emisijski

Smo res na pragu zaprtja termoelektrarne v Šoštanju?
08. 04. 2024 19.04Nasedli energetski projekt, ki nas je stal kar milijardo in pol, se bo v prihodnje težko izognil izgubam. To ob vse strožji termoelektrarnam nenaklonjeni evropski politiki priznavajo tudi v Holdingu slovenskih elektrarn. Emisijski kuponi so se v zadnjih letih nekajkrat podražili, pocenitev pa zelo verjetno ni na vidiku. Slovenija se je sicer zavezala, da se bo termoelektrarni odpovedala najkasneje do leta 2033, a to bi se neuradno lahko zgodilo že prej, v prihodnjih dveh ali treh letih. In kako bi nadomestili izpad? TEŠ namreč še vedno prispeva kar četrtino vse v Sloveniji proizvedene elektrike.

Velenjska komunala pripravila izračun 'ugodnosti' za nižje položnice
06. 02. 2024 11.17Medtem ko Velenjčani s protesti opozarjajo na problematiko visokih položnic za ogrevanje in od občine zahtevajo ustrezne ukrepe ter pomoč, so v Komunalnem podjetju Velenje pripravili izračune vpliva subvencije in dodatka, in sicer na primeru računa, ki je v javnosti v zadnjih dneh največkrat omenjen – gre za znesek v višini 300 evrov.

Velenjčani protestirali: 'Položnice bodo ljudi pahnile v revščino'
24. 01. 2024 17.23Ljudska iniciativa Velenje je na Titovem trgu v Velenju zaradi visokih cen ogrevanja izvedla protest. Zahtevajo preklic januarskih položnic za ogrevanje in nižje cene. V Termoelektrarni Šoštanj so ob tem napovedali znižanje cene toplotne energije.

Predlog, ki bi omogočil, da Anhovo zadiha, bi vlada podprla, a ob popravkih
15. 01. 2024 15.02Predlog novele zakona o varstvu okolja, ki so ga vložili nevladniki in je prestal prvo branje v DZ, bi vlada lahko podprla, a ob ustreznih popravkih določb, predvsem glede monitoringa. Predlagana izenačitev zahtev glede naprav za sosežig in sežigalnic pa bi bila nesistemska in bi jo bilo primerneje urejati s podzakonskimi predpisi, meni vlada. A zdravniki pozivajo vlado, da predlagane zakonodajne spremembe podpre in prepreči sprejemanje amandmajev ali drugačnih oblik urejanja izpustov sežiga in sosežiga, ki bi vsebino zakona oslabile.

Prihajajo emisijski kuponi za promet in stavbe?
25. 06. 2023 14.19Podnebni zakon bo določal obvezen napredek povezan s prilagajanjem na podnebne spremembe. Služil bo kot orodje za uresničevanje ciljev, zapisanih v posodobljenem nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN). A bo tudi posegel v skoraj vse pore javnega in zasebnega sektorja. Zahteval spremembo finančne politike, prilagajanje resorjev ter tudi podjetij in državljanov.

Papirnica Vipap Videm v prisilno poravnavo in z novimi lastniki
27. 12. 2022 15.37Okrožno sodišče v Krškem je danes potrdilo prisilno poravnavo v papirnici Vipap Videm Krško, ki je bila do zdaj v češki lasti. Na podlagi poravnave, katere del je bila tudi pretvorba terjatev v kapital, ima papirnica nove lastnike. Največji sta družbi, za katerima stoji podjetnik Aleksander Jereb, in komunalno-gradbeno podjetje Kostak.

Brezplačni emisijski kuponi: veliki onesnaževalci jih (pre)prodajo naprej
29. 11. 2022 18.17Evropska Unija je v zadnjih devetih letih nekaterim velikim onesnaževalcem namenila na stotine brezplačnih emisijskih kuponov oziroma dovoljenj za ogljične izpuste v skupni vrednosti skoraj 100 milijard evrov. Nekatera podjetja brezplačnih pravic niso izkoristila, zato so jih prodala naprej in s tem celo zaslužila, tudi kaže poročilo Svetovnega sklada za naravo (WWF). Tako podeljene pravice pa so "v nasprotju z načeli varovanja narave," menijo avtorji.

IJS z novimi napravami do učinkovitejšega zdravljenja raka
21. 10. 2022 16.24Institut Jožef Stefan je kot prvi koordinator projekta iz Slovenije uspel na razpisu Evropskega sveta za inovacije Pathfinder. V projektu PetVision, vrednem 3,4 milijona evrov, bodo razvijali naslednjo generacijo hitrega pozitronskega tomografa s časom preleta, napravo, ki bo omogočila učinkovitejše in cenejše diagnosticiranje ter zdravljenje raka.

