eksponat

'Orožje še nikoli ni prineslo miru in varnosti. Prinaša le uničenje in smrt'

27. 03. 2025 20.24

"Absolutno zavračamo retoriko, da je edina pot do miru pripravljanje na vojno," so v središču Ljubljane poudarili udeleženci shoda za mir in proti oboroževanju. Ob tem so poudarili, da načrti za oboroževanje Evrope potekajo brez sleherne javne razprave, brez demokratičnih procesov, "kot da gre za nekaj povsem samoumevnega in neizogibnega". Pobudniki poudarjajo, da je shod šele prvi korak v oblikovanju širokega in trajnega civilnega zavezništva, ki bo z različnimi akcijami in z vsemi razpoložljivimi sredstvi dosledno nasprotoval prevladi militarističnega enoumja in vojnega hujskaštva.

Direktorica Louvra se zavzema za temeljito prenovo muzeja

24. 01. 2025 18.38

Prva direktorica na čelu Louvra, najznamenitejšega francoskega muzeja, Laurence des Cars je v zabeležki ministrici za kulturo Rachidi Dati opozorila na nezavidljive razmere v muzeju. Zavzela se tudi za temeljito prenovo muzeja. Iz Elizejske palače so medtem sporočili, da bo francoski predsednik Emmanuel Macron Louvre obiskal v torek popoldan.

Prevrnila parkiran motor in razgrajala

24. 12. 2024 15.30

Ajdovski policisti so posredovali pri večernem razgrajanju pred enim izmed gostinskih lokalov v Ajdovščini. Ženska naj bi poškodovala motor, ki je bil parkiran pred lokalom, kasneje se je nedostojno vedla tudi do policistov.

Arčon: Dan reformacije s simbolno močjo sega v bistvo slovenstva

30. 10. 2024 21.36

V Cankarjevem domu je potekala osrednja državna slovesnost na predvečer dneva reformacije. Podpredsednik vlade ter minister za Slovence po svetu in v zamejstvu Matej Arčon je kot slavnostni govornik poudaril, da dan reformacije s svojo simbolno močjo sega v srce in bistvo slovenstva in v tisti skupni temelj, ki ga čutimo in nosimo vsi s seboj.

Pogled s palube in v notranjost mogočne 'stoenajstke'

14. 09. 2024 07.33

Novembra 2021 smo Slovenci napeto opazovali, kako so 40-tonsko 'stoenajstko', najstarejši in največji policijski čoln P-111, po 26 letih uporabe upokojili in ga s "prevozom stoletja" pospremili v zasluženi pokoj – svoj poslednji pristan je našel v Parku vojaške zgodovine Pivka. Ne samo, da so tam plovilo rešili pred razrezom, v zadnjem letu so ga restavrirali do te mere, da lahko obiskovalcem omogočijo, da se povzpnejo nanj in si ogledajo njegovo notranjost. Slovesna otvoritev bo na t. i. ZgodoVikendu, ki obiskovalcem ponuja še marsikaj.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija

02. 06. 2024 07.00

Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju

25. 05. 2024 11.56

Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.

V steni ferate

02. 05. 2023 12.00

Ko človek stoji na ozki polici sredi navpične stene, bi bilo povsem razumljivo, če bi se mu tresle noge ob misli na globino za njim. A pozitivna stvar je, da se tako zamotiš z neprestanim vpenjanjem varovalnih vponk na napeto jeklenico, da se osredotočiš predvsem na to in pozabiš, kaj je za tvojim hrbtom. Tudi pot na vrh hriba je stopničasto grajena, zato ne gledaš denimo 100 metrov navpično v tla, običajno vedno vidiš na neko polico. Tako se po navadi tolažijo popolni začetniki, ki se šele spoznavajo s feratanjem, nekakšnim hibridom med plezanjem in plazenjem, ki postaja vse bolj priljubljeno.

'O njej se veliko govori in zelo malo zares ve'

13. 04. 2023 12.00

Zaradi svoje zagonetnosti je postala mit, okrog katerega so se razbijale učene glave, padala smela srca, vendar tudi reševala življenja. Še danes, več kot sto let od svojega 'rojstva', buri domišljijo in daje navdih raziskovalcem, avtorjem in vsakemu, ki se ujame v njeno mrežo intrig. Kako je prišla v naše kraje, je še vedno uganka. In tudi, če bi o njej izvedeli vse podrobnosti, bi ostala Enigma.

