ekonomsko okrevanje

Maljevac: Brez prispevka ni dolgotrajne oskrbe
08. 04. 2025 12.37Dolgotrajna oskrba po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca potrebuje urejeno financiranje. Tako se je v izjavi za medije odzval na pozive združenja delodajalcev, ki se zavzema za zamik pri pobiranju prispevka za dolgotrajno oskrbo. Pri delovanju vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo Maljevac ne pričakuje težav. Oskrbovalci v domovih za starejše bodo z uveljavitvijo prispevka za dolgotrajno oskrbo plačevali nastanitev in hrano, cene pa bodo po ministrovih obljubah v vseh domovih pod zajamčeno pokojnino, torej pod zneskom 740 evrov.

Zaradi zamika pokojninske reforme se zamika tudi izplačilo iz sklada za okrevanje
10. 12. 2024 12.33Zaradi zamika pri sprejemanju pokojninske reforme namerava Slovenija po besedah finančnega ministra Klemna Boštjančiča naslednji zahtevek za izplačilo iz mehanizma EU za okrevanje oddati šele sredi leta 2025. Finančni ministri EU naj bi potrdili rahlo spremenjen slovenski načrt za okrevanje, ki je podlaga za črpanje iz mehanizma.

Gospodarstvo ni na poti v recesijo: obrestno mero znižali za 0,25 odstotne točke
17. 10. 2024 09.39Svet Evropske centralne banke (ECB), ki je tokrat zasedal pri nas, je skladno s pričakovanji drugič zapored znižal osrednje evrske obrestne mere. Znižanje za 0,25 odstotne točke je obenem tretji rez v obrestne mere po junijskem obratu v denarni politiki. Razmere sicer ostajajo polne izzivov, a pri ECB zaenkrat menijo, da gospodarstvo ni na poti v recesijo.

Pokojninska reforma delovne dobe ne bo spreminjala: '40 let dela ostaja dovolj'
24. 04. 2024 14.16Vlada je obravnavala izhodišča za pokojninsko reformo. Vsebine izhodišč sicer še ne razkrivajo, saj so jih obravnavali interno. "Edino, kar lahko v tem trenutku povem, je to, da se v luči pokojninske reforme delovna doba ne bo spreminjala," je dejal podpredsednik vlade Matej Arčon. "40 let dela ostaja dovolj," je glede zavarovalne dobe dejal tudi minister za delo Luka Mesec. "Vzdržnost, dostojnost pokojnin in preglednost sistema," pa je opisal tri cilje pokojninske reforme, ki jo pripravlja vlada.

Meja za starostno upokojevanje bi se pomaknila na 67 let
01. 04. 2024 19.30Bomo po propadli zdravstveni in spodleteli davčni reformi dobili vsaj pokojninsko? Prenovljen pokojninski sistem kot glavni pogoj za upokojitev ohranja 40 let dela, premika pa mejo za starostno upokojevanje na 67 let, torej za tiste, ki bodo delali manj kot 40 let, napovedujejo avtorji reforme z ministrstva za delo. Vlada, ki bi sicer o izhodiščih morala odločati že v začetku leta, pa zaradi popravkov finančnega ministrstva še ni, se bo s predlogom predvidoma seznanila čez nekaj tednov. In če so premierjevi izbranci za področje ekonomije denimo pozdravili, da se pri izračunu pokojnine upošteva 40 let in ne več 24, so glede finančne vzdržnosti doslej znanega zadržani.

Umar: Konec leta 2023 izboljšanje gospodarskih kazalnikov
17. 01. 2024 13.33Večina razpoložljivih kratkoročnih gospodarskih kazalnikov za Slovenijo se je ob koncu leta 2023 izboljšala, v najnovejši publikaciji Ekonomsko ogledalo ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Še vedno sicer ostajajo pod ravnjo izpred enega leta, izjema so gradbeništvo in nekatera področja potrošnje.

Vlada mora do konca avgusta pripraviti seznam predvidenih reform za ESS
07. 07. 2023 16.04Ekonomsko-socialni svet, ki se je seznanil z izvajanjem aktivnosti iz načrta za okrevanje in odpornost, se je dogovoril, da vlada do 25. avgusta pripravi seznam zakonskih predlogov, potrebnih za izvedbo načrta. Dodala bo predvideni časovni okvir za obravnavo predlogov na svetu, denimo predloga pokojninske reforme, so dejali v svetu.

