elaborat

Posli Nine Zidar Klemenčič

17. 02. 2025 10.36

Ena izmed najbolj vplivnih odvetnic v državi se je znašla sredi potencialno koruptivnega omrežja, ki smo ga v nedeljo razkrili v rubriki 24UR Fokus. Objavili smo dele pričevanj, ki so povezani z dvema državnima posloma – največjim državnim podjetjem Družbo za avtoceste (Dars) in nakupom sodne stavbe na Litijski. Je pa Nina Zidar Klemenčič z državo sodelovala tudi v drugih primerih, njene stranke so bili denimo celjska bolnišnica, mariborska občina, trebanjski dom upokojencev, ljubljanska psihiatrična bolnišnica. Zastopala je tudi številne politike, pa cementarno Salonit Anhovo in Zvezo prijateljev mladine Moste-Polje.

Nina Zidar Klemenčič zavrača očitke in favoriziranje Draganovića

16. 02. 2025 20.32

"Gre za neresnične konstrukte in zaključke, ki so podani na podlagi nepravilnih informacij," na očitke odgovarja ena najbolj vplivnih slovenskih odvetnic Nina Zidar Klemenčič. Potem ko smo v nocojšnji rubriki 24UR Fokus razkrili potencialno koruptivno omrežje javnosti dobro znane odvetnice, je ta nastopila kot gostja v naši osrednji informativni oddaji. V pogovoru je vse očitke v povezavi z delom na Darsu in pri pogodbah za avtovleke zavrnila. Zatrdila je, da njena odvetniška družba nikoli ni favorizirala Enesa Draganovića in napovedala, da se bo obrnila tudi na sodišče.

Kaj se postreže zraven pršuta? Nikakor ne kislih kumaric ali vloženih šampinjonov

28. 12. 2024 11.31

V teh prazničnih dneh je ena izmed slovenskih tradicij nedvomno pršut, ki ga ravno decembra najpogosteje postavimo na mizo in tudi pojemo največ. Pri nas je zgodba pršuta tesno povezana s Krasom, kjer izdelujejo geografsko zaščiten kraški pršut. Kaj to pomeni? Kakšna so pravila za njegovo izdelavo? Obiskali smo kmetijo Cigoj, kjer sami redijo prav posebno pasmo prašičev za pršute. Bili smo tudi v pršutarnah v Lokvah in Šepuljah, pokazali so nam proizvodnjo pršuta od začetka do konca.

V nedrju doline še vedno leži neverjetnih 330 milijonov ton premoga

21. 10. 2024 08.20

"Mi živimo s tem, nam premog ne smrdi. Vsaka roža ima svoj vonj in tudi premog ima svojega, nas ne moti, mi smo v Šaleški dolini tega vajeni," oči zasijejo velenjski podžupanji Darinki Mravljak. Vonj, ob katerem si mimovozeči vozniki in prišleki z drugih koncev Slovenije zatiskajo nosove, je tam postal del lokalnega okolja. Ogromni črni kupi ob cesti med Velenjem in Šoštanjem pa bodo (kmalu) postali preteklost. Slovo od njih bo za tamkajšnje prebivalce precej bolj boleče, kot si predstavljajo drugod. Strokovnjaki pa nizajo opozorila, da zapiranje velenjskega premogovnika in šoštanjske termoelektrarne ni le lokalna težava, ampak vseslovenski problem.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov

22. 07. 2024 06.01

Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Bodo z izgradnjo akumulacije v kamnolomu rešili težavo slovenske Istre?

04. 06. 2024 19.55

Eno najbolj perečih težav slovenske Istre, oskrbo s pitno vodo, bi po dolgih desetletjih, kot kaže, končno lahko rešili. Koprska občina, Rižanski vodovod in pristojno ministrstvo so soglasni, da bi bilo najbolj primerno zgraditi akumulacijo v kamnolomu Griža pri Kubedu. Trenutno je v izdelavi elaborat, projekt pa bi, po najbolj optimističnih napovedih, lahko zaključili čez sedem let.

Mariborska občina namerava uvesti kadrovske štipendije

21. 05. 2024 13.13

Mariborski mestni svetniki bodo v četrtek odločali o predlogu za uvedbo kadrovskih štipendij. Poleg obstoječih štipendij za nadarjene dijake in študente bi tako občina podeljevala kadrovske štipendije, katerih prejemniki se bodo po zaključenem izobraževanju morali zaposliti v občinski upravi ali zavodih, kot so vrtci, šole in zdravstveni domovi.

