emisije ogljika

Lufthansi prepovedali zavajajoče oglaševanje glede emisij

25. 03. 2025 07.55

Deželno sodišče v Kölnu je nemškemu letalskemu prevozniku Lufthansa prepovedalo, da v oglasih uporablja zavajajoče izjave o zmanjševanju emisij ogljikovega dioksida. Z njimi namreč daje vtis, da je potovanje z letalom podnebno nevtralno, je izpostavilo. Tožbo je sicer vložila oglaševalska skupina Environmental Action Germany (DUH).

Vročina bo zahtevala vse več življenj. Katera evropska mesta bodo najbolj na udaru?

28. 01. 2025 10.02

Število smrti, katerih vzrok bo povezan z visokimi temperaturami ozračja, bo do konca stoletja v Evropi večje od smrtnih primerov zaradi mraza, kažejo ugotovitve nove britanske raziskave. Najbolj na udaru bodo sicer mesta v Sredozemlju.

NOAA: Arktika po novem oddaja več ogljika, kot ga absorbira

10. 12. 2024 19.23

Arktična tundra se dramatično spreminja zaradi pogostih požarov v naravi, ki jo spreminjajo v neto vir emisij ogljikovega dioksida. Pred tem je tisočletja ta toplogredni plin vpijala, je sporočila ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje.

12 milijonov Harrisove za zasebne lete, Musk 'kar naprej' v zraku

23. 11. 2024 13.11

Medtem ko mnogi čutijo okoljsko krivdo že, ker sedejo v avto za nujno pot do službe, kamor ni javnega prevoza, drugi nimajo nobenih težav z onesnaževanjem okolja. Še posebej številni ultra bogati. Tudi tisti, ki se sicer prištevajo med zagovornike varovanja okolja.

Padla zgodovinska sodba proti naftnemu gigantu

12. 11. 2024 10.22

Nizozemsko prizivno sodišče je razveljavilo sodbo haaškega prvostopenjskega sodišča izpred treh let, ki je energetskemu velikanu naložilo, da mora zmanjšati izpuste ogljikovega dioksida. Shell je tožilo več okoljevarstvenih skupin.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Geopost in DPD lansirala kalkulator ogljičnega odtisa

30. 08. 2024 00.15

Geopost/DPD in izbrani partnerji že več mesecev sodelujejo pri testiranju kalkulatorja za izračun ogljičnega odtisa, ki jih podpira na poti do Net Zero cilja.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Coldplay ostajajo ekološki: nov album bodo izdali na vinilu iz recikliranih plastenk

19. 06. 2024 06.00

Skupina Coldplay je sporočila, da pripravljajo najbolj okolju prijazen album do zdaj. Angleži bodo svojo deseto ploščo, katere naslov bo Moon Music, izdali na vinilu, vsaka pa bo izdelana iz devetih recikliranih plastenk, ki so del odpada, ki nastane na njihovem koncertu. Pevec Chris Martin je nedavno sporočil, da so dosegli zastavljene cilje na ekološko prijazni turneji, na kateri se zavzemajo za zmanjšanje ogljičnega odtisa.

Kdo bo plačal (okoljski) davek? AI nenasitna elektrike in vode

15. 06. 2024 18.04

Umetna inteligenca je lahko nevarna. Toda glavno tveganje morda ni tisto, pred katerim svari Hollywood – zlonamerna superinteligenca, ki želi uničiti človeštvo. Namesto tega bi lahko bila usodna njena nenasitna potreba po energiji in naraščajoč ogljični odtis, kar bi vplivalo na vse več požarov v naravi, poplav in vseh drugih ekstremnih vremenskih pojavov, ki jih prinašajo podnebne spremembe.

Največji B2B dogodek na temo energetike v JV Evropi

14. 05. 2024 10.23

Energetski prehod EU v nizkoogljično družbo – eden največjih projektov samostojne Slovenije – močno spreminja tržne razmere na skoraj vseh področjih. Podjetjem prinaša kup obveznosti, nalog, izzivov in vprašanj. Ker smo šele na začetku tega prehoda, je vprašanj zelo veliko, časa za iskanje odgovorov pa ni na pretek.

Billie Eilish jezna na zvezdnike, ki prednost dajejo zaslužku in ne trajnosti

31. 03. 2024 12.57

Vse pogosteje se dogaja, da glasbeniki ob izidu nove glasbe ustvarijo več različic albumov, tako na klasičnih zgoščenkah, kot na znova popularnih vinilnih ploščah in avdio kasetah. To jezi mlado glasbenico Billie Eilish, ki je razočarana nad stanovskimi kolegi. Meni namreč, da dajejo prednost zaslužku in ne trajnosti.

Sprejet dogovor na COP28: Začetek konca fosilnih goriv?

