ekonomski svet

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?

18. 02. 2025 06.00

Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

Fajonova: Če Ukrajine in Evrope ni za mizo, je to lahko nevarno

17. 02. 2025 08.11

Pred pogovori evropskih voditeljev o varnosti v Evropi in vojni v Ukrajini je predsednica republike Nataša Pirc Musar sporočila, da obžaluje, da v prizadevanjih za mir v Ukrajini iz Evrope prihajajo napačna sporočila. Na izrednem vrhu o Ukrajini namreč ne bodo sodelovali voditelji vseh evropskih držav oz. držav članic EU. "Neformalno srečanje v Parizu vidimo predvsem kot srečanje vplivnih evropskih članic zveze Nato," pa je sporočil premier Golob. Zunanja ministrica Tanja Fajon pa je ocenila, da so pogajanja brez Ukrajine in Evrope lahko celo nevarna.

'Vpliv super bogatašev na Trumpa ogroža našo demokracijo'

22. 01. 2025 08.16

Vpliv super bogatašev na predsedovanje Donalda Trumpa predstavlja grožnjo svetovni stabilnosti, je pokazala anketa, ki so jo izvedli med več kot 2000 milijonarji v državah G20. Organizacija Patriotic Millionaires, ki lobira za uvedbo davka na premoženje, v pismu, naslovljenem na svetovne voditelje, opozarja, da 'premoženjski ekstremizem' škoduje demokraciji, zato jih pozivajo k ukrepanju, poroča britanski Guardian.

Socialni partnerji 'raztrgali' predlog davka na nepremičnine

17. 01. 2025 19.22

Neresen, pomanjkljiv in diskriminatoren. To so le nekatere kritike izhodišč zakona za obdavčitev premoženja in razbremenitev plač, ki so zedinile tako predstavnike delodajalcev kot sindikaliste. Predlog ministrstva za finance, po katerem bi s stopnjo 1,45 odstotka obdavčili nerezidenčne nepremičnine, so socialni partnerji ocenili kot neprimeren za nadaljnjo obravnavo. Izhodišča bi bilo treba bistveno dopolniti, še opozarjajo partnerji. Manjkajo resne analize nepremičninskega trga in mednarodne primerjave, so prepričani. Vladna stran razpleta na seji Ekonomsko socialnega sveta ni komentirala.

'Nikoli mi niso rekli: Pusti, to je za fante'

17. 11. 2024 07.00

V Sloveniji je v inženirstvu po podatkih državnih statistikov le dobrih 13 odstotkov žensk, tudi v drugih poklicih s področja naravoslovja, tehnologije in matematike so v manjšini. A zgledov, ki dokazujejo, da tehnični poklici še zdaleč niso rezervirani le za moške, je ogromno. V rubriki 24UR Fokus nocoj predstavljamo zgodbe štirih uspešnih inženirk, s štirimi različnimi karierami. Kaj je pretehtalo, da so se odločile za tehnične poklice? S kakšnimi ovirami so se soočale?

Finančni komentar: Črni ponedeljek 2.0 – Sence preteklosti

22. 10. 2024 07.09

Črni ponedeljek 19. oktobra 1987 je pretresel finančni svet. V enem samem dnevu so borzni trgi izgubili milijarde, indeks Dow Jones pa je zabeležil največji padec v zgodovini, kar 22,6-odstoten. Danes nekateri strokovnjaki opozarjajo na zaskrbljujoče vzporednice s preteklostjo, saj so borzni trgi ponovno na rekordnih vrednostih, medtem ko so obrestne mere visoke.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja

19. 10. 2024 09.03

Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

'Irak je bil kot počitnice v Dubaju v primerjavi z Ukrajino'

13. 10. 2024 07.00

Videl je Irak in Afganistan in za seboj je imel osem let profesionalnih vojaških izkušenj, ko je sklenil vstopiti v vojno, ki mu je spremenila življenje. Spomladi 2022 so ga navdihnile ukrajinske zmage in sklenil je priskočiti na pomoč največji evropski državi. Prvo leto je minilo v znamenju zanosa, nato pa se je v ozračje prikradel "otipljiv občutek obupa". Vojna se je spremenila v nočno moro. Tehnološke spremembe, visoke žrtve, streljanje vojnih ujetnikov s strani njegovih soborcev in sovražnikova premoč. To je svet, ki je leto in pol obdajal ameriškega vojnega veterana Benjamina Reeda, in o njem je spregovoril za 24ur.com.

Vrtoglave cene za najem študentske sobe

01. 10. 2024 17.02

Že prvi dan študija je za marsikaterega študenta prava bitka. Kako najti pravo sobo ali prostor za bivanje, predvsem v prestolnici in to za ceno, ki si jo lahko privoščijo? Cene najema pri zasebnikih so namreč ob premalo prostora v študentskih domovih tudi okoli 500 evrov mesečno. Brez stroškov. To pa je za večino študentov preveč, zato so mnogi prisiljeni v vsakodnevno vožnjo z javnim prevozom. Iz Novega mesta v Ljubljano in po predavanjih domov pa pomeni, da štiri ure na dan izgubijo na avtobusu. Kaj jim torej sploh ostane?

