elektrifikacija

Zeleni prehod Luke Koper: 100 milijonov za infrastrukturo
05. 03. 2025 19.33Tudi Luka Koper bo v luči zelenega prehoda, kot to zahteva zakonodaja za vsa evropska pristanišča, do leta 2030 morala omogočiti ladjam, ki so privezane v pristanišču, da se priključijo na elektriko. Gradnja primerne infrastrukture bo stala kar 100 milijonov evrov, ob tem pa pospešeno vlagajo še v elektrifikacijo vseh strojev in postavitev sončnih kolektorjev na strehe objektov v pristanišču. Kako pa bodo vsi ti milijonski vložki vplivali na konkurenčnost?

Avtomobilska industrija: obisk Kitajcev v Sloveniji – kakšni so interesi?
06. 12. 2024 06.00Slovenska podjetja čutijo posledice avtomobilske krize, ki se širi v Evropi. Na gospodarskem ministrstvu želijo podjetjem pomagati tudi z iskanjem stikov s kitajskimi proizvajalci. Ker smo glasovali proti carinam na kitajska vozila, je Slovenija postala zanimiva za kitajske investicije. Prvi obisk kitajskega podjetja Dongfeng smo imeli prejšnji teden, prihodnje leto pa pride še eno podjetje. Kakšne interese imajo v Sloveniji? Kje evropska podjetja za Kitajsko zaostajajo?

Državni svet izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV
21. 11. 2024 17.05Državni svet je izglasoval odložilni veto na noveli zakonov o dohodnini in DDV. Med drugim nasprotuje spremembam sistema normiranih odhodkov, novi olajšavi za delavce iz tujine, dodatnim administrativnim bremenom za podjetja ter zvišanju obdavčitve sladkih pijač. Zdaj bo moral DZ o novelah ponovno odločati, potrebnih bo vsaj 46 glasov.

Ice Cube na stara leta znova slavi lasten ego
26. 10. 2024 10.59Ari Lennox dobi plus, Summer Walker pa kar minus.

Direktor Mahleja: 'Evropa dela veliko napako'
11. 10. 2024 17.54Arnd Franz, izvršni direktor dobavitelja avtomobilske industrije Mahle, ki v Sloveniji ravno načrtuje velika odpuščanja, opozarja na posledice vztrajanja pri strogih ciljih zmanjšanja emisij CO2 v Evropski uniji. V intervjuju je poudaril, da bi bile posledice za evropsko gospodarstvo in avtomobilsko industrijo lahko usodne.

V Luko Koper priplula druga največja kontejnerska ladja na 'zeleni' metanol
17. 06. 2024 15.33V koprskem pristanišču so privezali drugo največjo kontejnersko ladjo na svetu, ki jo poganja zeleni metanol. Astrid Maersk je druga ladja ladjarja A.P. Moller – Maersk, ki kot pogonsko gorivo uporablja metanol in je do okolja prijaznejša. Njeno sestrsko ladjo, kontejnersko matico Ano Maersk, so splavili v začetku letošnjega leta.

Kaj imajo skupnega zelena mobilnost, varnost in kužki? Opel.
29. 05. 2024 00.15Opel: drzna in moderna avtomobilska znamka, zavezana zelenim inovacijam, aktivnemu življenjskemu slogu in družbeno odgovornim projektom, kot je Psom prijazni. Vplivnica Katka Bogataj in družina so se z novo Opel Astro Sports Tourer zapeljali v Radence, na Kužkov tek v sklopu Maratona treh src.

Ob vseh ukrepih izpusti enaki kot pred 12 leti: krivi vse večji avtomobili
24. 01. 2024 18.04Kljub velikim ambicijam in strogim zahtevam večina osebnih avtomobilov z motorjem z notranjim zgorevanjem na cestah EU še vedno izpušča enako količino ogljikovega dioksida kot pred 12 leti, v poročilu ugotavlja Evropsko računsko sodišče. Opozarja tudi na ne vedno zanesljive meritve izpustov.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega
14. 01. 2024 12.14Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

Slovenec je ustvaril okus prihodnosti
08. 12. 2023 15.27Martin Rojnik je mlad prevzemnik kmetije, ki si želi družbo ozaveščati o pomenu odgovorne prehranske kulture in v njej vzpostaviti odgovorni prehranski sistem. V skladu s tem je razvil unikaten prehranski izdelek, ki ga slovenskemu tržišču ponosno predstavlja v oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju.