13. 12. 2023 07.19

"Dogovor je dosežen," je sporočil predsedujoči konferenci COP28 Sultan Al Džaber. Medtem ko je predsedstvo ob razglasitvi poželo stoječe ovacije, v sobi, kjer so dogajanje spremljali okoljevarstveniki in aktivisti, ni bilo slišati aplavza. Predsedstvo podnebne konference ZN je po dolgotrajnih nočnih podaljških pogajanj v jutranjih urah objavilo težko pričakovano zadnjo različico osnutka končnega dogovora o globalnem pregledu stanja. Po pričakovanjih vanj ni vrnilo termina odprave fosilnih goriv, temveč umestilo zavezo prehoda od fosilnih goriv v energetskih sistemih.

Požigalcev se ne vabi na gasilske konvencije

13. 12. 2023 12.45

Medtem ko se na eni strani z mednarodne podnebne konference vrstijo pompozna sporočila o dogovoru, ki prvič (vsaj) omeni fosilna goriva, znanstveniki opozarjajo, da je besedilo novo veliko razočaranje in pravzaprav zmaga industrije onesnaževanja nad zelo jasnim znanstvenim konsenzom. Uvodno upanje so zamenjali občutki poraza, nemoči in pretresenosti. Nimamo dogovora o časovnici, kdaj naj prenehamo z uporabo fosilnih goriv, niti nimamo dogovora, da bi sploh prenehali z uporabo. V Dubaju je svoje delo več kot očitno odlično opravilo prek 2500 naftnih lobistov.

Iz prvega osnutka sporazuma izpadla odprava fosilnih goriv

11. 12. 2023 10.01

Nov osnutek težko pričakovanega sporazuma, ki ga je pripravilo predsedstvo podnebne konference ZN, na področju fosilnih goriv države poziva zgolj k zmanjšanju proizvodnje in porabe fosilnih goriv, besedne zveze o dokončni odpravi fosilnih goriv, na kar so upale države EU in otoške države, pa ni več. Vsebina osnutka je za Slovenijo in EU nesprejemljiva, je ocenil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.

Letalo, ki ga poganjajo trajnostna goriva, poletelo čez Atlantik

28. 11. 2023 09.00

Iz Združenega kraljestva je vzletelo prvo čezoceansko letalo, družbe Virgin Atlantic, ki ga poganjajo samo trajnostna goriva (SAF). Z londonskega letališča Heathrow je na newyorško letališče JFK poletelo ob 11.30. Na krovu letala Boeing 787 Dreamliner sta bila tudi ustanovitelj Virgina Richard Branson in britanski minister za promet Mark Harper. Virgin Atlantic je za demonstracijo učinkovitosti Safa od vlade prejel več kot milijon evrov.

5 razlogov, zakaj so toplotne črpalke učinkovitejše od tradicionalnih grelnikov

27. 11. 2023 00.15

Toplotne črpalke vedno bolj predstavljajo učinkovito rešitev za ogrevanje domov po vsej Evropi.

Do konca stoletja možno zvišanje temperature za do 2,9 stopinje Celzija

21. 11. 2023 06.00

Zaveze držav glede zmanjšanja emisij toplogrednih plinov so tako skromne, da bi se lahko v tem stoletju ozračje segrelo za do katastrofalnih 2,9 stopinje Celzije, izhaja iz letnega poročila Programa ZN za okolje (UNEP). Ob tem so v ZN države, ki k bilanci izpustov prispevajo največ, pozvali k ambicioznejšemu znižanju emisij.

Zaradi podnebne krize bo vse več turbulenc med leti

08. 06. 2023 17.24

Nova raziskava kaže, da podnebna kriza povzroča vse več turbulenc med leti, kar povečuje stroške in tveganje za potnike in posadko. Študija je namreč pokazala, da toplejši zrak, ki ga povzročajo emisije ogljika, povzroča slabše lete po vsem svetu, pri čemer so se hude turbulence v severnem Atlantiku od leta 1979 povečale za 55 odstotkov.

'Letalo je bilo tako umazano, da me je bolelo srce. To ljudje dihajo'

27. 04. 2023 20.31

Po tem, ko je že dvakrat preletel svet, se je slovenski raziskovalec podnebnih sprememb Matevž Lenarčič podal na novo odpravo, na več kot 20.000 kilometrov dolgo pot iz Slovenije do Himalaje. Na njej je spremljal onesnaženost ozračja nad indijsko podcelino, rezultati pa so ga pretresli. Pridružili smo se mu na poletu čez štajersko gričevje.

Sistem kroženja morskih tokov v Atlantskem oceanu bi lahko kolapsiral

30. 03. 2023 09.24

Hitro taljenje antarktičnega ledu povzroča izjemno upočasnitev globokih oceanskih tokov, kar bi lahko imelo katastrofalne posledice za podnebje, opozarja novo poročilo.

Zeleni pingvin pomaga soustvarjati boljšo prihodnost za prihodnje generacije

01. 03. 2023 00.15

Zeleni spletni vplivnež nas uči in spodbuja k aktivnemu in učinkovitemu naslavljanju podnebnih ciljev in si prizadeva k zmanjšanju porabe energije in virov.