Blejski zaklad, ki se je na dnu jezera skrival kar 1200 let

15. 10. 2022 07.00

Ob pomoči strokovnjakov so potapljači z dna Blejskega jezera dvignili potopljeni čoln – deblak, ki so ga odkrili leta 2015 in o najdbi obvestili arheologe. Gre za zgodnjesrednjeveški deblak, ki so ga člani centra za preventivno arheologijo lani za nekaj časa potegnili na kopno, ga dokumentirali, odvzeli vzorce za vse potrebne raziskave, nato pa ga vrnili na jezersko dno. Vse do danes, ko je deblak za vedno zapustil jezero. Približno 1200 let staro plovilo priča o plovbi po jezeru in obiskovanju otoka že v času prve faze slovanske naselitve Blejskega kota.

Pozabite na zlato in diamante, precej dragocenejši je žadeit

17. 09. 2022 09.48

V Ljubljani poteka že šesti tradicionalni Mineralfest, ki v prestolnico privabi domače in tuje ljubitelje mineralov ter fosilov. Mnogi namreč verjamejo, da imajo minerali zdravilno moč. In kaj sploh so minerali? "Čudovite stvaritve narave." Tako jih je opisal geolog in njihov poznavalec, Miha Jeršek, ki nam je razkril, da imamo zahvaljujoč baronu Zoisu svoj mineral zoisit, prav tako je razkril, kateri mineral dosega neverjetnih tri milijone dolarjev za karat.

'Žica je bila nesorazmeren ukrep, mejo lahko varujemo drugače'

15. 07. 2022 06.39

Odstranjevanja prvih metrov ograje na meji s Hrvaško se je udeležila notranja ministrica Tatjana Bobnar, ki je poudarila, da migracij ne more preprečiti nobena ograja. "Je pa povzročila marsikatero tragedijo na Kolpi," je povedala in dodala, da obstajajo druga sredstva za zagotavljanje varnosti ter napovedala novo smer migracijske politike. V. d. generalnega direktorja policije mag. Boštjan Lindav je medtem poudaril, da se nikomur ni treba bati za varnost, saj jo policija zagotavlja v izredno visoki meri.

V ljubljanskem muzeju na razstavi uniforma polkovnika

18. 05. 2022 17.59

V ljubljanskem muzeju boste kmalu lahko videli prav poseben eksponat, ki ima zelo zanimivo zgodovino. Zanjo sta doslej vedela le dva človeka. Skrivnost se je razkrila, ko je direktor muzeja naredil nekaj, kar v knjigah počne le Sherlock Holmes. Po zankah na uniformi je po detektivsko odkril ime njenega lastnika. In to ne katero koli ime.

Upokojil se je po 42 letih dela v Policiji in skoraj 10.000 urah letenja

22. 03. 2022 08.39

Eden od sedmih policijskih helikopterjev, ki je bil izdelan leta 1980, leta 2005 pa so ga generalno obnovili in posodobili opremo v njem, se je poslovil iz operative. Postal je del zbirke Muzeja slovenske policije, pozneje pa bo razstavljen v Parku vojaške zgodovine v Pivki. Za njim je natanko 9.993 ur letenja. Ob njegovem slovesu so mu na sedežu Letalske policijske enote na Brniku priredili krajšo slovesnost.

Oboževalec bobnarja Metallice naredil straniščno školjko po Ulrichovi podobi

17. 03. 2022 07.00

Umetnik Prince Midnight, ki je naslove v medijih s svojo bizarno umetnostjo polnil že v preteklosti, je znova v središču pozornosti s svojo umetnino. Straniščno školjko, ki jo je oblikoval po podobi bobnarja skupine Metallica, Larsa Ulricha, bodo razstavili v muzeju v Københavnu. Funkcionalna straniščna školjka je bila na ogled že v mestu Tampa na Floridi.

Marko Mandić o novih projektih, jubileju in sinovih

30. 11. 2021 08.00

Marko Mandić je edinstven. S tem bi se strinjal marsikateri igralski kolega in ljubitelj gledališča. Edinstven pa je tudi način, na katerega zna uporabiti svoje telo, ki ga rad postavlja pred zahtevne igralske izzive. Je eden najbolj prepoznavnih obrazov ljubljanske Drame, soprog Pie Zemljič in oče dveh sinov. Rdeča nit najinega pogovora so bili njegovi aktualni igralski projekti. Zaupal mi je tudi, ali pogleda svojo igro na ekranu in kako jo ocenjujeta njegova sinova.