Trobiš po izredni seji ESS: Pričakovali smo več samokritičnosti vlade
04. 07. 2023 15.41Potem ko so junija zaradi odsotnosti premierja Roberta Goloba in posledično protesta delodajalcev odpovedali sejo Ekonomsko-socialnega sveta, so se socialni partnerji sestali na izredni seji. Golob se je tokrat seje udeležil, edina točka dnevnega reda pa je bila razprava o vodenju socialnega dialoga. Trenutni predsedujoči ESS Jakob Počivavšek je povedal, da je bila razprava obsežna, vsi pa so se strinjali, da je socialni dialog izjemno pomemben v postopku priprave in sprejemanja zakonodaje. Delodajalci medtem menijo, da je vlada premalo samokritična.

Ob odpovedi seje ESS: Vlada se zaveda pomena socialnega dialoga
23. 06. 2023 13.04Seja Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) je bila po sporočilu delodajalcev, da se je zaradi odsotnosti premierja Roberta Goloba ne bodo udeležili, odpovedana. Iz kabineta predsednika vlade pa so sporočili, da se zavedajo pomena socialnega dialoga in da usklajujejo datum, ko bi se lahko zasedanja udeležil tudi Golob.

Delodajalci naj bi zaradi Golobove odsotnosti bojkotirali petkovo sejo ESS
22. 06. 2023 18.27Po neuradnih informacijah bodo delodajalci bojkotirali petkovo sejo Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Ocenjujejo namreč, da nimajo sogovornika za točko o vladnem kršenju pravil o ESS, saj se je premier Robert Golob opravičil in ga na zasedanje ne bo. Tudi če bi bil ESS sklepčen, pa ne bi imel na mizi osnutka zakona o delovnih razmerjih.

Ljubiti narcisa: začetna popolnost, ki te 'zasvoji', in travma, ki ostane
03. 06. 2023 11.45Je razmerje, ki očara, ki zasvoji, na koncu pa tudi izjemno močno boli. "To je eden najbolj nasilnih odnosov, okrevanje po njem pa traja zelo dolgo. Narcistična zloraba lahko tudi trajno spremeni delovanje osebe v odnosih," pove psihiatrinja Mojca Zvezdana Dernovšek. Osebe z narcistično motnjo so v sebi izjemno krhke in negotove, krivdo za svoje neuspehe pa prelagajo na druge. Zato sogovornica pove, da bomo tako sebi kot tudi narcisom najbolj pomagali predvsem, če jim bomo postavili jasne meje.

Letalska povezanost Slovenije izjemno slaba, v Evropi slabša samo v Belorusiji
01. 06. 2023 17.53Ustanovitev novega nacionalnega letalskega prevoznika bi bila lahko pod določenimi predpostavkami ekonomsko upravičena, je pokazala analiza, ki jo je za ministrstvo za infrastrukturo pripravilo podjetje Grant Thornton. Najprimernejši bi bil model sodelovanja s strateškim partnerjem in vsaj na začetku konservativen pristop k obsegu poslovanja. Tudi medresorska delovna skupina, ki je preučevala možnosti za izboljšanje letalske povezljivosti države, najbolj smiselno srednje- in dolgoročno rešitev vidi v ustanovitvi nacionalnega letalskega prevoznika skozi javno-zasebno partnerstvo. Če bi se država za to odločila, bi lahko prevoznik vzletel že poleti 2025, je dejala ministrica Alenka Bratušek.

Zdravstvo.si: Vlada z interventnim zakonom odpira vrata korupciji
26. 07. 2022 16.36Skupina zdravnikov zdravstvo.si je razočarana, da je nova vlada z interventnim zakonom o zdravstvu ukinila novelo Zakona o javnem naročanju v zdravstvu, ki jo je sprejela prejšnja vlada. Skupina meni, da je poteza nove vlade korak nazaj v smer korupcije in dogovorne ekonomije dobaviteljev v slovenskem državnem zdravstvu. A že pred sprejemom novele so nekateri pravniki opozorili, da je ta spisana tako, da dopušča netransparentno javno naročanje in nakup medicinske opreme na trgu, kar je v nasprotju z evropsko zakonodajo. Z Ministrstva za zdravje utemeljujejo podobno: "Ker so določbe novele v nasprotju z evropskim pravnim redom, je bilo treba v te določbe poseči z interventnim zakonom."

Finančni ministri EU Poljski odprli pot do sredstev za okrevanje
17. 06. 2022 17.40Finančni ministri EU so Poljski danes odprli pot za črpanje 35,4 milijarde evrov iz sklada za okrevanje po koronski krizi. Ta korak zaradi vprašanj, povezanih s spoštovanjem vladavine prava, v Uniji povzroča napetosti. Brez soglasja za svoj načrt ostaja Madžarska, ki obenem blokira dogovor glede minimalne obdavčitve podjetij.

