elektrotehniko

'Če lahko zakon o integriteti krši premier, potem vprašanje, kje so meje'

17. 04. 2025 06.00

Kabineta predsednika vlade Roberta Goloba se je po razkritjih o njegovem počitnikovanju v vili Tomaža Subotiča sprva zavil v molk, nato pa so celo lansirali neresnično informacijo, da je Zdravniška zbornica pri uglednem pravniku Rajku Pirnatu naročila pravna stališča, ki bi lahko preprečila uveljavitev zakona o zdravstveni dejavnosti. Medtem še vedno ne želijo odgovoriti na vprašanje, kako je premier glasoval v primeru imenovanja Subotiča ter ali se je iz glasovanja izločil. Kako poskus diskreditacije komentira Pirnat in kaj pravita politična analitika Igor Lukšič in Peter Gregorčič?

Ekipa, ki bi znala 'prave žičke' prerezati v spanju

30. 03. 2025 09.26

S soncem obsijana odmaknjena lokacija v ljubljanskem Sostrem. Na obrobju gozda stavba, na kateri visi slovenska zastava. Železna vrata, zapornica in kamera na vhodu dajejo vedeti, da za njimi ne stoji običajna stanovanjska hiša. In če na dvorišču opazite moške v črnih oblačilih z baretkami in posebnimi našitki na rokavih, vam ti povejo, da gre za pripadnike Specialne enote Slovenske policije. Natančneje, za oddelek za protibombno zaščito.

Barbarina kuharska strast se je rodila na kmetiji ob kuhanju z najboljšimi sestavinami

05. 03. 2025 09.59

Barbara Ribič je odraščala na kmetiji, kjer se je ob kuhanju z domačimi sestavinami rodila njena ljubezen do kuhanja. Kljub temu je pripravo jedi vedno dojemala kot hobi in je ubrala drugačno poklicno pot. Sedaj se veseli svojo strast deliti s širšim krogom ljudi, se učiti in rasti.

Kako nove metode zdravljenja spreminjajo prihodnost onkologije?

03. 03. 2025 19.23

Medtem ko svet išče pot do miru, znanost išče rešitve v boju proti raku. Od elektroporacije do imunoterapije. Da bi lažje razumeli, kaj pomenijo novi načini zdravljenja, smo se odpravili v enega od laboratorijev na Fakulteti za elektrotehniko, kjer se ukvarjajo z elektroporacijo in razvijajo nove načine, ki so v pomoč tako onkologom kot pacientom.

Informativni dnevi: 'To danes je še utrdilo mojo odločitev'

14. 02. 2025 07.36

Srednje šole so odprle vrata vsem, ki jih zanima nadaljevanje šolanja pri njih. Kljub snežnim razmeram so informativni dnevi dobro obiskani. Ker so osnovne informacije o programih lahko našli že na spletu, so radovedni osnovnošolci izkoristili ta dan za ogled prostorov, spoznavanje obšolskih dejavnosti in osebni stik s profesorji in dijaki. Informacije iščejo tudi bodoči bruci.

'Verjamem, da bo umetna inteligenca v najkasneje desetih letih spremenila vse'

05. 02. 2025 11.51

Slovenija ima močne temelje za razvoj umetne inteligence, a jo moramo razvijati v korist družbe, je na dogodku na Institutu Jožef Stefan dejala ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer. Dogodek je potekal pred vrhom o umetni inteligenci, ki bo prihodnji teden v Parizu, namenjen pa je bil prikazu dosežkov Slovenije na tem področju.

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje

29. 01. 2025 12.43

500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

V Srbiji se nadaljujejo protesti in blokade fakultet, Vučić: Vseeno mi je

21. 12. 2024 15.55

V Srbiji se nadaljujejo vse bolj množični študentski protesti in blokade fakultet zaradi novembrskega zrušenja nadstreška na novosadski železniški postaji. Študenti, ki se jim na ulicah pridružuje vse več srednješolcev, so se v Beogradu poklonili tudi otroku, ki je bil v petek ubit v napadu na zagrebški osnovni šoli.

Edina možnost je JEK2, najslabša možnost je JEK2?

08. 12. 2024 08.21

Nekje med tema dvema skrajnostma se bodo kresala mnenja, ko se bomo v prihodnjih mesecih, morda letih, odločali o energetski prihodnosti Slovenije. Bo to nova jedrska elektrarna, če bo, kakšna bo in kdo jo bo gradil? Ali pa morda obnovljivi viri: veter, sonce, zeleni vodik?

Prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma

19. 11. 2024 16.10

Na kliničnem oddelku za kardiologijo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so konec oktobra prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma s pomočjo elektroporacije. Metoda je primerna za zdravljenje atrijske fibrilacije, ki je najpogostejša obstojna aritmija, so strokovnjaki pojasnili na novinarski konferenci.

Kibernetski napad na Univerzo v Mariboru preiskuje tudi Policija

24. 10. 2024 08.55

Zaradi obsežnejšega kibernetskega napada so računalniške storitve Univerze v Mariboru trenutno delno ali popolnoma nedostopne, so zaposlene in študente obvestili iz računalniškega centra fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko. Univerza je v stiku z ustreznimi organi in IT strokovnjaki in se trudi vzpostaviti sistem. O kibernetskem incidentu so bili obveščeni tudi na SI-CERT in Policiji, kjer pravijo, da potekajo intenzivne kriminalistične aktivnosti.

