ekstremi

'Ekstremni enodnevni izleti' – bi v tujino odpotovali zgolj za en dan?

01. 03. 2025 15.50

Potovanja marsikomu predstavljajo ogromen stres. Birokracija, priprava, potovanje, šele nato sledi užitek. A če se komu zdi potrata časa in energije, da užitek in dopust ne trajata vsaj teden dni, pa so tu tudi obratni ekstremi. Ste že slišali za "ekstremna enodnevna potovanja"? Prenočitev se sicer tolerira, dve nočitvi pa sta komaj dopustni. No, pravi zmagovalec je v resnici tisti, ki uspe destinacijo "strpati" v zgolj en dan.

Nemški nogometaš Mats Hummels na rdeči preprogi z novo izbranko

30. 10. 2024 12.48

V Parizu so podelili nagrade najboljšim nogometašem, slavnostne prireditve pa se je udeležil tudi nemški nogometni zvezdnik Mats Hummels, ki je na rdečo preprogo prvič stopil z novo izbranko. Par naj bi se začel sestajati v začetku leta, dve leti po njegovi ločitvi od dolgoletne žene.

'Mladi so videli, da njihova ideja življenja ni, da izgorijo in da je služba vse'

25. 10. 2024 06.00

Delavce za kar 2000 novih delovnih mest so podjetja na kariernem sejmu iskala med več kot 15 tisoč udeleženci. V Sloveniji tudi ob rekordno nizki brezposelnosti najbolj primanjkuje pekov, zidarjev, mesarjev, kovinarjev in ostalih deficitarnih poklicev, medtem pa na trg dela vstopa generacija Z, torej mladi med 18. in 28. letom, ki ima po nekaterih raziskavah drugačne prioritete kot generacije pred njo, nekateri kadrovniki pa opažajo, da jim primanjkuje močne delovne etike, imajo težave pri komunikaciji in na splošno niso pripravljeni na zahteve delovnega mesta. Kako torej podjetja najdejo nove zaposlene in zakaj generacija Z ni najbolj priljubljena med delodajalci, nam je povedala Nika Rakonjac, vodja strateškega marketinga na Styria digital marketplaces.

Bo slovensko vino izginilo s polic? 'Letos bo letina grozdja katastrofalna'

23. 09. 2024 09.02

Spomladanska pozeba, obilno deževje, toča, suša, za piko na i pa še zlata trsna rumenica. Nad vinogradnike in vinarje se je letos zgrnilo prav vse, izpad pridelka pa bo zato od 30- do 60-odstoten, odvisno od vinorodnega okoliša, opozarja Združenje slovenskih vinarjev. Skrbi jih, da bodo slovenska vina ob slabi letini izgubila mesto na trgovskih policah, od koder bi jih lahko izrinili poceni izdelki iz EU, kjer je vina preveč. Puščice so usmerili tudi v male vinogradnike in vinarje, ki da imajo kljub splošni slabi letini polne kleti.

BLOG: Pasti sodobne fitnes industrije

15. 09. 2024 15.24

V svetu, kjer se vse bolj poudarja fizični videz, se pogosto pozablja na osnovno bistvo zdravja. Mladostniki se že zelo zgodaj zatekajo k uporabi prepovedanih substanc, ker želijo doseči idealizirano podobo telesa in s tem pritegniti pozornost ter potrditev okolice. A cena za to je visoka – ne le v smislu telesnega zdravja, temveč tudi na duševni in mentalni ravni. Kompleksi manjvrednosti, nizka samozavest in nepravilni prehranjevalni vzorci vodijo v začaran krog samouničevanja.

'Allstarke' in 19 let staro cestno kolo: kako je Slovenka osvojila Hrvaško

07. 07. 2024 07.00

Ultrakolesarka Tina Žarki je edina ženska v Sloveniji, ki ji je uspelo prevoziti brevet 4 Corners of Croatia (4CC), ekstremno dolgo samooskrbno kolesarsko vožnjo na Hrvaškem. V 111 urah in 53 minutah (bruto čas) je premagala 1467 kilometrov in 13.593 višinskih metrov. "Ne vem, kje je moja meja, vem pa, da ta razdalja še ni in da bom zagotovo posegla po večjih številkah," napoveduje. Avgusta se odpravlja v Italijo na1600 kilometrov. Ne le razdalje, edinstvena je tudi njena oprema – all starke, s katerimi ni vpeta, in cestno kolo, ki letos praznuje 19 let.