Z zahodne obale, z vzhodne obale in še iz mesta na bregovih Krke
13. 08. 2023 11.00Čeprav nastopi kot zadnja, Latto prehitro pospravi vse v hiši.

Mož, od katerega je odvisna prihodnost JEK 2
01. 07. 2023 07.00Z avgustom bo Kabinet predsednika vlade okrepil še deseti sekretar. Danijel Levičar bo bržkone imel eno najtežjih nalog med vsemi, saj bo moral uskladiti in najti rešitev za največji večgeneracijski projekt v zgodovini Slovenije. Dražji od vseh velikih infrastrukturnih projektov (avtoceste, TEŠ, drugi tir, Karavanke) skupaj. Moral bo pripraviti podlago za nov zakon, krmariti med različnimi interesi vplivnih organizacij in posameznikov, poskrbeti, da ne bo lukenj v zakonu, ki bodo dopuščale zlorabe, predvsem pa državljanke in državljane pripraviti na referendumsko odločitev.

Daleč najdražji projekt v zgodovini Slovenije
19. 06. 2023 23.23Ni jasno, kdaj bo začetek gradnje, ni jasno, koliko bo stal, niti kakšna bo kapaciteta. Ni časovnice, ni jasnih zavez. Drugi blok Jedrske elektrarne Krško ostaja le skupek ugibanj. Za zdaj. Znano je le to, da ga potrebujemo, še preden leta 2043 dokončno ustavijo NEK. K sreči Sloveniji letos zagnan finski jedrski blok lahko služi za vzor, kako se tak projekt ne pelje. Olkiluoto 3, reaktor podobnih kapacitet, kot ga omenjajo v naših energetskih krogih, je Finsko stal 12 milijard evrov namesto štiri, gradnja pa se je podaljšala za 13 let.

E-avtocesta na Švedskem: električna vozila se bodo polnila kar med vožnjo
01. 05. 2023 12.51Prodaja novih vozil z motorjem z notranjim izgorevanjem bo od leta 2035 prepovedana, je sklenil Svet EU in nekatere evropske države so že začele s pospešeno pripravo infrastrukture za lažji prehod na elektrificiran vozni park. Na Švedskem bodo začeli z gradnjo prve elektrificirane ceste, na kateri se bodo vozila polnila kar med vožnjo.

Obdavčitev drugega avta in taksa za vstop v Ljubljano?
21. 04. 2023 07.58Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo so se odzvali na trditve, da posodobljen predlog Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN) predvideva predčasno prepoved prodaje avtomobilov na bencinski in dizelski pogon, poleg tega pa še obdavčitev drugega avtomobila v gospodinjstvu in takso za vstop v Ljubljano. Navedbe so absolutno neresnične, so poudarili in dodali, da je v javnosti šele prvi osnutek posodobitve NEPN. Ta sicer vsebuje vse omenjene predloge.

Odkrili največje nahajališče redkih kovin v Evropi
12. 01. 2023 16.03Na severu Švedske so odkrili največje nahajališče redkih kovin v Evropi, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes sporočilo švedsko rudarsko podjetje v državni lasti LKAB. Redke kovine so med drugim bistvene za proizvodnjo baterij za električne avtomobile. Toda raziskave se bodo začele šele čez leta, tudi če bodo dovoljenja izdana zelo hitro.