Nova okna, velik energijski prihranek
13. 09. 2022 00.15
Z novimi okni prihranite energijo in denar
19. 09. 2022 00.15Arcont ponuja nadstandardna okna PREMIUM+ po standardni ceni

Z novimi okni boste znižali stroške
26. 09. 2022 00.15Privoščite si nadstandardna okna Arcont PREMIUM+ po standardni ceni

Nadzorniki Kada podali soglasje k uveljaviti predkupne pravice za delnice Save
21. 02. 2022 14.52Nadzorni svet Kapitalske družbe je podal soglasje k uveljavitvi predkupne pravice za 43,2-odstotni delež družbe Sava v lasti sklada York, so sporočili iz Kada. Predkupno pravico za lastniški delež in spremljajoče terjatve bosta uveljavila Kad in Slovenski državni holding (SDH), ki imata skupaj v lasti skoraj 47 odstotkov Save. Vlada je še pred tem na dopisni seji Slovenskemu državnemu holdingu (SDH) zagotovila sredstva za odkup deleža v družbi Sava, ki ga prodaja sklad York. Osnovni kapital SDH se bo z dobrih 260 milijonov evrov povečal za 41,6 milijona evrov na nekaj manj kot 302 milijona evrov, so sporočili z ministrstva za finance. V opozicijskih SD, LMŠ, SAB in Levici sklep vlade pozdravljajo.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?
24. 11. 2021 06.00Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

'Državno lastnino imamo v Petrolu zato, da lahko vlada vpliva na Petrol'
15. 10. 2021 06.09Nobena panika ni potrebna, razmere v Sloveniji glede trga energentov so stabilne, ukrepi za zdaj niso potrebni, je sporočila vlada. Enako glede posledic podražitev energentov pravi minister Jernej Vrtovec. A Breda Kutin, predsednica Zveze potrošnikov Slovenije in ekonomist Maks Tajnikar menita, da bi država morala ukrepati.

Po napovedih prvih podražitev Počivalšek obljublja rešitve
12. 10. 2021 10.35Največja slovenska energetska družba Petrol bo 1. decembra občutno zvišala cene elektrike in zemeljskega plina. Cene električne energije bodo višje za okoli 30 odstotkov, zemeljskega plina pa za 12 odstotkov. Višanje cen je po besedah ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška velik problem za gospodarstvo celotne EU, ne le za slovensko. Napovedal je rešitve. Preverili smo, kateri slovenski dobavitelji še nameravajo zvišati cene. "Trenutno cene za naše obstoječe odjemalce ostajajo nespremenjene," pravijo v podjetju GEN-I.

Ogrevanje to sezono dražje: cene zemeljskega plina 'nerazumno' naraščajo
15. 09. 2021 20.06Kakšne bodo letos položnice za kurjavo? Vse kaže, da precej višje kot lani. Cene energentov namreč v zadnjih mesecih nenadzorovano rastejo. "Tako visokih cen še nismo videli," pravijo v Energetiki Ljubljana. Najbolj se to pozna pri dobavi zemeljskega plina, saj se je njegova cena v zadnjem obdobju zvišala za več kot 100 odstotkov. Medtem Matjaž Frelih iz Domplana izpostavlja, da je bila cena zemeljskega plina v lanski ogrevalni sezoni na zgodovinsko nizki ravni.

Zveza potrošnikov proti nižjemu davku na avtomobile
23. 11. 2020 10.51Pri Zvezi potrošnikov Slovenije nasprotujejo znižanju obdavčitve avtomobilov, ki ga je predlagala vlada. Kot opozarjajo, bo z nižjim davkom potrošnike težje usmeriti v nakup okolju prijaznejših avtomobilov, hkrati pa bo v proračunu zazevala luknja. Poslance so zato pozvali, naj predloga novega zakona ne podprejo.

Vlada sprejela zakon, ki bo znižal davek na avtomobile
19. 11. 2020 19.49Vlada je sprejela predlog zakona o davku na motorna vozila. Predlog predvideva spremembo kriterijev za obdavčitev motornih vozil. Pri novi odmeri davka bo ključen okoljski vidik. Električna vozila ne bodo obdavčena, za večino kupcev pa se bo davčna obveznost zmanjšala.

2021 ne bo prineslo višjih davkov, tudi davka na nepremičnine (še) ne bo
14. 11. 2020 10.21Vlada prihodnje leto po besedah finančnega ministra Andreja Širclja ne načrtuje zvišanja katerega od davkov ali morebitne uvedbe novih, denimo davka na nepremičnine. "Načrtovano je, da se bodo nekateri davki znižali," je ob predstavitvi predloga sprememb proračuna za leto 2021 v DZ povedal Šircelj. S predlogom se sicer načrtovani obseg odhodkov zaradi ukrepov ob epidemiji povečuje za več kot četrtino.