Novo študijsko leto: ko v predavalnici sedijo študenti z vsega sveta

30. 09. 2024 18.07

Začenja se novo študijsko leto in v klopi fakultet in podobnih ustanov bo med drugim sedlo tudi 12 tisoč bruck in brucev. Tistih, ki bodo čez nekaj let krojili svet. Ta pa je v marsičem drugačen, kot je bil. Slovenija je bolj odprta svetu, kar pomeni, da bodo mnogi med njimi nabirali znanje v tujini, tudi v Sloveniji pa bodo študentske klopi gulili skupaj s kolegi z vsega sveta. Kako je to videti, smo lahko videli na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, ki je že pozdravila letošnje bruce.

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'

12. 09. 2024 08.00

Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

Finančni komentar: Inflacija je skoraj premagana

03. 09. 2024 07.00

Evropska centralna banka je uspela znižati inflacijo na 2,2 odstotka. V Nemčiji je avgusta padla pod 2 odstotka, kar je prvič po marcu 2021. V Sloveniji je inflacija v avgustu padla pod odstotek. Naslednji teden bi obrestno mero v Evropi verjetno lahko znižali za dodatnih 25 bazičnih točk.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'

02. 09. 2024 14.27

Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Finančni POPkast: previdnost pred začetkom nižanja obrestnih mer

29. 08. 2024 07.00

Obstaja več različnih scenarijev, ki se lahko odvijejo na finančnih trgih. Lahko se ponovi zgodba iz leta 2008, ko je nastopila gospodarska kriza, verjeten scenarij je lahko tudi večletna rast delnic, kot je bilo leta 1995. Nihče ne ve, kaj se bo zgodilo v nadaljevanju, in vsa ugibanja so odveč.

Z novim letom dvig RTV-prispevka na 14 evrov mesečno

28. 08. 2024 13.20

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je sporočila, da je vlada na seji potrdila odlok o zvišanju RTV-prispevka, ki bo v veljavo stopil 1. januarja prihodnje leto. Višina prispevka se bo tako s sedanjih 12,75 evra dvignila na 14,02 evra. Na RTVS so pozdravili odločitev vlade o zvišanju prispevka. Dodatna finančna sredstva predstavljajo pomemben korak k finančni stabilizaciji in s tem tudi k nadaljnjemu razvoju javnega zavoda, so zapisali v odzivu.

Finančni komentar: Prihaja čas rezanja

27. 08. 2024 07.00

Obrestne mere v ZDA so že dobro leto na rekordnih ravneh. Guverner ameriške centralne banke Jerome Powell ne želi dodatnega pritiska na trgu dela, inflacija pada in gospodarstvo potrebuje spodbudo zato je napovedal prilagoditev monetarne politike. Prvi rez se obeta že čez tri tedne.

Položnica za RTV od leta 2025 dobrih 14 evrov?

20. 08. 2024 11.28

Na ministrstvu za kulturo so pripravili odlok o 10-odstotnem zvišanju RTV-prispevka in ga poslali v medresorsko usklajevanje. Vlada ga bo sprejela do konca meseca. RTV-prispevek, ki je od leta 2012 nespremenjen, naj bi tako namesto 12,75 evra od leta 2025 znašal 14,025 evra na mesec za gospodinjstvo.

Kako strašne so v resnici prostotržne reforme?

27. 07. 2024 15.17

Včasih so kritiki neoliberalizma radi trdili, da so prostotržne reforme slabe zato, ker ne uspejo zadostiti niti svojim lastnim ciljem večanja gospodarske rasti in izboljševanja življenjskega standarda. Te kritike so sčasoma nekoliko potihnile, saj je bilo očitno, da prosti trgi nimajo velikih težav z rastjo in ustvarjanjem dohodka.

Socialni dialog v okviru ESS naj bi stekel še ta mesec

06. 06. 2024 16.45

Sindikati, delodajalci in vlada so ta teden uskladili besedilo deklaracije o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga, vlada pa je dokument že potrdila. Premier Robert Golob je potrdil, da bodo socialni partnerji dialog uradno obudili še ta mesec.

V DZ-ju napovedana podpora referendumu o Jeku 2, glasijo se pozivi k transparentnosti

22. 05. 2024 12.48

Poslanske skupine Svoboda, SDS, NSi in SD so napovedale podporo predlogu za posvetovalni referendum o zagotavljanju oskrbe z elektriko z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Proti so v Levici; menijo, da se želi izsiliti bianco menico za zelo drag projekt, brez možnosti opredelitve samo za obnovljive vire. Glasovanje bo v četrtek. Mladi za podnebno pravičnost so pred začetkom poslanske razprave ponovno pozvali k večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev, povezanih s projektom. "Poslanci in vlada vodijo ta proces v popolni temi," so kritični.

