ekonomisti

FT: Trumpove carine bodo najmanj prizadele Slovenijo
08. 04. 2025 08.27Kaj bo za posamezne države prinesel Trumpov gospodarski protekcionizem? Najbolj je na udaru Azija, kjer ZDA za nekatere trgovinske partnerice uvajajo krepko višje carine kot za EU. Carine tako ustvarjajo nov labirint pravil za trgovce in države, piše časnik Financial Times. Med tistimi državami, ki bi jih Trumpovi ukrepi najmanj neposredno prizadeli, pa bi lahko bila Slovenija. Ta namreč ne beleži velikega izvoza v ZDA.

Uvedba novih carin: Svetovni voditelji še vedno upajo na pogajanja
01. 04. 2025 20.24Dan osvoboditve. Tako je ameriški predsednik Donald Trump označil 2. april, ko bo naznanil uvedbo novih carin, ki bodo po njegovem prepričanju Ameriko osvobodile tujih izdelkov in okrepile domačo proizvodnjo. Podrobnosti Trumpovega načrta še vedno niso znane, vse več pa je opozoril, da bodo carine sprožile trgovinsko vojno, povečale možnost recesije, povišale cene in negotovost na finančnih trgih. Številne države upajo, da so še možna pogajanja in izjeme, pripravljene pa so tudi na povračilne ukrepe.

'Prihaja dan osvoboditve'
31. 03. 2025 20.08Prihaja dan osvoboditve, pravi ameriški predsednik Donald Trump. V sredo bo uvedel napovedane 25-odstotne carine na avtomobile iz Evrope. Uvoženi jekleni konjički se bodo v ZDA podražili, pri nas pa bi se lahko pocenili, pravijo ekonomisti.

Fed predvidoma že drugič zapored brez spremembe obrestne mere
18. 03. 2025 07.45Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) začenja dvodnevno zasedanje. Analitiki pričakujejo, da drugič zapored ne bo spreminjal obrestne mere in da bo ubral taktiko čakanja na posledice politik predsednika Donalda Trumpa. Te v ZDA povzročajo veliko negotovosti.

Prihajamo v zlato obdobje zdrave pameti
02. 03. 2025 16.15Prevladujoča besedna zveza trenutka je zdrava pamet, uporablja jo ameriški predsednik Donald Trump in po njegovem vzoru tudi vsi, ki jim je Trump svetli zgled, tudi v Sloveniji. Večina ljudi bo prikimala, kaj pa je narobe z zdravo pametjo? Načeloma prav nič, v praksi pa zelo veliko.

Profesor prava in bančni nadzornik ni razumel tveganj kredita v frankih
14. 02. 2025 19.30OTP banka mora doktorju Borutu Bratini, profesorju gospodarskega prava, vrniti 54 tisoč evrov - je odločilo mariborsko sodišče. Bratina, ki pred leti pri tedaj še novi KBM najel posojilo v švicarskih frankih, je namreč v tožbi uspel dokazati, da zaradi preskromnih pojasnil ni razumel tveganj, ki jih prinaša kredit v tuji valuti. " Bil sem naiven," je izpričal doktor znanosti, specializiran prav za področje bančništva in financ.

Trump si je premislil: carine za Kanado in Mehiko zamrznjene
03. 02. 2025 06.26Ameriški predsednik Donald Trump si je, kot kaže, vsaj začasno premislil. Ukrep, ki je predvideval uvedbo višjih carin na uvoz iz Mehike, je zamrznil za mesec dni. Tudi kanadski premier Justin Trudeau je po ponedeljkovem telefonskem pogovoru s Trumpom sporočil, da ZDA naslednjih 30 dni še ne bodo uvedle carin na uvoz iz Kanade. Tako Kanada kot Mehika sta sicer pred tem napovedali povračilne ukrepe.

