eksperimentov

Finska najsrečnejša država, Sloveniji uspel vzpon za dve mesti
20. 03. 2025 12.08Finska ostaja država z najsrečnejšimi prebivalci na svetu. V objavljenem poročilu pod okriljem Združenih narodov se je na vrh lestvice, ki meri srečo, zavihtela že osmo leto zapored. Sledijo ji še tri nordijske države. ZDA so padle na 24. mesto, najnižje doslej. Sloveniji ji medtem uspel skok za dve stopnički, zasedla je 19. mesto. Med drugim pa raziskava izpostavlja tudi to, da je sreča ljudi močno odvisna od medosebnih odnosov. Podatki sicer kažejo, da so ljudje veliko prijaznejši od pričakovanj.

Blejski grad: porast obiska, oživili projekt dvigala
27. 01. 2025 14.13Blejski grad je lani obiskalo nekaj več kot 440.000 ljudi, kar je sedem odstotkov več kot leto pred tem. Potekajo intenzivne priprave na prenovo stalne muzejske razstave, ki bo v pritličju odprta letos, v prvem nadstropju pa prihodnje leto. V Zavodu za kulturo Bled so se ponovno lotili tudi priprave projekta za izgradnjo dvigala na grad.

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti
24. 10. 2024 08.02"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

'Eksperimentov z novimi obrazi si ne moremo privoščiti'
24. 06. 2024 15.25Gosta tokratnega Popkasta, ki meri politični utrip v državi, sta bila "enfanta terrible" Socialnih demokratov in Nove Slovenije, podpredsednik SD-ja Luka Goršek in župan občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah in nekdanji kandidat za evropskega poslanca na listi NSi-ja David Klobasa. Kot kaže zadnja javnomnenjska raziskava, ki jo je za nas pripravila agencija Mediana, je vlada Roberta Goloba rahlo popravila svoj vtis v javnosti. Podpira jo dobra tretjina vprašanih (34,4 odstotka), nasprotuje ji slaba polovica (47,8 odstotka), ostali (17,8 odstotka) pa so neopredeljeni. Je svoj vtis popravila z objavami premierja Goloba na družbenih omrežjih?

Unikaten polni zasuk Charli XCX in njenega benda vplivnic
12. 05. 2024 11.00Ameriško ustvarjalno apatijo izkorišča samo Angležinja.

Zbor lovcev na glasbene eksote ima praznik
11. 05. 2024 11.00Willow Smith je šla spet po svoje, tokrat najdlje.

Niowt: nova pravljica s preteklo, nikakor pa ne zaprašeno izkušnjo
15. 12. 2023 17.38Po lanski vrnitvi s pesmijo Lamenting Venus se je po več kot dvajsetletni odsotnosti oglasil (po novem) duo Niowt, ki ga sestavljata Mojca Krevel in Peter Šenk. Pred koncem letošnjega leta pa sta ponudila drugi singel Bedtime Stories z animiranim videospotom vred. Povedala sta nam več o svojem ustvarjanju, EP pa napovedujeta za prihodnje leto.

Evo jih, Foo Fighers so nazaj
10. 06. 2023 11.00Po peščici bolj medlih so Foo Fighters spet pripravili dober album.

Nova tehnologija naj bi kmalu omogočila cenejše fuzijske reaktorje
12. 04. 2023 16.59Jedrska fuzija velja za čisto in zelo privlačno alternativo jedrski energiji. So pa fuzijski reaktorji še vedno kompleksni in dragi sistemi. Toda to naj bi se že kmalu spremenilo, saj naj bi nova odkritja pokazala, da je izgradnja manjših in cenejših reaktorjev mogoča. Je proizvodnja električne energije iz jedrske fuzije zdaj dosegljiva?

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?
19. 03. 2023 09.08Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Po ponesrečenem eksperimentu dva učenca huje opečena
21. 11. 2022 09.34V osnovni šoli v avstralskem mestu Sydney se je med izvajanjem znanstvenega eksperimenta poškodovalo več učencev. Najmanj dva šolarja so s hudimi opeklinami z reševalnim vozilom odpeljali v bolnišnico, devet drugih naj bi utrpelo površinske opekline.

Recept za najhujšo krizo po 1948: korupcija in 'zeleni eksperiment'
10. 07. 2022 07.15Šrilanka je doživela popoln gospodarski zlom, najhujšega po 1948. Uničujoče politične odločitve so državo pahnile v hudo krizo, številne državljane pa pod prag revščine. Pa čeprav je imela država ves potencial za uspeh, je kombinacija korupcije in enega najslabših "zelenih eksperimentov" močno spremenila sedanjost in prihodnost te države.

Slovenski startup leta je podjetje Inno Lab
21. 06. 2022 20.54Zmagovalec letošnjega izbora za slovenski startup leta je podjetje Inno Lab, ki želi z zabojčkom eksperimentov Innobox otroke navdušiti za fiziko, matematiko in računalništvo oz. naravoslovje. V finale so se uvrstila še podjetja DeltaHub, Epidemic, mPOR in SaleSqueze, so sporočili organizatorji izbora.