'Novinarji v Sloveniji pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva'

03. 05. 2024 07.35

Nova lestvica medijske svobode organizacije Novinarji brez meja (RSF) razkriva, da vlade in politiki vse bolj zanemarjajo svoje obveznosti pri zaščiti medijev. To je posebej zaskrbljujoče v luči številnih prihajajočih volitev po vsem svetu, so opozorili. Slovenska ministrica za kulturo pa je poudarila pomen javnih neodvisnih medijev, ki so največje informacijsko vezivo delujoče in demokratične družbe. V Sloveniji je zakonski okvir, ki varuje medijsko svobodo, sicer trden, sovražna nastrojenost proti novinarjem je po odhodu Janševe vlade potihnila, a novinarji so še vedno pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva, navajajo Novinarji brez meja.

Finančni komentar: Strah pred stagflacijo

30. 04. 2024 07.00

Gospodarske razmere v ZDA čedalje bolj spominjajo na obdobje stagflacije v sedemdesetih letih. Stagflacija nastane, ko se gospodarska rast ustavi ali celo upade, medtem ko inflacija raste. Gre za najslabši ekonomski scenarij, ki ustvari visoko stopnjo brezposelnosti.

Mesec: Cilj je, da Ekonomsko-socialni svet oživimo v maju

23. 04. 2024 10.43

Premier Robert Golob je za dopoldne sklical srečanje predstavnikov sindikatov, delodajalcev in vlade, ki sodelujejo v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS). Namen srečanja je bila želja po obuditvi socialnega dialoga. Minister za delo Luka Mesec je po srečanju dejal, da ciljajo na oživitev sveta v maju. Do srečanja so sicer bili kritični pri Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so ocenili, da je namen "bolj proslavljanje obletnice delovanja ESS kot pa resno pogajanje" in da ESS trenutno ne deluje. Partnerji se o vsebini danes sicer niso pogovarjali.

Ustanovitev pokrajin bi olajšala življenje, a političnega soglasja še ni

27. 02. 2024 08.15

Vedno večja centralizacija Slovenije je razlog za številne vsakdanje nevšečnosti – za zastoje na avtocestah, rast cen nepremičnin v prestolnici in centralizacijo delovnih mest. Ustanovitev pokrajin bi prebivalcem Slovenije močno olajšala življenje, saj so prav pokrajine pot do boljše, bolj učinkovite in decentralizirane Slovenije, so prepričani v Državnem svetu. Kot opozarjajo, pa vlada projekta pokrajin žal ne prepoznava kot prednostnega, saj zanj trenutno ni političnega soglasja.

'Brez panike, pripravljeni smo na vse, zmagali bomo'

24. 02. 2024 07.00

24. februar 2022. Bil je četrtek, ko so ruske sile vdrle v Ukrajino in začele Putinovo "posebno vojaško operacijo". Brezkompromisno vojno, ki vstopa že v svoje tretje leto.

Nič kaj optimističen pogled v prihodnost: kakšna tveganja nas čakajo?

14. 01. 2024 17.51

Svetovni gospodarski forum je v novem, že 19. poročilu o globalnih tveganjih, ki ga tradicionalno objavi v začetku leta, predvidel največje pasti in izzive, ki nas čakajo v bližnji in malo bolj daljni prihodnosti. Na vrh lestvice tveganj za naslednji dve leti je postavil dezinformacije, ki bi jih lahko v obdobju, ko kar tri milijarde ljudi čakajo volitve, uporabili za povečanje družbenih in političnih razkolov. V 10 letih pa ni dvoma: daleč največja grožnja so podnebne spremembe.

Flirt premierke in premierja bolj zanimiv kot konec sveta

09. 12. 2023 07.00

Poglej, poglej, sem si rekla, končno vest, ki je pritegnila pozornost z verjetno enega izmed najpomembnejših svetovnih srečanj, ko gre za vprašanje, ali nam bo nekako uspelo preživeti ali pa bo zemljo in ljudi na njej scvrlo v nekaj desetletjih.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?

04. 12. 2023 10.31

Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

Nadzorni svet Darsa sklical izredno sejo: 'Dars ni bil ugrabljen'

26. 10. 2023 10.00

Ta teden je naša medijska hiša razkrila sume korupcije, nedovoljene stike, favoriziranje in pritiske, ki se dogajajo v državnem podjetju Dars. Za nas je spregovoril skesanec, ki je dejal, da je dvojni doktor prava Rok Snežič na delovanje Darsa vplival tudi prek predsednika uprave Darsa Valentina Hajdinjaka. Nadzorni svet Darsa je nato sklical izredno sejo, na kateri so pregledali posnetke. Razlogov za krivdno razrešitev prvega moža Darsa za zdaj ni, pravi Šušteršič. "Zagotavljam vam, da Dars nadzor ima in da Dars ni ugrabljen," je povedal član nadzornega sveta Andrej Šušteršič. Na afero Dars se je odzvala tudi poslanska skupina Svoboda in napovedala, da bodo predlagali razpravo v državnem zboru.

Finančni komentar: Hišica iz kart

03. 10. 2023 06.00

Finančna hišica iz kart se podira in vlagatelji so v strahu, ker so donosi na obveznice na visokih stopnjah kot leta 2007. Cene delnic bi v naslednjem obdobju lahko zanihale navzdol.