Iran namerava prestolnico preseliti na jug
08. 01. 2025 13.02Iranska vlada resno razmišlja o tem, da bi prestočnico prestavila na jug, ob obalo Makranskega zaliva. Poudarili so sicer, da je predlog še v začetni fazi, a da o tem razmišljajo zaradi prevelike naseljenosti in vse bolj perečih ekoloških izzivov v Teheranu, med drugim so izpostavili pomanjkanje vode.

Finančni komentar: Pospešek nemško-francoskega vlaka
10. 12. 2024 07.00Politične krize v Franciji in Nemčiji pretresajo temelje evropskega gospodarstva, a delniški trgi kažejo povsem drugačno, bolj spodbudno sliko. Pretekli teden je bil eden najboljših za evropske borze v tem letu, tako v Parizu kot v Frankfurtu so delniški indeksi dosegli visoke rasti.

Trenutki pred koncem so bili 'kriminalni triler': 'Tako. Neumno.' 'V redu'
08. 11. 2024 11.29Na dan prihaja vse več podrobnosti zadnjih minut, preden je ugasnil nemški koalicijski semafor. Zadnje ure FDP v semaforizirani koaliciji - bile so pravi kriminalni triler, pravijo viri. Kakor koli. Semaforja je konec, sledi javno blatenje. Kako pa naprej?

Finančni komentar: Izjemna rast kultnih delnic
29. 10. 2024 08.16Tesla in Palantir predstavljata simbol tehnološke revolucije s kultnim statusom delnic. Visoka pričakovanja glede prihodnosti električnih vozil in umetne inteligence privabljajo vlagatelje, saj podjetji s prebojnimi inovacijami postavljata nove standarde za trajnostno tehnologijo.

Zakaj Tuš prodajamo močno zadolženemu tujemu podjetju?
19. 10. 2024 19.55Bo trgovec Tuš naslednje slovensko podjetje, ki bo romalo v roke Hrvatov? Mercator še naprej čaka na zeleno luč agencije za varstvo konkurence, da prevzame še Tuš. Neuradno naj bi zaradi zahtevnosti združitve agencija odločitev sprejela šele v drugi polovici prihodnjega leta. Ob tem pa odmevajo tudi vse glasnejši pomisleki, zakaj nekoč paradne konje slovenskega gospodarstva prodajamo tujim, močno zadolženim družbam. Vladajoča politika, ki zaskrbljeno spremlja dogajanje, ima, opozarjajo ekonomisti, tudi zakonske možnosti, da kupcem postavi pogoje ali, če je to za državo strateškega pomena, posel tudi prepreči.

Kamala Harris prepričuje temnopolte moške, Trump pa ženske
16. 10. 2024 07.33Ameriška predsedniška kandidata sta v torek nadaljevala svoji kampanji, pri čemer se je demokratka Kamala Harris v Detroitu osredotočila na prepričevanje temnopoltih moških, republikanec Donald Trump pa v Georgii na prepričevanje žensk. Za Harrisovo so po ključnih državah nastopali tudi drugi znani demokrati, na čelu s predsednikom Joejem Bidnom.

Kdaj bo ruski ofenzivi v Ukrajini pošla sapa?
11. 10. 2024 16.49Rusija je Ukrajino preplavila z vojsko in orožjem, vendar bi morala njena prednost v letu 2025 začeti kopneti, ocenjuje analitik Michael Kofman. Kljub temu meni, da 'ruska lokomotiva' ne bo ostala brez pare, a da bodo morali v Kremlju zaradi visokih izgub prilagoditi strategijo.

ECB naj bi v septembru znižala obrestne mere, sledi še znižanje decembra?
11. 09. 2024 15.27Evropska centralna banka naj bi 12. septembra zaradi padajoče inflacije in počasne rasti znižala obrestne mere. Analitiki napovedujejo, da se bo depozitna obrestna mera znižala za 25 bazičnih točk. Do dodatnih nižanj bi lahko prišlo še decembra, nato pa še v letu 2025, ko bodo ponovno ocenili tudi gospodarske napovedi in inflacijo.