Teja Oblak: Viden je napredek v našem razmišljanju in igri
20. 06. 2022 07.38Slovenska ženska članska košarkarska reprezentanca je s turnirjem v Čedadu zaključila junijski cikel priprav, ki so služile kot priprava na domači EuroBasket prihodnje leto. Košarkarice so bile skupaj 18 dni in v tem času odigrale tudi štiri pripravljalne tekme. Dve so dobile in dve izgubile. Za konec so s 56:60 morale priznati premoč španski izbrani vrsti.

Temnopolta astronavtka prvič v vesolje za pol leta
28. 04. 2022 12.0934-letna ameriška astronavtka Jessica Watkins je postala prva temnopolta ženska, ki je postala del ekipe na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) na dolgotrajni misiji, nekoč v prihodnosti pa bo morda pristala celo na luni. Watkinsovi so se pridružili še rojaka Kjell Lindgren in Bob Hines ter Italijanka Samantha Cristoforetti, v kapsuli dragon so poleteli iz Cape Canaverala na Floridi in prispeli na ISS okoli 16 ur kasneje.

SD na volitve s programom Drugače in 'načrtom velikih sprememb'
26. 02. 2022 11.23Na konferenci SD je okoli 90 članov potrdilo volilni program stranke z naslovom Drugače. V njem so v 10 točkah strnili "načrt velikih sprememb" za soočenje z zdravstvenimi, gospodarskimi, socialnimi, podnebnimi, okoljskimi, tehnološkimi, političnimi in varnostnimi tveganji. Ključni prioriteti sta kakovostno javno zdravstvo in dvig dodane vrednosti.

Slovenci del prelomnega dosežka: Če lahko fuzijo vzdržujemo pet sekund, jo lahko tudi pet ur
09. 02. 2022 18.46Evropskim raziskovalcem konzorcija EUROfusion je na eksperimentalnem fuzijskem reaktorju JET (Joint European Torus) v Oxfordu v Veliki Britaniji uspel prelomen dosežek. Rekordnih 59 MJ fuzijske energije dokazuje potencial fuzijske energije, ki lahko v prihodnosti zagotovi varno in učinkovito nizkoogljično proizvodnjo energije. V ekipi, ki ji je uspel ta izjemni podvig, je tudi 40 sodelavcev Instituta Jožef Stefan.

Slovenski znanstveniki prvi potrdili 70 let staro teorijo
05. 01. 2022 14.46"Potem ko je že leta 1950 švicarski fizik Gregory Hugh Wannier prvi napovedal stanje spinske tekočine celo pri temperaturi absolutne ničle, je želja po eksperimentalni potrditvi ostala neizpolnjena dolga desetletja." Tako so na Institutu Jožef Stefan začeli obvestilo o še enem prebojnem odkritju slovenskih znanstvenikov. Zgodba se namreč nadaljuje: po več kot 70 letih je zgoraj omenjeno teorijo potrdila skupina fizikov pod vodstvom izr. prof. dr. Andreja Zorka.

Metafore (politične) budnosti: biti 'woke', biti Neo
18. 12. 2021 07.00Dandanes je moč povsod slišati pozive k budnosti, prebujenju, (samo)zavedanju in celo razsvetljenju. Javno-politični diskurz, polariziran, kot je zavoljo t. i. kulturnih vojn, nas z obeh polov nagovarja, da spoznamo resnico/resničnost, ki se skriva za lažno zavestjo mainstreama oziroma hegemonskega diskurza – ki je vedno diskurz nasprotne strani. Tako nas levo usmerjeni bojevniki za socialno pravičnost (social justice warriors) opozarjajo na rasizem, ideologijo belske nadvlade, seksizem, neo-kolonializem itd., ki so predstavljeni kot vseprisotni sistemi diskriminacije, dominacije in razlaščanja. Na drugi strani (alt-)desničarji opozarjajo na totalitaristično in korporativno naravo sodobnih bojev za socialno pravičnost, omejevanje svobode govora ...

Dobrodošli v svet robotov
03. 12. 2021 08.49Bi želeli robote videti in spoznati v živo? Lahko premagate robota podjetja Yaskawa v pikadu? Kako roboti delujejo in kako bodo spremenili naš vsakdan v prihodnosti, boste lahko spoznali v Digitalnem središču Slovenije, v BTC Cityju Ljubljana, kjer se v decembru začenja tudi mesec Industrije 4.0 in robotike.

Nobelova nagrada za ekonomijo znanstvenikom za prispevke na področjih ekonomike dela
11. 10. 2021 12.15Prejemniki letošnje Nobelove nagrade za ekonomijo so Kanadčan David Card za empirični prispevek k ekonomiki dela ter Američan Joshua Angrist in Nizozemec Guido Imbens za metodološki prispevek k analizi vzročnih razmerij, so sporočili s Kraljeve švedske akademije znanosti.