BLOG: Vse, kar morate vedeti o umetnih sladilih

07. 07. 2024 07.00

V sodobnem svetu, kjer je zdrav življenjski slog v ospredju, umetna sladila igrajo ključno vlogo pri zamenjavi tradicionalnega sladkorja. Na vsakem koraku lahko zasledimo brezgrešne sladice, pijače brez kalorij in izdelke brez sladkorja. Ta sladila ponujajo možnost uživanja sladkega okusa brez dodatnih kalorij, kar je privlačno za mnoge, ki želijo zmanjšati vnos sladkorja ali nadzorovati telesno težo.

Številni zadržujejo dih: se zmaga res obeta skrajni desnici?

29. 06. 2024 07.41

Francoski volivci se v nedeljo odpravljajo na prvi krog predčasnih parlamentarnih volitev, ki jih je predsednik Emmanuel Macron sklical po hudem porazu svoje stranke na evropskih volitvah. Prepričljive zmage se nadeja skrajna desnica, doslej vladajoči sredinski tabor pa prehiteva celo združena levica. Absolutne večine ni na vidiku za nikogar.

Potrjena najvišja temperatura v Evropi doslej: 48,8 stopinje Celzija

30. 01. 2024 12.22

Vremenska postaja na Siciliji je 11. avgusta 2021 zabeležila doslej najvišjo temperaturo na celinski Evropi, in sicer 48,8 stopinje Celzija, je sporočila Svetovna meteorološka organizacija (WMO). Prejšnji rekord, ki pa ga WMO ni neodvisno preverila, so izmerili leta 1977 na območju Aten, kjer se je živo srebro dvignilo do 48 stopinj Celzija.

Prve pogodbe o cenitvi v ujmi prizadetih objektov in o preselitvah poleti

26. 01. 2024 14.16

Prve odločbe o cenitvi v ujmi prizadetih objektov in o preselitvah bodo pristojni začeli izdajati junija ali julija. Prioritetno bodo prve odločbe prejeli tisti občani, ki jim je ujma popolnoma uničila stanovanjske objekte.

Kaj imata skupnega uspeh Taylor Swift in globalno segrevanje?

20. 01. 2024 07.14

Marec 2023. V ZDA so se pripravljali na recesijo, delniški trgi so se krčili, domača potrošnja je padala. 17. marca oziroma štiri dni po najnižjih borznih indeksih je svojo turnejo "Eras Tour" začela Taylor Swift. Kot bi nekdo obrnil stikalo. Američani so začeli zapravljati, borze so zaživele, gospodarstvo je bilo v konjunkturi. Je nepričakovan vzpon ameriške ekonomije le naključje? Ekonomisti že imajo ime – učinek Taylor Swift. Kako sta torej povezana glasbenica, ki je na lestvicah prehitela Elvisa Presleyja, in rekordno toplo leto? Tako, da ju je z običajnimi znanstvenimi pristopi zelo težko pojasniti.

Nič kaj optimističen pogled v prihodnost: kakšna tveganja nas čakajo?

14. 01. 2024 17.51

Svetovni gospodarski forum je v novem, že 19. poročilu o globalnih tveganjih, ki ga tradicionalno objavi v začetku leta, predvidel največje pasti in izzive, ki nas čakajo v bližnji in malo bolj daljni prihodnosti. Na vrh lestvice tveganj za naslednji dve leti je postavil dezinformacije, ki bi jih lahko v obdobju, ko kar tri milijarde ljudi čakajo volitve, uporabili za povečanje družbenih in političnih razkolov. V 10 letih pa ni dvoma: daleč največja grožnja so podnebne spremembe.

Križna jama: 'Evakuacije pri teh razmerah vsaj do jutri ne bo'

07. 01. 2024 08.34

Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je povedal, da evakuacije iz jame pri teh razmerah, tudi če voda začne upadati, vsaj do jutri ne bo. Počakali bodo namreč, da bo evakuacija lahko stekla na varen in zdrav način. Čeprav je voda tekom dne nekoliko upadla, je nato zaradi dežja ponovno nekoliko narasla. Je pa Curk dodal še, da so ujetim v jami dodatno prinesli večje količine hrane, toplih oblačil ter energente za svetlobo in gretje.

Podnebne spremembe – osrednji boj za usodo človeštva

20. 08. 2023 13.13

Hude poprave, ki odnašajo vse pred seboj, sušna obdobja s točo, pozebe. Krči se gozd, izumirajo živalske in rastlinske vrste. Ustavlja se zalivski tok, letošnji julij je bil globalno rekordno topel. Rdeči alarmi utripajo že nekaj časa. Podnebne spremembe so tukaj in zdaj – občutimo jih pred svojim pragom, v kmetijstvu, gospodarstvu.

Ste prepričani, da ne živite na poplavnih območjih?