Ministrstvo prejelo številne pripombe na predlog zakona o psihoterapiji
10. 09. 2024 15.01Predlog zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti je v javni razpravi, ki se je končala konec avgusta, naletel na ostre kritike. Pristojno ministrstvo številne prejete pripombe še preučuje, so pojasnili. Med drugim se te tičejo izobrazbe in usposabljanja psihoterapevtov.

Finančni komentar: Inflacija je skoraj premagana
03. 09. 2024 07.00Evropska centralna banka je uspela znižati inflacijo na 2,2 odstotka. V Nemčiji je avgusta padla pod 2 odstotka, kar je prvič po marcu 2021. V Sloveniji je inflacija v avgustu padla pod odstotek. Naslednji teden bi obrestno mero v Evropi verjetno lahko znižali za dodatnih 25 bazičnih točk.

Fenomen Taylor Swift – od najstniške pevke do globalne super zvezdnice
25. 08. 2024 11.13Navdušuje milijone po vsem svetu, trume predanih in zvestih oboževalcev ima tudi v Sloveniji. Njeni večinoma v nekaj minutah razprodani koncerti dobesedno tresejo tla. S prodajami albumov in nagradami podira glasbene rekorde, kot največja zvezda zabavne industrije ima močan vpliv tudi na družbo, gospodarstvo, politiko in šport. Kako je 34-letni Taylor Swift vse to uspelo? Kaj je skrivnost njenega neverjetnega vzpona? Kako je zgradila svoj milijardni glasbeni imperij? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Prihaja recesija, vendar ni nujno, da je to slaba novica. Tukaj so kratka navodila, kako situacijo izkoristiti sebi v prid.
23. 08. 2024 00.15Mali vlagatelji in varčevalci skoraj vsako recesijo dočakajo nepripravljeni in v njej izgubijo denar.

Po odpovedi koncertov na Dunaju štejejo izgube: ostali brez 100 milijonov
09. 08. 2024 19.47Ne le na tisoče razočaranih oboževalcev – odpovedan tridnevni spektakel Taylor Swift je praznih rok pustil tudi dunajske hotelirje, gostince, ponudnike turističnih izletov ter seveda vse tiste, ki so pri organizaciji koncerta sodelovali. Obetali so si kar 100 milijonov evrov dodane vrednosti, zasedenih je bilo namreč kar 95 odstotkov tamkajšnjih hotelskih nastanitev, so nam povedali na Turistični zbornici Dunaj. Zaradi fenomena enormnih pozitivnih finančnih učinkov, ki jih Taylor Swift prinaša, v katerem koli mestu se pojavi, se je razvil celo izraz "Swiftonomija" oziroma ekonomija Taylor Swift in njen vpliv na gospodarstvo.

Putin podvojil plačila za nove prostovoljce, ki bi se borili v Ukrajini
01. 08. 2024 10.56Ruski predsednik Vladimir Putin je oznanil, da bo podvojil plačilo za prostovoljce, ki bi se pod rusko zastavo borili v Ukrajini. Rusi, ki bodo podpisali pogodbo z vojsko, bodo vnaprej prejeli plačilo v višini vsaj 4311 evrov. Putin pa je zvišal tudi minimalno letno plačo.

Kako strašne so v resnici prostotržne reforme?
27. 07. 2024 15.17Včasih so kritiki neoliberalizma radi trdili, da so prostotržne reforme slabe zato, ker ne uspejo zadostiti niti svojim lastnim ciljem večanja gospodarske rasti in izboljševanja življenjskega standarda. Te kritike so sčasoma nekoliko potihnile, saj je bilo očitno, da prosti trgi nimajo velikih težav z rastjo in ustvarjanjem dohodka.

Še manj ekološke hrane za otroke v vrtcih in šolah?
06. 07. 2024 20.12Zaradi previsokih cen in premajhne ponudbe ekoloških živil ravnatelji vzgojno-izobraževalnih zavodov vlado pozivajo, naj zmanjša obvezni delež ekoloških živil v vrtcih in šolah. Da uredba, ki jo dosegajo le redki, nima smisla, se strinjajo tudi agrarni ekonomisti. A popuščanj ne bo, pravijo na kmetijskem ministrstvu, prepričani, da bi nižanje standardov pomenilo še več nekakovostne uvožene hrane.

