ekonomske

Gregor Majdič znova izvoljen za rektorja Univerze v Ljubljani

16. 04. 2025 17.06

Aktualni rektor Univerze v Ljubljani Gregor Majdič je v drugem krogu rektorskih volitev prejel 54,48 odstotka veljavnih glasov, Irena Mlinarič-Raščan pa 45,52 odstotka. Majdič je izvoljen za rektorja za mandatno obdobje od 1. oktobra letos do 30. septembra 2029, so sporočili z ljubljanske univerze.

Je neoliberalni udar strl delavske pravice?

12. 04. 2025 11.03

Prostotržni paket reform, ki ga pogosto derogatorno imenujemo neoliberalizem, ima različne družbene posledice. Zniževanje obdavčitve bogatašev in omejevanje socialne države je en vidik, ki povečuje neenakosti. Drugi sestavni del neoliberalnih politik je rahljanje omejitev pri mednarodnem trgovanju, kar povečuje umore. A učinki niso zgolj negativni. Tretji obraz neoliberalizma – deregulacija – jih presenetljivo pomaga zmanjševati. Celo zahtevne mere revščine, t. i. relativna revščina, se lahko zaradi nekaterih omenjenih politik zmanjšajo.

'Naslednje tri mesece je potrebno izkoristiti za konstruktivne pogovore z ZDA'

11. 04. 2025 17.03

Ameriške carine na uvoz blaga bodo ameriško gospodarstvo prizadele bolj kot evropsko, je ob zasedanju finančnih ministrov EU v Varšavi povedal evropski komisar za gospodarstvo Valdis Dombrovskis. Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) ZDA bi se lahko po ocenah Bruslja do leta 2027 skrčil za do 1,4 odstotka, evropskega pa za okoli 0,2 odstotka. Medtem so finančni ministri držav članic EU na neformalnem zasedanju v Varšavi podprli pristop Evropske komisije k trgovinskemu sporu z ZDA, ki se je v zadnjih dneh nekoliko umiril. Kot je povedal poljski minister Andrzej Domanski, so se strinjali, da mora EU ostati enotna.

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?

10. 04. 2025 07.00

Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

Med maslom in topovi: od kod denar za pospešeno oboroževanje?

06. 04. 2025 11.09

Ker Amerika Evropi več kot očitno hrbet obrača tudi tudi na obrambnem področju, evropske države ena za drugo hitijo s pospešenim oboroževanjem in višanjem obrambnih izdatkov. Tudi Slovenija, pravi premier Golob, pripravlja nabor ukrepov za obrambo, varnost in odpornost. Kaj pa to pomeni za javne finance, kje bo vlada vzela denar za vojsko? Kaj si od tega obeta slovenska orožarska industrija? Kaj kupuje obrambno ministrstvo in za koliko? Pa tudi: ali več orožja res prinaša več miru? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Trump Američanom: Zdržite, ne bo lahko, a rezultat bo zgodovinski

05. 04. 2025 06.52

Veljati začenjajo 10-odstotne dodatne carine na uvoz blaga v ZDA, ki jih je pod oznako vzajemne carine za večino držav in ozemelj po svetu, tudi Evropsko unijo, uvedel ameriški predsednik Donald Trump. Za okoli 60 držav in EU pa bodo 9. aprila uvedene še višje carine. Za Unijo bo skupna dodatna carinska stopnja pri 20 odstotkih. Kitajska bo zaradi ameriških carin prizadeta veliko huje kot ZDA zaradi kitajskih, je prepričan ameriški predsednik. Američane je na svojem družbenem omrežju Truth Social pozval, naj zdržijo, češ da ne bo lahko, a da bo končni rezultat zgodovinski.

ZDA uvedle carine tudi za otoke, na katerih živijo le pingvini

03. 04. 2025 10.09

Administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa je uvedla vzajemne carine za vse države sveta. Na seznamu pa so se na presenečenje mnogih znašli tudi nekateri povsem neposeljeni otoki blizu Antarktike, kjer večinoma prebivajo pingvini, tjulnji in ptice.

