ekonomska stabilnost

Kako strašne so v resnici prostotržne reforme?

27. 07. 2024 15.17

Včasih so kritiki neoliberalizma radi trdili, da so prostotržne reforme slabe zato, ker ne uspejo zadostiti niti svojim lastnim ciljem večanja gospodarske rasti in izboljševanja življenjskega standarda. Te kritike so sčasoma nekoliko potihnile, saj je bilo očitno, da prosti trgi nimajo velikih težav z rastjo in ustvarjanjem dohodka.

Odbor DZ za dodatne ukrepe za ekonomsko stabilnost RTVS

06. 12. 2023 14.25

Odbor državnega zbora za kulturo, ki je obravnaval finančni položaj Radiotelevizije Slovenija (RTVS), je z devetimi glasovi za in tremi proti sprejel sklep, s katerim podpirajo prizadevanja ministrstva za kulturo, da v dialogu z vodstvom javne radiotelevizije pripravi dodatne ukrepe za ekonomsko stabilnost in neodvisnost zavoda.

Na Hrvaškem višja inflacija, v Srbiji poziv državljanom: 'Varčujte v dinarjih'

14. 04. 2022 12.10

Medletna inflacija je marca v Srbiji dosegla 9,1 odstotka, več kot dve tretjini pa so k letni inflaciji prispevale višje cene hrane in energentov. Medtem bi letna inflacija na Hrvaškem v povprečju letos lahko dosegla 5,4 odstotka, hrvaška centralna banka pa ob tem napoveduje tudi nižjo gospodarsko rast od prvotno ocenjene.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'

27. 02. 2022 07.00

Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

O frakcijah in demokraciji

27. 03. 2021 07.00

Po šestem januarju letošnjega leta, ko je množica Trumpovih podpornikov vdrla v Kapitol – sedež federalne vlade ZDA – in želela spremeniti izid predsedniških volitev, je postalo jasno, da sta sektaštvo in polarizacija v ameriški politiki dosegla nevarno raven, raven, ki ogroža moč in stabilnost federalne unije ter delovanje njenih demokratičnih procesov. To se seveda ne dogaja prvič: Združene države Amerike so sredi 19. stoletja že razpadle na dva dela zaradi vprašanja suženjstva, političnemu nestrinjanju pa je sledil krvav notranji konflikt.

Stabilnost koalicije druge republike

23. 05. 2020 15.58

Po dveh mesecih karantene je bil v Sloveniji razglašen konec epidemije nove koronavirusne bolezni (covid-19). Republika Slovenija je v času trajanja epidemije zabeležila 1.465 okužb, 103 smrti in 270 ozdravljenih.

Koronavirus, kapitalizem in država

11. 04. 2020 07.00

Koronavirus je ohromil svetovni kapitalistični sistem. Države so skoraj povsod po svetu uvedle karanteno, prepoved zbiranja ljudi, samoizolacijo, ponekod celo izredne razmere. Kapitalistično gospodarstvo je posledično obstalo. Vsi ekonomisti, tako najbolj zagrizeni neoliberalni ekonomisti kot tudi (neo)keynesianci, so enotnega mnenja, da mora država v tej popolnoma novi situaciji prevzeti ključno vlogo za blažitev posledične krize in recesije, ki pa je v tem trenutku neizbežna. To se bo tudi zgodilo – države se bodo množično zadolževale z namenom rešiti kapitalizem.

Bi manj regulacije izboljšalo kakovost našega življenja?

22. 06. 2018 19.27

V zadnjih letih smo priča vse večjemu begu možganov oziroma odseljevanju izobražene delovne sile, ki je zaradi visoke obdavčitve dela, birokratskih ovir ter drugih državnih omejitev priložnost za boljše in bolj kakovostno življenje primorana poiskati na tujih tleh. Za selitev se odloča tudi vse več inovatorjev, posameznikov z dobrimi poslovnimi idejami in uveljavljenih podjetij – v tujini za zagon obrata namreč potrebujejo vsega mesec ali dva, pri nas tudi več let. A Slovenija ob vseh teh dejstvih ne stori ničesar. Kot da čaka – na kaj že?