V nedrju doline še vedno leži neverjetnih 330 milijonov ton premoga

21. 10. 2024 08.20

"Mi živimo s tem, nam premog ne smrdi. Vsaka roža ima svoj vonj in tudi premog ima svojega, nas ne moti, mi smo v Šaleški dolini tega vajeni," oči zasijejo velenjski podžupanji Darinki Mravljak. Vonj, ob katerem si mimovozeči vozniki in prišleki z drugih koncev Slovenije zatiskajo nosove, je tam postal del lokalnega okolja. Ogromni črni kupi ob cesti med Velenjem in Šoštanjem pa bodo (kmalu) postali preteklost. Slovo od njih bo za tamkajšnje prebivalce precej bolj boleče, kot si predstavljajo drugod. Strokovnjaki pa nizajo opozorila, da zapiranje velenjskega premogovnika in šoštanjske termoelektrarne ni le lokalna težava, ampak vseslovenski problem.

Grossi: Prihodnost je v mešanici jedrske energije in obnovljivih virov

09. 10. 2024 09.47

Na obisku v Sloveniji se mudi generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Mariano Grossi. Izkušnje, ki jih ima Slovenija na področju uporabe jedrske energije, velja izkoristiti pri odločitvah glede prihodnje rabe tega vira, je na posvetu dejal Grossi in ponudil podporo IAEA ter izpostavil pomen široke razprave o morebitni novi nuklearki.

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'

09. 10. 2024 06.47

Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

Bomo gradili JEK2? 'Odločitev mora biti premišljena'

19. 09. 2024 15.26

Odločitev, ali naj država zgradi drugi blok jedrske elektrarne v Krškem (Jek 2), mora biti premišljena, potrebne so dodatne študije, da bi jo lahko sprejeli čez štiri leta, so ugotavljali v razpravi, ki jo je pripravilo resorno ministrstvo. Referendumski "ne" bi pomenil konec projekta, "da" pa nadaljevanje, a še ne končne odločitve.

Pirati s kamero, vitez brez volana in elektrika v telesu

20. 08. 2024 18.35

To so imena treh od 13 delavnic, ki v sklopu že 25. Poletnega tabora inovativnih tehnologij ta teden potekajo na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko. Udeleženci, stari od 10 in 18 let, se imajo v teh dneh možnost srečati z različnimi delovanji inovativnih tehnologij, delavnice pa niso samo priložnost za nove izkušnje in znanja, marsikdo v teh dneh najde tudi nov navdih za prihodnost.

Mladi mehanik: Najprej sem nosil orodje, nato držal luč

11. 07. 2024 13.03

Pragove srednjih šol bo prvega septembra prvič prestopilo 22.497 novopečenih dijakov. Dobra tretjina se je vpisala na gimnazije, preostali so izbrali srednje strokovne ali poklicne šole. Nič hudega ni, če mladostnik pri petnajstih letih ne ve, kaj bi rad počel v življenju, pomembno je, da je radoveden in se želi učiti.

Ali Slovenci res plačujemo najdražjo ceno električne energije v Evropi?

13. 06. 2024 06.00

Ali Slovenci res plačujemo najdražjo ceno električne energije med vsemi evropskimi državami? V sredo je bila namreč cena za megavatno uro 115 evrov, kar je denimo 50 evrov več kot v sosednji Avstriji ter v Nemčiji in Španiji. Cena pa je tudi 70 evrov višja kot v Franciji. Da v prvi polovici junija na dnevnem borznem trgu res beležimo nekoliko višje cene, priznavajo tudi v državnem Elesu. Ali bomo to na položnicah občutili tudi državljani in podjetniki? Z nami je minister za okolje podnebje in energijo Bojan Kumer.

V DZ-ju napovedana podpora referendumu o Jeku 2, glasijo se pozivi k transparentnosti

22. 05. 2024 12.48

Poslanske skupine Svoboda, SDS, NSi in SD so napovedale podporo predlogu za posvetovalni referendum o zagotavljanju oskrbe z elektriko z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Proti so v Levici; menijo, da se želi izsiliti bianco menico za zelo drag projekt, brez možnosti opredelitve samo za obnovljive vire. Glasovanje bo v četrtek. Mladi za podnebno pravičnost so pred začetkom poslanske razprave ponovno pozvali k večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev, povezanih s projektom. "Poslanci in vlada vodijo ta proces v popolni temi," so kritični.

Od vodenja brezpilotnih letalnikov do izdelave algortima za igro namiznega nogometa

11. 04. 2024 18.33

Na težko dostopnih terenih so reševalcem velikokrat v pomoč tudi brezpilotni letalniki, tako so na primer po lanskih katastrofalnih avgustovskih poplavah droni nadzorovali plazovita območja na Koroškem. Robotika, avtomatika in senzorika so znanja prihodnosti in zato so na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko že devetič pripravili Dneve avtomatike, kjer so se študenti skozi igro učili. Pomerili so se namreč v načrtovanju vodenja brezpilotnih letalnikov Drone Challenge in izdelavi algoritma za avtonomno igro namiznega nogometa FuzbAI.