Predsednica poziva k transparentnemu obveščanju o gradnji Jeka 2

13. 05. 2024 11.42

Gradnja nove jedrske elektrarne (Jek 2) je največja investicija v zgodovini Slovenije, zato bi morala biti javnost o projektu podrobno, pošteno in nepristransko obveščena, je pozvala predsednica države Nataša Pirc Musar. Čeprav sama podpira jedrsko energijo, meni, da javnost ni dovolj obveščena, kar se ji ne zdi prav.

Bo omejevanje hrupa uničilo gasilske veselice?

26. 03. 2024 15.11

Ali bo nova uredba o načinu uporabe zvočnih naprav na shodih in prireditvah 'pohabila' prireditve na prostem, med drugim tudi gasilske veselice? Poslanska skupina SDS temu ostro nasprotuje. Poslanci SDS bodo zato zahtevali sklic seje odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor in od vlade terjali dodatna pojasnila. Na njihovi strani so tokrat tudi kolegi iz SD.

Ureditev obale med Izolo in Koprom: pešpot, novi drevored, tekaška in kolesarska steza ...

02. 02. 2024 16.23

Na javnem arhitekturnem natečaju za ureditev območja nekdanje obalne ceste Koper–Izola je komisija kot strokovno najboljšo rešitev izbrala elaborat krajinsko-arhitekturnega studia Landstudio 015 iz Ljubljane, so sporočili iz Občine Izola. Na natečaj je prispelo 10 idej, ki si jih je mogoče ogledati na spletni strani arhitekturne zbornice.

Šefic: Plaz je nevaren, predlagamo preselitev v začasne nastanitve

20. 10. 2023 15.49

Vodja službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je obiskal naselje Struge v občini Luče, ki ga je razdejala avgustovska ujma in ga ogroža plaz. "Plaz je nevaren, predlagamo takojšnjo preselitev v druge začasne nastanitve," je povedal Šefic in dodal, da to sicer ni trajna rešitev. V naslednjih 14 dneh bodo Struge obiskali tudi geologi, ki bodo pojasnili nevarnosti bivanja na tem območju. To je bilo sicer šele prvo srečanje, na katerem so govorili tudi o več rešitvah in načrtu sanacije.

Obnova po poplavah: tehnična pisarna v Ljubljani, na terenu še dve izpostavi

01. 09. 2023 09.40

Pod vodstvom državnega sekretarja Boštjana Šefica se je prvič sestala razširjena delovna skupina za koordinacijo obnove po poplavah. Ključna prioriteta je do jeseni vzpostaviti tako stanje, da ob morebitnem poslabšanju vremena preprečijo novo škodo. Skupina je tudi potrdila delovno gradivo zakona o obnovi, ki naj bi bil pripravljen do konca meseca.

Župan Leljak zaradi klica na 112 in lažnega požara ne bo odgovarjal

19. 07. 2023 08.26

Radenski župan Roman Leljak je novembra lani s klicem na 112 in prijavo lažnega požara sprožil nenapovedano gasilsko vajo in si nakopal policijsko preiskavo, ki pa se je končala zgolj s poročilom in ugotovitvijo, da dejanje župana ni bilo zlonamerno, pa čeprav je o sami vaji obvestil zgolj policijskega komandirja, medtem ko gasilska zveza o tem ni bila obveščena.

Pred Mariborčani nove podražitve: v načrtu dvig cen vodarine in odvoza odpadkov

17. 06. 2023 11.04

Po tem, ko so bile na mestnem svetu že potrjene podražitve vrtcev, vstopnin v javne športne objekte, parkirnin in pristojbine za odpadne vode, se pred Mariborčani in Mariborčankami nakazujejo nove podražitve. V načrtu je dvig cen vodarine, odvoza odpadkov in pogrebnih storitev, še vedno odprto vprašanje pa je tudi podražitev avtobusov in gondole.

Novogoričane čakajo višje položnice za komunalo

25. 05. 2023 22.00

Mestni svetniki Mestne občine Nova Gorica so potrdili dvig cen zbiranja in odlaganja komunalnih odpadkov. Ker se cene niso povišale že tri leta, bodo s 1. julijem cene višje kar za 20,5 odstotka. Mnogi svetniki so menili, da je to preveč, vendar so pri glasovanju tak sklep večinsko podprli.