Spoznajte učitelje resnozabavne spletne učilnice 5ka
28. 09. 2021 13.14Na VOYO predstavljamo novo učno pomoč, ki smo jo poimenovali 5ka. Z resnozabavno spletno učilnico bodo osnovnošolci svoje znanje lažje, zabavneje in hitreje dopolnjevali in utrjevali. Kdo so učitelji, ki so poskrbeli, da je posnetih vseh 1100 videov in da je na voljo vseh 12 predmetov? Spoznajte jih!

'Že v ponedeljek bodo nazaj vsi problemi'
25. 09. 2021 10.58Nemški volivci imajo le še danes čas, da razmislijo o tem, komu bodo na jutrišnjih volitvah zaupali glas – s tem pa za nekaj časa začrtali pot ne le Nemčije, ampak tudi Evropske unije in geopolitična razmerja. Odločiti se bo treba po kampanji, ki je v en glas obljubljala, da se ne bo veliko spremenilo – in da bo vse drugače, prav tako pa je preskočila veliko ključnih težav, ki s tem sicer niso rešene.

Med miti in resnicami slavnih psiholoških študij človeškega konformizma in preslepljenosti
18. 09. 2021 07.00Petdeset let nazaj ta mesec je slavni stanfordski psiholog Philip Zimbardo izvedel nevaren "eksperiment", v katerem je hotel raziskati, kako se začnejo spontano vesti navadni ljudje, ki so jim z danes na jutri pripisane vloge avtoritete (paznika) in podrejenosti (zapornika). Se bo njihova individualna osebnost takoj po družbeni redefiniciji radikalno spremenila? Je posameznik prvenstveno le prazen kozarec, ki ga (skoraj) do vrha napolni kultura?

21 inovativnih izdelkov v novi sezoni Štartaj, Slovenija!
14. 09. 2021 13.17V letošnjem letu znova predstavljamo osem novih podjetniških ekip in 21 inovativnih izdelkov. Njihove zgodbe boste lahko v oddaji Štartaj, Slovenija! od 3. oktobra spremljali vsako nedeljo na POP TV skupaj z voditeljico Mašo Pavoković.

Zališanja stroke: Epidemiologi premalo slišani pri odločitvah o upravljanju epidemije
02. 07. 2021 06.33Opozicijska preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, je začela zaslišanja. Epidemiolog in nekdanji direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ivan Eržen je pred komisijo nastopil kot izvedenec in ocenil, da so bili nekateri omejevalni ukrepi neprimerni. Epidemiologa Mario Fafangel in Maja Sočan sta članom komisije pojasnila, da sta odstopila zato ker so imeli epidemiologi premalo besede pri odločitvah o upravljanju epidemije. Nekdanja vodja skupine Bojana Beović pa je pojasnjevala, katere ukrepe za omejevanje epidemije je skupina predlagala.

Francoski astronavt v vesolju ni želel izpusti tekme med Francijo in Portugalsko
24. 06. 2021 16.26Francoski astronavt Thomas Pesquet, ki se trenutno mudi v vesolju na Mednarodni vesoljski postaji, ni želel zamuditi nogometne poslastice med Francijo in Portugalsko (2:2). Tekmo, na kateri sta gole zabijala bivša soigralca Cristiano Ronaldo in Karim Benzema, si je ogledal kar iz 'dnevne sobe' v vesolju. Fotografija je hitro zakrožila po svetovnem spletu ...

Kitajsko osvajanje vesolja: prva posadka poletela proti novi vesoljski postaji
17. 06. 2021 10.30Izstrelitev tričlanske posadke na novo vesoljsko postajo Tiangong oziroma Nebeška palača predstavlja prelomni trenutek v ambicijah Kitajske v vesoljski tekmi. V prihodnjih letih nameravajo poslati človeka na Luno, njihov rover pa že raziskuje površje Rdečega planeta.

Na prodaj je vino, ki se je staralo v vesolju
05. 05. 2021 17.02Na prodaj je steklenica francoskega vina, ki je več kot leto dni krožila okoli Zemlje. Steklenica vina Pétrus 2000 iz grozdja merlot iz pokrajine Bordeaux, je 14 mesecev preživela v orbiti kot del zasebno financirane raziskovalne študije o hrani in kmetijstvu. Dražbena hiša prodajno ceno ocenjuje na milijon dolarjev oziroma 833.000 evrov.

Kapsula dragon podjetja SpaceX pristala na Mednarodni vesoljski postaji
24. 04. 2021 13.25Štiričlanska posadka v kapsuli dragon je pristala na Mednarodni vesoljski postaji. Posadka bo na ISS ostala pol leta in medtem opravila okoli sto eksperimentov.