Nenavaden gost na cesti: po devetih urah je najstarejši policijski čoln dosegel ciljno ravnino

21. 11. 2021 10.17

Promet je na cestah občasno oviral izredni prevoz mogočne stoenajstke, ki po 26 letih odhaja v zaslužen pokoj. Postaja del zbirke Muzeja slovenske policije in bo kot največji policijski eksponat razstavljen v Parku vojaške zgodovine Pivka. Kot XXL eksponat se pridružuje ostalim velikim razstavnim predmetom: nemški vojaški lokomotivi iz druge svetovne vojne, podmornici P-913 Zeta, helikopterju Mi-8 in drugim tamkajšnjim muzejskim eksponatom. Po deveturnem potovanju pa je čoln končno prispel tudi do svojega poslednjega pristana.

Mogočna 'stoenajstka' se poslavlja: po 26 letih plovbe postaja eksponat v Pivki

17. 11. 2021 14.04

Najstarejši in največji policijski čoln P-111 so po 26 letih uporabe pospremili v zaslužen pokoj. V vlogi plovila, "zaposlenega" na Postaji pomorske policije Koper, je lahko še zadnjič zaplul po slovenskem morju, so sporočili s Policije. Naloge, ki jih bo prevzel po svoji "upokojitvi", bodo namreč že kmalu povsem drugačne. Postal bo del zbirke Muzeja slovenske policije in bo kot največji policijski eksponat razstavljen v Parku vojaške zgodovine Pivka.

Covidni kapitalizem: preveč živi, da bi umrli, in preveč mrtvi, da bi živeli

13. 11. 2021 07.00

Današnja družba je prežeta s strahom. Njena osrednja gesla so: "Žrtvujte se, odpovejte se in soglašajte". Kot pravi Giorgio Agamben, se nahajamo v družbi nenehnih izrednih razmer. Družba, ki živi v takšnem stanju, ni svobodna, saj je prav zaradi varnostnih in zdravstvenih razlogov žrtvovala svoje zdravje, svobodo in varnost ter se s tem odpovedala demokraciji; izredne razmere so vedno sijajna priložnost za vpeljavo vseh tistih politik, ki jih ljudje sicer nikoli ne bi dopustili.

'Orgle so simbol harmonije, ki jo v odnosih med ljudmi vsi pogrešamo'

07. 11. 2021 14.44

Predsednik republike Borut Pahor se je v soboto udeležil inavguracije novih orgel v koprski stolnici. Kot je poudaril, so orgle simbol harmonije, ki jo v odnosih med ljudmi v teh časih vsi pogrešamo. Dodal je, naj orgle služijo kot navdih in moč, da vrnemo harmonijo v naše odnose z željo, da bi v solidarnosti in spoštovanju premagali trenutno krizo.

Več primerov mučenja rejnih živali: kaj se zgodi lastnikom, ki jih zanemarjajo?

29. 10. 2021 18.48

Konj Max, ki je v zelo slabem stanju zaradi trpinčenja pristal v Društvu za zaščito živali v Polzeli, si je sedaj malce opomogel – postavil se je na noge. Natalija Nedeljko upa, da bo Max ambasador vseh trpinčenih rejnih živali, a opozarja, da on ni edini. Povožen medved, ustreljena mačka v kampu Menina, grožnje latnikov, da bodo žival usmrtili, če je v društvu ne bodo vzeli. Vse to so zgodbe in vsakdanji primeri v društvih za zaščito živali po vsej Sloveniji.

Hiška je bila brezhibno čista in pospravljena. V njej je dišalo po pravkar pečenem kruhu

05. 09. 2021 07.00

Poti Verige dobrih ljudi, skozi katero rešujemo družine največjih stisk vse Slovenije, smo tik pred vodenjem zadnjih izmen otrok na letovanjih malce strnili. Ob zavedanju, da je pred nami en silovito vroč dan in hkrati skoraj 500 km, smo si zadali obiskati najbolj oddaljene družine. Kajti najdaljša pot je vodila na skrajno severovzhodno točko naše dežele. Tja, kjer razen družine, ki živi v še iz blata zidani kočici, redko stopi katera koli človeška duša.