'Mama je prišla v sobo, ugotovila, da še ni prepozno, in me odpeljala k psihiatrinji'
17. 05. 2022 17.32Nisi okej? Povej naprej. Pod tem geslom poteka prva nacionalna kampanja proti stigmatizaciji duševnega zdravja v Sloveniji. Vendar pa destigmatizacija ne bo dovolj, država se namreč sooča s hudimi težavami na področju dostopnosti pomoči. Oziroma – kot je na dogodku kampanje poudarila psihiatrinja dr. Vesna Švab: "Veliko je mogoče narediti s kampanjo osveščanja, mogoče je izobraziti svojce, da vedo, kako biti pozoren na stiske, zapiranje vase. Ampak če ni strokovne pomoči, je problem velik. In strokovne pomoči v tej državi ni dovolj. Srečujemo se z nerazumnimi čakalnimi dobami. Treba je reorganizirati službe, da se bodo odzvale na potrebe ljudi."

Visoka pričakovanja: 'Naj ne pozabijo, da so državo dobili v upravljanje, in ne v last'
25. 04. 2022 07.23Predstavniki sindikalnih central ocenjujejo, da so volivci na včerajšnjih državnozborskih volitvah zavrnili smer, v katero je Slovenijo peljala dosedanja vlada premierja Janeza Janše. Želijo si obnovitve socialnega dialoga in sklenitve socialnega sporazuma, v šolskem sindikatu pa tudi takojšnjo obravnavo njihovih stavkovnih zahtev. Na drugi strani gospodarstveniki vseh stanovskih združenj opozarjajo na številne izzive, s katerimi se bo morala soočiti nova vlada, kot sta okrevanje po pandemiji covida-19 in rast cen. V zdravniških vrstah pa od nove vlade pričakujejo prioritetno reševanje težav v zdravstvu.

Ustavno sodišče razveljavilo določbo o dvigu plačnega stropa zdravnikom
11. 04. 2022 13.30Ustavno sodišče je razveljavilo 48. člen desetega interventnega zakona (PKP10), ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač javnega sektorja. Med drugim je ocenilo, da izpodbijana določba, ki posega v temelje enotnega plačnega sistema, ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. V Fidesu so se odzvali ostro: to bo še okrepilo njihovo zahtevo po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju in zgoditi se bo moral bistveno prej, kot če omenjeni člen ne bi bil razveljavljen.

BDP lani okreval za 8,1 odstotka
28. 02. 2022 10.40Slovenski BDP se je lani realno okrepil za 8,1 odstotka, potem ko se je po izbruhu epidemije covida-19 in delnem zaprtju javnega življenja v letu 2020 zmanjšal za 4,2 odstotka, je objavil statistični urad. Za 8,1 odstotka je gospodarska dejavnost okrevala tudi po desezoniranih podatkih, ki se uporabljajo za primerjave v EU.

Podpora Kijevu: premier Janša v četrtek in petek v Ukrajino
23. 02. 2022 11.28Predsednik vlade Janez Janša bo v četrtek in v petek na delovnem obisku v Ukrajini v času nadaljevanja in stopnjevanja pritiska Rusije na Ukrajino, so sporočili s kabineta predsednika vlade. Potrdil bo zavezanost Slovenije politiki ozemeljske celovitosti in suverenosti Ukrajine v okviru njenih mednarodno priznanih meja.

Finančni ministri EU o uvedbi najmanj 15-odstotnega davka na dobiček
18. 01. 2022 06.54Finančni ministri EU so v Bruslju razpravljali o tem, kako nedavno doseženi globalni dogovor o uvedbi najmanj 15-odstotnega minimalnega davka na dobiček velikih podjetij prenesti v evropsko zakonodajo. Francosko predsedstvo upa, da bo politični dogovor o direktivi mogoče doseči marca.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

'Nova normalnost bo drugačna'
03. 10. 2021 11.29Čeprav je hitro okrevanje gospodarstva po izbruhu novega koronavirusa presenetilo tudi strokovnjake, izzivi ostajajo, številne sektorje čakajo spremembe, izboljšati je treba dobavno verigo – tudi v luči geopolitičnih trenj, poudarja Hans-Paul Bürkner, predsednik uprave Boston Consulting Group (BCG), enega od vodilnih svetovalnih podjetij na svetu. S svetovalcem za strategije, razvoj organizacij, globalizacijo in transformacijo smo se pogovarjali tako o (po)koronskem gospodarstvu kot tudi o tem, kako izboljšati privlačnost Slovenije za tuje naložbe.

OECD znižal napoved letošnje rasti svetovnega gospodarstva
21. 09. 2021 12.31OECD svetovnemu gospodarstvu za letos napoveduje 5,7-odstotno rast, kar je 0,1 odstotne točke manj od majske napovedi. Organizacija je napoved rasti znižala ameriškemu gospodarstvu, na drugi strani pa je zvišala napoved rasti gospodarstva v območju z evrom.