FOTO: Makovec Brenčičeva vložila predsedniško kandidaturo: Verjamem v Slovenijo, ki verjame vase

15. 09. 2017 16.08

Kandidatka SMC in ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič je na Državno volilno komisijo vložila kandidaturo za predsednico republike. "Predlagala bom volilno pravico mladim od 16. leta, ker je to povezano in v duhu časa, v katerem živimo. Slovenijo res lahko postavimo kot eno najboljših, najodmevnejših in hkrati odličnih držav sveta," je dejala ob tem.

Podnebne spremembe (tudi) gorivo za širjenje terorističnih groženj

28. 04. 2017 06.30

Poročilo nemške "thinktank" skupine Adelphi opozarja, da bodo podnebne spremembe v prihodnosti spodbudile teroristične organizacije in okrepile prizadevanja skrajnežev za novačenje novih podpornikov. V Siriji Islamska država tako že izkorišča pitno vodo, da bodisi poplavlja območja in tako prežene ljudi z njihovih domov ali pa za uporabo vode zahteva plačilo takse.

Po novem bodo študentje status obdržali do konca študijskega leta ne glede na čas diplomiranja

17. 11. 2016 17.21

Državni zbor je soglasno sprejel novelo o visokem šolstvu.Ta po zagotovilih ministrstva za izobraževanje prinaša stabilnost financiranja visokega šolstva, njegovo odprtost v mednarodno okolje, povečuje fleksibilnost študijskih programov in zagotavlja večjo avtonomijo visokošolskih zavodov.

Mramorjev odstop presenetil sindikaliste: Zaradi nekaterih nejasnih pogledov vlade bi znalo postati zapleteno

13. 07. 2016 12.18

Odstop ministra Dušana Mramorja močno odmeva v politiki in gospodarstvu. Sindikati upajo, da bo novi minister upošteval tudi interese delavcev, ne le kapitala. Gospodarstveniki in obrtniki pa, da bo novi minister izpeljal resne reforme. Bratuškova je prepričana, da je v ozadju nekaj večjega. Janša pa: "Hišica, sezidana na pesku, se sesuva v prah."

FOTO in VIDEO: 'Danes praznujemo zmago demokracije. Jutri se bomo borili za sklenitev dogovora'

05. 07. 2015 07.17

Grki so glasovali in jasno zavrnili pogoje posojilodajalcev. Analitiki že napovedujejo, da se po novem obdobju negotovosti v evroobmočju obeta živahno dogajanje na finančnih trgih. Aleksis Cipras sicer vztraja, da rezultat ne pomeni spopada z Evropo.

Panični Grki dvigujejo milijarde. IMF žuga grški vladi: Začnite se pogovarjati kot odrasli!

19. 06. 2015 07.43

Kljub množičnim dvigom denarja z bančnih računov – le v zadnjih treh dneh naj bi Grki dvignili dve, v prvih petih mesecih letos pa okoli 30 milijard evrov – je grška centralna banka zagotovila, da je bančni sistem stabilen. Svet ECB pa je povečal nujno likvidnostno pomoč za grške banke.

Varufakis pravi, da je bil napačno razumljen

31. 01. 2015 10.44

Grški finančni miniser Janis Varufakis zanika, da bi zavrnil pogovore s t. i. trojko. Pravi, da si želijo pogovorov in da potrebujejo najprej nekaj tednov, da pripravijo načrt, ki bo dober za Evropejce. Merklova je med tem zavrnila možnost novega delnega odpisa dolga Grčiji.

Nam sploh še lahko uspe brez pomoči?