'Trumpov argument, da želi s tem privabiti tuje naložbe, meji na norost'

03. 04. 2025 11.21

Carine na uvoz z vsega sveta, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bodo zatresle svetovno gospodarstvo, zelo pa bodo škodovale tudi ZDA, je ocenil profesor z ljubljanske ekonomske fakultete Rok Spruk. Argumenti, s katerimi je Trump utemeljil carine, so po njegovem mnenju povsem zgrešeni.

V drugi krog rektorskih volitev na ljubljanski univerzi Majdič in Mlinarič Raščan

02. 04. 2025 18.07

Aktualni rektor Gregor Majdič in Irena Mlinarič Raščan s fakultete za farmacijo se bosta pomerila za položaj rektorja Univerze v Ljubljani v drugem krogu, ki bo 16. aprila. Nobeden od kandidatov namreč ni prejel več kot 50 odstotkov veljavnih glasov. Majdič je prejel 46,91 odstotka, Mlinarič Raščan pa 32,54 odstotka glasov, so sporočili z univerze.

Včasih so rekli, prej boš začel delati, prej boš končal

27. 03. 2025 06.00

Spomnim se, da so mi kot mlademu govorili, da prej, kot bom začel delati, prej bom končal, pravi delavec, zaposlen v proizvodnji enega od ljubljanskih podjetij. Predlagana pokojninska reforma mu bo lahko prekrižala načrte. Če se bo upokojil pri 62-ih, kar je eden od predlogov, bo imel že 45 let delovne dobe. Z višanjem starostne meje pa se manj obremenjujejo mladi. Delati začnejo vse pozneje, 40 let zavarovalne dobe pa že zdaj težko dosežejo do 62. leta. Tako ali tako v našem času ne bo več pokojnin, so črnogledi. Pokojninska reforma, ki naj bi jo sprejeli v kratkem, je za marsikoga boleča tema, a je, kar poudarjajo njeni snovalci, nujna za dostojne pokojnine.

ESČP od Srbije zahteva podatke o morebitni uporabi zvočnega topa

25. 03. 2025 20.45

Evropsko sodišče za človekove pravice je od Srbije zahtevalo, da ji do konca meseca odgovori na vprašanja o morebitni uporabi zvočnega topa na študentskem množičnem protestu v Beogradu 15. marca, za kar oblasti obtožujejo študenti in opozicija, je na svoji spletni strani sporočil nevladni Beograjski center za človekove pravice.

'Trend motork': je Slovenija preveč zbirokratizirana država?

10. 03. 2025 21.04

O vprašanju, ali je Slovenija preveč zbirokratizirana država, so poslanci v državnem zboru razpravljali sedem ur. V opoziciji so prepričani, da številni zakoni, akti in določila že vplivajo na konkurenčnost slovenskega gospodarstva, v koaliciji pa odgovarjajo, da gre za politikantsko razpravo in začetek volilne kampanje. Paradoks razprave o učinkovitosti delovanja javnega aparata pa - končala se je brez epiloga, saj so poslanci v petek na odboru za gospodarstvo priporočila SDS za debirokratizacijo države že zavrnili.

Mladi up slovenskega juda na 19. rojstni dan do uspeha kariere

08. 03. 2025 08.05

Mlada slovenska judoistka Nika Tomc je na veliki nagradi v Linzu prišla do uspeha kariere. Judoistka celjskega Sankakuja si je namreč ravno na 19. rojstni dan priborila prvo medaljo na velikih nagradah v karieri. V kategoriji do 57 kilogramov je premagal štiri tekmice in klonila šele v velikem finalu, kjer je morala priznati poraz proti prvi nosilki kategorije Nemki Seiji Ballhaus.

Ljudske obveznice in slovenski varčevalci: Kdo naj jih kupi, kakšen je donos?

20. 02. 2025 06.00

Državljanom bodo znova na voljo ljudske obveznice. Nakup ljudske obveznice je smiseln za tiste, ki se zavedajo pomena varčevanja, a so tveganju iz takih ali drugačnih razlogov nenaklonjeni, pojasnjuje dr. Aljoša Valentinčič iz Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani. Takšen primer je denimo varčevalec, ki ima le še nekaj let do upokojitve in nima časa nadomestiti morebitnih izgub na trgu. Mladi pa naj pred tem razmislijo o kakšni bolj tvegani naložbi, svetuje. Glede varnosti obveznic v primerjavi z bančnim depozitom bistvene razlike za povprečnega varčevalca ni, pravi.