Vučić nad EU: Včasih je bilo veliko entuziazma. Protestniki izrazili zahteve
01. 09. 2021 08.59S podobami izgradnje sodobne Evrope se je na Bledu začel tradicionalni, že 16. Blejski strateški forum, ki je letos sredi slovenskega predsedovanja Svetu EU posvečen razpravam o prihodnosti EU. Na Bledu so se ob slovenskem političnem vrhu zbrali tudi predsednika Evropskega sveta in parlamenta ter številni premierji, ministri in drugi pomembni gostje. Razprava voditeljev je postregla z zavedanjem, da EU, ki jo pretresajo razpoke in nesporazumi, čaka veliko dela, če želi najti skupno strategijo in se iz "gasilca kriz" preobraziti (nazaj) v geopolitičnega igralca. Srbski predsednik je povezavo celo opozoril, da izgublja privlačnost za države kandidatke.

Vlada dopušča možnost podpisa dogovora o načinu delovanja ESS
11. 08. 2021 17.22Vlada je sprejela odgovor na dopis sindikalnih central v zvezi z obuditvijo socialnega dialoga. Ob tem dopušča možnost podpisa dogovora o načinu delovanja Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), čeprav je prepričana, da je vse zapisano že v obstoječem poslovniku. Sindikati na drugi strani pred povratkom v ESS med drugim pričakujejo podpis dogovora o načinu delovanja ESS.

Virus osvobaja ameriško delavsko dno
31. 07. 2021 17.17Povsod so enaki napisi. Na vogalnih bodegah, newyorški mešanici med trafiko, trgovino in prehranjevalnico. Na vhodnih vratih restavracij. Na izložbah trgovin. Pridite, zaposlujemo. Pandemija je ameriškim delavcem na dnu piramide zaslužkov dala moč, da vsaj za nekaj časa odločajo o svoji usodi.

Novi urad za okrevanje in odpornost bo vodil Janez Mravljak
29. 07. 2021 12.58Urad RS za okrevanje in odpornost bo od 2. avgusta kot vršilec dolžnosti direktorja vodil Janez Mravljak. Na položaj ga je na sredini dopisni seji imenovala vlada. Urad za okrevanje in odpornost je vlada v okviru finančnega ministrstva ustanovila 3. junija, opravljal pa bo naloge na področju vzpostavitve sistema izvajanja načrta za okrevanje in odpornost, usklajeval in usmerjal izvajanje tega načrta, spremljal, preverjal in potrjeval mejnike in cilje ter izvajal nadzorne ukrepe.

Azmani: Želite biti del zloveščega kluba! Sophie in 't Veld napovedala 'misijo ugotavljanja dejstev'
06. 07. 2021 07.53Premier Janez Janša je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavil prednostne naloge šestmesečnega slovenskega predsedovanja Svetu EU. Čeprav je slovenski načrt prejel veliko podpore, je bilo v razpravi slišati precej pomislekov, da se besede ne bodo spremenile v dejanja, saj naj bi to dokazovale Janševe poteze na domačem političnem parketu. V razpravi so mu tako očitali predvsem njegov odnos do sodstva in medijev. Med najbolj izpostavljenimi vprašanji pa: ali Slovenija resnično misli resno, da bo vladavino prava postavila na vrh politične agende.

Je Hojs z izjavo o svinjah mislil na slovenskega komisarja Lenarčiča?
03. 07. 2021 19.31Notranji minister Hojs je bolj jasno nakazal, na koga je mislil, ko je govoril o svinjah v evropski politiki. V mislih, kot pravi, ni imel podpredsednika komisije Fransa Timmermansa, ampak očitno slovenskega komisarja Janeza Lenarčiča. "Sam si ne predstavljam, da bi kateri koli evropski komisar glasoval, da se lastni državi vzamejo sredstva," je povedal Hojs. Lenarčič naj bi glasoval proti slovenskemu načrtu okrevanja. Z Evropske komisije pa odgovorjajo, da je bil načrt za okrevanje za Slovenijo sprejet brez glasu proti.

'Protestiramo, ker se je vlada odrekla socialnemu partnerstvu'
23. 06. 2021 10.15Po več kot letu dni opozarjanja na odsotnost socialnega dialoga so se sindikalne centrale odločile za bojkotiranje sej ESS in napovedale, da bodo, če bo vlada še naprej vztrajala pri zavračanju socialnega partnerstva in ignoriranju sindikatov, v jesenskih mesecih organizirale sindikalne proteste. Udeležili pa se bodo tudi petkovega protesta.