12. 08. 2023 07.00

Padli so padavinski rekordi, na razmeroma velikem območju severne Slovenije je v slabih treh dneh padlo tudi več kot 300 milimetrov dežja, kar je na glavo postavilo tudi strokovna predvidevanja o poplavnih območjih, vrisanih na zemljevidu. Zgodil se je zelo redek dogodek, ki je "vse znanje o vodah, vključno z izračuni najhujših scenarijev, izbrisal", opozarja vodilni hidrolog ARSO. Zdaj bodo pristojni morali hipotetične scenarije na novo določiti.

Rekordi, ki jih poganjajo podnebne spremembe

25. 07. 2023 19.00

Ekstremne temperature so zajele velike dele severne poloble. Čeprav so tovrstni pojavi za poleti običajni, je neobičajna njihova trdoživost. Nad Južno Evropo, ZDA in Kitajsko vztrajajo tako imenovane toplotne kupole, suha in vroča območja visokega zračnega tlaka. Temperaturne rekorde v Sredozemlju pa spremljajo tudi nevarni vremenski ekstremi, ki so najbolj izraziti ravno na območju Severne Italije, Avstrije in Slovenije.

Vroče poletje in drugi ekstremi(zmi)

15. 07. 2023 07.00

Te dni preživljam dopustniško. A ne brezskrbno. Spremljam vedno nove, žal nič kaj športne – ampak temperaturne – rekorde. Ko si že zaželim vsaj rahle ohladitve, me do kosti zmrazi ob fotografijah, ki že od jutra polnijo vsa možna družbena omrežja – podrta drevesa, zaliti domovi, odkrite strehe, uničen pridelek ... Dan prej že za trenutek slavim neko zmago narave, a me realnost takoj spomni, da smo do zmage še kako daleč. Minuli teden zasledim izjavo, kako bo za predsednika vlade to najbolj vroče poletje do sedaj. Pa ne samo zanj. In (žal?) ne samo politično. In če morda odstopitev zdravstvenega ministra upravičeno dviguje politično temperaturo in polni strani medijev, imamo na drugi strani probleme, ki ravno tako potrebujejo nujno (medicinsko) pomoč. Začnimo s planetom.

Po neurjih cenilci zavarovalnic pospešeno popisujejo škodo

14. 07. 2023 15.21

Cenilci Zavarovalnice Sava in Generalija po zadnjih neurjih z močnim vetrom in točo na terenu pospešeno popisujejo škodo. Zavarovancem s prijavo škode ni treba hiteti, naj pa poškodbe fotografirajo in preprečijo nastanek novih, sporočajo. Obe zavarovalnici svetujeta tudi prijavo škode prek spleta. Na terenu so tudi že cenilci Zavarovalnice Triglav, ki bodo po potrebi vzpostavili mobilne cenilne enote, pri čemer zavarovalnica spodbuja k prijavi škode na daljavo. S prijavo škode kljub siceršnjemu tridnevnemu roku ni treba hiteti, razen v primeru žit in drugih kultur, ki so tik pred žetvijo, so sporočili.

Med območji z najvišjo stopnjo nevarnosti lakote štiri nove države

29. 05. 2023 10.46

Svetovni program za hrano (WFP) in Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) sta Haiti ter več držav Sahela – Burkino Faso, Mali in Sudan – v objavljenem poročilu uvrstila med območja z najvišjo stopnjo nevarnosti lakote. Ob tem sta mednarodno skupnost pozvala k nujnemu ukrepanju.

V ledenem neurju v Kanadi umrl moški, brez elektrike več sto tisoč ljudi

07. 04. 2023 09.05

Kanado je zajelo ledeno neurje, ki je po prvih podatkih ubilo vsaj eno osebo. Vremenski ekstremi so onemogočili delovanje električnega omrežja na jugu Quebeca, zaradi česar je več kot milijon odjemalcev ostalo brez elektrike. Neurje je poplavilo okoli 200 domov, 10.000 jih je še vedno v poplavni nevarnosti.

Prvič letos zabeležili 20 stopinj Celzija. Kako pa je bilo v preteklih letih?

15. 02. 2023 17.02

Jutranje zimske temperature se v popoldnevih že spreminjajo v pomladanske. Na Primorskem se je tako prvič letos ogrelo celo do 20 stopinj Celzija, temperature, ki so sicer bolj značilne za maj kot februar. Kako pa je bilo v preteklih letih? Na kratko, zelo različno, odgovarja Agencija RS za okolje, ki je za 15. februar v preteklih letih izbrskala nekaj ekstremov: od toplih pomladanskih temperatur do hudega mraza in debele snežne odeje.