Sodno palačo 'gradimo' že 17 let, v tem času se je podražila za 125 milijonov evrov

02. 02. 2023 06.00

Čeprav je še oktobra lani kazalo, da bo po 17 letih prostega teka zdaj zares država začela graditi novo sodno palačo, je projekt tik pred podpisom pogodbe za izdelavo projektne dokumentacije obtičal. Denar, ki je bil za to namenjen v proračunu za letošnje leto, je vlada z rebalansom prerazporedila, pravosodno ministrstvo pa je odločilo, da bodo ponovno izvedli analizo – kakšno sodno stavbo potrebujemo, če sploh jo. V vsem tem času smo porabili skoraj osem milijonov evrov, cena pa se je s prvotno ocenjenih 75 milijonov povzpela že na 200 milijonov evrov.

V Novi Gorici so se z januarjem občutno zvišale cene daljinskega ogrevanja

17. 01. 2023 13.13

Z začetkom leta so se v Novi Gorici občutno zvišale cene daljinskega ogrevanja. Gospodinjstva bodo morala mesečno namesto dosedanjih povprečno 33 evrov plačevati 50 evrov, je povedal direktor Komunalne energetike Nova Gorica Miran Kalin, torej bo znesek na položnici za več kot polovico višji.

Spremembe, ki jih prinaša reorganizacija NMP in zakaj so nekatere občine proti

07. 12. 2022 12.43

Primarni nivo zdravstva je ob kadrovskih težavah in vse večjih zahtevah bolnikov v vse večjih težavah, ob tem pa tudi mreža nujne medicinske pomoči. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je tako že pred časom napovedal ločitev izvajanja NMP od družinske medicine. Če bodo z deležniki našli konsenz, bi sistemske rešitve lahko uveljavili že prihodnjo pomlad. Toda trenutni predlog je naletel na kritike. Potem ko so na noge skočili Kamničani, so se pritožile tudi nekatere druge občine, kjer bi se morali zdravniki po predlogu ob terenskih intervencijah pripeljati iz drugega kraja, urgentne ambulante pa bi bile ukinjene.

Teš 6 znova v omrežju

05. 12. 2022 12.00

Šesti blok Termoelektrarne Šoštanj so ponovno zagnali, so povedali v Holdingu Slovenske elektrarne. Termoelektrarno Šoštanj so namreč s ciljem privarčevati premog za zimske mesece iz omrežja začasno izklopili 14. oktobra.

Teš 6 ponovno zagnali decembra, začeli uvažati indonezijski premog

28. 11. 2022 10.01

Šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš) bodo ponovno zagnali v začetku decembra. Teš 6 so s ciljem privarčevati premog za zimske mesece, ko bodo potrebe po energiji večje in bo uvoz elektrike predvidoma dražji kot zdaj, iz omrežja začasno izklopili 14. oktobra. Zaradi energetske krize so se odločili tudi za uvoz premoga.

Zaradi odstopa od postavitve ograje na meji 1,8 milijona škode

25. 10. 2022 13.02

Družba Maxi Bau in njen podizvajalec podjetje Legi-SGS sta zaradi odločitve ministrstva za notranje zadeve, da opusti postavitev ograje na meji s Hrvaško, utrpeli škodo v višini najmanj 1,8 milijona evrov, so na novinarski konferenci opozorili predstavniki obeh podjetij. Kot so poudarili, naročnik na plačilo škode ne pristaja. Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) vse navedbe predstavnikov podjetja Maxi Bau odločno zavračajo. Pravijo, da so ves čas pogodbenega razmerja korektno in vestno izpolnjevali pogodbo o dobavi in postavitvi začasnih tehničnih ovir na južni meji.

Sveža gajba Liamovega bla-bla-bla soka

11. 06. 2022 11.00

Ravno prav premalo novega.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'

04. 02. 2022 06.00

Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

'Pirotehnika je lahko zabavna, a predstavlja veliko tveganje za poškodbe'

09. 12. 2021 09.01

Bližajo se božično-novoletni prazniki, od 26. decembra do 1. januarja pa je pod določenimi pogoji dovoljena uporaba pirotehničnih izdelkov. Policija sicer že zaznava primere, ko mladoletniki pokajo petarde. "Pirotehnika je lahko zabavna, a predstavlja veliko tveganje za poškodbe," je na preventivni delavnici povzel policist PU Koper. Mladoletniki naj pirotehnične izdelke uporabljajo le pod nadzorom staršev, prav tako je potrebna previdnost pri nakupu teh izdelkov, še sporočajo policisti.