Zmagovalec LP za Haalanda ponuja 175 milijonov evrov

10. 07. 2021 12.47

Vse kaže, da se v kratkem obeta drugi najdražji nogometni prestop vseh časov. Britanski mediji poročajo, da londonski Chelsea za prestop Norvežana Erlinga Haalanda nemški Borussii Dortmund ponuja kar 175 milijonov evrov. Dražji je bil doslej le prestop Brazilca Neymarja iz Barcelone v francoski PSG, ki je stal 222 milijonov evrov.

Za krmili virtualnega Spitfireja nad Slovenijo

24. 04. 2021 08.29

Verjetno bi večina ljudi rada kdaj letela in upravljala z letalom, a nas ovirajo številni strahovi in omejitve. Najboljši približek so simulatorji in enega najboljših pri nas so dobili tudi v Muzeju vojaške zgodovine v Pivki. Kabina in inštrumenti skoraj popolne replike, navidezna resničnost pa vsakega od nas posede v sedež enega najbolj legendarnih lovskih letal druge svetovne vojne, legendo bitke za Britanijo - letalom Spitfire.

Kako tehnika z najbolj vsakdanjimi izumi spreminja svet?

15. 04. 2021 19.05

Tehniški muzej v Bistri prihodnost pomaga graditi že 70 let. Toliko časa že navdušuje mlade nad tehniko in kaže, kakšen napredek lahko družba doseže, če da prostor inovacijam. Prav vsak eksponat v njem pripoveduje zgodbo o tem.

Raiola: Haalandova plača? Točno 1.151.737 evrov tedensko

11. 04. 2021 13.47

Norveški nogometni zvezdnik Erling Haaland, eden najbolj zaželenih igralcev na svetu, ki si ga številni klubi želijo v svojih vrstah, bržkone igra zadnjo sezono v dresu nemške Borussie iz Dortmunda. A čeprav si visokoraslega Norvežana, na katerega se že lepijo številni rekordi na in izven igrišča, želi pol sveta, so le redki, ki si lahko privoščijo nakup tako dragocenega nogometnega blaga.

Misije, ki so zedinile narode in tudi v Slovenijo prinesle del neba

05. 09. 2020 07.00

V človeški moderni zgodovini nič ne vzbuja toliko občutkov in romantičnih pogledov, kot je misel na raziskovanje "poslednje meje." Od prvega umetnega satelita leta 1957 do prvega pristanka na Luni leta 1969, je človeštvu uspel neverjeten dosežek – zapustili smo svoj planet. In vrnili smo se s spominki, enega teh pa si lahko ogledate v kraju Vitanje.

Delček vesolja na Zemlji: v Vitanju na voljo ogled luninega kamna

18. 08. 2020 20.17

Zadnje tedne pred začetkom šole pa mnogi izkoriščajo za družinske izlete, ki nas, tudi če ostanemo v Sloveniji, lahko popeljejo zelo daleč. Če zavijete v Vitanje, boste vsaj v duhu zapustili ne le Slovenijo, ampak kar Zemljo. V vedno bolj priljubljenem Noordungovem centru, posvečenem raziskovanju vesolja, boste to jesen lahko videli eksponat, kakršnega pri nas še ni bilo – predmet, ki ni s tega planeta.

Deli muzejskega letala niso bili ukradeni, ampak podarjeni vojski?

22. 07. 2020 10.29

Policisti PU Maribor so obravnavali krajo delov letala na letališču v Moškanjcih pri Ptuju. Neznani storilec naj bi na muzejskem vojaškem letalu UTVA 66 prerezal ključavnici obešanki in iz letala ukradel več delov. Na letališču pa pravijo – ni bila kraja, dele smo podarili Slovenski vojski.

Pred 75 leti je general Patton v drzni operaciji pred sovjeti rešil na stotine lipicancev

19. 04. 2020 07.00

Leta 1943 so nacisti iz Lipice odstranili vseh 179 konjev in jih preselili na češko ozemlje, kjer so hoteli narediti posebno kobilarno, ki bi združevala vse lipicance in druge plemenite konje. Sanje so bile leta 1945 v razsulu, območje, kjer bi morala biti kobilarna, je bilo na sovjetskem teritoriju, usoda konjev pa je bila pred napredujočo in lačno sovjetsko armado vprašljiva. A eden bolj kontroverznih generalov ameriške vojske se je odločil, da jih bo spravil na varno: "Rešite jih. Bodite hitri."