Finančni komentar: Konec 'petrodolarja' in lažne novice
18. 06. 2024 08.41Po spletu kroži, da je Savdska Arabija 9. junija po 50 letih prekinila dogovor z ZDA, ki je narekoval prodajo surove nafte na mednarodnih trgih izključno v ameriški valuti. Zgodba o 'petrodolarju' je precej drugačna od teorij zarote, ki napovedujejo zlom svetovne rezervne valute.

Finančni komentar: Matematični genij, ki je premagal Wall Street
14. 05. 2024 07.00Matematik Jim Simons je leta 1982 ustanovil finančno družbo Renaissance Technologies in leta 1988 kvantitativni sklad Medallion, ki je v zgodovini delniških trgov dosegal najvišje donose. Kmalu so v medijih pisali, da je človek, ki je premagal Wall Street.

Novi lastniki Panvite v uporabo dobili tudi več tisoč hektarjev najboljše zemlje
08. 05. 2024 19.37Po Drogi Kolinski, Žitu in Mercatorju je še en velikan slovenske kmetijsko predelovalne industrije pristal v hrvaških rokah. 51 odstotkov skupine Panvite je za 50 milijonov evrov kupil hrvaški finančni sklad. Na kmetijsko gozdarski zbornici se sprašujejo, kaj bo z več kot tri tisoč hektarji kmetijskih zemljišč, ki jih Panvita najema od države - pogodbo za najem so lani podaljšali še za desetletje. In kaj hrvaški prevzem na dolgi rok pomeni za slovenske kmete? Predvsem pa, kako to, da bodo Hrvati za Panvito odšteli tolikšno vsoto, ko pa je država pred leti pomemben delež v podjetju prodala za drobiž?

Finančni komentar: triodstotna inflacija kot nova normalnost
07. 05. 2024 07.33Wall Street navija za višjo stopnjo brezposelnosti in slabše gospodarske kazalnike, ker je to trenutno najučinkovitejši dejavnik, ki lahko spodbudi centralno banko, da prične nižati obrestno mero. Inflacija ostaja trdovratna in bo verjetno vztrajala pri treh odstotkih v letošnjem supervolilnem letu.

Finančni komentar: Strah pred stagflacijo
30. 04. 2024 07.00Gospodarske razmere v ZDA čedalje bolj spominjajo na obdobje stagflacije v sedemdesetih letih. Stagflacija nastane, ko se gospodarska rast ustavi ali celo upade, medtem ko inflacija raste. Gre za najslabši ekonomski scenarij, ki ustvari visoko stopnjo brezposelnosti.

Japonska in Britanija zdrsnili v recesijo, nemško gospodarstvo tretje največje
15. 02. 2024 08.56Potem ko se je japonsko gospodarstvo že drugo četrtletje zapored skrčilo, je država konec lanskega leta nepričakovano zdrsnila v recesijo in s tem izgubila naziv tretjega največjega svetovnega gospodarstva. Na njihovo mesto se je tako zdaj povzpela Nemčija. Vendar pa Japonska ni edina država, ki je zapadla v recesijo. Tam se je namreč znašla tudi Velika Britanija.

Na izbiro le drage rešitve
26. 01. 2024 06.14V razvoju elektroenergetskega sistema zeva 30-letna luknja. V tem času ni bilo ustreznih razvojnih načrtov, pravi eden najbolj izkušenih energetikov pri nas, profesor Ferdinand Gubina. Zeleni energetski prehod je neizbežen, Termoelektrarni Šoštanj, ki naj bi v naslednjem desetletju skupaj z velenjskim Premogovnikom pridelala dve milijardi evrov izgube, se očitno izteka čas, pri tem pa še zmeraj ni jasno, kako bo država pokrila luknjo. "Če smo se odločili za zeleni prehod, bo položnica višja. Druge poti ni," dodaja Uroš Blažica.