Janša o 'vetru sprememb', koalicija jim očita izkoriščanje upokojencev

19. 02. 2025 06.00

Na Trgu republike v Ljubljani je potekal protestni shod, ki ga je organizirala stranka Glas upokojencev. Po uvodnem nagovoru so se odpravili do sedeža vlade na Gregorčičevo ulico, nato pa nazaj pred parlament. Sledili so govori, med drugim je na oder stopil tudi predsednik SDS Janez Janša. Glavni organizator protesta Pavel Rupar je poudaril, da ne gre le za shod upokojencev, ampak za "shod za prihodnost Slovenije". Koalicija je medtem v odzivih zapisala, da Rupar in stranka SDS izkoriščata upokojence za vrnitev na oblast.

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?

18. 02. 2025 06.00

Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

Profesor prava in bančni nadzornik ni razumel tveganj kredita v frankih

14. 02. 2025 19.30

OTP banka mora doktorju Borutu Bratini, profesorju gospodarskega prava, vrniti 54 tisoč evrov - je odločilo mariborsko sodišče. Bratina, ki pred leti pri tedaj še novi KBM najel posojilo v švicarskih frankih, je namreč v tožbi uspel dokazati, da zaradi preskromnih pojasnil ni razumel tveganj, ki jih prinaša kredit v tuji valuti. " Bil sem naiven," je izpričal doktor znanosti, specializiran prav za področje bančništva in financ.

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'

13. 02. 2025 06.00

Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

'EU ostaja zavezana zelenemu dogovoru, a mora biti prilagodljiva'

29. 01. 2025 15.48

EU ostaja zavezana ciljem zelenega dogovora, vendar pa moramo biti na poti do tja prilagodljivi in pragmatični, je ob današnji predstavitvi kompasa za konkurenčnost evropskega gospodarstva poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Kompas je namenjen zmanjšanju inovacijskega zaostanka, razogljičenju in večji ekonomski varnosti.

Po vzoru Hrvaške velik bojkot trgovin napoveduje tudi njena soseda

26. 01. 2025 14.00

Na družbenih omrežjih uporabnikov v Bosni in Hercegovini se po uspešnem bojkotu na Hrvaškem širijo pozivi k podobni akciji tudi v BiH. Po vzoru svoje sosede bi tako prebivalci 31. januarja bojkotirali trgovine, bencinske črpalke, kavarne in restavracije ter s tem izrazili nezadovoljstvo nad visokimi cenami in nizkim življenjskim standardom.

Tinitus: Tudi vam odmeva v ušesih?

06. 01. 2025 13.24

Tinitus, pogosto opisan kot zvonjenje, brenčanje ali piskanje v ušesih, je simptom, ki ga občuti kar 15 odstotkov svetovnega prebivalstva.

'Velika koalicija v tem trenutku ni možna'

08. 01. 2025 20.36

Na okrogli mizi v organizaciji SD sta predsednik SD Ljubljana Marko Koprivc in nekdanji predsednik republike Milan Kučan sklenila, da velika koalicija ni možna, saj da se z "desnimi populisti" razhajajo v vrednotah. Koprivc je zavrnil sodelovanje z Demokrati Anžeta Logarja. Tudi Kučan meni, da pogojev za sodelovanje med poloma v tem trenutku ni.

Dan do izteka roka agencija za energijo neomajna, pa tudi nesklepčna

07. 01. 2025 12.25

Na Agenciji za energijo dan pred iztekom roka, ki ji ga je postavila vlada za ponovno uvedbo starega sistema obračunavanja omrežnine, vztrajajo pri novem sistemu, ki ga bodo prilagajali na podlagi stanja v omrežju in merjenja učinkov. Starega sistema tehnično tudi ni mogoče vzpostaviti čez noč, svet agencije je poleg tega trenutno nesklepčen. Na ministrstvu medtem zavračajo očitke o vmešavanju v delo Agencije za energijo.