Podjetja na mariborski fakulteti iskala potencialne nove kadre

20. 03. 2024 19.48

Na mariborski Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko so znani po dobrem povezovanju z gospodarstvom, ne le na področju raziskovalne dejavnosti, kjer so prodrli celo v vesolje, pač pa so iskani tudi njihovi študenti in diplomanti. Več podjetij je danes obiskalo karierni sejem na fakulteti in opravilo razgovore s študenti. Gre namreč za poklice, ki niso iskani le v sedanjosti, ampak bodo tudi v prihodnosti.

Evropska solarna industrija pred zlomom, Kitajska si mane roke

31. 01. 2024 16.20

Gradnja sončnih elektrarn v Evropi je tudi lani podirala rekorde. Vsak dan so namestili dodatnih 306.000 solarnih panelov in tako dodali za skoraj 60 gigavatov dodatnih kapacitet. A v luči te nepretrgane rasti se evropski proizvajalci fotovoltaike soočajo z vse večjim izzivom – kitajsko konkurenco. Izdelki z Daljnega vzhoda so za tretjino cenejši, štiri velika evropska podjetja se soočajo z likvidnostnimi težavami. Evropska komisija pa želi, da bo do leta 2030 kar 40 odstotkov vseh sončnih panelov, nameščenih v EU, proizvedenih znotraj unije.

Najboljši strelec Lige prvakov: Nihče ne podcenjuje Celja

07. 12. 2023 22.30

Organizator igre najuspešnejšega moškega rokometnega kolektiva na sončni strani Alp, Celja Pivovarne Laško, Mitja Janc je z nestrpnostjo čakal na drugi letošnji obračun s slovito Barcelono. V katalonski prestolnici se je srečal z bratom Blažem, na igrišče pa stopil kot vodilni strelec po devetih krogih Lige prvakov.

Fakulteta za elektrotehniko predstavila nov superločljivostni mikroskop

28. 11. 2023 15.22

Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani so predstavili nov superločljivostni mikroskop v vrednosti 1,25 milijona evrov. Gre za največji nakup posamičnega kosa opreme v zgodovini Univerze v Ljubljani, s katerim bodo raziskovalci lahko še natančneje opazovali procese v celicah, so sporočili s fakultete.

Za sliko tedna izbran posnetek Zemlje slovenskega satelita

09. 11. 2023 12.19

Evropska vesoljska agencija (Esa) je fotografijo Zemlje, ki jo je posnela kamera na 6000 kilometrov oddaljenem satelitu Trisat-R, izbrala za fotografijo tedna na področju tehnologije, so sporočili iz podjetja Skylabs. Fotografija je bila posneta z izjemno miniaturno kamero velikosti manj kot dveh kubičnih milimetrov.

Prihodnje leto v primanjkljaju več poklicev kot letos

23. 10. 2023 14.11

Prihodnje leto bo v Sloveniji v primanjkljaju na trgu dela 109 poklicev, kar je deset več, kot so lani ocenjevali za letos. V ravnovesju jih bo 39 ali sedem manj, v presežku pa 35 ali dva manj, kaže raziskava Zavoda RS za zaposlovanje Poklicni barometer 2023. V njej je zavod analiziral 183 poklicev.

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov

20. 10. 2023 06.00

Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

Dijaki izdelali prototip e-skiroja, ki zavira avtomatično

28. 09. 2023 20.08

Bo vožnja z električnimi skiroji zaradi ideje, ki je nastala v Sloveniji, bolj varna? Celjska dijaka sta na podlagi ideje študentk Ekonomske fakultete izdelala prototip skiroja, ki začne avtomatično zavirati, ko voznik spusti eno od rok s krmila.

Nova energetska politika: Način ogrevanja bo odvisen od tega, kje živite

22. 09. 2023 06.00

Na področju energije nas, kot kaže, čakajo korenite spremembe. Ne samo nočno pranje posode, po novem bomo gledali tudi, kdaj jo bomo pristavili na štedilnik. Poleg novega načina obračunavanja omrežnine pa se obeta še nov zakon o energetski politiki. Ta narekuje predvsem spremembe toplotnih virov energije, ki bodo odvisni od tega, v kakšnem naselju živite.

Ob katerih urah bodo kuhanje, pranje, likanje najdražji?

21. 09. 2023 20.02

Če ste bili vajeni varčevati z električno energijo tako, da ste prali ponoči, boste morali biti s prihodnjim letom pozorni tudi na to, kdaj boste na električno ploščo postavili kosilo. Konec bo dvotarifnega obračunavanja elektrike, ki smo ga do zdaj poznali kot nočni in dnevni tok, z marcem prihaja pet tarifnih blokov. Od 1. marca 2024 bo najdražji časovni blok vsak delovnik od 7. do 14. ure in od 16. do 20. ure, najcenejša raba omrežij pa ostaja ponoči. Tarifa pa se bo razlikovala tudi glede na letni čas.