'Začetni entuziazem je šel mimo. Sedaj smo prepuščeni sami sebi'

27. 11. 2021 07.00

11 mesecev je minilo od uničujočega potresa, ki je na kolena spravil Petrinjo in razdejal okoliške vasi. Po začetnem entuziazmu, ko so mesto preplavili prostovoljci z vseh koncev in krajev Hrvaške, je danes Petrinja pozabljena, prazna, utrujena, besna in obupana. Vanjo naj bi se steklo več sto milijonov evrov donacij ter nepregledne tone gradbenega materiala. A skoraj leto dni kasneje denarja in gradbenega materiala "čudežno" ni več. Obnovljenih je bilo le nekaj dimnikov, središče mesta je še vedno razsuto, domovi v slabem stanju, na stotine ljudi živi v bivalnih kontejnerjih, zima pa je pred vrati. Ljudje odhajajo, v tistih, ki so ostali, pa tlita brezup in jeza. V okoliških vaseh je še huje.

Boj za regijsko bolnišnico na Gorenjskem: imeli bi jo Kranj, Jesenice in Radovljica

02. 11. 2021 12.10

11 od 18 županov gorenjskih občin podpira širitev regijske bolnišnice v Mestni občini Kranj, češ da bi tam omogočala najlažji dostop do zdravstvenih storitev največjemu številu prebivalcev. A temu izrecno nasprotujejo na Jesenicah, kjer si želijo utrditi položaj zdravstvenega središča Gorenjske in državo pozivajo, naj pri izbiri lokacije ne upošteva le prostorskega vidika, temveč tudi socialnega, ekonomskega, gospodarskega in izobraževalnega. Da gredo lahko v takojšnjo pripravo projektov, medtem pravijo v Radovljici, ki da ima ugodno prometno povezavo, v bližini pa je tudi letališče Lesce.

Eko sklad: dva nova razpisa za financiranje obnove večstanovanjskih stavb

28. 08. 2021 12.54

Z novima razpisoma želi Eko sklad spodbuditi etažne lastnike, ki želijo v celoti obnoviti večstanovanjske stavbe. Gre za pilotni projekt, kjer bo z novima razpisoma sredstev dovolj le za nekaj objektov, bo pa zato finančna spodbuda za obnovo višja. Predvidena višina nepovratnih sredstev za posamezen javni razpis znaša 500 tisoč evrov in 1,5 milijona evrov za povratna sredstva.

Vlada z namero o ustanovitvi javne univerze v Novem mestu

26. 08. 2021 22.19

Vlada je na seji sprejela namero o ustanovitvi javnega visokošolskega zavoda, univerze s sedežem v Novem mestu, so sporočili z Urada vlade za komuniciranje (Ukom). Po sprejetju namere bo imenovana strokovna komisija, ki bo pripravila elaborat za ustanovitev novega javnega visokošolskega zavoda - univerze.

Kdo je kriv za smrt treh minerjev iz Kamnika, zdaj preučuje še evropsko sodišče

17. 04. 2021 07.00

Skoraj 14 let po tragičnem dogodku, ko so se na vojaškem poligonu v Neverkah pri Pivki smrtno ponesrečili trije pirotehniki iz Kamnika, pravici še vedno ni zadoščeno. Tako menijo užaloščeni svojci, ki so tožbe na slovenskih sodiščih izgubljali eno za drugo. Medtem je Špela Berlec, hči enega od pokojnih, doštudirala na univerzi v Sydneyju in postala magistrica človekovih pravic. Ko jo je novembra lani naposled zavrnilo še ustavno sodišče in je v Sloveniji izčrpala prav vsa pravna sredstva, se je odločila, da pravico za očeta in njegova dva sodelavca poskuša najti še na evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu.

Od 1. aprila ponekod višje položnice za komunalo

31. 03. 2021 11.44

Članice Sveta RCERO Ljubljana so na dopisni seji potrdile za 9,9 odstotka višje stroške storitev gospodarskih javnih služb obdelave in odlaganja komunalnih odpadkov. Za občine družbenice in občine, kjer JP VOKA SNAGA izvaja tudi storitev zbiranja komunalnih odpadkov, je ta učinek manjši in znaša 6,6 odstotka. Sprememba cen pomeni, da se na povprečni položnici uporabnikov v navedenih občinah povprečni mesečni strošek na gospodinjstvo poveča za 0,70 evra.