Obdavčitev motornih vozil ne bo več odvisna od prodajne cene
26. 10. 2020 17.02Potem ko so v začetku leta v okviru javne obravnave prejeli več kot 80 pripomb zainteresirane javnosti, so zdaj na finančnem ministrstvu poslali predlog novega zakona o davku na motorna vozila v medresorsko usklajevanje. Z njegovo uveljavitvijo se vozil ne bo več obdavčevalo glede na prodajno ceno, sprejet pa mora biti še letos.

Vozila, ki bolj onesnažujejo, bodo bolj obdavčena
14. 01. 2020 13.01V javni razpravi je predlog novega načina obračunavanja davka na motorna vozila, ki bo upošteval zgolj okoljske standarde. Upajo, da se bodo kupci tako hitreje in lažje odločili za "zelena" vozila, medtem ko na primer dizli, ki precej bolj onesnažujejo, ne bodo več tako privlačni. Hkrati ukinjajo davek na luksuzna vozila. Država si s spremembami obeta 15 milijonov evrov dodatnih davčnih prilivov.

Katere spremembe Slovencem in Slovenkam prinaša leto 2019?
02. 01. 2019 10.16Novo leto prinaša tudi nekaj sprememb. Med najpomembnejšimi so dvig minimalne plače, porodniško nadomestilo je po šestih letih spet 100-odstotno, dodatek za veliko družino ni več odvisen od materialnega položaja družine in je brez cenzusa. Na blagajnah trgovin so odslej prepovedane brezplačne plastične nosilne vrečke, dražja pa je tudi cestnina skozi predor Karavanke.

Darsu že zmanjkuje elektronskih naprav za registracijo tovornjakov
15. 05. 2018 16.24Mesec in pol po uvedbi elektronskega cestninjenja za tovornjake Darsu že zmanjkuje kartic, s katerimi se lahko tovorna vozila registrirajo v sistem in plačajo cestnino. Naročili so 150.000 kartic DarsGo, do danes pa so jih prodali že 149.000.

Pasti turizma: največ izpustov ogljikovega dioksida ustvarijo ZDA
12. 05. 2018 09.23Domači in mednarodni turizem skupno ustvarita osem odstotkov vseh globalnih izpustov ogljikovega dioksida, kaže nova raziskava. Ogljični odtis turizma se ob tem hitro povečuje, predvsem na račun letalskih potovanj. Na lestvici držav, ki iz naslova turizma ustvarijo največ izpustov ogljikovega dioksida, kraljujejo ZDA.

Elektronsko cestninjenje tovornih vozil na avtocestah in hitrih cestah
03. 04. 2018 06.14V veljavo je vstopilo elektronsko cestninjenje tovornih vozil na avtocestah in hitrih cestah. V sistem se je registriralo dobrih 100.000 vozil, zaradi zamudnikov pa je Dars izdal 34 plačilnih nalogov. Uporabniki sistema DarsGo se sicer lahko registrirajo tudi prek spletne strani darsgo.si

Znani vzorci dodatnih raziskav ob Kemisu, ribiči bodo najverjetneje spisali odškodninske zahtevke
14. 06. 2017 06.50Znani so nekateri rezultati analiz vzorcev, ki so bili v zadnjih dneh vzeti na območju Vrhnike. Ribiči ob tem opozarjajo, da se pristojni premalo zavedajo dolgoročne škode, ki so jo kemikalije povzročile rečnemu življu, a bodo s končnimi zahtevki počakali, dokler ne bodo znani rezultati analiz rib.

Odstopil prvi mož Polzele
01. 10. 2016 13.06Tovarna nogavic Polzela, ki je v 100-odstotni lasti države in SDH, bo dobila novo vodstvo. Marko Klemenčič je namreč odstopil z mesta predsednika uprave, vodenje družbe prevzema Metka Hrovat.

V stečaju Lesne TIP priznanih za 14,4 milijona evrov terjatev
26. 07. 2016 10.11V stečaju podjetja Lesna TIP je 269 upnikov prijavilo za 14,6 milijona evrov terjatev, stečajni upravitelj pa jih je priznal v višini 14,4 milijona evrov. Premoženje v lasti propadle družbe je ocenjeno na dobrih šest milijonov evrov.

Država potrdila dokapitalizacijo Abanke in zamenjala večino nadzornikov
03. 10. 2014 20.06Država je na skupščini Abanke potrdila sklepe o dokapitalizaciji tretje največje slovenske banke v višini 243 milijonov evrov. Ob tem je naknadno na skupščini zamenjala tudi šest od osmih nadzornikov ter namesto njih imenovala tri nove.