opazovalka, ampak aktivna udeleženka VS ZN.

'Zažig mavrične zastave je strahopetno dejanje sovražne manjšine'
10. 12. 2023 14.52Vrstijo se obsodbe homofobnega dejanja, ki je v soboto pospremilo začetek 39. festivala LGBT filma. Premier Robert Golob je poudaril, da "mavrična zastava simbolizira ponos in pravice LGBTQ skupnosti". Predsednica države Nataša Pirc Musar je medtem poudarila, da grožnja družbi niso mavrične zastave, "ampak vsakodnevno javno korakanje nestrpnosti in sovraštva". Že v soboto je dejanje obsodila tudi kulturna ministrica Asta Vrečko, zdaj pa se je odzvala še zunanja ministrica Tanja Fajon, ki jo žalosti, da mora sovražno dejanje zoper LGBTQ+ skupnost obsoditi prav na svetovni dan človekovih pravic in ob 75. obletnici SDČP.

MDDSZ z akcijo proti nasilju nad ženskami in v družini
07. 12. 2023 00.15Po ocenah strokovnjakov je nasilje nad ženskami in v družini v porastu, uradne statistike prijav nasilja na policiji pa ostajajo približno enake. Kljub temu da je nasilja vse več, to ostaja neprijavljeno. Žrtve je strah posledic, sram pred okolico ali pa preprosto ne zaupajo institucijam, ki naj bi jih po prijavi zaščitile in jim pomagale.

Babištvo kmalu na Unescovem seznamu nesnovne kulturne dediščine?
12. 11. 2023 13.28Strokovno telo Unesca je ocenilo, da nominacija babištva izpolnjuje vse kriterije za vpis na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. "Nominacija predstavlja povezanost babištva z vsemi področji žive dediščine in spodbuja enakost spolov, zdravstveno varstvo žensk in tradicionalno znanje," so sporočili s kulturnega ministrstva.

Macron: Leta 2024 bo pravica žensk do splava postala nepreklicna
29. 10. 2023 17.45Francoski predsednik Emmanuel Macron obljublja, da bo do naslednjega leta v francosko ustavo zapisal pravico žensk do splava. K brezpogojnemu zagotavljanju te pravice so ga spodbudile omejitve v drugih državah.

Ona ve, ona gre
28. 10. 2023 09.48Današnji zapis bi lahko podnaslovila tudi: Ali za ženske v politiki, praviloma moškem svetu, veljajo strožja merila kot za kolege? K razmisleku in zapisu me je spodbudila napeta interno-politična čistka zadnjih dni. Sicer bi lahko rekli, da gre res za interne zadeve neke stranke, neke opcije, a žal gre za precej več kot to, za globlji problem – tako demokracije pri nas kot tudi (ali predvsem) vloge žensk v tej demokraciji. Pod interne zadeve se lahko hitro skrijejo različne kršitve demokratičnih standardov, ki so, sploh v politiki, lahko bistveno širše in vodijo v sistemske nepravilnosti. Obračanje stran tega problema ne bo rešilo in saj veste – molk je lahko tudi tiho strinjanje.

Novi očitki na račun ministrice: so bila sredstva razdeljena transparentno?
28. 09. 2023 10.22Inštitut IPES, ki ga vodi nekdanja poslovna partnerica ministrice Sanje Ajanović Hovnik, je na razpisu ministrstva za javno upravo prejel 300 tisoč evrov in s tem postal eden največjih prejemnikov sredstev za sofinanciranje svojih projektov med nevladnimi organizacijami. Kako je to mogoče in ali so se sredstva kljub osebnemu poznanstvu razdeljevala transparentno?

Nataša Pirc Musar v ZN opomnila na le štiri predsednice Generalne skupščine
19. 09. 2023 21.54Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v govoru na splošni razpravi svetovnih voditeljev 78. zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku posebej izpostavila podnebne spremembe in pri tem omenila tudi katastrofalne poplave v Sloveniji. Opozorila je še na potrebo po reformi Varnostnega sveta ZN, pasti digitalne dobe in enakost spolov. Spomnila je, da so skupščini najpomembnejše svetovne ustanove v njeni celotni zgodovini predsedovale samo štiri ženske.