Zapeljala med protestnike, zbila študenta in ga več metrov vozila na pokrovu

27. 12. 2024 18.49

Med študentskim protestom v Beogradu, na katerem so se spominjali žrtev tragedije v Novem Sadu in državo pozivali k ukrepom, se je zgodil incident. Vozilo je zapeljalo v protestnike in zbilo enega od študentov, ki je padel na pokrov motorja. Po besedah prič naj bi šlo za voznico, ki pa ob trku ni upočasnila in je nadaljevala vožnjo. Študenta je nato v ostrem zavoju odneslo s pokrova motorja, da je treščil na tla, voznica pa je s kraja pobegnila. Poškodovanega študenta so morali z reševalnim vozilom odpeljati na urgentni center.

Storilec na prizorišče sejma zapeljal po poti, namenjeni nujnim službam

21. 12. 2024 12.52

Dan po tragediji, ki je pretresla Nemčijo, je nekdaj bleščeč in pisan božični sejem, na katerem se je trlo ljudi, odmeval pa je smeh, danes prazen, opustošen. Na morijo preteklega dne še vedno opominjajo policijski trakovi, ki ga obdajajo. Več kot 200 poškodovanih, vsaj 41 huje, in najmanj pet smrtnih žrtev. Tragične številke, ki pa bi se lahko v prihodnjih urah še spremenile, saj je 50-letnik z avtomobilom med stojnicami drvel "v dolžini najmanj 400 metrov" in "kosil" vse pred seboj. Po informacijah savdskega vira, s katerim je govoril Reuters, pa naj bi sicer Savdska Arabija nemške oblasti opozorila na skrajneža in njegove grozeče zapise na spletu.

Na 28-urnem dobrodelnem maratonu zbrali rekordnih 1.204.234,25 evra

20. 12. 2024 09.31

Zaključil se je jubilejni 28-urni dobrodelni maraton Radia 1 in dm, ki je znova poskrbel za še eno praznično pravljico in nov rekord. Za družine v stiski so radijci zbrali rekordnih 1.204.234,25 evra!

Na sojenju v zadevi Trenta zaslišan še drugi sodni cenilec

19. 12. 2024 15.49

Na celjskem sodišču so v nadaljevanju sojenja prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima zaradi domnevno spornih poslov z nepremičninami v Trenti zaslišali sodnega cenilca Franca Nahtigala, ki je v nasprotju z drugo skupino izvedencev premoženje ocenil na dobrih 100.000 evrov. Pričala je tudi izvedenka ekonomske stroke Alenka Vrhovnik Težak.

Pričeska v dobrodelne namene

11. 12. 2024 19.15

Ste že kdaj obiskali frizerja in bili obenem še dobrodelni? V frizerskem salonu Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole je bilo to še kako mogoče. Dijakinje in dijaki frizerskih smeri so v sklopu projekta V Kranju dobro v srcu mislimo letos prvič prebivalce Kranja postrigli za dober namen. Po novo pričesko so prišli številni stari in mladi, dobrodelni prispevek pa so namenili pomoči potrebnim.

Finančni POPkast: Ekonomist, ki birokracijo reže z motorko

05. 12. 2024 07.00

Libertarni anarho-kapitalist, predsednik Argentine Javier Milei, je pritegnil globalno pozornost s svojo radikalno strategijo za boj proti inflaciji in birokraciji. Njegov načrt, imenovan motorka, vključuje drastično krčenje državnih izdatkov, poenostavitev regulacij in zajezitev vrtoglave inflacije v Argentini.

Poškodovano vozilo – boste kljub zavarovanju morali popravilo plačati sami?

30. 11. 2024 13.07

Avtoličarji in zavarovalnice so že mesece na okopih – prvi zahtevajo višje plačilo urne postavke, drugi, ker imajo monopol, lahko na to ceno močno vplivajo. Kaj pa potrošniki? V praksi se namreč dogaja, da vam na cenilnem mestu rečejo, da škode ne bodo plačali v celoti, če boste vozilo popravljali pri servisu, ki z njimi nima sklenjene pogodbe.