Zrak v Ljubljani med slabšimi v Evropi, MOL: 'Zrak mnogo bolj čist kot nekoč'
18. 11. 2022 06.00Prebivalci mest po svetu od oblasti zahtevajo, da poskrbijo za čist zrak. Onesnažen zrak je tihi ubijalec in resna težava, ki je ne vidimo, opozarja skupina nemških državljanov, ki nemško vlado toži zaradi nevarno visoke ravni onesnaženosti zraka. Ozaveščenost o tem, da je račun za onesnaženost zraka pogosto naše zdravje, je vedno višja. Ljubljana je medtem glede na podatke Evropske agencije za okolje med najslabšimi mesti po kakovosti zraka v Evropi. MOL sicer poudarja, da danes v Ljubljani dihamo mnogo čistejši zrak kot pred desetletji. Kako so se v prestolnici med vladavino Zorana Jankovića spopadli s to problematiko in kaj bi lahko še postorili?

Zakaj elektrika?
03. 10. 2022 00.15Elektrifikacija voznega parka je skupaj z energetsko samooskrbo tisti korak, ki bi ga podjetja morala storiti čim prej. Zakaj?

Na dan sežgemo 15 milijonov štruc kruha in 19 milijonov steklenic olja
06. 09. 2022 10.14Cene hrane, ki so bile že prej zaskrbljujoče visoke, so zaradi dogajanja v Ukrajini poletele v nebo. Rekordne suše po Evropi in v drugih delih sveta bodo to krizo še dodatno poglobile. Milijoni dodatnih ljudi so potisnjeni na rob lakote, še veliko več pa v veliko prehransko revščino. Kljub temu v Evropi vsak dan sežgemo ekvivalent 15 milijonom štruc kruha ter 19 milijonom steklenic sončničnega in repičnega olja za gorivo za naše avtomobile in tovornjake, na absurde spodbujanja pridelave sežiganja poljščin za gorivo opozarjajo nevladne organizacije.

Kaj se zgodi, ko je električno omrežje preobremenjeno?
11. 08. 2022 09.45Proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov je podvržena velikim nihanjem. Zadnje mesece zaradi suše tudi sicer zanesljive hidroelektrarne prispevajo manj električne energije. Toda električno omrežje mora biti stabilno in Slovenija je glede na nepredvidljivost vremenskih nevšečnosti pripravljena, zatrjujejo pri Elektru Slovenija (ELES).

Evropski zeleni dogovor ali kako postati prva podnebno nevtralna celina
18. 06. 2022 14.18Evropski zeleni dogovor je ena od šestih prednostnih nalog Evropske komisije v obdobju 2019–2024, saj podnebne spremembe in degradacija okolja življenjsko ogrožajo Evropo in ves svet. Zeleni dogovor, ki ga je 11. decembra 2019 predstavila Evropska komisija, določa ambiciozen časovni načrt za podnebno nevtralno, krožno gospodarstvo, v katerem je gospodarska rast ločena od rabe virov. Evropski zeleni dogovor bo financiran s tretjino od naložb v višini 1,8 bilijona evrov iz instrumenta za okrevanje NextGenerationEU in iz sedemletnega proračuna EU.

Ali je utrujeni Biden med podnebno konferenco zadremal?
02. 11. 2021 09.00Kamere so ujele utrujenega predsednika ZDA, ki je med poslušanjem podnebne konference zaprl oči. Na družbenih omrežjih se zdaj sprašujejo, ali je predsednik zadremal ali si je zgolj odpočil utrujene veke.

Prvo potniško letalo na električni pogon že do konca desetletja?
03. 11. 2021 06.24Nov uspeh Pipistrela Iva Boscarola. Njihova štirisedežna Panthera je na letališču Cerklje opravila lokalni polet brez emisij. To je prva faza testne kampanje, ki uresničuje evropski zeleni dogovor. Kar je v luči podnebne konference, na kateri usklajujejo, kako doseči zmanjšanje emisij za 1,5 stopinje Celzija, več kot dobrodošlo. Vsi ti majhni uspehi v boju za uporabnost zelene tehnologije v vsakdanjem življenju namreč pripomorejo k velikemu skupnemu cilju, to je zaustavljanju segrevanja Zemlje.