21. 10. 2013 19.49

Ob skorajšnjem razkritju bančne luknje bo naše finančne ukrepe in obljube ocenila še Evropska komisija. Ta nam je spomladi za las prizanesla in nam dala še dve leti, da odpravimo presežna neravnovesja. Sicer bi morali plačati več desetmilijonsko kazen. A kazen še lahko dobimo.

Jazbec: Slovenija lahko težave reši sama

08. 10. 2013 12.12

Tudi v primeru najhujšega scenarija pri rezultatih stresnih testov in skrbnih pregledov bank še vedno obstaja možnost, da Slovenija težave reši sama, je povedal guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec.

Slovenija na lestvici konkurenčnosti ostaja v zadnji deseterici

30. 05. 2013 08.19

Lestvica konkurenčnosti ne kaže pozitivne slike Slovenije. Med 60 državami je zasedla 52. mesto, od članic EU so slabše le Grčija, Romunija in Bolgarija. Največji plusi naše države so usposobljena delovna sila, visoka raven izobrazbe in zanesljiva infrastruktura.

'Zoran Janković je Janezu Janši napovedal totalno vojno'

31. 10. 2012 07.25

Tik pred iztekom roka je 30 poslancev vložilo zahtevo za razpis referendumov o zakonih o slabi banki in Slovenskem državnem holdingu. Ker so nekateri podpisi le skenirani, se bo Gregor Virant moral odločiti o pravilnosti vložitve. Koalicija je nad zahtevo sicer ogorčena, vlada v skrajnem primeru računa na ustavne sodnike.

Močna generacija mladih, a šibka ponudba stanovanj

13. 01. 2011 16.33

Stanovanjski trg bo v naslednjih letih zaznamovala močna generacija mladih, ki se bodo zaradi večje ekonomske stabilnosti odločali za povečanje družine in selitev v večja stanovanja ali hiše. Soočali pa se bodo s šibko ponudbo.

Pogajanja se bodo nadaljevala

09. 05. 2010 13.45

Konservativci in liberalci, ki so sedli za skupno mizo, da bi rešili zastoj v pogajanjih glede oblikovanja nove vlade na Otoku, zaenkrat niso dosegli dogovora. V naslednjih 24 urah se bodo zato sestali spet.

Ekonomska kriza: 'Najhujše šele prihaja'

24. 11. 2008 11.42

Po nekaterih napovedih naj finančne krize še dolgo ne bi bilo konec. Nasprotno, najhujše šele prihaja, pravijo pri Mednarodnem denarnem skladu. Vrhunec je pričakovati šele leta 2010.

Pripravljeni na evro

10. 11. 2006 13.05

Slovenija je precej dobro pripravljena na evro, ki z novim letom postaja naše plačilno sredstvo, ugotavlja Bruselj.

Pereč energetski problem

27. 08. 2006 19.01

Udeleženci foruma na Bledu želijo najti nove načine sodelovanja z EU pri oskrbi z nafto in zemeljskim plinom.

Evro-pa na valovih Bushevih vragolij

31. 07. 2002 00.00

Z uspešno izvedbo projekta enotne valute je Evropa pridobila ne le na gospodarski ampak tudi na politični teži. Nasprotno pa vse, kar se v zadnjem času dogaja v Združenih državah, pod vodstvom predsednika Busha, lahko označimo kot konec zlate dobe ameriške ekonomije, ki je trajala zadnjih nekaj let.

Guvernerji centralnih bank v Ljubljani

18. 05. 2000 19.50

Danes so se v Ljubljani zbrali guvernerji treh centralnih bank iz nekdanje Jugoslavije, Slovenije, Hrvaške in Bosne. Enotno sporočilo vseh je, da bo več denarja v denarnice prebivalcev ljudi na tem območju prinesla le politična in ekonomska stabilnost.

Yilmaz: ''Ruska kriza ogroža Balkan''

13. 10. 1998 12.40

Po besedah turškega premiera Mesuta Yilmaza, lahko ruska ekonomska kriza močno ogrozi stabilnost na Balkanu, če se bo nadaljevala.