'Nezaslišanih' 180 milijard dobička: naftna podjetja se kopajo v denarju

10. 02. 2023 11.02

Naftne multinacionalke od BP do Shell so leta 2022 zabeležile dobrih 180 milijard evrov dobička – to je približno toliko, kot je BDP Madžarske. Okoli 124 milijard od tega velja za presežne dobičke, a korporacije vseeno ne spustijo cen goriva. Pozivov k temu, da je treba njihov pohlep korenito omejiti, zato ne manjka. Pa družbe? Trdijo, da denar potrebujejo za naložbe in skušajo zmanjšati pomen dejstva, da veliko teh sredstev porabijo za nagrade in zadovoljne lastnike.

Na Grenlandiji rekordno visoke temperature, v Sibiriji rekordno nizke

19. 01. 2023 06.13

Nenavadno topla zima ni samo pri nas, znanstveniki poročajo, da temperature na Grenlandiji niso bile tako visoke že vsaj 1000 let. Nasprotno pa je v Sibiriji, kjer se je temperatura zraka v mestu Tongulah spustila pod -62,7 stopinje Celzija.

Brezplačni emisijski kuponi: veliki onesnaževalci jih (pre)prodajo naprej

29. 11. 2022 18.17

Evropska Unija je v zadnjih devetih letih nekaterim velikim onesnaževalcem namenila na stotine brezplačnih emisijskih kuponov oziroma dovoljenj za ogljične izpuste v skupni vrednosti skoraj 100 milijard evrov. Nekatera podjetja brezplačnih pravic niso izkoristila, zato so jih prodala naprej in s tem celo zaslužila, tudi kaže poročilo Svetovnega sklada za naravo (WWF). Tako podeljene pravice pa so "v nasprotju z načeli varovanja narave," menijo avtorji.

Manj energije in višji izpusti, toda ...

26. 11. 2022 07.43

Kljub vsem naložbam v obnovljivo energijo, se svetovni izpusti toplogrednih plinov še naprej povečujejo. Dogaja se paradoks, ki ga je raziskal okoljski ekonomist Aljoša Slameršak. V študiji, objavljeni v ugledni reviji Nature, je potrdil, da bosta izgradnja in vzdrževanje nizkoogljičnega energetskega sistema že sama po sebi zahtevala veliko dodatne energije, pri čemer bo velik del pridobljen iz fosilnih goriv, toda: "Zeleni energetski prehod moramo izvesti čimprej, sicer bodo posledice neukrepanja katastrofalne."

Zrak v Ljubljani med slabšimi v Evropi, MOL: 'Zrak mnogo bolj čist kot nekoč'

18. 11. 2022 06.00

Prebivalci mest po svetu od oblasti zahtevajo, da poskrbijo za čist zrak. Onesnažen zrak je tihi ubijalec in resna težava, ki je ne vidimo, opozarja skupina nemških državljanov, ki nemško vlado toži zaradi nevarno visoke ravni onesnaženosti zraka. Ozaveščenost o tem, da je račun za onesnaženost zraka pogosto naše zdravje, je vedno višja. Ljubljana je medtem glede na podatke Evropske agencije za okolje med najslabšimi mesti po kakovosti zraka v Evropi. MOL sicer poudarja, da danes v Ljubljani dihamo mnogo čistejši zrak kot pred desetletji. Kako so se v prestolnici med vladavino Zorana Jankovića spopadli s to problematiko in kaj bi lahko še postorili?

Nad Evropo oblak plina iz 80 tisoč ton razpršenega metana

01. 10. 2022 12.19

Zaradi poškodb na plinovodu Severni tok v Baltskem morju je v ozračje ušla ogromna količina metana. Nastal je oblak, ki je že dosegel Skandinavijo, kjer so potrdili rekordne vrednosti metana. Po nekaterih ocenah količina uhajajočega plina zadošča celoletnim emisijam metana v mestu v velikosti Pariza ali državi v velikosti Danske.

Prehod na nov sistem: 'Ethereum se bo začel obnašati kot Wall Street'

05. 09. 2022 16.20

Druga največja svetovna kriptovaluta Ethereum je tik pred pomembno preobrazbo svojih tehnologij, s katero naj bi zmanjšala emisije ogljika za več kot 99 odstotkov. To bodo pri Ethereumu storili z nadgradnjo njihovega modela blokovne verige, ki za svoje delovanje porablja veliko energije, na okolju bolj prijaznega. Zaradi t. i. združitve se je vrednost njihove valute podvojila, a nad spremembami niso navdušeni vsi – rudarjem bi lahko škodovala.

Googlova sprememba zmanjšuje izračune letalskih emisij

25. 08. 2022 10.29

Največji brskalnik na svetu je iz svojega spletnega kalkulatorja letov črtal ogromen del vplivov letalske industrije na globalno segrevanje. Ker Google gosti devet od vsakih deset spletnih iskanj, bi to lahko imelo velike posledice za potovalne odločitve ljudi. Podjetje je sporočilo, da je spremembo izvedlo po posvetovanju s svojimi industrijskimi partnerji.