Vrh voditeljev na COP26: Nove zaveze Indije, Kitajska znova razočarala
01. 11. 2021 14.35Presenečenje drugega dneva podnebne konference je oznanilo indijskega premierja, ki je podal zavezo, da bo tretja največja onesnaževalka postala podnebno nevtralna do leta 2070. Gre za pomemben korak, ocenjujejo svetovni mediji. Znova pa je razočarala največja onesnaževalka na svetu. Njen predsednik kljub ostrim kritikam glede podnebnega načrta ni prišel v Glasgow, v zgolj pisni izjavi pa ni podal nobene nove zaveze, ki bi vzbujala upanje za naš planet. Kot je izpostavil Attenborough, starešina boja za okolje, nas naša odvisnost od fosilnih goriv potiska čez rob. Poudaril je, da moramo, dokler še imamo čas, sprejeti priložnost in tragedijo spremeniti v zmago, pri tem pa nas naj vodi upanje, in ne strah.

Avtomobilska industrija sredi sprememb in na lovu za kadri: koga in kaj potrebujejo?
05. 09. 2021 07.53Avtonomna vožnja, novi tipi mobilnosti, elektrifikacija branže, zahteve po zmanjšanju emisij ... Vse to terja prilagoditve avtomobilske industrije. Čeprav je Evropa že leta tarča očitkov, da tehnološkemu napredku – tudi na področju avtomobilske industrije – sledi prepočasi oziroma ni nosilec sprememb, nemški Ifo ocenjuje, da je preobrazba avtomobilske industrije v polnem teku, močna nemška avtomobilska industrija pa naj bi se v tem smislu dobro pozicionirala. A izpostavljajo razliko med proizvajalci avtomobilov in njihovimi dobavitelji, ki jih je tudi pri nas kar nekaj. Ti naj bi preobrazbi pogosto sledili (pre)počasi.

Europark z največ električnimi polnilnicami na enem mestu postaja središče trajnostne mobilnosti v Mariboru
26. 03. 2021 00.15Europark Maribor postaja središče trajnostne mobilnosti v Mariboru, saj so odprli kar deset novih električnih polnilnic, kar je največ na enem mestu v štajerski prestolnici.

Nov mejnik v letalstvu: airbus A350-1000 poletel sam
20. 01. 2020 08.05Airbus je predstavil novo tehnologijo, ki omogoča varnejše potovanje – avtomatski vzlet potniškega letala. A kljub temu bodite brez skrbi, brezpilotna potniška letala se bodo pojavila šele v zelo oddaljeni prihodnosti, ta tehnologija je zgolj mišljena kot podpora pilotom.

Ne sveti več narava, ampak človek. In človek sveti veliko preveč
06. 09. 2019 06.00Svetlobno onesnaževanje je eden od pogosto prezrtih problemov, ki pa, opozarjajo strokovnjaki, povzroča veliko škode - škoduje zdravju ljudi, škoduje okolju, po nepotrebnem viša stroške ...

Bangladeške parlamentarne volitve zaznamovalo nasilje
30. 12. 2018 21.22V Bangladešu so potekale parlamentarne volitve, ki jih je zaznamovalo nasilje, v katerem je bilo ubitih najmanj 17 ljudi. Glede na začasne rezultate je gladko zmagala stranka bangladeške premierke Sheikhe Hasine Wazed Liga Awami. Opozicija pa poroča o kršitvah in zahteva razveljavitev rezultatov.

Da ali ne Uberju? Zakaj se ga v Sloveniji otepamo?
23. 06. 2018 06.00Podjetje Uber, ki s pomočjo aplikacije ponuja prevozne storitve, uspešno vozi po skoraj vsej Evropi. Kljub temu, da se je praktično v vseh državah spotaknil ob birokratske in pravne ovire ali pa so mu očitali nelojalno konkurenco. A njegovo kolesje se ne ustavi zato, ker ga žene zanimanje milijonov potrošnikov. Je učinkovita in ugodna dopolnitev javnega prevoza ter alternativa uporabi zasebnih avtomobilov. Zakaj ga v Sloveniji še nimamo, čeprav je infrastrukturno ministrstvo spisalo predlog novele zakona?