Neskončne solze Novaka Đokovića: Tudi šampioni so samo ljudje

30. 01. 2023 06.00

Novak Đoković je v finalu letošnjega OP Avstralije premagal veliko več kot zgolj odličnega Stefanosa Cicipasa. O tem pričajo njegove solze ob proslavi 22. zmage na turnirjih velike četverice.

'Ura sodnega dne je alarm za celo človeštvo'

24. 01. 2023 20.15

Ura je zdaj 90 sekund do polnoči – najbližje globalni katastrofi, kar je bila kdaj koli prej. V združenju Bulletin of the Atomic Scientists pravijo, da ruske "slabo prikrite grožnje z uporabo jedrskega orožja opominjajo svet, da je stopnjevanje konflikta strašno nevarno".

Deset Nemcev podrlo rekord v 24-urnem kolesarjenju pod vodo

11. 10. 2022 06.00

Zakaj bi kolesarili na kopnem, če lahko to počnejo v bazenu? Deset nemških ekstremnih športnikov se je odločilo podreti rekord v 24-urnem kolesarjenju pod vodo. Uporabili so 40 jeklenk s kisikom, ki so jih morali pogosto polniti, sicer sobni ergometer pa so priredili za uporabo pod vodo. Koliko kilometrov so prevozili pod vodo v 24 urah?

Alo!Stari skupaj z Emkejem predstavljajo novo pesem Nea guši

05. 10. 2022 18.16

Alo!Stari predstavljajo novo skladbo z naslovom Nea guši, ki je nastala v sodelovanju s še enim glasbenikom, ki se izraža skozi mariborski urbani sleng, raperjem Emkejem. Skladba je tako plod sodelovanja dveh izvajalcev iz dveh glasbenih scen.

Najhujša suša v zadnjih 500 letih: zeleni pašniki izginjajo, gladine rek upadajo

20. 08. 2022 07.00

Smo vstopili v novo realnost, kjer ne bodo pogostejši le vremenski ekstremi, ampak tudi izjemne dražitve in pomanjkanje surovin? Doživljamo najhujšo sušo v zadnjih 500 letih, ki ogroža celotne ekosisteme, proizvodnjo hrane, oskrbo z elektriko, zaradi motenega plovnega režima – gladina rek strmo upada po vsej celini – pa tudi druge veje gospodarstva.

Kataklizma v Dolini smrti: 'Zgodovinski dogodek, ki se zgodi enkrat na 1000 let'

11. 08. 2022 14.13

Nedavno močno deževje, ki je poškodovalo infrastrukturo parka Doline smrti, so meteorologi in uslužbenci parka označili za dogodek, ki se zgodi enkrat na 1000 let.

Živo srebro bi lahko doseglo 37 stopinj Celzija, suša se bo stopnjevala

05. 08. 2022 09.17

Agencija za okolje opozarja, da bo sredi dneva in popoldne v notranjosti Slovenije in na Primorskem velika toplotna obremenitev. Za Primorsko velja enako tudi v soboto. Tam je sicer razglašena zelo velika požarna ogroženost v naravi, velika nevarnost pa je tudi drugod. Najvišje dnevne temperature bi lahko dosegle 37 stopinj Celzija. V nedeljo bo na Primorskem še vroče, drugod pa naj bi vročina popustila.

Letošnji julij drugi najtoplejši po letu 1961, rekorde izmerili na 20 postajah

03. 08. 2022 17.16

Suše, poplave, silovite nevihte, nadpovprečno visoke temperature ... Skratka, vremenski ekstremi postajajo stalnica našega planeta. Skrajnim številkam, povezanim z vremenom, se v Sloveniji nismo izognili niti julija, ko so vremenoslovci izmerili, da sta bila tako julij kot junij najbolj vroča v zgodovini merjenj pri nas. Kakšen je bil torej letošnji julij pod črto? Arso je povzel bistvo: nadpovprečno topel – odklon temperature zraka od povprečja je znašal 2,5 stopinje Celzija –, podpovprečno namočen in nadpovprečno osončen.

Suša na zahodu države bi lahko ob ekstremni vročini prešla v izredne razmere

27. 06. 2022 12.31

Glede na podatke Arsa smo v preteklem tednu na zahodnem delu Slovenije beležili izrazito sušo, vročinski val in pomanjkanje padavin pa stanja tudi ta teden ne bosta izboljšala. "Oranžne cone lahko v nekaj dneh ob tako ekstremi vročini, kot je napovedana za ta teden, preidejo tudi v izredne razmere," opozarja Andreja Sušnik, agrometeorologinja iz Arsa. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije medtem pravijo, da lahko v sušnih razmerah vsi prispevamo k manjši porabi vode.